KÜBA’DA GEZİLECEK YERLER? BİR HAFTALIK KÜBA TURU16 min read

Küba; sosyalist, tropikal, eski, oldukça eski bir latin orta amerika ülkesi. Sokaklarında gezinmek masalın içinde gezinmek gibi. Bize biraz uzak ama çekilen 16 saatlik yolculuk küba’da bir haftalık tatil için kesinlikle katlanılacak bir uzaklık.

Biz de toplandık ve o uzun uçak yolculuğunun acısını çıkarıp kübanın tadına iyice varmak istedik. Gitmeden önce yerli ve yabancı gezgin sayfalarını bu yüzden taradık ve karşımıza küba’da gezilecek 4 şehir çıktı. Biz de onları gezdik. Bu sayfada da o 4 şehir gezisinin hikayesini bulacaksınız. Bol resimli, bütçeli, günlük planlı, dikkat edilecekler listeli vb. lazım olan herşey yani. Gezdiğimiz yerler şöyle:

  • Havana: (3 gün)Başşehir, tüm tarih neredeyse burada
  • Trinidad: (1,5 gün) Unesco miras listesinde, otantik bir belde
  • Varadero: (1,5 gün) Atlantik okyanusunda yüzmek isteyenlere en iyi kumsal
  • Cayo Largo: (1 gün) karayiplerde yüzmek isteyenlere karayip adaları turu

7 günlük turumuzda en çok zamanı havanaya ayırdık, en heyecan verici olan karayip denizindeki cayo largo, en müzik dolu trinidad ve en tırt varadero oldu.

2-küba genel

Küba’da dikkat edilmesi gereken 9 şey

 

1- Şehirler arası ulaşım için otobüs kullanın

otobüs fotoViazul kübanın turistik otobüs firması. Transtur diye başka bir firma da var ama ona online ulaşamadığımız için online ulaşabildiğimiz viazulu tercih ettik. Sakın olaki keyifli olur diye eski amerikan arabalarını uzun yolda kiralamayın. Onlar şehiriçi turlar için güzel. Yoksa şehirlerarasında bozulup gece karanlığına kadar mahzur kalanlar olmuş.

41. 12079855_10153228864946903_728552839673072258_o

Otobüs tercih edin. Viazulun sitesinden saatlerine baktık. Biz yolculuklar için günü öldürmeyecek sabah saatlerini seçtik. Havana-Trinidad arası 25$ ve 6 saat, Trinidad-Varadero arası $20 ve 6 saat, Varadero-Havana arası 10$ ve 3 saat. Yollar uzun olduğundan yolda mola veriyorlar. Mola verdikleri yerlerdeki restoranlar ise tedbir için biz de yanımıza kuruyemiş alıp atıştırdık.

40. 12132552_10153228865241903_3078010778225424046_o

Yolda giderken mola verdiği yerde ilginç kareler de yakalayabilirsiniz

2- Konaklama için casa seçin

DSC_0853İki çeşit konaklama yönteminiz var, otel ve casa particular.

Oteller devletin elinde ve eski. Çalışanlar devlet memuru yavaşlığında, binalar rutubet kokulu ve yeterince beğenmeyebilirsiniz. Biz bir gece kaldık bizim enerjimizi aldı örneğin.

Casa particular ise oda kiralama modeli. Büyük evi olanlar odalarını kiralıyorlar. Bu arada Casa ev demek. Ev sahipleri kiraladıkları evi ve odalarını kendileri de içinde yaşadığından bakımını ve temizliğini iyi yapıyorlar. Biz tatil süresince çok güzel uyuduk.

Bir de gezi rotanıza göre evin muhiti de önemli. Biz old havanayı gezmek istedik ve old havananın içinde bir yeri seçtik. “Casa azul habana”da kaldık, ki ev havananın genel hijyeninin çok çok üzerindeydi. Hatta varaderodan geri havanaya geldiğimde şahsen ben casaya çok alıştığımdan “home sweet home” diyerek girdim 🙂 Kesinlikle casa particular kiralayın ve öyle gidin.  Fiyatları çok ucuz. Kiralamak da mailleşmeye dayalı. Ön ödeme yok.

Biz havanada bir casa kiraladık. Trinidad, cayo largo ve varaderoya giderken eşyalarımızı burda bıraktık. Havana bizim için tampon bölge oldu. O yüzden  7 gün havanaya, 1 gün trinidada 1 gün varaderoya yatak parası ödedik. Ödemekten çekinmedik çünkü konaklama kübada ucuz. Kişi başı 15$.

 

3- Kahvaltıyı casada yapın öyle çıkın

DSC_0844.JPGEvde güzel kahvaltı hazırlıyorlar. 3-5$a kahvaltıya ayırabilirsiniz. Gayet de peynir reçel bal kahve yedik. Çeşitli meyve suları da içtik. Kahvaltılar temiz ve güzeldi.

 

4-Öğlen ve akşam doya doya deniz mahsüllerini yiyin.

ak6.JPGDeniz mahsülleri burada iyi yapılıyor. Kesin balığa doyurun bünyenizi. Ve tabi yanında yerli içkileri de deneyin. 4 çeşit içkisi var, mojito, daikiri, cuba libre, pina colada. Hepsini deneyin. Öğlen yemeğine 10$ ve akşam yemeğine 10ar $ ayırmıştık, akşam eğlencesine de ekstra 15$ ayırmıştık. Aşağı yukarı bunu harcadık. Neredeyse heryerde mojito 3$.  istakoz 10-15$. Fish fillet 8$. Bir sürü güzel restoran var ki gün boyu ve akşamları hepsinde güzel müzikler yapılıyor. Gündüz yorulduk akşam çıkmayalım demeyin çok şey kaçırırsınız. Akşamları da enerjinizin son damlasına kadar çıkın dinleyin o müzikleri 🙂

 

5- Müze ve ara sokakları gezin.

t99TT-itbprmEnUgT9ztpJCF_dbyxgNWZkfI5Y92Oyo,5UlMDXK5Z9AgmUb_EU5jvX8oOSCb_84HyWok6b0dyvw.jpgHavana ve trinidadta sokak araları, müze, kule gibi yerlerde gezersiniz. Tüm havanadaki belli başlı müzeleri gezseniz size tamamı max 40$ a patlar. En pahalısı da 8$a devrim müzesi (museo de revolution) ki onu kesin gidin görün. Diğer müze girişleri 1-2$. Yani italyadaki gibi 40 euroya girişi olan müze yok. Bir yandan da şu da bir gerçek; buradaki müzeler avrupa müzelerine göre daha zayıf gibi gelebilir.  Sokak araları demişken eski havananın ara sokaklarını gezin, her sokaktaki 50li yılların izlerini görün, havasını içinize çekin. O içinize çektiğiniz biraz sidik kokusu gibi gelebilir, evet o 🙂 Temizlik konusunda belediye daha çok çalışmalı diye düşünebilirsiniz, biz düşündük.

 

6- Vize alması çok kolay ve çıkış harcı yokmuş

küba vizeAlması en kolay vize, veriyosun 35 euroyu hemen eline küçük bir kağıt veriyorlar, al sana vize. Taksimde guantanamera tur operatoru hemen ayaküstü veriyor ve en ucuzu da o. Konsolosa gitmenize gerek yok. Bir de kübadan geri çıkarken 25$ çıkış harcı (departure tax) var ama CUC olarak ayırın demişlerdi, yokmuş.

7- İki para birimi var

tres-pesos-convertibles.jpgİki para birimi var, biri yerlilerin kullandığı yerli peso biri de turislerin kullandığı convertible peso yani CUC.  Yerli para birimiyle alışveriş cidden hesaplayınca ucuza geliyor ama bir haftalığa gitmiş bir turist için CUC verip para üstünü yerli peso isteyip alışverişini yerli pesoya çevirmek gibi taklalar atmaya gerek yok. Bizi yerli peso ilgilendirmiyor. Babalar gibi CUC alıyoruz. Oransal olarak 1 CUC = 1 $.

Kurlar havalimanında daha düşük, şehir içinde döviz büfeleri var ve oranları daha yüksek. Uçaktan indiğinizde taksi parası ve akşam geldiyseniz akşam yemeği kadarını havalimanında bozdurun, gerisini şehir içindeki döviz büfelerinde bozdurursunuz. Amerika ile politik sıkıntıları olduğundan $ a karşı bi gıcıklıkları var ve bozarken 10% keserek veriyorlar, en iyisi euro götürmek.

Para bozdurmaya pasaportsuz gitmeyin. Yabancı para bozdurmak isteyenlerden pasaport istiyorlar. Bu arada bizde olmayan 3 peso banknot var, kullanırken hakkaten çok pratik.

8- Ortalama 9 günlük bütçe 950$ + uçak

 1-bütçe 2.JPG

 Uçak hariç bütçemiz 950$ oldu. Bu bütçede uçak bileti yok çünkü aldığınız zamana göre çok değişiyor. Biz 2 ay önce aldık 2.250 TL idi. Konaklama, günlük turlar ve eğlence tüm bütçenin yarısını oluşturuyor. Diğer müze, kahvaltı, öğlen yemeği, akşam yemeği, giriş çıkış bedeli, iç ulaşım da diğer yarısı. Tek başına en büyük kalem 200$ ile cayo largo turu ki kesinlikle buna değer. Biraz sonra anlatacağım.

 

9- Havaalanından merkeze kalabalıksanız taksi ile gidin

jose marti.jpgHavaalanına geldiğinizde eski kübadan eski bir havalimanı bekleyebilirsiniz. Biz beklemiştik ama şaşırdık. Elektronik sensörlü musluktan asansörlere, yürüyen merdivenlerden tarayıcı kameralara herşeyi gördük. Hatta fileli çorap ve mini etek giymiş güvenlik görevlisi bayanları gelip gelip herkesin öptüğünü de görebilirsiniz 🙂 İnsanda “anlatılanlar yalan mıydı? Küba değişmiş mi?” sorusu akla getiriyor bunlar. Neyseki dışarı çıkınca anladık, değişmemiş.

Çıkmadan önce paramızı ultra yavaş bir devlet memuruna 3 kişilik sırada 35dk da bozdurduk. Ve taksiye bindik. Old havana’da ev tutmuştuk. İki yolmuz vardı biri 2km uzaktaki “terminal 2″den 1$ a otobüse binmek,ya da doğrudan 25$a taksiye binmek. Biz iki kişiydik, uzun süredir yoldaydık, otobüse gitmedik verdik 25i bastık evimize gittik. (Taksilerle pazarlık yapın, öncesinde fiyat sorun, taksimetre birçoğunda yok)

Yolda taksinin camlarından dışarı baktık ve az önceki teknolojik havaalanından bambaşka bir hayat yaşayan eski kübalıları gördük. Hepsi gerçek kübaya hoş geldin diyor gibiydi.

KÜBA’DA GEZİLECEK 4 ŞEHİR VE BİZİM TURUMUZ

Şimdi şehir şehir 1haftalık küba turumuzu anlatıyorum. Gezdiğimiz yerler tripadvisorden 100lerce yorum taramasından sonra karar verdiğimiz yerler. Siz de tarama yapsanız muhtemelen siz de aynı noktaya gelirsiniz. O yüzden tripadvisora güveniyorsanız bu sizin de programınız olsun.

1-Havana

3-0.gün havanaHavaalanından Old havanadaki eve geldik, burası gerçekten eski binalarla dolu. Ama kiraladığımız ev kesinlikle harika. Kiralanan casaların geneli “shared” yani içinde ev sahibi de yaşıyor. Ama kimsenin kimseye dokunduğu yok. Hatta isterseniz çok yardımcı oluyorlar. Evlerin içinde yaşadıkları için hem misafirler hem kendileri için tertemiz tutuyorlar. Sabun tuvalet kağıdı şampuan falan götürdük burdan ama hepsi orada vardı.

PICT0016.JPG 

Eve yerleştik ve “ooo oturmaya mı geldik deyip kendimizi sokağa attık” desek yalan olur çünkü 12+4 saatlik yolculuktan sonra akşam 21:00 da evdeydik. Aslında istanbulda saat 04:00 idi. O yüzden “bi uzanalım ” dediğimiz yataktan kalkamadık. 7 saat zaman farkı çok fazla gelebilir.. Afallıyor insan. İlk gün planınızı bünyenize göre yapın. Belki de akşam oraya varmak en iyisi. Korkmayın ertesi gün  güneşi görünce vücut bir günde toparlıyor kendini. Akşam varıyorsanız dinlenme normal yani. Ama gündüz varıyorsanız vurun kendinizi havana sokaklarına 🙂

Bazen japon bir arkadaşa istanbula geldiğinde “şu an japonyada saat kaç” derdim.  Bana uykulu gözlerle “I dont wanna talk about it” derdi. Ben de makara yapıyorum diye gülerdim. Ne hayvanmışım. Bu tatilden sonra bi daha sormadım 🙂

Gelelim gezi rotasına.

4-1.gün havana

Bir rotanız yoksa oraya mı gideyim buraya mı kararsızlığı gezerken çok vakit kaybettiriyor. Bu yüzden gezilecek görülecek yerler listesini harita üzerine yerleştirdim ki rotamı çizebileyim. Ben bunu google earthte yapmıştım ama bunu tripadvisor da yapıyor. Beğendiğiniz yerleri kaydete basıyorsunuz sonra kayıtlı seyahatlerime geldiğinizde size harita çıkarıveriyor. Bu haritaya bakarak fiziki yakınlığına göre kendi gezi sıralamanızı veya rotanızı oluşturabilirsiniz. Size nerede ne yapılırdan bildiklerimi aktarıyorum.

Old havana: Her şehirde eskilerin yoğunlaştığı yerler vardır burda da bu  old havana. Çok güzel meydanlar var ki buralardaki restoranlarda her saat canlı müzik var.

hixWxFe3A39CkIdL7g4BPhjVd0wjYRogDCJ-RjLWTecDSC_1087

Kesinlike old havanada öğlen ve akşam yemeklerini yiyin. Atmosfer harika. ve tabiki mojito deneyebilirsiniz.

9HODYwB2HFE2vxmZAQcjtKJaJpXSPY0HxzCOhsM-Jbk.jpg

Bueno vista social club konserini araştırın bulun ve gidin. Küba müziğini tadın ve enfes dansçılarını izleyin.

72nF7AK4BsiaoLTC2T6GOAeMhw2G-FD2hSMx19jXMLsBu gittiğiniz en güzel konser olabilir. Nerede çıkacakları belli olmuyor, otel girişlerine girip sorun. Otellerin lobilerinde ilanlar olabiliyor.

 

Restoranlar: Plaza veijadaki restoranları biz çok beğendik. En iyisi de La taberna de la Murella. Hepsini sırayla deneyebilirsiniz. Bunun dışında havananın en meşhur restoranları, el floridita, la bugioto del mondo, Paladar los Mercades. Biz Plaza de armastaki La Minayı da çok sevdik. Hatta oraya 3 kez oturduk. Bir de bizim gitmediğimiz biraz yolumuza ters düşen La Guarida varmış, yeri yukarıdaki haritada işaretli, isterseniz gidebilirsiniz.m2ChhkzPxWwmK5GxCLDFYDX_mklUPJV_ZNzYAPqPqhg

 

Atatürk büstünü kesinlikle görmelisiniz. Sahile çok yakındır. Bizim kaldığımız eve de çok yakındı.ataturk.jpg

 

Çikolata müzesine gidin, çikolatasını yiyin, harika değil ama tadi güzel.DSC_1052.JPG

Meydanları gezin mimarisini görün.

Plaza de armas: Eski eşyaların, kitapların satıldığı sevimli bir meydan. La Mina restorantı burada. Sürekli canlı müzik var.DSC_0872.JPG

 

Plaza de la catedral: Renkli ve sevimli bir meydan. Tablolarda resmedilmiş La boguito del mondo restorantı buraya çok yakın.7MvNSjZdUkpDVZvr65NVjubd2_GSK-sUN4SeycIhAw8.jpg

 

Plaza de san francisco. Denize yakın bir meydan. Bir heykeliyle meşhur. Heykelin sakalını sıvazlarsan kübaya tekrar gelirsin inancı varmış. Biz gitik sıvazladık 🙂28. 12113352_10153228874331903_177674861288055176_o.jpg

Capitol: Merkezi devlet binası. Biz gittiğimizde restorasyondaydı. Washingtondakinin aynısı diyorlar.10. 12138550_10153228876746903_1823345748914865687_o.jpg

Great theatre of Habana: İçi ve dışı mimarisi güzel ama restorasyondaydı. İçinde müzik showlar da oluyormuş. Biz giremedik. Restorasyonları devlet memurları yaptığından yavaşlar ve 2 senedir restorasyondaymış.

Sigara fabrikası turuna katılabilirsiniz. Tur yarım günlük ve 10 CUC. Hotellerin içinden bilet alabiliyorsunuz. Biz fabrikayı ve üretim süreçlerini gördük ve bize ucuza puro sattılar. Çalışanların günlük 5 tane bedava hakkı oluyormuş. Ve bunları da içmeyip paraya çeviriyorlarmış. Onları biz aldık.N9NJZ756B2BZQ_e0Cs2mu7SzXFZTnkGsEMzSP1B5328.jpg

 

Bacardi building: Kulesi olan bir bina, asansörle  7. Kata çıkıyorsunuz. (evet asansörle) Biz son gün çıktık baktık ve gördüğümüze inanamadık. Şehir fiziken bitmiş durumda. Kentsel dönüşüm şart.51. 12068940_10153217640226903_2719406922049227229_o48. 12087907_10153217640116903_3506035389216080526_o

 

Plaza de revolution: 1 mayıs meydanı. Tüm gösteriler için burada toplanılıyormuş. Duvarda che’nin büyük silüeti var. Resim çekin.IMG-20151106-WA0002.jpg

Casa della musica: Büyük gece kulübü. Capitole çok yakın. Açılış 11. Şovlar 12de başlıyor. Açılışta içeriye bir hayat kadını akını oldu ki bir gece kulubünde o kadar hayat kadını olamaz, olmamalı. O kadar ki müşteriden çok hayat kadını vardı. Şovlar ve içkiler normal fiyatlıydı. Giriş 10 cuc.  En ilginç gece klübü tecrübem. Kesin deneyin. Ortam nezih kızlar ve şovlar güzel.DSC_1232DSC_1227

 

Floridita restoranta gidin. Ernest emingwayin en çok içtiği meşhur daikiriyi için. Canlı müzik oldukça güzel.wq6hVZW4zJexkC7cTqoLq_uVBpi_uChdvBip4jiZV4Q.jpg

 

Havana le marina restoranda şeker kamışını gözünüzün önünde hazırlıyorlar. Romla beraber servis ediyorlar 3$, deneyin, çok güzel.jYObpi3gVQIbHRPOU5jmvlCIe5mfEH9bIKKituZdSz8.jpg

 

Malecon sahilinde yürüyün. üstü açık arabayla sahil turu atabilirsiniz. Akşamları daha da hareketli olabiliyor.67. 12108957_10153213053331903_7812352362855201505_n

57. 12087652_10153215341126903_841604152807014113_oVedado bölgesi old havananın uzağında capitolun diğer tarafında nezih bir bölge. güzel ve şık restoranlar ve salsa şovlar var deniyor biz fırsat bulup gidemedik. Kiraladığınız ev orada olursa belki 1830 restoran (güzel yemek), Fabrica de arte (dans gösterisi) veya Club Salseando Chevere restoranını (en iyi salsa şovu) deneyebilirsiniz.

 

Havana club rom yapım müzesine gidin. Bu kadar çeşit romu bir arada göremezsiniz. Litresi 1.000 tl olan romlar var. Tadını merak ediyor insan.55. 12080343_10153216076511903_783749575315038996_o.jpg

 

Karşıya geçin.her 20dk da bir kalkan 1$lık feribotla geçebilirsiniz.

14. 12119920_10153228876541903_3884187761908509292_o.jpgChe’nin evi karşıda. Çok fazla bir şey beklemeyin ama girişte bir yazıda Nazım Hikmet’ten bahssetiğine dikkat edin.

Morro kalesi havanayı karşıdan görmek için harika bir yer . Oradan havanaya uzaktan bakabilirsiniz. Akşamları daha hareketli şovlar olabiliyor. Bu yüzden akşam giriş 8$ iken gündüz 4$.

2-Cayo Largo Günlük Tur (Karayip adaları)

Karayip denizinde birçok ada var ve bunların en büyüğü küba. Kübaya yakın uçakla yarım saat uzaklıkta bir sürü küçük küçük adacıklar var işte bunlar o meşhur filmlerin çekildiği karayip adaları.

4. 10658720_10153234534456903_7275120429619621974_o.jpg

Biz de böyle bir tura katıldık. Amacımız hem karayip adalarında olmak hem karayip denizinde yüzmekti. Günü birlik turlar yapılıyor fakat internetten rezervasyon yaptıramıyoruz olduğunu öğrendik. Orada bir otelin içinde cayo largo turu masası bulduk ve 200$ a günlük turumuzu aldık. Tatilimizin en çok anı çıkan günü oldu.

Sabah bizi 04:00 da otelden aldılar. Birkaç otelden daha müşteri toplayıp eskiden askeriyeye ait olan küçük bir havalimanına geldik.

7 de uçağa bindik. İçeride market var ama su satmıyorlardı. * Not: Her daim kübada yanınızda su ve atıştırmalık fındık fıstık bulundursanız iyi olur. Gruptan bir arkadaş akıl edip bi torba karışık kuruyemiş getirmişti. Öyle makbule geçti ki.

DSC_1366.JPG

Biraz bekledik ve uçağımız geldi. Yerden zor kalkan eski bir rus uçağına bindik.

Güneşin doğuşunu pencereden izledik.

16. 12109991_10153217631751903_7853216259979485296_o.jpgİndiğimizde bizi karşı havalimanında müzik grubu karşıladı.

Bir otobüse binip kaplumbağa üretim tesisine gittik.

Kaplumbağa üretimi ve korunmasını izlemek ilginçti.27. 12113293_10153228829641903_3792192909672395189_o.jpg

 

Sonra katamarana binip karayip denizine açıldık ve karayiplere ilk ayak basışımız4. 12132582_10153214628246903_4593746953779702330_o.jpg

Sonra iguana adasına geldik. İlk defa iguana gören biri için biraz ürkütücü gelebilir.

 

Katamarana burdan tekrar binip açıldık ve mercanlarda yüzme molası verdik. Sonra öğlen molası için sirena beache geldik. Plajın genişliği 100mt’den fazla. Bodrumda çeşmeden 10-15 mtlik kumsalda sıkış tepiş plaja avlu açanlar olarak burdaki ferahlık inanılmaz geldi bize.

Ve yine müzik var tabi ki 🙂 Kübayı sevmemek elde değil. 24. 11234877_10153228829146903_5915227212144814985_o.jpg

 

Kum burda un kadar ince. Islanınca da hamur gibi yapışıyor insanın bacağına.20. 12109999_10153219757451903_854383866161717712_o.jpg

 

Kum suyun altında da öyle.

Eylül ayında gittiğimizden yağmur yağmasını sezondan dolayı bekliyorduk. Karayiplerde yüzerken yağmura yakalandık. Bu da bize artı oldu.

*Not: Kumsalda yatarken yağmur yağdıktan sonra minik bir hehenk dedikleri sivrisinek çıkıyor. Birini kovsanız diğeri geliyor. Yanınızda sinek kovucu bulundurun. Yoksa kaçın uzaklaşın kumdan.

 

Geri dönüş zamanı gelmişti. Katamarana dönerken eğitimli yunusların gösterisini izledik.Fn-HgocrPyQfcfdOTERcCweLdQqZX16c0Il58ZJ8xVw,zNi9xRhC37qGbkY1q2TgRjMioC-IvZvnk3UNS0jfjkA.jpg

 

Geri dönüşe geçtiğimizde katamaranı demirlemiştik ve akşam yemeği yiyorduk. Birden bulutlar kabardı. kVvH_P7msi5RbHBtwiYjQLy6rcFsvdWmIkHx3tMsPyQYemeğimiz de bitmişti ki kaptan bulutları ve ileriden kabaran hortumu görünce telaşlandı ve hızlıca harekete geçip havaalanına yol aldı. Burası da geniş ve açık bir alan ve bulutlar çok hızlı ilerliyordu. Zaten Cayo largo’daki cayo düz demekmiş. Yani hiç tepelik yok burada. Bir tsunami bir hortum olduğunda herşey zarar görüyor. O yüzden insanlar bu adalarda yaşamıyor. Gelip bir süre çalışıp sonra gidiyorlar. Bizim kaptan da bu yüzden sanırım telaşlandı, haliyle biz de telaşlandık. Fakat sağ sağlim geri döndük. Akşam 10da evdeydik.

3-Trinidad:

Trinidad; viazul otobusle Havana’dan 6 saatte gidilen Unesco kültür mirasında olan enfes tatlı bir belde. Herşey birbirine çok yakın. Kalacak olduğumuz hostal nelsonu kolayca bulduk. (Aslında adam bizi almaya gelmişti. ) Çantaları attıktan sonra hemen gezmeye başladık. Tahminen gündüz gezilebilecek yerlere 1 gün yeter. Gece hayatı çok canlı. İsterseniz iki gün de ayırabilirsiniz. Gezdiğmiz yerler şöyleydi

6-TRİNİDAD.JPG

Plaza mayor. Trinidadın tam merkezinde minik bir meydan. 3-4 bank var oturmalık gerisi yeşillik bahçe. Merkezi bir buluşma yeri. Tüm adreslere tarifler burdan yapılıyor.

TZmFAY4SAZfG_RLsD8Ej1tK5h2GVTlHDsMqDvplk24c,eQaIE0_7pKaBoMZRD8kstx_JA5TWn1Pe79-WX4RWoKQ.jpg

 

Casa dela musica. Plaza mayorun hemen yukarısında merdivenlerin orasında boş bir meydan. Akşamları gayet güzel dans gösterisi ve müzik yapılıyor. Giriş 1$. İçecek 3$. Kesin bir akşam burda geçmeli. Oradaki yerli salsa dansçıların güzel turist kızları zorla kaldırıp masum ve mesafeli bir şekilde dans ettiklerini gördük. Turist kızlar geriliyor ama yerliler emiinim ki sadece dans etmek istiyorlar. İlginç kareler çııyor kesinlikle gidilmeli.y1TxSQF1FQFBIf0a73Vvz2odkfNDVlvdZzBNF-UBUq0.jpg

Disco ayala: Plaza mayordan yukarı doğru çıkınca biraz tepelik bir yerde mağara içinde ilginç konseptli bir bar. Giriş 3$ içkiler de 3er$. Gösteriler yapılıyor. Denenebilir.DSC_1667.JPG

 

La Canchanchara: Gündüz molanızı burada verin. Romu ballı yapıyorlar ve adı dükkan ismiyle aynı. Herkes bayılıyor diye biz de denedik, biz de bayıldık. Kesinlikle bu küçük bahçeli bara gelin ballı rom için.

 

El Jigue: Trinidadın en lüx restoranlarından. Servis ve yiyecekler gayet başarılı. Biz en çok orda şarkı söyleyen gruba bayıldık. Küba müziğinin hakkını verdiler. Harika bir yer. Bir daha trinidada gelsem buraya kesin gelirim.WOKVpSLtoeCZMzXn1NVBzozMJ5yT79xFZcdiESs4e7g.jpg

San fransisco de asis: Bölgenin iki kulesinden en meşhuru. Kesinlikle (2$) çıkıp tepeden bakın. Kule çok güzel.

 

Hediye pazarı: La chancanchara barına çok yakın ve ilginç güzel hediyeler alabileceğiniz bir yer diyemem çünkü kübanın genelinde yaklaşık aynı hediyelik eşyalar var bu da onlardan biri. Ama yine de bakın, gözünüze güzel gelecek şeyler bulabilirsiniz.

q_XiB3j2v1LsiTfPCKIDpJGqclm16HDpQ8gkOSQoXaU.jpg

Kaldığımız hostel nelson gayet temiz düzgün ve terası olan bir oteldi.Kalınabilir.

Bunun dışında;

Playa ancon: Kübanın karayip denizindeki en iyi mavi bayraklı plajı burada. Trinidadtan minibüs kalkıyor buraya. 3 kişi birleşip taksi tutsanız da aynıya geliyor. Vakit varsa gidilse iyi olur. Bizim vakit yoktu gidemedik.

 

Bir buçuk gün ayırdığımız Trinidadta son günümüzde de biraz dolaşıp varaderoya geçmek üzere otobüse bindik. 3 saatlik bir yolculuk bizi bekliyordu. Viazul otobüs terminali oldukça merkezi bir yerde olduğundan son yarım saat kalaya kadar gezebilirsiniz.

4-Varadero

 Kübanın bir yanı karayip denizine diğer yanı atlantik okyanusuna bakar. Atlantik okyanusuna bakan tarafta en iyi kumsal varadero diye bir şehirde. Biz de bu bilgiyle 6 saat yolculukla trinidadtan varaderoya vardık. Otele yerleştik. Keşke casa particuler seçseydik dedik. Sun beach hotelde kaldık, otelin kötülüğü resmen enerjimizi emdi.

Odalar rutubet kokuyordu.Akşam gelip hemen dışarı çıktık.Sabah ise restoran kokusunu hiç sevmedik kahvaltı bile yapmadık. Sadece akşamımızı geçirdik.

Varadero da yapılacak şeyler

7-varadero.JPG

Casa de la musica: Yine salsa şovların yapıldığı, pistin olduğu, isteyen müşterinin çıkıp dans ettiği bir bar. Yiyecek bulmakta zorlandık. Girişteki barda yemek yiyelim dedik. Kelime oyunlarıyla bize aceituna’yı (ispanyolca zeytin) tuna diye ittirmeye çalıştılar. Kesinlikle aç gitmeyin. Müzik kısmı saat 22:00 da açılıyor. Giriş 10$ içecekler 2-3$.

DSC_1828.JPG

Akşamımız casa de la musica ile geçti. Ardından otele gidip uyuduk ve erkenden kahvaltı yapmadan otelden çıktık. Kahvaltıyı başka yerde yapmak istedik.

Golf clubta kahvaltıya geldik. Kahvaltı gayet başarılı ve ucuzdu. Keyifle yedik.

kahvaltı foto

 

Varadero golf club beach: Uzun bir kumsal. Hemen derinleşmiyor. Güzel bir denizi var. Tekneyle açılıp rengarenk balıkları gösterdikleri 1 saatlik dalma turu yapılıyor 20$ karşılığında.

pM9hpzo-Aa1u1qV2nNpAJyIVeJkuDx25Adc4nXd80LA

Plaja indik. Bazı yerlerin otele ait olduğunu o yüzden şezlong kiralanmadığını söylediler. Biraz ilerleyince kişi başı $2 a şezlong kiralanacak bir yer bulduk. Acıktığımızda ise yakın yerde avm bulduk, harika yiyecek içecek bulduk. 1. 12074735_10153213058246903_8543651387116318284_n

Atlantik okyanusunda da yüzdük.

2. 12079330_10153213058256903_4348436733225659052_nVaraderoya nedense çok ısınamadık. Sadece atlantik okyanusunda yüzmüş olduk.

Biraz yağmur yağdığından biraz da çok şey bulamadığımızdan varaderodan erken ayrıldık, bazı şeylere gidemedik. Bildiğimiz ama gitmediğimiz Varadero’da yapılacak şeyler şöyle:

Snack bar Calle 62 bar: çay bahçesi tadında müzik yapan bir mekan.

La comparsita bar: üstü açık bar, giriş + içki 7$

Casa del ron: rom yapım evi

Street market: Olabilecek en iyi hediye pazarı olduğu kanısı mevcut.

Laguna de maya: Varaderoya 15 km uzaklıkta sahilin hemen kenarından renkli renkli balıkları ve renkli deniz altı canlılarını görebileceğiniz 2$ a snorkel kiralayan bir plaj. 9dan 5 e kadar açıkmış.

 

Ve son gün;

Varaderodan kalkıp havanaya geldiğimizde eve girerken home sweet home dediğimi hatırlıyorum. Kaldığımız ev gerçekten harikaymış. Sun beach otelden sonra casa azul habana müthiş geldi bana. Son gün yine eski havananın sokaklarında gezdik, havana club rom yapım müzesine gittik. Plaza veijada güzel yemek yedik. Ve valizimizi toplayıp havaalanına geldik.

Son gün havaalanına erken gelmek işlemlerin devlet memuru yavaşlığında yapıldığını düşününce gerekli. Siz iyisimi 3 saat öncesinden orada olun. Eğer ince makine yapımı puro almak isterseniz de duty freeden alabilirsiniz. Uçuş düşündüğümüzden daha kolay geçti. Aeroflotla gidip geldik. En ucuzu oydu. Rusya aktarması yaptık. İstanbula indiğimizde aradaki sıcaklık farkını da düşünerek kalın giyinmiştik. İyi ki de kalın giyinmişiz. Ciddi sıcaklık farkı vardı.

Biz böylece harika bir küba tatilini tamamlamış olduk. İnşallah sizin de unutamayacağınız bir küba tatili yaşamanızda katkıda bulunabilmişimdir.

Bol sevinçli tatiller.

 

Lütfen sayfayı beğenin ve takip edin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir