İyi Bir Hikâye Anlatıcısı Olmanız için 44 Altın Teknik [Tam Kılavuz]26 min read

Bu uzun makalede iyi bir hikaye anlatma becerisi geliştirmeniz için kapsamı bir kılavuz bulacaksınız.

 

Dünya iki şeyle şekilleniyor – anlatılan hikâyeler ve arkalarında bıraktıkları anılar.

Vera Nazarian

 

İnsan beyni hikâye ile öğrenmeye çok meyilli. İyi hikâye anlatabilirseniz istediğiniz mesajı vermeniz çok kolay. Çünkü;

 

iyi hikaye anlat İnsanlar idealinde mantığı anlamaya kurgulanmamış, hikâyeleri anlamaya kurgulanmış.

Roger C. Schank

 

Neden hikâye anlatmak önemlidir?

Hikâye anlatıcılığı, eğitimin en eski biçimidir. Çocuklara, dünyanın oluşumu, hayat ve yaşamdan sonrası hakkında cevaplar vererek eski insan topluluklarını birbirine bağlamıştır.

Hikâyeler bizi tanımlar, şekil verir, kontrol eder ve bizi biz yapar.

Dünyadaki her kültür okur yazar değildir, ama her bir kültür mutlaka hikâye anlatır.

Markalaşmada hikâye anlatımı etkili midir?

Hikâye anlatma becerisi markaların da dikkatini en çok çeken konulardan biri olmaya başladı. Markalar iyi hikâye anlatarak kitlesine ulaşmaya çalışıyor.

Dünya’nın en büyük reklam ajanslarından birisi McCann’in yöneticilerinden Sergio Lopez diyor ki:

“Yirmili yaşlarımdan beri ajanslarda çalışıyorum. Bugüne kadar çalışmayı en çok sevdiğim markalar, arkalarında çok iyi hikâyeleri olan markalardı.”

Kurucuları, serüvenleri ve hatta var oluş sebepleri, onları etkileyici kılmaya hazır.

 • Ferdinand Porsche’nin ilk arabasını hapisteyken tasarlaması
 • Rolex’in mükemmelliğinin kendi altınlarını kullanmalarından gelmesi…

Ne demiş üstad

“Hikâyeler liderlerin cephaneliğindeki en güçlü silahlardır.”

Dr. Howard Gardner, Prof. Harvard Univ.

 

Mükemmel hikâyeler, insanları, markanın bir parçası olmaya iter ve reklamcılara adeta kutsal bir kase uzatır.

Marka hikâyesi anlatırken Temel Aksoy’un dediği gibi marka hikâyesi markanın kendisi hakkında değil insanlar hakkında olması gerekir. Hatta müşteriyi odağa koymalısınız. Müşteriyi odağa koyduktan sonra çeşitli hikâyeler oluşturabilirsiniz.

Hikâye anlatmak neden önemlidir?

 • Hikâyeler açık ve net bir mesaj verir Hikâyeleştirmeyi, genellikle konuları izleyiciler için daha çekici hale getirmek için yeniden biçimlendirmek için kullanabilirsiniz. Bu, karmaşık bir mesajı basitleştirmeyi veya soyut bir kavramı soyutlaştırmayı içerebilir. Hikâye anlatımı, bilgiyi izleyicilerin zevk alacağı ve anlayabileceği bir şekilde sunarak anlamayı artırmaya yardımcı olur.
 • Hikâyeler dinleyici ile etkileşime geçer İyi bir hikâye anlatımı doğal olarak dinleyicilerin ilgisini çeker. Dinleyiciler, hikâye anlatıcısı olarak sizin söyleyecekleriniz hakkında daha fazla şey duymak isterler ve düşüncelerinizi daha fazla duymak isterler. Hikâye anlatımı genellikle duygusal bir tepkiyi tetikler ve bu tepki izleyicileri harekete geçmeye motive edebilir veya ilham verebilir.
 • Hikâyeler ortak bir deneyim oluşturur Hikâye anlatımı genellikle insanları bir araya getirir. Bir hikâyeyi dinlemek, özellikle hikâye izleyicilere üzerinde düşünmeleri için bir mesaj sunduğunda, paylaşılan bir deneyim yaratır. Bu, daha güçlü kişiler arası bağlantılar kurarak izleyiciler arasında daha fazla tartışmaya ilham verebilir.
 • Hikâyeler dinleyiciyi ikna eder Etkili hikâye anlatımı, başkalarını ticari faaliyetler için gerekli olan harekete geçmeye ikna eder. Birçok insan bir karar verirken entelektüel veya olgusal meseleleri ve nedenleri dikkate alırken, insanlar genellikle onları gerçekten harekete geçmeleri için motive edecek daha fazla şeye ihtiyaç duyar. Duygular, izleyici eylemini teşvik etmede etkili bir motive edici olabilir ve hikâye anlatımı genellikle izleyicilerin duygularıyla meşgul olmasını gerektirir.

Ne demiş kızılderililer;

“Bana bilgi anlat öğrenirim, gerçeği söyle öğrenirim. Fakat bir hikâye anlatırsan kalbimde sonsuza kadar yaşar.”

Kızılderili atasözü

 

 

8 klasik hikâye yapısı  

Hikâye anlatmak deyince insanın aklına tek bir hikâye türü varmış gibi geliyor değil mi?

Halbuki elinizdeki bilgiyi hikâyeleştirirken bilgiye göre hikâye türünü de belirlemelisiniz.

Bazı bilgiler başarısızlık hikâyelerinin içine çok güzel yedirilirken bazıları başarı hikâyelerinde daha iyi anlatılabilir.

Bazen bir başarısızlığı öyle bir anlatırsınız ki film olur. (Bkz. Dunkirk filmi  7,9/10)

Hangi hikâye türünün size uygun olduğunu iyi anlamak size tarzınızı bulmada yardımcı olur.

 

 1. Kahramanın yolculuğu (Monomyth)

Monomit (kahramanın yolculuğu olarak da adlandırılır), dünyanın dört bir yanından birçok halk masalında, efsanede ve dini yazılarda bulunan bir hikâye anlatım yapısıdır.

 

Bir monomitte, kahraman evini terk etmeye çağrılır ve zorlu bir yolculuğa çıkar. Bildikleri bir yerden bilinmeyen tehditkâr bir yere taşınırlar.

 

Büyük bir sınavın üstesinden geldikten sonra, topluluklarına yardımcı olacak bir ödül veya yeni bir bilgelik ile eve dönerler. Aslan Kral’dan Yıldız Savaşları’na kadar birçok modern hikâye hala bu yapıyı takip ediyor.

Sunumunuzu şekillendirmek için monomiti kullanmak, paylaşmak istediğiniz bilgeliğe sizi neyin getirdiğini açıklamanıza yardımcı olabilir. Mesajınızı hedef kitleniz için canlandırabilir.

 

 

 1. Dağa tırmanma

 

Dağ yapısı, bir hikâyedeki gerilimi ve dramayı haritalamanın bir yoludur. Monomite benzer çünkü bir hikâyede belirli olaylar meydana geldiğinde planlamamıza yardımcı olur.

Farklıdır çünkü mutlaka mutlu bir sonu yok. Hikâyenin ilk kısmı, sahneyi oluşturmanız için verilir ve ardından doruk noktasına ulaşmadan önce bir dizi küçük zorluk gelir.

 

Biraz TV dizisine benziyor – her bölümün inişleri ve çıkışları var ve hepsi sezon sonunda büyük bir finale dönüşüyor.

 

 1. İç içe döngüler

 

İç içe döngüler, iç içe üç veya daha fazla anlatıyı katmanlaştırdığınız bir hikâye anlatımı tekniğidir.

 

En önemli hikâyenizi – mesajınızın özünü – merkeze yerleştirirsiniz ve bu temel ilkeyi detaylandırmak veya açıklamak için etrafındaki hikâyeleri kullanırsınız. Başladığınız ilk hikâye bitirdiğiniz son hikâye, başladığınız ikinci hikâye sondan ikinci, vb.

 

İç içe döngüler, bir arkadaşınızın size hayatındaki bilge bir kişiden, onlara önemli bir ders vermiş olan birinden bahsetmesi gibi çalışır. İlk döngüler arkadaşınızın hikâyesi, ikinci döngüler bilge kişinin hikâyesidir. Merkezde önemli ders var.

 

 1. Mini grafikler

 

Mini grafikler, sunum yapılarını haritalamanın bir yoludur. Grafik tasarımcı Nancy Duarte, Resonate adlı kitabında ünlü konuşmaları grafiksel olarak analiz etmek için mini grafikler kullanıyor.

 

En iyi konuşmaların başarılı olduğunu çünkü bizim sıradan dünyamızı ideal, gelişmiş bir dünyayla karşılaştırdıklarını savunuyor. Olanla olabilecek olanı karşılaştırırlar.

Sunucu bunu yaparak toplumumuzda, kişisel yaşamlarımızda, işlerimizde yaşadığımız sorunlara dikkat çekiyor. Sunucu, izleyicide bir değişim arzusu yaratır ve onu besler.

 

Kitlenizin sizi desteklemeye motive edecek, son derece duygusal bir tekniktir.

 

 1. Olayın ortasından başlamak

 

Olayın ortasından başlama türü hikâye anlatımı, hikâyenize baştan başlamadan önce aksiyonun en ateşli yerinde başladığınız tarzdır.

 

Kitlenizi doğrudan hikâyenizin en heyecan verici kısmına bıraktığınızda başın ve sonun ne olduğunu öğrenmek için meraklı kalacaklar.

 

Ancak dikkatli olun – hemen aksiyonun çoğunu vermek istemezsiniz. Tuhaf veya beklenmedik bir şeyi ima etmeyi deneyin – daha fazla açıklama gerektiren bir şey. Geri dönüp hikâyenizin anlatımı için sahnenizi kurarken, izleyicilerinize onları bağımlı kılacak kadar bilgi verin.

 

Bu yalnızca daha kısa sunumlar için işe yarar – çok uzun süre uzatırsanız izleyicileriniz hüsrana uğrar ve ilgilerini kaybederler.

 

 

 1. Tek noktada birleşen fikir

 

Bir araya gelen fikirler, izleyicilere farklı düşüncelerin bir ürün veya fikir oluşturmak için nasıl bir araya geldiğini gösteren bir konuşma yapısıdır.

 

Bir hareketin doğuşunu göstermek için kullanılabilir. Veya tek bir fikrin, tek bir amaç için çalışan birkaç büyük aklın doruk noktası olabilir.

 

Bir araya getiren fikirler, iç içe döngüler yapısına benzer, ancak bir hikâyeyi tamamlayıcı hikâyelerle çerçevelemek yerine, eşit derecede önemli birkaç hikâyenin nasıl tek bir güçlü sonuca vardığını gösterebilir.

Bu teknik, örneğin web geliştiricileri Larry Page ve Sergey Brin gibi dünyanın en büyük ortaklıklarından bazılarının hikâyelerini anlatmak için kullanılabilir.

Larry ve Sergey, 1995 yılında Stanford’un doktora programında tanıştılar, ancak ilk başta birbirlerinden hoşlanmadılar. İkisinin de harika fikirleri vardı ama birlikte çalışmayı çok zor buldular. Sonunda kendilerini birlikte bir araştırma projesi üzerinde çalışırken buldular. Google’a dönüşen bir araştırma projesi.

 

 1. Sahte başlangıç

 

‘Sahte başlangıç’ hikâyesi, görünüşte tahmin edilebilir bir hikâyeyi, beklenmedik bir şekilde kesintiye uğratmadan ve yeniden başlatmadan önce anlatmaya başladığınız zamandır.

 

Seyircinizi sahte bir güvenlik duygusuna çekersiniz ve ardından durumu tersine çevirerek onları şok edersiniz.

 

Bu format, bir şeyde başarısız olduğunuz ve “başlangıca geri dönmek” ve yeniden değerlendirmek zorunda kaldığınız bir zamandan bahsetmek için harikadır. Bu deneyimden öğrendiğiniz şeyler hakkında konuşmak için idealdir. Veya probleminizi çözdüğünüz yenilikçi yol.

Ama hepsinden önemlisi, hedef kitlenizin beklentilerini alt üst edecek ve mesajınıza daha yakından bakmaları için onları şaşırtacak hızlı bir dikkat hilesidir.

 

 1. Taç yaprağı şeklinde hikâye anlatımı

 

Taç yaprağı hikâye yapısı, birden fazla konuşmacıyı veya hikâyeyi tek bir merkezi kavram etrafında düzenlemenin bir yoludur. Anlatmak istediğiniz birbiriyle bağlantılı olmayan birkaç hikâyeniz veya ortaya çıkarmak istediğiniz şeyler varsa – hepsi tek bir mesajla ilgiliyse yararlıdır.

 

Merkeze dönmeden önce hikâyelerinizi tek tek anlatıyorsunuz. Bir hikâye diğerini tanıtırken yapraklar üst üste gelebilir, ancak her biri kendi içinde eksiksiz bir hikâye anlatımı olmalıdır.

 

Bunu yaparken, merkezi teorinizin etrafına zengin bir kanıt dokusu örebilirsiniz. Veya fikrinizin etrafındaki güçlü duygusal izlenimler.

Kitlenize tüm bu önemli hikâyelerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu göstererek, onlara mesajınızın gerçek önemini ve ağırlığını hissettirirsiniz.

Pazarlama alanında kullanabileceğiniz 10 hikâye türü

 1. Kişisel keşif hikâye anlatımı

Bir dersi nasıl öğrendiğinizi anlatın. Hikâyeler sizin okuyucularınızla nasıl benzerlikler taşıdığınızı gösterir. Aynı zamanda okuyuculara sizin deneyimlerinizden öğrenme şansı verir.

 1. Başarı hikâyesi anlatımı

Bir şeyi nasıl başardığınızı anlatın. Bu tür nasıl başardığınızı anlatan hikâyeler okuyucularınız için ilham verici ve motive edicidir.

 1. Başarısızlık hikâyeleri anlatımı

En öğretici hikâyelerdir. Güçlüdürler. Özellikle öğrenilen bir ders varsa en etkili hikâyelerdendir.

 1. Başkasının hikâyesini anlatmak

Başkasının hikâyesini paylaşmak, onun ne deneyimlediğini ve ne öğrendiğini paylaşmak da kişisel hikâyeler kadar etkilidir. Tecrübedir sonuçta.

 1. Nasıl yaptım hikâyeleri anlatımı

Pratik hikâyeler etkili olabilirler çünkü okuyucunuza belli bir süreci anlatır.

 1. Biyografi

Kilit isimlerden birini alın ve okuyucularınıza o kişinin hikâyesini anlatın. Özellikle ilham verici alanlarını vurgularsanız okuyucuların hayatına faydanız dokunabilir.

 1. Otobiyografi

Kendi hikâyenizi başından sonuna kadar anlatın. Okuyucular sizin hikâyenize olumlu reaksiyon verecektir. Hatta hakkımda sayfasından bu sayfaya link verebilirsiniz.

 1. Vaka örnekleri

Birisinin deneyimini ele alıp vaka çalışması gibi anlatmak okuyucularınızla iletişime geçmek için çok faydalı olacaktır. Benzer şekilde kendi hikâyenizi de kullanabilirsiniz.

 1. Okuyucu hikâyeleri anlatımı

Okuyucularınıza kendi hikâyelerini anlatmalarını isteyin. Belki ilk önce kendinizinkiyle başlamak istersiniz. Kendi hikâyenizi anlatarak okuyucuyu da tetiklersiniz. Okuyucudan da kendi hikâyeleri size gelmeye başlar.

10.….olduğunu hayal et

Sık kullanılan bir hikâye türü de budur. Okuyucularınızı onların da içinde olduğu hayali bir hikâye akışına dahil edersiniz. Yani okuyucunun ana karakter olduğu ve sizin de ikinci karakter olduğunuz bir hikâye kurgulayın ve okuyucunuzu içinde yaşatmaya çalışın.

Özellikle bu hikâye türü okuyucunuzun bir şey hissetmesini sağlamaya çalıştığınız zaman işe yarar.

Hikâyedeki 5 temel bileşen

Sunay Akın gibi hikâye anlatmak bir beceri ister tabi. Fakat hikâye anlatma becerisi (storytelling) doğru taktikleri kullanarak geliştirebileceğiniz bir becerinizdir.

Peki, hikâye anlatma becerisini nasıl geliştirirsiniz? En başta anlattığınız hikâyede temelde şu bileşenleri kullanmalısınız;

 • bir kahraman,
 • bir hayal,
 • aşılacak bir engel
 • bir akıl hocası
 • ve bir kıssadan hisse.

Bu temel öğelerle hikâye oluşturmaya başlamalısınız.

İyi hikâye anlatmak için kullanabileceğiniz yöntemler

Karakter

1-Kahraman ve düşman yaratın

Hikâye anlatımında iyi bir adama ve bir kötü adama ihtiyacı vardır – aynı zamanda bir kahraman ve bir düşman olarak da düşünebilirsiniz. Düşman; (o) aşılacak bir çöl de olabilir veya (o) “sistem” gibi bir şey, hatta (o) kahramanın içindeki bir korku bile olabilir. Hikâyenin kıvılcımı, kahramanın düşmanı nasıl yendiğidir.

Kötü adam drama için harika bir kaynaktır. Bir kahraman ve bir düşman arasındaki savaş, bir hikâyeyi ilginç hale getirir. Şu örnekleri düşünün;

 • Voldermort’suz Harry Potter nedir?
 • Joker’siz Batman?
 • Tom’suz Jerry?

Bazı Kötü Adamlardan ilham almak için James Harris’in Periyodik Öykü Tablosu‘na göz atmak isteyebilirsiniz.

 

Bu konuda kendinize sormanız gereken sorular şunlar olabilir;

Müşterilerimin veya müşterilerimin temel düşmanı nedir? Tehlike mi? Boşa harcanan para mı? Gerçekleşmeyen hayaller? Kötü saç?

2- Kahramanın sık söylediği bir alışkanlığı olsun.

Karakterlerinize göz kulak olacak bir şeyler verin. Belki de planınız bir trajediye ya da büyük bir aile yemeğine doğru ilerliyor (aynı şey). Belki de daha önce yerleşmiş bir korkuya sahip olan ve onlara musallat olmak için geri gelecek bir karakter vardır. Bu Çehov’un silahı!

Yazar olarak bilgi kırıntıları bırakmak sizin için eğlenceli olacaktır. Dürüst olmak gerekirse, dinleyiciler “Biliyordum!” dedikleri zaman kendilerini süper akıllı hissediyorlar. İnsanlar şakanın içinde olmayı sever. Elinizi çok erken göstermeyin – (bekleyin)

3- Seçilmiş birkaç karaktere dayanarak dünya hakkında büyük teoriler çıkarmak genellikle yanlıştır, ancak çok akılda kalıcıdır.

How i met your mothor dizisinde dünyanın işleyişi hakkında birçok büyük teori vardı.

Zeytin Teorisi, örneğin, dizinin en istikrarlı çiftine dayanıyordu; Marshall zeytinlerden nefret eder, Lily onları sever ve bu ilişkiyi yürüten de budur. (Temel olarak, karşıtlar birbirini çeker.)

Ayrıca: büyük jestlerin duygular karşılıklıysa romantik, değilse de ürkütücü olduğunu belirten Dobler/Dahmer Teorisi. Liste devam ediyor! Bu teorileri kullanabilirsiniz.

4- Hikâye anlatırken karakterleri yaşatın.

Karakterler anlattığınız hikâyenin kalbindedir. Nasibi, kısmetsizliği insanların gülmesini, ağlamasını veya sevinmesini sağlayan şeylerdir.

Okuyucunun kafasında karakteri yaşatmak için hikâye anlatırken gerekli detayları vermelisiniz.

Örneğin, şu sunumda Howard karakterinin fiziksel görüntüsünü tarif ederek, hobileri ve takıntılarını anlatarak canlı bir resmini canlandırabiliyor.

5- Kendisini durgun hissetmeye başlayan bir karakteriniz varsa, son derece şaşırtıcı bir geçmiş tanıtın.

Robin, Kanada’da genç bir pop yıldızı mıydı? Barney, Bob Barker’ın gerçek babası olduğuna inanarak büyüdü ve bu yüzden mi hiç ortalıkta olmadı? Bir karakterin kötü davranışının, geçmiş travmaları aracılığıyla haklı gösterilebileceğini söylemiyorum, ancak arka planı duymak kesinlikle onları tam bir karakter olarak tamamlamaya yardımcı olur.

 

Engel veya çatışma

6- Hikâye anlatırken çatışma veya zorluk kullanın

Çatışma veya zorluk, düşman ve kahraman arasındaki sürtüşmenin nasıl ortaya çıktığıdır.

 

Belki de kahramanın çölü geçmeye karar vermesiyle ya da işletme sahibi olarak siz bir sorunu nasıl çözeceğinizi bulmaya karar verdiğinizde ortaya çıkar.

 

Çatışma veya zorluk, başarıya giden yolda karşılaştığınız engelleri, ister bankanızla ister bir fırtına ile ilgili sorunlar olsun, açıklar. Kahramanın mücadelesi yoksa, o zaman etkisiz bir hikâye ortaya çıkar.

 

Yaygın zorluklar arasında zaman, para, bağlantılar, kanıtlama, eğitim, rakip, pazar, ilçe, doğal afetler, ekonomi vb.

Hedef kitleniz söz konusu engellere zaten aşina olduklarını hissediyorsa, hedef kitleniz, bu engellerin kendi benzersiz durumunuzu nasıl etkilediğini ve bunların üstesinden nasıl gelmeye çalışacağınızı bilmek isteyecektir.

Hikâyelerin kökleri çatışma ve gerilime dayanır ve bir hikâyeyi ilerleten şey engellerle karşılaşma ve ardından onları aşma sürecidir.

Üstesinden gelinecek herhangi bir engel (ve dolayısıyla çatışma ve gerilim) olmadan, bir hikâyenin temel oluşumuna sahip olamazsınız.

İnsanlar neyle karşı karşıya olduğunuzu ve bu konuda ne yapacağınızı bilmek isterler. Bu nedenle, karşılaştığınız belirli zorlukları dahil etmek, hedef kitlenizi konuya çekmek için harika bir hikâye anlatımı tekniğidir.

7- İşlerin şu anda nerede olduğunu tanımlayın (istenmeyen şimdiki durum)

“Şimdi istenmeyen” nedir (veya neydi)? Parlayan zırhlı şövalyeniz için sahneyi kurun. İstenmeyen durumunuzun önemli olduğundan ve insanların umursadığı bir şey olduğundan emin olun, aksi takdirde izleyicilerinizi kaybedersiniz. Buradaki amacınız, hedef kitlenizin konunuza zihinsel yatırım yapmasını sağlamaktır. Bonus olarak, bu konuda nasıl hissedebileceğinizi vurgulayın. Ayak parmaklarınızın arasında kabarcıklarla yürümek ne kadar acı verici olurdu? vb.

8- Amaç üretin

Ana karakterinizin amacı nedir? Ne yapması gerekiyor? Bir dağa tırmanmak mı? Bir oyun kazanmak mı? Bir prensesi kurtarmak mı? Ana karakterinize bir hedef vererek hikâyenize yön vermiş olursunuz.

9- Hedeflere karşı çıtayı yüksek tutun

Mutlu sonla biten hikâyelerin önce engelleri aşması gerekir. Hikâyenin sonuna gelmeden önce, dinleyicinin “Karakter amacına ulaşacak mı?” diye düşünmesini sağlayan dramatik bir gerilim yaratmak istersiniz.

İyi bir hikâye anlatıcısı gerilimi nasıl kullanacağını bilir. Kahramanın istediği her şey onun oraya ulaşmasını zorlaştırır. Afrikalı Amerikalılar özgürlük istiyorlarsa, hikâyenin kasvetli bir görünüm gösteren tarafını oluşturun (yani Kuzey’in birkaç aksiliği vardı, vb.)

 

10- Sunumunuzda başarının ne anlama geldiğini düşünün

Her şey yolunda giderse, engeller aşılırsa ve herkes birlikte gün batımına doğru koşarsa ne olur? Sunumunuzla neyi başarmaya çalıştığınızı ve bunun dinleyicileriniz için neden önemli olduğunu düşünün. Hedef kitlenizin kendi hedeflerine dayalı olarak, üzerinde çalıştığınız başarıyı insani terimlerle detaylandırın.

Örneğin: Sunumunuz emeklilik için para biriktirmekle ilgiliyse ve onları planlamaya başlamaya zorlamaya çalışıyorsanız, ihtiyacınız olan tüm parayı biriktirip yaşam tarzınızı sürdürmek için emekliliğin nasıl olduğunu (ayrıntılı olarak) tanımlayın.

İyi planlanmış bir emekliliğe sahip olmak nasıl bir şey?

11- İşlerin nerede olmak istediğini tanımlayın (arzu edilen gelecek)

Artık izleyicileriniz durum hakkında bilgi sahibi olduğuna göre, bu konuda ne yapacaksınız? Şimdi, hepimizin parçası olmak istediği arzu edilen geleceğin resmini çizme şansınız oluştu.

Herkesin ihtiyaçlarının karşılandığı bir yerde geleceğin nasıl görüneceğine dair bir resim çizin. Canlı ayrıntılarla açıklayın. Yine bir bonus olarak, birinin bu konuda nasıl hissedebileceğini tanımlayın.

Dağ kadar kredi kartı borcundan kurtulan bir üniversite mezunu kendini “iyi” mi hissediyor, yoksa “hayata atılıp” geleceğe mi dönüyor?

12- Parlak bir gelecek veya hayal oluşturun
Hikâye anlatırken karakterinizin parlak bir geleceği olduğunu veya hayal ettiğini gösterin. Gerçek bir hikâye anlatıcısı canlı bir resim çizebilir.

 

Geleceğe umutla bakmanızı sağlayacak bir “hayal”. Harika bir hikâye anlatıcısı, ne olduğu hakkında değil, ne olabileceği hakkında konuşacaktır. Sadece John F. Kennedy’nin “Ay’a gitmeyi seçiyoruz” veya Martin Luther King’in “Bir hayalim var”ı düşünün.

 

13- Sunumunuzda başarısızlığın ne anlama geldiğini düşünün

Hiçbir şey işe yaramazsa ve çabanızda başarısız olursanız ne olur? Başarısızlığın kısa ve uzun vadeli sonuçları nelerdir? Ya da mevcut durumla kalsaydık ne olurdu?

Başka bir deyişle, insanların sunumunuzla nelerden kaçınmasına veya çözmesine yardımcı olmaya çalıştığınızı ve bunun izleyicileriniz için neden önemli olması gerektiğini düşünün.

Örneğin: Sunumunuz emeklilik için birikim yapmakla ilgiliyse ve gençleri plan yapmaya zorlamaya çalışıyorsanız, nakit sıkıntısı çekildiğinde ve çalışmaya devam etmek zorunda kaldığınızda emekliliğin nasıl göründüğünü çizin.

Başarısızlığın duygusal yönlerine odaklanın: Karakteriniz bu başarısızlık olasılığı hakkında duygusal olarak nasıl hissediyor (veya izleyicileriniz hissetmeli)? Emekliliği daha erken planlamamış olmanın stresi veya pişmanlığı nasıl bir duygu? Çocuklarınızı olumsuz etkileyip, büyüdüğünüzde onları finansal olarak size bakmaya zorlamak ne kadar acı verici olabilir?

14- Hikâyede endişe yaratın.

Film izlemeyi ve kitap okumayı sevenler bilirler ki iyi hikâyeler her zaman bir anlaşmazlık ve entrika içerirler. Bu iki unsur insanlara sürekli “bundan sonra ne olacak?” sorusunu sordururlar.

Hikâye anlatımınıza endişe katmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bunlardan biri

 • Hikâyenizi kronolojik olarak anlatıp iyi bir sonuca bağlamaktır.Şu hikâyede bir kadının incik kemiği olmadan doğduğunu ve çok çabalayarak başarılı bir atlet, aktris ve model olduğu hikâyesini görebilirsiniz.
 • Diğer bir yol ise okuyucuyu aksiyonun tam ortasına koyup bir süre sonra tüm bunların nasıl olduğunu anlatmak için zaman içinde geri dönmek olabilir.

İyi bir örneği ise Zak Ibrahim’in hikâyesi, dünya ticaret merkezinin patlatılmasında bulunmuş babasıyla başlıyor. Daha sonra zaman içinde çocukluğuna geri dönüyor nasıl büyüdüğünü ve babasıyla nasıl farklı bir yol belirlediğini anlatıyor.

 • Üçüncü yol ise ilk başta tahmin edilebilir bir hikâye anlatmaya başlayıp sonra kimsenin tahmin etmeyeceği bir şekilde hikâyeyi çevirmektir.

15- Sürpriz yapın
Beklenmedik öğeler veya olay örgüsü ekleyerek hikâyenizi heyecanlı tutarsınız. Bunu bir şeye doğru çalışarak ve sonra birdenbire hikâyenizi başka bir yöne çekerek başarabilirsiniz. Ayrıca, izleyicilerinizi sudan çıkaran beklenmedik bir olayı da tanıtabilirsiniz.

 

16- Gizem Katın
Biz meraklı yaratıklarız ve biraz gizem merakımızı uyandırabilir. Bir bilmece çözmek ya da bir sihirbazlık numarası izlemek gibi. Nasıl çalıştığını anlamak istiyoruz. Sırrı anlamak istiyoruz ve çözene kadar peşini bırakmayız. Hikâye anlatıcısı için bu, büyülenmiş bir izleyici kitlesi anlamına gelir.

 

Bitiş

17- Kapanış olmalı
İnsanlar “olgunlaşmamış bitişlerden” nefret eder. Kapatmaya ihtiyacımız var. Kitleniz, hikâyenizin nasıl geliştiğini veya bittiğini bilmek için umutsuz olacak.

 

18- Kıssadan hisse mesajınızla bitirişi güçlendirin

Bitiş, dinleyicilerin duyacağı son şeydir. En önemli olduğunu düşündüğünüz noktalar ve/veya ilkeler ne olursa olsun, onları sona koyun.

Karakter bittiğinde bir şey öğrenmiş olmalı.

19- Olumlu bir ders ile yazıyı bitirin

Sunum uzmanı Akash Karia 200 üzerinde TED talks sunumu analiz ettikten sonra anlamış ki, en etkili sunumlar sadece anlaşmazlık ve zirve noktası değil, aynı zamanda pozitif çözüm gerektiriyor.

Zafere ulaşma yolunda bu hikâyelerin içindeki karakterler onlara daha iyiye dönüşmek veya bir engeli aşmak için ışık dedikleri bir tavsiye veya bilgelik alırlar. Bu bir akıl hocasından olabilir.

Bu anafikiri kısa, hatırlanabilir bir cümleye dönüştürür ve öyle verirsiniz. Bu mesaj da sosyal medya platformlarında viral hale gelir.

Örneğin, ev içi istismarla ilgili daha önce bahsedilen konuşmada sunucu, kurbanları suçlamak yerine, “hayatta kalanları harika, tam geleceği olan sevimli insanlar olarak yeniden şekillendirmemiz” gerektiği sonucuna vardı.

 

20- Harekete Geçirici Mesajınızı (CTA) Oluşturun

Hedefiniz ve harekete geçirici mesajınız benzer olabilir fakat harekete geçirici mesajınız, kitlenizin hikâyenizi okuduktan sonra yapacağı eylemi ortaya koyacaktır.

Hikâyenizi okumalarının ardından insanlardan tam olarak ne yapmalarını istiyorsunuz? Onlardan bağış mı toplamak istiyorsunuz, bir bültene abone olmalarını mı istiyorsunuz, bir kursa kaydolmalarını mı ya da bir ürünü satın almalarını mı? İnsanların yapmasını istediğiniz şeyi netleştirmek için mutlaka bunu özetleyin.

Örneğin, eğer hedefiniz bir topluluk oluşturmak veya işbirliğini teşvik etmek ise, harekete geçirici mesajınız (CTA) “Paylaş butonuna dokun” olabilir.

21- Her zaman hatırlanacak bir “an” oluşturun

Zirve noktası gibi her zaman hatırlanacak bir an yaratarak hikâyenizi okuyucuların birkaç hafta süre bile konuşmalarını sağlarsınız.

Her zaman hatırlanacak şeyleri dramatize etme, provakatif resimler veya şok edici istatistikler gösterme ile sağlayabilirsiniz.

Bill Gates bu tekniği 2009 TED talk konuşmasında anlattığı hikâyenin sonunda kullandı. Konu malarya için yatırımları arttırmak hakkındaydı. Problemin ne olduğunu sert istatistiklerle kanıtladı ve sonunda içi sivrisinek olan bir kavanozu konuşma ortamında açtı ve dedi ki “bu deneyimi sadece fakirlerin yaşaması için bir sebep yok.”

22- Sunum sonrasında, sonucunuzu söyleyin ve ardından susun.

 

Sahneden inin ya da soruları yanıtlayın.

Ve bu kadar!

Sonda saçma sapan yorum kullanmayın. Manşet hikâyeleri veya teğetler yok. Hayır hiçbir şey.

Son sözünü söyle ve bitir.

 

Giriş

23- Kısa ve heyecan verici bir bilgi (spoiler) verin

Kitlenize hikâyenizden bir parça sunun. Sunmanız gereken şeyin bir tadımı gibi düşünün. İnsanlar daha fazlasını görmek ve duymak için meraklanacaklar.

 

Tıpkı yeni bir filmin ilgi çekici bir fragmanını gördükten sonra filmin tamamını izlemek istemeniz gibi. Netflix’te en sevdiğiniz dizinin bir sonraki bölümünün önizlemesini gördükten sonra tamamını izlemeye sürüklenmenizin nedeni budur.

 

24- Açılışta bir kanca ile dinleyiciyi yakalayın

Hikâye anlatmada, buna kışkırtıcı bir olay denir. Dinleyiciyi, dinlemeye devam etmeye teşvik eden bir problem sunarak bağlarsınız. Bu taktiği herhangi bir sunumda kullanabilirsiniz.

Çözümün içinden alındığı bir dünya yaratmak, tarif ettiğiniz sürecin önemini anlatmaya yardımcı olur.

Örneğin, fotosentez kavramını anlatıyorsanız, hikâyenize tüm çiçeklerin yapraklarının olmadığı bir dünya hayal ederek başlayın. Hikâyenin (bu durumda fotosentez) çözdüğü bir problem yaratırsınız. Çoğu durumda, öğrenciler ne kadar çok ilkeyi (yerçekimi, ışık vb.) kabul ettiklerinin farkına varmazlar.

25- İstatistikler tartışma başlatabilir.

İstatistikle başlarken dikkatli olun. Verileri ve sayıları paylaşırken, izleyiciler bakış açınızı kolayca reddedebilir.

“Belki kadınların %38’i bu istatistiğin doğru olduğuna inanıyor, ama içlerinden bir kadın inanmayabilir. Argümanınız boş ve herhangi bir şekilde inanmak için motive değilim – çünkü bu ben değilim, ”diye önerebilir biri.

İletişim açısından bakıldığında, istatistikler “öncülü reddetme” olarak adlandırılan bir davranışa ilham verebilir. Bunun birçok girişimcilik sahasında olduğunu görüyorum.

İşletmenizin gelecek yıl %16 büyüyeceğini veya Y kuşağının %52’sinin ürününüze ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak tahmini rakamlar nadiren gelecekteki sonuçları yansıtır. Dünyadan bıkmış bir yatırımcı, önermenizi dikkate almayabilir ve ikna edici argümanınız işe yaramayabilir. Reddedilen önermeye dikkat edin – çünkü izleyenlerin zihninde bundan sonraki her şey şüphelidir.

Anlatım dili

26- Drama kullanın

 

Harika hikâye anlatımı tamamen drama ile ilgilidir. Bir hikâyeyi ilginç kılan şey dramadır. Drama şunlar olabilir,

 • doğrudan bir sorun (“eğer bir şey yapmazsak o buzdağına çarpacağız!”),
 • bir çatışma (“sadece iki cankurtaran sandalımız kaldı, kimin yaşayıp kimin öleceğini seçmek zorundayız…”)
 • doğrudan tehdit, sözde ‘tikleyen saat’ (‘Onarılamaz hasar nedeniyle, gemi 60 dakika içinde okyanusun dibine batacak!’)

 

Harika bir dramatik hikâye anlatmak istediğinizde, Joseph Campbell’ın ‘monomyth’ini kullanmanızı tavsiye ederim. Daha çok “Kahramanın Yolculuğu” olarak bilinir. Bu, her kahraman hikâyesi için klasik düzendir.

 

Her yerde bulabilirsiniz. Kadim efsanelerden, mitlerden ve peri masallarından Matrix, Harry Potter, Lord of the Rings ve Star Wars gibi dünyaca ünlü kitaplara ve Hollywood filmlerine kadar. Hepsi aynı hikâye anlatımı yapısını kullanır.

 

27- İlgisiz detayları anlatımdan çıkarın

Hikâyeyi ilerletmeyen veya karakterleri geliştirmeyen herbir ayrıntıyı atlayın. Bu, okuyucuların dikkatini çekmekle ilgilidir.

Hikâyenizin gidişatını anlamak için kırmızı bisikletinizi bilmeleri gerekmiyorsa, onlara bisikletten bahsetmeyin. Çölü geçmek için ne tür harika, yüksek teknolojili spor ayakkabılar kullandığınızı bilmeleri gerekmiyorsa, onlara spor ayakkabılardan bahsetmeyin.

28- Okuyucuyu bir hikâyenin içine gömün.

İyi, basit ve sade bir hikâye anlatarak okuyucunun aklında yıllarca kalacak bir anı bırakabilirsiniz.

Örneğin  bir ted talks konuşmasında çok basit şekilde 12 yaşında Kenya’daki bir masai çocuğu olan Richard Turere, dinleyicisini basit ve güzel bir hikâye anlatarak kendi memleketindeki deneyimine götürüyor.

Temel kelimeler, sunum, büyük ve geniş görseller ile Richard ailesinin erzaklarını aslan ataklarından korumak için keşfettiği ışık sistemini nasıl keşfettiği konusunda bir hikâye anlatıyor.

Bu sunumun çok başarılı olmasının sebebi kullanılan her kelime ve görselin Richard ve ailesinin karşılaştığı durumu anlaşılması için gerçekten yardımcı ve destekleyici olmasıydı.

Aynı zamanda kullanılan görselin veya metnin söylediğinizi tekrar etmek yerine destekleyen olursa daha etkili olur. Bu da sunumun altın kuralıdır.

29- Metafor kullanın
Dilimiz metaforlarla doludur.

 • Kalem kılıçtan keskindir.
 • Günde bir elma doktoru uzak tutar.
 • Gülmek en iyi ilaçtır.

Metafor, birbiriyle alakasız iki konuyu birbiriyle karşılaştırarak hedef kitlenizin hayal gücüne hitap etmenin güçlü bir yoludur. Bir metaforu hikâyenizin bir parçası olarak kullanabilir veya tüm hikâyenizi büyük bir metafora dönüştürebilirsiniz.

Metaforlar, hikâyenizi izleyicinin zihnine yerleştirmenin anahtarıdır ve uzun soluklu ve açıklanması zor kavramları yalnızca birkaç cümleyle hızlı bir şekilde özetlemenize yardımcı olabilir.

 

Görselleştirme

30- Sadece anlatmayın, gösterin.

Okuyucunuza hikâyeyi anlatmak yerine hikâyedeki belli bir eventi tarif ederek o sahneyi yaşatın.

Yani, ne zaman bir hikâye yazıyorsanız, eventlerin oluşumunu sahne sahne yapın ve hikâyeleştirmek yerine diyalog kullanın.  Şu sunumda kişi 2014 dünya halka konuşma şampiyonluğu başarısını kazanmıştır.

31- Görselleştirin

Çocukların hikâye kitaplarının çoğunlukla resimden oluşması ve şimdiye kadar anlatılan en harika hikâyelerin çoğunun filme alınmış olmasının bir nedeni var.

Görüntüler bir hikâyeye hayat verir. Sadece ayağa kalkıp konuşarak bir hikâye anlatabilirsiniz, fakat eklenen görüntüler onu daha güçlü hale getirecektir.

32- Kitlenize hayal etmelerini kolaylaştırın

Hedef kitlenize tam olarak neden bahsettiğinizi göstermek için görsel bir resim, bir video veya daha iyisi fiziksel bir nesne kullanın.

Örnek 1: Ürününüz çok inceyse bir zarfa sığabilirse… bir zarf alın ve ürününüzü içine koyun.

Boom, amaca ulaşıldı.

Örnek 2: Eğer konunuz 15 trilyon doları aşan Birleşik Devletler borcunu anlatmaksa 100 dolarlık banknotlar paletlere yerleştirildiğinde özgürlük heykelinden daha uzun olduğunu söyleyen, hedef kitlenize bir infografik gösterin.

 

Sesinizi kullanın

33- Hikâye anlatmada seslendirme, fiziksel hareket ve/veya jest gibi eylemleri kullanın

Bu eylemler, sözlü dilin kelimeler dışındaki kısımlarıdır. Kullanımları, hikâye anlatıcılığını yazıdan ayırır. Hikâye anlatımında tüm sözel olmayan dil davranışlarının mevcut olması gerekmez. Örneğin, bazı hikâye anlatıcıları vücut hareketini yoğun bir şekilde kullanırken, diğerleri çok az kullanır veya hiç kullanmaz.

34- Karakterlere göre sesinizi değiştirin

Onlara kişilikler verdiğinizde karakterlere daha akılda kalıcı olmalarına yardımcı olur. Bunun bir kısmı, her karakterle sesinizi değiştirmeyi içerir. Görsel destek olmadan ses, karaktere hayat vermenin yegane yollarından biridir.

Farklı karakterler gibi davranan birden fazla eğitmeniniz varsa, bu en iyi seçenektir. Ama bazen, bu mümkün değildir. İç Savaşı yeniden canlandırıyorsanız, Başkan Abraham Lincoln olduğunuzda dik durun ve derinden konuşun. Afrika kökenli Amerikalı bir köle olarak konuşurken sesinizin yüksekliğini değiştirin ve bir aksan kullanın.

Belki bir baskı görmek için omuzlarınızı çökertebilirsiniz.

35- Eğlenceli sesler çıkarabilirsiniz.

Ses, dünyanın binaları ve sınıfları inşa ederken çok fazla dikkat etmediği duyulardan biridir, ancak psikolojik olarak görmeden daha güçlü olabilir. Hikâyenizin güçlü bir işitsel bileşeni olduğundan emin olun.

Fırtınalı bir geceyse, sunumunuzda bir “ses efektinden” yararlanın.

36- Müzik kullanın

Müzik, uzun listeleri öğrenmenin ve ezberlemenin harika bir yoludur. Elli eyaleti öğretiyorsanız, akılda kalıcı bir ritmi olan bir şarkı ezberleme sürecini sağlamlaştırmaya yardımcı olacaktır.

Şarkılar, tarih boyunca kültürlerin gelenekleri ve tarihi olayları korumalarına yardımcı olmak için uzun süredir kullanılmaktadır. İnsan beyninin müzik olmadan yapamayacağı şey (periyodik element tablosunu ezberlemek gibi), yinelenen bir koroya sahip bir şarkı oluşturduğunuzda mümkün olur.

37- Sununuzdaki önemli ayrıntıları sabitlemek için ses efektlerini kullanın

Sunumunuzda onunla ilişkili belirgin bir sesin ne olabileceğini düşünün. Hikâyenizin ayrıntılarına bakın ve onunla ilişkili bir sese sahip bir veya iki öğe bulun.

 

Sunumunuzu yaparken, ya o nesnenin sesini kendiniz yapın ya da dinleyicilerinizin zihninde demirlemek için bir kaydını oynatın.

 

Örneğin: Belki de eski çevirmeli modem zamanından nasıl bu kadar uzaklaştığımızdan bahsediyorsunuz, bilirsiniz, eskiden “ca-chink-shhhhhhhhh” diyen modem…

 

Veya belki de kırık cep telefonu ekranlarından bahsediyorsunuz ve 500 dolarlık cep telefonunuzun betonu ilk (ve muhtemelen son) kez (crkkkkkkkk) çarpışma sesini vurguluyorsunuz…

 

Sununuzdaki ayrıntılara ses eklemek, bu ayrıntıları dinleyicilerinizin zihnine yerleştirmeye yardımcı olacaktır.

 

Onları, çok aşina oldukları bir sesle veya aşina olmadıkları bir sesle (merak uyandıran) sunumunuza çekebilirsiniz.

 

Ses efektiniz çok uzakta olsa bile, sunumunuza biraz mizah katabilir ve biraz rahatlama sağlayabilir!

 

38- Vurgu oluşturmak ve hedef kitlenizi hikâyenize çekmek için sessizliği kullanın

Sunumunuz sırasında o önemli ayrıntıya veya noktaya geldiğinizde, beş veya altı saniye bekleyin (sonsuzluk gibi gelecek) ve ardından devam edin.

Örneğin:

Artık Çin’de, Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamından daha fazla İngilizce konuşanın olduğunu biliyor muydunuz? [Duraksa…]

Bir sunumda sessizliği kullanmak, beklenti yaratan ve dinleyicilerinizi az önce söylediklerinizi yeniden düşünmeye zorlayan güçlü bir hikâye anlatma tekniğidir.

İzleyiciyi bir an için zihinlerindeki “boşlukları doldurmaya” zorlar ve düşünme için potansiyel olarak çok önemli bir zaman yaratır.

Ayrıca hikâyenizi hızlandırmanıza ve hem siz hem de izleyicileriniz için daha fazla nefes alma alanı yaratmanıza yardımcı olur.

Nihayetinde, izleyiciyi içine çeken ve söylediklerinizi aktif olarak işlemelerine neden olan bir hikâye başarılı bir hikâyedir.

Zaman ve mekan

39- Mekan ve tarihlerle ilgili gerçekten spesifik olun

Karakterin kullandığı mekan ve zaman dilimini anlatın. Akılda canlandırmaya faydası oluyor.

40- Zamanla oynayın
Bir hikâye anlatıcısı olarak zamanla oynayabilirsiniz. Hikâyenizi daha dinamik hale getirmek için yarıdan başlayabilir (örneğin aksiyonun ortasında), geçmişe geri dönebilir veya geleceğe hızlı bir şekilde gidebilirsiniz. Hikâyenizi daha canlı hale getirmek için işleri hızlandırmaktan veya yavaşlatmaktan çekinmeyin.

 

41- Bazı objeleri de ön plana çıkarın

How I Met Your Mother, birkaç seçilmiş nesneye çok fazla anlam katmakta çok iyiydi. İyi yapıldığında, imgeler, kelimelerle ifade edemediğimiz her şey için bir stenografi görevi görür. Sarı şemsiye! Mavi Fransız kornası!

Kişisel hikâyeler

42- Kişisel bir hikâye anlatın.

Çok az şey okuyucu için kişisel hikâye kadar çekici olabilir. Özellikle büyük zorluklarla karşılaşılan durumlardan zaferle çıkmak gibi bir hikâye anlatmak okuyucuyu içine çeker.

 The Seven Basic Plots kitabında yazar Christopher Booker’a göre her hikâyenin bazı temel entrikaları vardır. Bunlar; canavarı döven kahramanın hikâyesi, zengin olan fakirin hikâyesi, hazine arayışı ve yolculuğundan değişerek gelen bir insanın hikâyesi.

Bu entrikalar meşhur birçok hikâye anlatımında açıkça görülür. Örneğin  şu konuşmada kendi memleketi kuzey koreden kaçan meraklı bir kadının hikâye anlatımını izleyin.

43- Hikâyeyi bir kişi üzerinden yürütebilirsiniz.
Sayılar (ne kadar etkileyici olursa olsun) sıkıcı bir hikâye yaratır. Sayılar unutulur ama bir hikâyenin içine gömülürse hatırlanır.

 

Çünkü kitlenizin empati ve duygu hissetmesi gerekir. Bu yüzden her zaman ilişki kurabilecekleri bir karakter tanıtmalısınız. Bu siz olabilirsiniz, ancak bir karakter de olabilir.

 

Bir felaketten sonra, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, soyut bir sorunu (örneğin bir deprem) sizin ve benim gibi bir bireyin ilişkilendirilebilir bir hikâyesine dönüştürmek için kampanyalarında bireysel kurbanları gösterir.

 

44- Kişiselleştirin ve ilişkilendirmeyi kolaylaştırın

Son noktadan hemen alıntı yapmak için: Gerçekte ne olduğuna veya nerede olduğuna dair görüntüleri kullanın. Stok fotoğraf modelleri değil, hikâyedeki gerçek kişilerin resimlerini kullanın.

Ve yine, konuştuğu gibi konuşun. Kişiliğini gösterin. Zayıf yönlerinizi ve korkularınızı biraz ortaya çıkarın. Diğer herkesin de bu zayıflıkları ve korkuları vardır. Bu, hikâye anlatımının incelikli bir gücünden yararlanır: Kendi hikâyemizi anlattığımız zaman, genellikle başkalarının hikâyesini de anlatırız.

 

Eğitim satınalma önerisi;

Konuşmanın Gücünü Keşfet: Büyüleyici, Akıcı ve Güvenle Konuş

Bol egzersizle Hikâye anlatma, Duygu verme, İkna etme, Konu bulma gibi Özelliklerinizi Geliştirerek İnsan Mıknatısı Olun.

Udemy’den satın al!

Kitap önerisi;

Genç Yazarlar İçin Hikâye Anlatıcılığı Kılavuzu / Celil Oker

Olay örgüsü, karakter yaratmak, çatışma, diyalog ve üslup gibi kurmacanın temel öğelerinin örneklerle anlatıldığı kitapta hikâye anlatma sanatının incelikleri gösteriliyor, işin püf noktalarını ve bu alanda sık yapılan yanlışlara dikkat çekiliyor. Genç Yazarlar İçin Hikâye Anlatıcılığı Kılavuzu, anlatacak bir hikâyesi olan genç yazar adayları için çok değerli bir kılavuz.

Dr.com.tr’den satın al!

Hikâye Anlatıcısının Sırrı/ Carmine Gallo

Türkiye’de de çok satan TED Gibi Konuş kitabının yazarı Carmine Gallo, Hikâye Anlatıcısının Sırrı’nda dünyada değişim yaratan girişimciler, şirketler, liderler ve TED konuşmacılarının hikâye anlatma becerilerinin sırlarını ayrıntılı örneklerle gözler önüne seriyor. Richard Branson, Steve Jobs, Sheryl Sandberg, Sara Blakely’den Southwest, Virgin, Apple, Whole Foods gibi şirketlere, iz bırakmış pek çok lider ve girişimin başarısına tanıklık ederken kendi hikâyenizin farkına varacaksınız.

Dr.com.tr’den satın al!

Ted talk konuşması önerisi

Hikâyenin Gücü | Sinan Sülün | TEDxIstanbulSalon

 

https://www.youtube.com/watch?v=X0ohKyyaLUE

 

Sonuç olarak

Kişisel veya kurumsal markalar için, sunumlar için hikâye artık olmazsa olmaz. Pek keşfedilmemiş bir beceri hikâye anlatıcılığı. Pek önemsenmiyor. Fakat hikâye anlatarak insanları çok iyi etkileyebilir ve akıllarına anlattıklarınızı kolayca yerleştirebilirsiniz.

Tabii hikâye anlatıcılığı becerisi de çok önemli. Bu beceriyi geliştirmek için yukarıdaki teknikleri kullanın. Anlatımınızda olumlu gelişmeyi farkedebileceksiniz.

Bunların hepsini deneyin, size en yakın olanı bulup onun üzerine yürüyün.

Şimdi sıra sizde;

Sizin kullandığınız bir hikâye türü veya tekniği var mı?

Yorumlar bölümünde lütfen örnek paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Blog içerik oluşturma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir