NEDEN INBOUND PAZARLAMA OUTBOUND PAZARLAMADAN DAHA İYİDİR?2 min read

Geleneksel pazarlama teknikleri (outbound) uygulayarak israf mı yapıyoruz? İnsanların aslında dikkatini çekemiyor muyuz? Bazı harcamalar boşa mı gidiyor?  “yoooo” diyenlerdenseniz şunlara bir bakın;

  • Doğrudan emaillerin 45%’i hiç açılmıyor. Amerika’sda 200 milyon insan “beni arama kaydında.
  • TV izleyicilerin 85%’i reklamlar çıkınca kanal değiştiriyor.
  • 25-35 yaş arası bireylerin 84%’ü fazla reklamdan dolayı girdiği siteyi terk ediyor.

 

Görünen o ki 40 yaşın altındakilere geleneksel outbound pazarlama ile ulaşmaya pek ümit bağlamasanız daha faydalı olabilir. Inbound pazarlama ile outbound pazarlamanın arasındaki farkı daha iyi anlamak için ilgili 7 maddeyi inceleyin

  1. Inbound pazarlama içerik üretme üzerine kuruludur. Hedef kitlenizin kendi isteğiyle etkileşim kuracağı kaliteli içerik üretmeye yönelik pazarlama anlayışıdır. Inbound pazarlamada siz zaten bir hikayesiniz. Inbound pazarlama tamamen tüketicinin okuyacağı, faydalı, spesifik, kaliteli ve eğitici içerik üretmeye dayalıdır. İçerikle hedef kitlenizin örtüşmesi, doğal olarak sizin trafik ve ilgi çekmenizi sağlar. Doğru çalışıldığında dijital mecra hem ölçülebilir hem sonuç odaklı olmasından dolayı ilginç başarılara gebedir.
  2. Outbound pazarlama ise büyürken öğrendiğimiz geleneksel pazarlamadır. Radyo, TV, gazete, dergi, dış mekan, etkinlik, sponsorluk gibi.. Outbound pazarlama en çok sesi çıkaranın ödüllendirildiği bir sistem. Ama maliyetler çok arttı ve rekabet kızıştı. Artık reklamlarda fosforlu pembe kullanıyor, çok büyük iskontolar yapılıyor, kadın kullanımı fazlalaştı. Reklam tipin değişmesi gerekiyordu ve artık inbound pazarlama var. Inbound ve outbound pazarlama arasındaki kritik farkı inceleyin.
  3. Inbound Pazarlama izinli pazarlamadır. Müşterinin izin verdiği yollarla iletişime geçilir. Kitle pazarlamaya göre dinleyici kitlesi daha düşük olabilir ama dinleyici zaten sizden bilgi almaya niyetli olduğundan geleneksel pazarlamaya göre 750% daha yüksek yanıt oranı vardır. Örnek: email pazarlama, sosyal medya, blog üyeliği, webinar katılımı, SEO, anahtar kelime vb.
  1. Inbound Pazarlama ile bir varlık yaratırsınız. Kendi dağıtımınızı kurarsınız. Kayıtlı email listesi oluşturursunuz. En etkili anahtar kelimelere yatırım yaparsınız. Sosyal medya takipçileri toplarsınız. Sonunda elinizde bir varlık yaratırsınız. İçerik yaratmanın ve yaymanın bir maliyeti vardır. Fakat bu her gün size çalışmaya devam edecektir.
  2. Outbound Pazarlamada hep dipnotsunuz. Ya belirgin şekilde kendinizi göstermeye ya da pek gözükmemeye itilirsiniz. Müşteriyle ilişkiniz değer yaratmaktan ziyade onun ilgisini çekmek üzerinedir. Eğer fuardaysanız en iyi stand sizde olması için en çok promosyon ya da ödül dağıtan siz olmalısınız.
  3. Outbound Pazarlama düz bir stratejidir. Kullanabileceğiniz bazı medyumlar vardır. Dergi, gazete, tv gibi. Bunlarla hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Hangisinin ne kadar etkili olduğunu ölçebiliyorsanız yüzdeliklerini hesaplarsınız ve sonra bütçenizi bu yüzdeliklere göre ayarlarsınız. Basittir ve period sonunda işiniz biter. Diğer period tekrar gel. Verileri tekrar incele ve tekrar yap.
  4. Outbound Pazarlamada başarı ölçümü zordur. Genelde “bizi nasıl duydunuz” diye sorabiliriz, bu cevaplar da pek güvenilir olmayabilir. Çağrı merkezinin odaklı pazarlama çalışmalarının sonucunda telefonlar alması veya “bizi nasıl duydunuz formu”nu birkaç kişinin doldurması iyidir fakat tüm hikayeyi anlatmaz. Genelde her şeyi bildiğinizi sandığınız bir durumda etkisiz kampanyalar yaşamak mümkündür. Outbound pazarlamanın etkisinin ölçümü çok kompleks değildir, ve komplex olmaması sonuçlara tam ulaşamamaya da sebep olabilir.
Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir