Firma Sitenize Kurumsal Blog Eklemenizin 15 Faydası7 min read

Bu makalede firma sitenize kurumsal blog eklemenizin faydalarını okuyacaksınız.kurumsal blog

Sitenizin trafiğini arttırmak mı istiyorsunuz?

Sitenizin trafiğinin yavaşladığını mı düşünüyorsunuz?

Site trafiği belli bir noktaya geldiğinde daha fazla artmaz.

Uzun ve kısa vadede trafiğinizi arttıracak şey sitenize kurumsal blog yazmaktır.

Kurumsal blog nedir?

Kurumsal blog firmaların ürün veya hizmetleriyle ilgili bir kurumsal blog tutmasıdır. Kurumsal blog yazmanın bir işletmeye faydası, müşterileriyle etkileşim halinde olmayı sağlamasıdır. İletişim için en dinamik en değerli yoldur.

Kurumsal blog yazmanın faydalarını anlamak için yapılan araştırmaların bazılarıyla iziletişim kurumsal blog konulu postta karşılaştım. İlginçler! Mesela;

 • İnsanların 81%’i kurumsal blogların tavsiyelerine güveniyorlar.
 • Müşterilerin 60%’ı kurum ile ilgili içerik okuduğunda, kuruma olan ilgisinin arttığını belirtiyor.

Eğer kurumsal blog yazmıyorsanız, şimdi tam zamanı, başlayın. Eğer sebep arıyorsanız size ilham olabilecek kurumsal blog yazmanın faydalarını aşağıda bulacaksınız.

Bu makalede kurumsal blog yazmanın faydaları nelerdir ve çeşitli görüşleri okuyacaksınız.

Kurumsal blog tutmanın faydaları

1) Kurumsal blog sitenize trafik çekmek için faydalıdır

Sitenize trafik çekmenin en güzel yolu arama motorlarının yakalayabileceği içeriklerinizin olmasıdır.

İnsanların sizin websitenizi bulma yollarını düşünün;

 • Ziyaretçileriniz doğrudan adres çubuğuna isminizi yazarlar ve size ulaşırlar. Fakat bunlar zaten sizin okuyucularınızdır. Sizi her zaman bulabilirler. Kim olduğunuzu bilirler. Bu sizin trafiğinizi arttırmada çok faydalı değildir.
 • Bir email listesi satın alıp (sakın almayın!) birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Listenin içinde kimin olduğunu bilemezsiniz ve bu listede sizin hedef kitlenizden hiçbir birey olmayabilir de. Olmadığı gibi email yolladığınız adresiniz spame düşmeye başlar bundan sonra gönderdiğiniz emailler de işe yaramayabilir.

Peki, nasıl trafik elde edeceksiniz? Kısaca şu şekilde; kurumsal blog yazarak, sosyal medya aracılığıyla ve arama motoruyla.

Websitenizde kaç tane sayfa olduğunu düşünün, mesela 1.000 değildir. Bu sayfaları ne kadar sürede bir güncelliyorsunuz? Muhtemelen çok sık değil. Mesela hakkımızda sayfasını ne kadar zamanda bir güncelleyebiliyorsunuz.

Yani siteniz olduğu yerden giderek artan bir trafik elde edemez. Onu canlı tutmalısınız.

İşte kurumsal blog yazmak sizin websitenize trafik sağlama konusunda mükemmel bir çözüm olacaktır.

Kurumsal blogunuzun her postunu yazdığınızda, bu websitenize indexlenen bir sayfa daha ekliyorsunuz. Bu da websitenizin arama motorlarında daha fazla sıralamaya girmesi demek.

2) Kurumsal blog sosyal medya sayfalarınızı hareketlendirir.

Kurumsal blog yazmak sizin sosyal medyada daha fazla keşfedilmenizi de sağlar. Kurumsal blogunuza her post yazdığınızda, insanların sosyal medyada paylaşabilecekleri bir içerik yaratmış oluyorsunuz. -Twitter, LinkedIn, Facebook, Pinterest – .

İnsanlarının neredeyse yarısının “sosyal medya sayesinde yeni markaları tanıdım” dediğini düşünürsek sosyal medya sayesinde yeni müşterilere ulaştıracaksınız.

Kurumsal blogunuza içerik üretmek sosyal medya varlığınızın devamını sağlar. Sosyal medya uzmanınıza yeni post fikri üretmesini isteyeceğinize kurumsal blogunuzun içeriklerini paylaşabilirsiniz. Çok daha etkili olacaktır.

Yani kurumsal blog yazmanın faydası; websitenize yeni trafik oluşmasına yardımcı olmaktır, bunu da arama motoru ve sosyal medya ile yakından çalışarak yapar.

 

3) Bu trafiği satışa çevirmeye yardımcı olur.

Websitenize kurumsal blogunuzdan gelen trafiğiniz var. Bu trafik sizin için bir kıymet. Artık iş bu trafiği üyeliğe ve satışa çevirmede. B2B ve B2C sitelere blogların trafik etkisi şu şekilde;

Nasıl kurumsal blogunuzun her postu indekslenmiş başka bir sayfa ise, bu post aynı zamanda üyeliğe çevirmek için de önemli bir fırsattır. Yol basit; Sadece üyelik kazanmaya yönelik aksiyon butonu ekleyin.

Çoğunlukla, bu aksiyon çağrıları bedava e-kitap, bülten, bedava rapor, bedava webinar, bedava numune linkine gider. Bu bedavalar temel olarak insanların bilgilerini verebilecekleri bedavalardır.

Trafikten satışa giden sürecin nasıl oluştuğunu şöyle anlatabiliriz:

 • Ziyaretçi kurumsal blogunuza gelir.
 • Ziyaretçi bedava bir teklif içeren aksiyon butonunu görür.
 • Ziyaretçi aksiyon butonuna tıklar ve karşılama sayfasına gider. Bu karşılama sayfasında ziyaretçi bilgilerini gireceği bir form görür.
 • Ziyaretçi formu doldurur. Bilgileri yollar ve bedava teklifi alır.

Tüm kurumsal blog postlarınızın sonunda aksiyon butonları olmalıdır. Mutlaka koyun.

Not: Tüm blog ziyaretçileri üyeye dönecek değildir. Olabilir. Hiç kimse ziyaretçilerin 100%’ünü üyeye çeviremez.

Kurumsal blogunuzu yazın, aksiyon butonunuzu koyun, tanıtımınızı yapın. Kendinize hedefler koyun. Sürekli A/B testi yaparak analizlerinizi izleyin.

4) Uzmanlığınızı göstermeye yardımcı olur.

En iyi marka kurumsal blogları ziyaretçilerinin veya üyelerinin genel sorularını yanıtlar.

Eğer hedef ziyaretçilerinize yardımcı olacak içerikleri devamlı şekilde üretirseniz, onların gözünde bir otorite olursunuz. Bu özellikle satış ve hizmet profesyonelleri için kullanışlı bir araçtır.

Kafası karışmış üyelerinize aydınlatıcı bilgiler içeren eğitici blog yazıları yollamanın etkisini düşünün. Veya bir kurumsal blog içeriğiyle kaç tane üyeye satış yapabileceğini düşünün.

Otorite inşa etmek ölçülebilir olmayabilir. Kurumsal blogunuzun trafik ve üye sayısı gibi somut ölçüler değildir. Fakat oldukça güçlü bir etkisi vardır.

Otoriteyi doğrudan ölçemeseniz de kurumsal blog sayesinde oluşan fırsatları, satışınızdaki değişiklikleri inceleyin. Çünkü günün sonunda kurumsal blogunuzda ne kadar çok postunuz var olduğu önemli.

Kurumsal blog postlarının ne kadar satış fırsatı oluşturduğunu düşünün.

 • Müşterileriniz sizin firmanız tarafından yazılan kurumsal blog postları aracılığıyla onların genel sorularına bilgi ulaştırırsanız size daha fazla güvenir ve satışını yaptığınız ürünleri almaya daha eğilimli olur. Hatta sizden her şeyi almaya doğru yönlenirler.
 • Sizin kurumsal blog postlarınızı okuyan müşterileriniz sizin sattığınız ürünleri daha bilgili şekilde satın almaya gelirler. Sattığınız dükkâna, mağazaya veya nerede satıyorsanız oraya bilinçli gelmesi, satış ekibinizle bilinçli iletişim kurması satışı daha da kolaylaştırır.
 • Derin açıklama veya döküman gerektiren müşteri sorularına satış yöneticisi kurumsal blogunuzun eski post arşivinden bulup hemen cevap verebilir. Müşteriye cevap verme süresini kısaltır. Satış yöneticisi gerekli cevapları ve dökümanları tekrar hazırlamak zorunda kalmaz. Müşteriniz için ihtiyacı olan kaynağı online oluşturmuş olursunuz ve satış süreciniz hızlanır.

5) Uzun vadeli sonuçları oluşturur.

Neyin havalı gözükeceğini biliyorsunuzdur. Eğer şunlar trafiğinizi arttırdıysa ve üye sayınızı genişlettiyse;

 • İbiza’ya uçak bileti
 • Spor klubü üyeliği

İyi haber, kurumsal blogunuz alışmaya başlamış, blogun getirdiği şey bu. Büyük oranda arama motoru sayesinde yapar. Yani;

Diyelim ki oturdunuz ve bugün bir post yazdınız. Bugün 100 kişi görüntüledi 10 kişi üye oldu. Yarın 50 görüntülenme ve 5 üye. Ertesi gün kimse gelmedi ve trafik bitti.

Bazı kişiler sosyal medyada görüp bazıları email ile sizin içeriğinize ulaştı.

İki-üç günde 150 görüntüleme ve 15 üye kazanmış olsanız da google artık yazıyı veya içeriği indexlemeye başladığından daha fazla kişi içeriğinizi görüntülemeye başlayacak.

Önünüzdeki haftalar, aylar ve hatta yıllarca sizin yazınız google’da listelenecek.

İlk başta görüntülendi ve bitti gibi gözükse de aslında blog içerikleri şöyle sonuç verir;

Siz kendi sporunuzda, tatilde veya ofiste başka bir iş yaparken görüntülenmeniz devam edecek. Daha dün emek verdiğiniz içerik bugün yüzlerce veya binlerce görüntülenme ve üye kazanımına dönüşecek.

Aslında şimdi aldığınız trafiğin 70%i şimdi değil eskiden yazdığınız içeriklerden gelir.  Aynı şey üyeler için de geçerli. Birçok üye geçmişte yazılan yazıları görüp üye olurlar.

Bazen yıllar önce yazılmış yazıları görüp üye olurlar. Tabi her post aylar sonra üye kazandırmayabilir. Bunların oranı 10% gibi bile olabilir.

Bunlar kurumsal blogların ölçülebilir olduğunu gösteriyor. Hemen sonuçlar görmeseniz bile, zamanla ek yatırım gerektirmeden öngörüleblir trafik ve üye kazanımı edineceksiniz.

Bu da hem şimdi hem gelecek için çok önemlidir.

Ne demiş üstad;

Başarılı bir blog yazma tek seferlik bir trafik fırlaması değildir. Zamanla sadakat oluşturmaktır.

David Aston – “Sanal ortamda nasıl para yapılır” Yazarı

 

Kurumsal bloglarının ikincil faydaları

Firmaların kurumsal blog yayınlamalarının ana faydalarının dışında alacakları dolaylı faydaları da vardır.

Örneğin; Büyük kampanyaların önceden testini blog üzerinden yapabilirsiniz. Büyük kampanyaların denemelerini herhangi bir para ve zaman yatırımı yapmadan testini yapabilirsiniz.

Aynı zamanda hedef kitlemizi daha iyi anlamak için kurumsal blog kullanabilirsiniz.

Pazarlamacıların PR, event, ürün lansmanı ve benzeri iletişimlerini sürdürmeleri için kurumsal bloglar oldukça iyi bir platformlardır.

Neden markanızın kurumsal blogu olmalı? İşte size birkaç sebep daha;

 1. Kullanımı basit ve maliyetsizdir.
 2. İstediğiniz zaman güncelleme yapabilirsiniz.
 3. Doğrudan, aktif ve interaktif iletişim kanalınızdır.
 4. SEO’nuzu besler. Arama motoru kaliteli içerikleri sever.
 5. Hazır temalarınız var. Profesyonel tasarımcı olmanıza gerek yok.
 6. Kurumsal blog sahibi markaların online müşterisi 60% artıyor. (Hubspot araştırması)
 7. İçerik pazarlama çalışmalarınızın temelidir.
 8. Firmanıza bir ses kanalı olur. İstediğiniz mesajı hızlıca ulaştırırsınız.
 9. Enerjik tutar. Sektörünüz hakkında sürekli araştırma halinde tutar.
 10. Uzmanlarınızla röportajlar yapılır. Bedava PR yaratır.

 

Bunlar dışında daha farklı faydalarını da okumak isterseniz onedio’dan veya  comtr nin sitesinden okuyabilirsiniz. Comtr firması İzmirli bir firmaymış. Ben de gezinirken buldum. Aynı zamanda site kurumsal blog kurulumu konusunda da yardımcı oluyormuş.

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma teknikleri

Sonuç olarak;

İşletmelerin kurumsal blog sahibi olması sitelerine trafiği arttıracak ve müşterileriyle etkileşim halinde olacakları en iyi araçlardan biridir.

Arama motorları metinden çalışır ve sitenizde konunuzla ilgili ne kadar kaliteli yazı varsa o kadar trafik alırsınız. Bu da etkileşime döner ardından satışa döner.

Kurumsal blog yazmak firmalar için işlerini büyütmek için online ortamda yapabilecekleri en iyi şeylerden biri.

Bu yazıda işletmenizin neden kurumsal blog sahibi olması gerektiği ile ilgili ilham verici sebepleri aktardım.

Şimdi sıra sizde;

Sizin bildiğiniz kurumsal blog yazmanın faydaları nelerdir?

Siz de yorumlar bölümüne bir sebep ekleyin.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir