23 ONLINE REKLAM YÖNTEMİ4 min read

Outdoor, TV, radio, gazete, dergi gibi medyaların payının büyük çoğunu online medya aldı. Bu herkesin dikkatini çekti ve içine çok kişiyi çekti. Öyle ki onsuz yaşayamaz hale geldik. Bu durum reklamcılar için de bir avantaj tabi. Çünkü firmalar ürünlerini aynı anda çok kişiye anlatmayı sever, yani kalabalığı sever. Ve firmalar şanslı ki online medyada tüketiciye ulaşmanın reklam, event, bülten gibi çeşitli yolları var. Bu yüzden online iletişim yollarına mutlaka her reklamcının iyice hakim olması gerek.

Bu konuyla ilgili ulaşabildiğim son verileri size ulaştırıyorum.

SİTE İÇİ REKLAM

Gördüğünüz gibi çeşitli alanlar var. Bunları tanıyalım:

1-Çatlak banner (Interstitial banner)

on1Genelde sayfa ilk açıldığında çıkan sıkça kullanılan kaybolacağı saniyenin belirtildiği güncel ve popüler bir banner türüdür. Video versiyonunu yutubeta videolardan önce izliyoruz.

2-Üst banner: Websitesinin üst tarafında duran sürekli ve sabit bir bannerdır. Sayfayı aşağı indirince kaybolur.

3-Yan banner: Sitenin yanında sabit durur. Birçok uygulamada daha avantajlıdır çünkü sayfayı aşağı indirsende o orada sabit kalır.

4-İçerik banner (Contextual banner) Son dönemde kullanımı patlayan bir banner çeşidi. Yazıların ortasında konuyla ilgili tıklanabilecek anlık bilgiye ulaşabileceğin bir yönlendirme yapar. Bir çok reklamcının sevdiği bir araçtır.

5-Açılış videosu (Opening section video)

open vid

Video izleme sitelerinde herkesi sinir eden max 5-10 sn lik zorunluluğu  olan reklam videoları. İsteyen tamamını da izlemek için bekleyebilir.

6-Sayfa üstünde banner (Takeover banner)

dacia_duster_balik_takeover

Şahsımca en etkili bulduğum 3 boyutlu şekilde incelediğiniz sayfanın üzerine ayrı sayfa değil de dekupe edilmiş imajların olduğu veya sayfanın örnekteki gibi hareketlendirildiği reklam çeşidi. Biraz örneklerini araştırdığınızda oldukça etkili çeşitlerine rastlasınız.

Bu bannerları verebileceğiniz birkaç sitenin hitlerini size vereyim.

Site Adresi-2014Kategori SayfaSite
Aylık Trafik
haber7.comHaber Detay60.000.000 imp
akampus.comLogin sayfası750.000 imp
bulejean.com.trSite Geneli2.000.000 imp
itusozluk.comSite Geneli36.000.000 imp
netlog.comDT 18-24112.693.000 imp
efatura.ttnet.com.trSite Geneli5.387.953 imp

DİĞER REKLAM ÇEŞİTLERİ

 

7-Arama motoru: seo-vs-ppc

Aramalara listenin sonlarında yer alan yeni bir oluşumunuz varsa ve listenin en başında yer almak istediğinizde arama motoru sponsorlukları oldukça faydalı. Herkes gibi biz de kullandık, başarı getirdi.

8-Email spam:

emal

Elinizdeki datayı kullanıp tüm herkese attığınız mailler bu kategoridedir. Rastgele atıldığında geri dönüşümü düşüktür.

 

9-Sosyal ağ reklamı (Social network)soc

Kimsenin yadsıyamayacağı şey firma sayfalarının network sitelerinde de olmaları.

10-Online yarışma:

Firma sayfasında yapılan yarışmalar online event olarak düşünülebilir. Çalışıldığında çok çeşit üretilebiliniyor.

 

11-Online oyun:game

Hedef kitlenin ergenler olduğu stratejilerde online oyunların içinde reklamlar kullanılabilinir.

 

12-Firma blogu:firma blogu

Firmaların haberlerini anlık takip edebilmek için blog kullanımları bir aramoda idi halen kullanan firmalar var. Denemekte fayda var.

 

13-Basın bülteni:press release

Yapılan herhangi bir çalışmayı basınla paylaşmak için basına bilgi amaçlı bülten verilir. Bunları yayınlayan siteler de mevcut. Faydalanılabilir.

 

14-Resim paylaşma siteleri:

Firmaların kendini yazıyla anlatması artık demode. Gereksiz değil ama artık resimler daha fazla insanlar arasında paslaşılıyor. Bu yüzden firma ile ilgili resimlerin paylaşıldığı instagram, pinterest, flickr sayfaları olmalı.

 

15-Video paylaşım siteleri:vimeo

Firmanın paylaşımlarının video ile olduğu durumlarda 1 video için bile youtube, dailymotion, vmeo gibi sitelerde firma sayfası açılmalıdır.

 

16-Event listing sayfaları:event

Yaptığınız veya yapacağınız etkinlikleri duyuracağınız siteler var, bir kesim bu siteleri takip ediyor. Sizin de bunlardan haberiniz olmalı etkili bir şekilde kullanmalısınız.

 

17-Kampanya listing sayfaları:markafoni_1_307x512

Yaptığınız kampanyaları tanımlayabileceğiniz sayfalar var, aktif şekilde kullanan insanlar var. Gözden kaçırmamakta fayda var.

 

18-Viral:fulya-300x211

İnternet üzerinden reklam kokmadan yayabileceğiniz videolar çok hızlı ilerler. Ajansla yaptığınız viral videolar hem eğlencelidir hem de alttan alta reklamınızı yaparsınız. En başarılısı gittigidiyor.com’un viralidir. Başarılısını yaparsanız getirisi çok olur.

 

19-Lokasyon siteleri:foursquare1

Yaptığınız etkinliği takip etmek isteyenler için kendi sayfanızı oluşturmalısınız.Foursquare gibi.

 

20-Online gazete:gazete

Gazetelerin online versiyonları anlık güncellenebildiğinden daha tercih edilebilir olmaya başladı. Bu yüzden gazetelerde advertorial, fikr-i mühim yazıları, reklam, röportajlar yer alabilir. Faydalıdır, bir çoğu zaman okunmasa da çok kişiye ulaşır.

 

21-Müşteri deneyimleri (Testimonial) siteleri:fikri

Bayıldığım sitelerdir kendileri. İnsanların ürün deneyip görüşlerini yazdığı sitelerdir. Bunlardan ülkemiz versiyonu www.fikrimuhim.com Yeni ürünler için denenebilir. Burdaki işleyiş şu şekilde, firma olarak seçtiğiniz sayıda ürün ve kargo ücretini fikrimühime veriyorsunuz onlar ellerindeki dataya hepsini yolluyorlar Hem siz test yapmış oluyorsunuz hem de early-adapter’lara diğer güruhu yönlendirmesi için bir araç veriyorsunuz.

 

22-Askıda sayfa (Landing page):landing-page-gallery-7

Kendi sayfanızda uygulayabileceğiniz halen güncel birçok sitede de uygulanan bir yöntem. Arka sayfayı gösterir ama işlem yaptırmaz. Bilgi alma amaçlı küçük bir sayfa çıkar ve bilgileri girince kaybolur.

 

23-Crowdsourcing: crowdsourcing

Online siteler ulaşımı kolay olduğundan insanları biraraya toplamak oldukça kolay olabiliyor. Bunun da avantajını kullanmak adına kalabalıktan piyasadaki ürününüzle ilgili feedback almak veya Pazar araştırması yapmak için kalabalıktan bilgi alabilen anket firmaları ile işbirliğine gidilip oldukça ucuza bilgi alınabilir. Aslında Crowdsourcing  biraz daha geniş bir terim olabilir. Çeşitli açılardan daha etkin kullanılabilir.

Yukarıda özet olarak dijital alanda kullanılan reklam ve iletişim yollarını aktardım. Yenilikleri takip ediyorum. Siz de takipte kalın

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir