İZİNLİ PAZARLAMA2 min read

İzinli pazarlama internet pazarlamasında ve email kampanyalarında kullanılan müşterinin onayıyla reklam gönderilmesine dayalı bir uygulamadır. Müşterinin kaydolduğu şeyler SMS, bülten, blog, RSS feed, müşteri abone kartları bir fırsat olabilir. Örneğin, Starbucks kartına kaydolan birinin tanıtım bildirimleri alması, online kontrol edebilmesidir. Kaydolurken Starbucks müşterinin doğumgününü kaydediyor ve doğumgününe özel bedava içecek kuponu gönderiyor.

İzinli pazarlama firmanız veya markanızla ilgili bilgi almaya istekli müşterinin doğru seçilmesine dayalı olduğu için yolladığınız yüzlerce emailin havada kaybolmamasını sağlarsınız. Bu da yapılan işlemin maliyetini azaltması demektir.

İzinli pazarlama uygulamak için 5 sebep

  1. Masrafsızdır. İzinli pazarlama sosyal medya, arama motoru optimizasyonu, email gibi düşük maliyetli online araçları gerektirir. Daha da fazlası ürün veya firmaya ilgisini belirten insanlara pazarlama faaliyeti ulaştırmak pazarlama maliyetlerini düşürür.
  2. Yüksek geri dönüşe sahiptir. Erşilen alıcı aboneler zaten ilgilerini belirttikleri çin satışa dönmesi daha kolaydır.
  3. Kişiselleştirebilirsiniz. İzinli pazarlama firmalara kişiselleştirilmiş kampanyalar yapmayı mümkün kılar.
  4. Müşteri ile uzun soluklu ilişki kurmayı sağlar. Sosyal medya ve email kullanımı yoluyla firmalar müşterileriyle uzun soluklu ilişkiler kurabilirler.
  5. Pazarlama itibarını devam ettirir. İzinsiz pazarlama yöntemlerindeki gibi müşteriler mesaj yağmuruna tutulmaz ve müşteriler rahatsız hissetmez.

3 İZİNLİ PAZARLAMA ÖRNEĞİ

Etkili olduğu düşünülen izinli pazarlama örnekleri şunlar.

Huffington Post

Huffington Post Amerika kökenli politika, iş, eğlence, çevre, teknoloji gibi konularda orijinal içerik üreten bir blog ve haber kaynağı. Huffington Post çok net izinli pazarlama yaklaşımına sahip. Okuyucular sosyal medya üzerinden siteye kaydoluyorlar. Kaydolmak Huffington post’un kaydolana bülten gibi pazarlama bilgisi göndermesini de kapsıyor.

YouTube

Birçok firma youtube’u sosyal medya pazarlama stratejisinin bir parçası olarak görüyorlar. Firmalar özellikle müşterileriyle izin bazlı pazarlama ilişkisi kurmak üzere “üye ol” özelliğini kullanırlar. Üye olmak izleyicinin firmaya güncel bilgileri ve kampanyaları kendileriyle paylaşmalarına izin vermesi demektir.

Sundance Vacations

Sundance Vacations firması müşterilere topluca tatil alma imkanı sağlayan bir site. Firma spor aktivitelerine, gösterilere, şovlara giderek müşterilere yıllık çekilişe katılmak için form doldurtuyor. Giriş formları dolduranın istediği yollarla firmanın pazarlama iletişimine geçmeye izinli olduğunu da kapsayan bir anlaşma içeriyor. Firma izinli pazarlama yöntemiyle potansiyel müşterilerine imzalarını aldıkları formlar sayesinde tanıtım yapıyorlar.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir