SIRADA BEKLEME BİLİMİ VE 12 TÜYO2 min read

Hiç kimse sırada beklemeyi sevmez. Sırada dakikalardır bekiyorsun ve sıra hiç ilerlemiyormuş gibi gelir. Aklınızda birçok soru geçer,

Sıra hiç ilerlememiyor mu?

Önündeki müşterinin sepeti ne kadar dolu?

Elimdekini almasam mı?

Sıraya siz girene kadar birçok kişi katılır, siz girince herkes durur!

Sırada bekleyen insanlar, her geçen dakika kendini olduğundan daha fazla bekliyormuş hissine kapılıyor. Halbuki sırada beklemeyi daha tolere edilebilir bir alan haline çevirebilirsiniz. Sırada beklemenin bir bilimi var.Sırada beklemeyi daha iyleştirmek için şte 12 tüyo;

 1. Bekleme zamanı gerekli ama kötü. Her şeyden önce sıranın bir düzeni olması sistemin etkili işleyeceğine işaretir.
 2. Herkes kasiyerlik bilmeli. Kasiyer veya müşteri temsilcisi kasaya bakmalı ve hiç bir kasa boş kalmamalı.
 3. Uzun sıralar müşteri kaçırır. Sıraların belli uzunlukta olmamasını sağlayın.Doğru sıra uzunluğu verimliliği arttırıp para kazancı sağlar.
 4. Olumsuz müşterileri gözlemleyin. Olumsuz duygular çabuk yayılır. Uzun br sırayı yönetmek iyi gözlemlemek ve olumsuz olabilecek davranışları belirleyin ve o müşterileri yumuşatın ki diğer bekleyenlere olumsuz duygu bulaşmasın. Sırada bekleme duygularla çok ilgili. Eğer olumlu hava oluşturabilrseniz herşey değişebilir. Ilık, parlak, neşeli ve misafirperver bir ortam daha tolere edilebilir.
 5. Sırayı iyi tasarlayın. Sıranın nerede başladığı nerede bittiği belirsiz olmamalıdır. En kötüsü de yanlış sırada beklemek olabilir. Havaalanlarında doğru sıraya girmeniz için sıklıkla sizi yönlendirirler.
 6. Randevu sistemini kullanabilirsiniz. En iyisi sıranın hiç olmamasıdır. Rezervasyonlar da bir metod olabilir. Avrupa müzelerinde internetten alımda sıra beklemiyorsunuz. Bu da 1-2 Euro fazla olsa bile değer. Her yerde bu konu yazsa da nsanların sıra beklemeyi göze almaları cesur bir davranış.
 7. Dikkat dağıtıcı nesneler koyun. Müşteriler dikkatlerini dağıtacak TV, radyo, iç tanıtım videosu gibi bir şeye gözleri takılırsa sırada daha az beklediğini düşünür.
 8. Kokuyu hesaba katın. Sırada beklerken duyulan hafif lavanta kokusu daha rahatlatıcıdır.
 9. Kaçırmamak için 2 dakikanız var.Sıradakiler 2-3 dakika içinde sıranın yeterince hızlı ilerlemediğini düşünürse 1-10 dk içinde sıradan ayrılıyorlar.
 10. Takip ekranı kullanın. Araştırmalara göre sıradaki müşteriler sırayı takip edebilecek bir dijital ekran veya görevli personel görürlerse sırada kendilerini daha rahat hissediyor ve sırayı terketmiyor ve alışverişten vazgeçmiyor.
 11. Sırayı kısa tutmanın yolunu arayın. Araştırmaya göre sıranın hızlı ilerlemesi yerine kısa olmasını müşteriler tercih ediyor. Kısa olmasının br nedeni var.
 12. Tek sıra yapın. Araştırmaya göre tek sırayı 3 kasiyere bölmek, her kasiyere ayrı sıra yapmaktan daha hızlı.
Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir