PLANOGRAM NEDİR?1 min read

Mağaza içi teşhir ve raf düzeninin satışı en arttırıcı şekilde düzenlenmesi bu manada oldukça kritiktir. Raf düzenlemesinin ve teşhir malzemesinin konumlamasında yerini, duruşunu önceden belirleyip, sabitlemek planlamak işleri bireysel inisiyatiflere bırakmayacak, hızlıca uygulanmasını da sağlayacaktır. Planogram denilen yerleşim planı, perakendecilikte malların mağaza raflarındaki ideal sergisini tasarlamak için kullanılan ve bilgisayarda hazırlanan grafiktir. Özel planogram programları piyasada görebilirsiniz. Fakat illa ki planogram özel bir programla hazırlanmak zorunda değildir. Elle de çizebilir, paintte veya photoshopta da yapabilirsiniz. Fakat uygulama kolaylığı açısından rafta dizilim için bir referans olarak etkin şekilde kullanılmalıdır. O yüzden raf düzenine önem veriyorsanız mutlaka planogram hazırlayın. Örneğin şu şekilde hazırlayabilirsiniz. Bazı planogram örnekleri.

Planogram örnek 1

planogram

Planogram örnek 2

visual-merchandising-with-virtual-shelf-from-fifth-dimension-carlsberg-beer-planogram

Planogram örnek 3

liveplano_planograms-1024x658

Planogram örnek 4

optimum-Optimum-GumCoughMint-Planogram

Planogram örnek 5

Planogram51

Planogram örnek 6

Planogram 04

Planogram örnek 7

planogram 77

Planogram örnek 8

planogram zara

Planogram örnek 9

planogram_image

Planogram örnek 10

pooj-planogram

Eklemek veya sormak istedikleriniz varsa lütfen yorum yazın.

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. 2014’ten beri markamuduru.com’da yazıyorum. İnanıyorum ki markalaşma adına ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Ben de öğrendiklerimi, araştırdıklarımı, bildiklerimi burada paylaşıyorum. Daha fazla bilgi için Hakkımda sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sen de Yorumunu Yaz;

0Shares