PROJE YÖNETİMİNİN 5 AVANTAJI1 min read

Yapılan araştırmaya göre:

 • Firmaların 82%si ürün portföylerinin stratejileriyle uyup uymadığı ile ilgili kesin bir ifade kullanamıyor
 • Firmaların 85% i innovasyonu data yerine politikalar üzerine yapıyor.

proje yönetimiBu belli ki ciddi bir problem. Firmaların portfoylerini düşündüklerinden daha az güçlü bulmalarının yanında birçoğu bu konuyla ilgili ne yapmaları gerektiğini bilmiyor.

Bir başka araştırmaya göre ise firmaların şimdiki satışlarının yaklaşık 50%si son 5 yıl içinde lanse ettikleri ürünlerden geliyor.  Yeni ürün üretimi, AR&Gesi ile oldukça dinamik bir çalışma alanı. Etkili bir portföy yönetimi olmadığında ise firmanın karşılaşabileceği olumsuz durumlar ise şu şekilde:

 • Projeler yüksek değer yaratmaz
 • Portföyün kötü bir dengesi oluşur
 • Kaynak payları ürün innovasyon stratejisini tam yansıtamaz
 • Proje önceliklendirmesi adına başarısız bir iş çıkartılmış olur
 • Projelere dağıtılan kaynakların oranları dengesi zayıftır.
 • Projeler iş stratejisi ile uyumlu değildir.

Portföy yönetiminin avantajları

Portföy metodları firmadan firmaya değişse de yöneticilerin ulaşmaya çalıştığı hedefler hep var. Araştırmalara göre başarılı firmalardaki düşünce süreçlerindeki baskın 5 amaç şunlar.

 1. Değer arttırma
  Karlılık, yatırımdan getiriler ve kabul edilebilir risk gibi amaçlar için porföyün değerini arttırmaya yönelik kaynakları doğru dağıtmayı sağlar.
 2. Denge
  Risk vs. getiri, kısa dönem vs uzun dönem ve bir çok iş alanında bazı parametreleri dikkate alarak projeleri istenen dengede tutmalı.
 3. İş stratejisi uyumu
  Proje portföyü firmanın ürün inovasyon stratejisini yansıtmalı ve harcama kırılımları firmanın stratejik öncelkleri ile uyuşmalı. 3 ana yöntem vardır:Stratejik sepetler, etkili kapıtutucu ve karar kriteri ve stratejik kontrol.
 4. Bütçe dengesi
  Kaynakları dengeli kullanmak çin doğru ve öncelikli projeleri devreye alın. Bu da bütçe tıkanmasını engellemek içindir. Diğer yöntem ise öncelikleri listelemedir.
 5. Yeterlilik
  Mevcut projelerde belirlenen ürün inovasyon stratejilerindeki kar veya gelirlerin ulaşılabilir ve başarılabilir olduğundan emin olun. Tipik olarak bu dağıtım ağının gelecek potansiyel değerinin finansal analizi sonucu elde edilen bilgidir.

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir