SIFIR BAZLI BÜTÇE1 min read

Sıfır bazlı bütçe uygulaması, bütçenin geçen seneyi baz almadan her sene tamamıyle sıfırdan düzenlenmesi ve onaylanması demektir.

Sıfır bazlı bütçeleme geleneksel planlama ve bütçelemenin tersine işleyen bir yapıdadır. Geleneksel artırmalı bütçede departman yöneticileri sadece geçen seneden farklı olan kısımlarını onaylar. Geçen seneki bütçe temeli otomatikman onaylandı gibi düşünülür.

sıfır bazlı bütçe.jpg

Aksine, sıfır bazlı bütçelemede, bütçenin her kalemi tekrar onaylanmalıdır.

Örneğin; yıllık bütçeniz 360.000 TL ve aylık 30.000 TL.Her ay başında bu 30.000 Tlyi kullanmayı düşündüğünüz tüm harcama kategorilerine tekrar dağıtabilirsiniz. Sıfır bazlı bütçeleme harcamalarınızı aktif bir şekilde sürekli kontrol etme ve bir planla harcama gibi konularda inanılmaz faydalıdır.

Sıfır bazlı bütçeleme uygulayan firmalar artık geçmiş senenin hatalarını tekrarlamaz ve aynı hatalara harcama yapmaması açısından faydalıdır.

Sıfır bazlı bütçeleme biraz zordur ve zaman gerektiren kağıt işi gerektirir. Uygulaması uzun sürer. Geleneksel bütçe basit ve anlaması birçok yönetici açısından kolaydır.

Sıfır bazlı bütçelemenin firmalara bir faydası da yıllık maliyet artışından ziyade sınırlı kaynakları daha öncelikli işlere dağıtmaktır. Sıfır bazlı bütçeleme sistemi enflasyon veya farklı bir göstergeyi gelecek maliyetleri belirlemek için kullanmaz, tahmine dayalıdır.

Sıfır bazlı bütçe uygulamanız için 8 sebep

  1. Kaynaklar verimli kullanılır. İşleyiş tarih bazlı değil ihtiyaç ve fayda temelli olduğundan kaynak kullanımı daha verimlidir.
  2. Yöneticileri faaliyetleri geliştirmek için daha az masraflı yollar aramaya zorlar.
  3. Şişen bütçeleri ortaya çıkarır.
  4. Ekip karar vermede daha aktif, inisiyatif ve sorumluluk sahibi olacağından daha motive olacaklardır.
  5. Organizasyon içinde iletişim ve koordinasyonu arttırır.
  6. Lüzumsuz ve kullanılmayan faaliyetler ortaya çıkarıp elemeye yardımcı olur.
  7. Fason iş yapmak için doğabilecek fırsatları ortaya çıkarır.
  8. Otoritenin etkili dağılımının yapılmasını sağlar.
Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir