Teşekkür Emailini Ziyaretçiyi Etkilemek için Kullanabileceğiniz 6 Önemli Zaman4 min read

Bu makalede teşekkür emailinin kulanım alanlarını okuyacaksınız.teşekkür emaili

Birçok websitesi temel gereksinimleri doğru yapıyor ve bu yüzden Amerikalıların 70%’i düzenli şekilde online alışveriş yapıyor.

Bu büyük bir oran.

Peki yeni siteler nasıl müşteri kazanıyor ya da kazanacak?

Fiyat düşürmek genel bir strateji ama zaten fiyat rekabeti çokça yapılıyor.

 

Eğer çok iyi bir ürün yakalamazsanız isim yapmak biraz zor olabilir.

Bu kadar kalabalık bir piyasada sadece bir çözüm var, o da özel müşteri deneyimi.

Birçok durumda küçük dokunuşlar çok iyi sonuçlar oluşturur. Bu makalede o küçük dokunuşları yaratabileceğiniz “teşekkür emaili”ni okuyacaksınız.

Kullanım alanlarına gitmeden önce teşekkür emaili başarılı olmasının birkaç sebebi şunlar;

 

  • Hedef kitle lazer odaklıdır.
  • Teşekkür emailini stratejik olarak zamanlayabilirsiniz o yüzden açılma sayısı ve oranı artar.
  • HubSpot’a göre, teşekkür emailleri ortalamaya göre iki kat fazla etkileşim alıyor.
  • Sizden satınalım yapanları teşekkür emaili tekrar alıma teşvik eder.

Bu makalede ne zaman teşekkür emaili gönderilir, içeriği nasıl olmalıdır, nelere dikkat etmek gerekir, maksimum etkiyi nasıl oluşturursunuz konularını okuyacaksınız.

Her ne kadar teşekkür emailleri tek atışlık bir fırsatmış gibi gözükse de gerçekte müşterinin değişik evrelerinde değişik zamanlarda teşekkür emaili gönderebilirsiniz. İşte o çeşitli zamanlardan örnekler,

 

Teşekkür emailini blogunuzda kullanabileceğiniz zamanlar

  1. Abone olduktan sonra

Aslında, birine teşekkür emaili yollamak için birinin alışveriş yapmasını beklemenize gerek yok. Bir ziyaretçi sitenize gelip bir ürününüzle ilgilenip abone olduğunda hemen teşekkür emaili gönderin.

 

Ziyaretçi ilgi gösterip satın almaya eğilim göstermese bile ilgisi için ona teşekkür edin. Ve ona herhangi bir sorusu olduğunda çekinmeden iletişime geçebileceğini söyleyin.

 

Burada işler biraz karışabilir. Ziyaretçi alım yapmadı ama amacınız satış yapmak. Çok itici ve umutsuz gözükmek istemiyorsunuz ama satmak da istiyorsunuz.

 

İyi sayılabilecek bir strateji şudur; İşletmenizin ve ürünlerinizin hakkında bilgi verin. Değerleriniz, işe neden başladınız, müşteriye sunduğunuz değer gibi konulardan bahsedebilirsiniz. Ve ilgi gösteren ziyaretçiye promosyon kodu da gönderebilirsiniz.

  1. Satınalımdan sonra

Satınalımdan sonra müşteriler siparişlerinin doğru alındığından emin olmaları için eposta gönderilir.

 

Bu eposta normal epostalardan 4 kat daha fazla açılır ve 3 kat daha fazla etkileşime girilir.

 

Fakat, bu epostayı rutin idari bir eposta olarak görmek bir fırsat kaçırmaktır. Bu epostaya teşekkür emaili kısmını da ekleyin. Küçük bir nezaket büyük bir etki yaratabilir. Markanıza olumlu etkisi olacaktır.

 

Kısa not: Bu aşamada fazla satışçı olmayın. Müşteriler baskı altında hisseder. Küçük bir 5 tl lik kupon faydalı olabilir. Fakat çapraz satış gibi teknikleri bu aşamada denemeyin.

  1. Teslimattan birkaç gün sonra

Teşekkür emaili için iyi fırsatlardan biri de müşteri ürünü teslim aldıktan birkaç gün sonra teşekkür emaili yollamaktır. Her zamanki gibi kısa bir teşekkür emaili çok faydalıdır.

 

Bu email müşteriye satınalım yaptığı için teşekkür etmeli ve yeni ürünlerini beğendiklerini umduklarını söylemektir.

 

Müşteri ürünü kullanmaya başladığından müşteri destek bilgisi, ürün kullanımı ile ilgili bilgiler gönderebilirsiniz.

 

Aynı zamanda ürünü kullanıp memnun olduktan sonra yeni ürün almak isteyebilirler. İlgilenebilecekleri yeni bir ürünü önermek mantıklıdır. Yukarı fiyatlı bir ürünü önermek yani yukarı satış bu noktada iyi bir gelir için fırsat olabilir.

Bu noktada aynı zamanda müşteriden ürün incelemesi yazmasını da isteyebilirsiniz.

  1. Önemli eventleri vurgulamak için

Online alışveriş yapanlar fırsat yakaladıkları düşünmeyi severler. O yüzden Black Friday gibi eventler çok işe yarıyor.

 

Fakat müşteriler bilir ki o fırsatlar tüm müşteriler için geçerlidir. Eğer kişiye özel promosyonlar hazırlayıp yollarsanız çok daha etkili olacaktır.

Bunu yapmanın bir yolu da mevcut müşterilerinize bir promosyon ile “teşekkür emaili” göndermektir.

 

Örneğin emailde özgün bir iskonto kodu bulunur ve bu promosyonun sadece daha önceki alışverişlere özel bir indirim olduğunu anlatabilirsiniz.

 

Kişiye özel his oluşturduğu için müşteriler bunu severler. Daha fazla harcamaya meyil ederler.

 

Bu tür teşekkür emaillerini her tür eventte yollayabilirsiniz, sadece black friday olmak zorunda değil, tatiller, müşteri doğum günü gibi.

 

Bu stratejiyi çok kullanmayın, tahmin edilebilir olursunuz. Epostanız istenen etkiyi yaratmaz.

  1. Ürünün kullanım ömrünün bitimine yaklaşıldığı zaman

Eğer fiziksel ürün satıyorsanız, ürünlerin ne zaman bozulacağını tahmin edebilirsiniz. Yani ürünün ömrünü tahmin edebilirsiniz. Bu bilgiyle müşterinin ne zaman tekrar satın almaya geleceğini bilirsiniz.

 

Örneğin; bir aylık kahve veya çay satıyorsanız bir ay sonra o müşterinin tekrar geleceğini bilirsiniz. Fakat laptop gibi daha dayanıklı ürünler için bu süreyi tahmin etmek zordur. Eğer tahminen 3-5 yılda bir yenilendiğini tahmin ediyorsanız emailinizi o tarihlere programlayabilirsiniz.

 

Neden bu teşekkür emailleri etkili? Doğru zamanda doğru kişiye gönderilen doğru içerikteki teşekkür emaili müşteriye özel hissettirir.

  1. Kilometre taşlarını kutlarken

Bu strateji ise sizin önemli başarılarınızı kutlamaya teşvik eder. Örneğin facebookta 100.000. takipçiye ulaşmayı kutlamak istiyorsunuz ve bununla ilgili tüm müşterilerinize bu başarıda katkılarından dolayı bir teşekkür emaili gönderiyorsunuz.

 

Bu emailler stratejik olarak zamanlanmış değillerdir. Müşterilerinize destekleri için sadece teşekkür ederler. Bu başarının sizin ve ekibinizin ne anlama geldiğini müşterilerinize anlatın. Ve teşekkür emailini müşterilerinizi bir promosyon koduyla ödüllendirin.

Sonuç olarak

Bu makalede teşekkür emailini nasıl ve ne zaman kullanabileceğiniz ile ilgili ufkunuzu açacak zamanlamalar okudunuz. Bu tür basit emailler tekrar satın alımı dürtmek için oldukça değerlidir.

 

Haliyle bunlar müşteri ömür sürelerini uzatır. Müşteri ömür süresi ve değeri e-ticaretteki en önemli faktörlerdendir.

 

Tüm satış stratejileri gibi ana fikir test edin, geliştirin ve optimize edin. Siz de yukarıdaki teşekkür emaili stratejilerini deneyin ve hangisi size uygunsa hayatınıza katın. Hep hatırlayın ki küçük bir teşekkür emaili büyük bir etki yaratabilir.

 

Peki siz ne zamanlar teşekkür emaili atıyorsunuz?

 

Siz de yorumlar bölümüne fikrinizi ekleyin.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir