Yazı yazma becerinizi geliştirecek 20 altın teknik [Hızlandırıcı]7 min read

“Benim yazı yazma becerim iyi değildir, ben okulda kompozisyon bile iyi yazamazdım, blog yazısı nasılyazma beceri yazayım” diyebilirsiniz.

Eğer blog yazarlığına soyunduysanız yazı yazma beceriniz her türlü gelişmek zorunda.

Etkisiz yazılar yazarsanız kimse okumaz ve günlerinizi boşa geçirmiş olabilirsiniz. Eğer iyi konulara değiniyorsanız ama kötü yazıyorsanız trafiğiniz de azalır.

Yazmaya başladıysanız yazı yazma becerinizi geliştirmek zorundasınız. Üzerine çalışmalı kendinizi eğitmelisiniz. Kendi haline bırakamazsınız.

“boşver, yazdıkça gelişir o”

Gibi bir fikriniz varsa ondan uzaklaşmalısınız ve özellikle yazı yazma becerisini geliştirmek için zaman ayırmalı ve çalışmalısınız. Çünkü yaptığınız her şey online itibarınızı şekillendiriyor.

Peki nasıl? Yazma becerinizi nasıl geliştirirsiniz? Çaresi var mı? Evet, çaresi var, yazı yazma becerinizi geliştirebilirsiniz.

Bu makalede yazı yazma becerileri nasıl geliştirilir hakkında süper teknikler ve usta görüşlerini okuyacaksınız.

Burada yazı yazma becerinizi fişekleyecek yolları bulacaksınız. Aynı zamanda blog yazarlığı özgüveninizi geliştirecek ve sonuçta kafanızdaki şüphelerden kurtulmanızı sağlayacak.

Yazı yazma becerinizi geliştirecek ipuçları

 1. Hem yazıp hem editleme yapmayın.

Yazı yazmak ve editlemek beynin iki yönünü kullanan işlemlerdir.

Yazı yazma becerisi daha fazla yaratıcılık gerektirirken, editlemek daha analitik bir işlemdir. İkisini aynı anda yapmak sizi yavaşlatacak ve içeriğinizi sağlıklı şekilde üretmenizi önler.

Önce yazı yazmayı bitirin sonra editleyin.

 1. Yazmadan önce taslak hazırlayın.

En iyi blog yazarlarının yaptığı gibi siz de yazı yazmadan önce taslak hazırlayın. Yazı yazma becerinizi geliştirmek için kendine ket vurmadan taslak hazırlamak önemlidir.

Taslak yazı yazmak yazınızın; hızlı yazılmasını, akıcı olmasını, kaliteli çıkmasını sağlar. Taslağınızda yazınızın ne hakkında olduğunu ve ziyaretçi okumaya devam ederse hayatında nasıl bir değişiklik yapacağını anlatmalısınız.

En sonuna da özeti içeren bir sonuç kısmı yazmalısınız.

 1. El yazınızla yazarak beyninizi geliştirin.

Biraz değişik gözükse de yazı yazma becerinizi geliştirmek için süper tekniklerden biri.

Büyük ustalar da el yazısını kullanıyorlar. Pek kolay olmayabilir fakat iyi bir akışı yakalamak, doğru kelimeleri kullanmak ve yazı yazma becerinizi keskinleştirmek için harika bir yol. Deneyin.

 1. İlk taslağınız iyi olmayabilir, takılmayın devam edin.

Birçok blog yazarı ilk taslağında harikalar yaratır diye düşünebilirsiniz ama bu doğru değildir.

İlk taslağınız düşüncelerinizi kâğıda ilk kez dökmektir. İlkinin iyi olmayabileceğini kabul edin. Bu ilk yazdıklarınız sizi zihnin şüphe zincirlerinden rahatlatır. Ve sizin fazla analitik olmanızı engeller.

Yazı yazarken kendinizi engellemeden yazmalısınız. Yazı yazma becerinizi geliştirmenin en önemli yollarından biri kendini özgür bırakmaktır.

 1. Düzenleme yapmadan önce bir ara verin.

İlk taslağınızı yazdıktan sonra edit etmek için bir ara verin.

Bazen bir gün bazen 1 saat bazen 3 gün bile olabilir. Bu mesafe sizin kendi yazınıza daha objektif yaklaşmanızı sağlar.

 1. Yazdıklarınızın çıktısını alın, ordan kontrol edin.

Bazen bilgisayar ekranından yanlışları tespit etmek kolay olmayabiliyor.

Yazınızın çıktısını alın. Bu şekilde dilbilgisi, imla vb. hataları daha kolay tespit edebilirsiniz.

 1. Yazmadan önce yüksek sesle okuma seansı yapın.

Yazmadan önce yüksek sesle bir okuma yapın.

Her türlü okuma sizin yazı yazma öncesi performansınızı arttıracaktır. Bunu yazı yazmadan önceki ritüellerinize ekleyin.

 1. Çalışmanızı düzenleyecek editör bulun.

Hiç kimse mükemmel bir taslak yazmaz. Hatta ikinci veya üçüncü taslak bile sadece biraz cilalanmış olabilir.

Birilerinin incelemesi her zaman harika katkılar yaratır. Yazı yazma becerinizi geliştirmeye katkılar yaparlar. İyi bir editör zayıf ve güçlü yönlerinizi size söyler ve sizin gelişmenizi sağlar.

Bu editör Timur Demir’in yazma yeteneğini geliştirme tavsiyeleri yazısında dediği gibi blog yazarları arkadaşınız da olabilir.

 1. Yazılarınızı sohbet havasında yazın.

Bir konuyu arkadaşınızın anlatması bir profesore göre çok daha iyidir. Çünkü daha kişiseldir.

Arkadaşınız size iyice anlayıp anlamadığınızı anlamak için sorular sorar, bazı noktaları vurgulamak için ses tonunu değiştirir. Mimikler ekler, daha iyi açıklamak için metaforlar bulur.

Siz de kendi kelimelerinizle aynısını yapabilirsiniz. Okuyucularınıza monotonluğu kırmak ve etkileşimi arttırmak için sorular sorun. Önemli noktaların fontlarını bold yaparak vurgulayın. Canlı metaforlar ekleyin. Bunların hepsi sizin yazınızı okuyucunun daha hızlı ve net şekilde anlaması için yardımcı olmalı.

Yani yazılarınızı arkadaşınıza anlatıyor gibi, sohbet hafifliğinde yazın. Bence en önemli yazı yazma becerisi budur. İnsanlar sizinle kahve içiyor gibi hissetsinler.

 1. Temel imla ve dilbilgisini güçlü tutun.

Güzel bir yazı yazıp ve okuyucunun dikkatini çekmeden önce yazı yazmanın temel prensiplerini dikkate almalısınız.

Dilbilgisi, imla kuralları, kelimelerin doğru yazılması ve doğru cümle yapısı kullanmanız gerekir. Kelimelerin yazılışları için www.tdk.gov.tr yı kullanabilirsiniz. 

 1. Yazılarınızda etken fiiller kullanın.

Fiillerinizi edilgen yerine etken çatıyla kullanın. Yazı yazma becerinize yapacağınız en güzel katkı aktif fiil çatısı kullanmaktır, çünkü o cümleye güç ve canlılık katar.

Örneğin;

 • Top Osman tarafından atıldı.
 • Kapı köpek tarafından kırıldı.

Bir de şimdi aktif çatıya çevirince bakın;

 • Osman topu attı
 • Köpek kapıyı kırdı

Cümleler sadece canlı değil, açık ve güçlüler. Aynı zamanda daha az kelimeye sahipler ve daha etkililer.

 1. Daha kısa cümle ve paragraf kullanın.

Hiç kimse büyük bilgi parçalarını işlemek istemez. İnsanlar kolay kısa ve öz bilgiler okumak ve kolayca anlamak isterler. Bu isteği avantaja çevirmek için kısa ve anlaşılabilir cümleler kurun.

 1. Başlık becerinizi geliştirin.

Başlığınızı yazarken her kelimenin önemli olduğunu hatırlayın.

Başlığınızı iyi yazmazsanız okuyucu başlığa bakıp yazınızı terk edebilir. Yazı yazma becerisi bence başlık yazma becerisi ile başlar. Başlığınızı iyi yazın.

 1. Klişe kullanmayın.

Klişeleri insanlar pek sevmiyor. İnsanlar klişeleri kullanan yazıları tatsız yazılar olarak düşünüp sıkılmaya başlıyor.

Klişe yerine daha net konuya özgü açıklayıcı kelimeler kullanın.

 1. Kelimelerle oynayın.

Aklınıza ilk gelen kelimeleri hemen yazmak yerine biraz sözlük karıştırın ve daha iyi kelimeler bulmaya çalışın.

En mükemmel kelimeyi bulduğunuzda okuyucuları mest edecek cümleler kurabilirsiniz. Bu da harika bir imaj oluşturur.

 1. Süre hedefi belirleyip hızınızı arttırın.

Ne kadar az zamanınız olursa bir şeyi yetiştirmek için o kadar hızlı çalışırsınız. Hedef süre koymak veya kronometre ile çalışmak yazı yazma beceriniz oldukça geliştirir.

Eğer hedef süreniz yoksa çalışmanızı düzenlemeye ve üzerinde çalışmaya devam edip durursunuz.

 1. Tek bir konu üzerine odaklanın.

İyi bir yazı bize kahramanı anlatırken kötü bir yazı yazar hakkında bilgi verir. Özellikle iş blogu yazarken bu önemlidir. Çok az insan sizin hakkınızda okumak ister.

Eğer bir hikâye anlatıyorsanız, hikâyeyi anlatın, reklam yapmak için blogunuzu kullanmayın veya hayat problemleriniz hakkında bir şey anlatmayın.

Doğrudan konuya gelin ve elinizdekine odaklanın.

 1. İçinizdeki çocuğu serbest bırakın.

Size tuhaf gözükür mü bilmiyorum fakat içinizdeki çocuk yazı yazma becerileri konusunda da yaratıcılığınızın en temel parçasıdır.

İçinizdeki çocuk yön, zaman, kural, kalıplara maruz kaldığında etkisini yitirir. Hiç kendinizi kısmadan kendinizi rahat bırakarak yazı yazmayı deneyin.

Ne demiş üstad;

 

 1. Yeterince uyuyun ve hareket edin.

Spor yaptığınızda kaslarınızı geliştirmezsiniz. Spor yaptıktan sonra uyuduğunuzda kaslarınızı geliştirirsiniz. Aynı şey yazı yazma ve okumada da aynıdır.

Çeşitli tarzda yazılar okuyup onları analiz etmek sizi zorlar ve gelişmenizi sağlar. Yazı yazmak zordur. İnsanın beyninin derinliklerine gitmeyi, bilgi ve his almaya zorlar. Fakat gelişme yine spor yaparkenki gibi uykuda olur.

Yeterince uyuyun ve vücudunuzun sağlıklı olması için hareket edin. Hareket ettikçe düşünceleriniz daha çok akacaktır. Pek aklınıza gelmeyebilir ama uyku ve hareket de yazı yazma becerilerinizi geliştiren şeylerdir.

 1. Farklı şeyler okuyun

Beyninizi kas yapısı olarak düşünün. Sürekli büyütmek ve güçlü tutmak zorundasınız. Bu yüzden beynin yazı yazma kaslarını geliştirmek için sürekli okumalısınız.

Fakat sürekli aynı şeyleri kurmak sizi spordaki plato dönemi gibi duraklamaya sokar. Büyümeniz durur. O yüzden farklı şeyler okuyun. Beyninizin yazma kaslarınız gelişsin çünkü bu sizi daha güçlü ve daha dengeli bir yazar yapar.

Yazı yazma becerinizi geliştirmek için herşeyi okuyun; zayıf yazıları, klasikleri, iyileri, kötüleri hepsini okuyun. Nasıl his verdiklerini anlayın. Okudukça hepsini absorbe edersiniz. Sonra yazı yazmaya başlayın.

Eğer iyi bir yazar olmak istiyorsanız, çok fazla okumalı ve çok fazla yazmalısınız. Daha fazla ilham için, bilgi için ve çeşitli fikirler için okuyun.

Ne demiş üstad;

Doktor-Hayat blogunda yazma yeteneği nasıl gelişir yazısında gördüm, fikir hoşuma gitti. Geçmiş yazılarınızı tekrar okuyun demiş. Gelişimi daha iyi takip etmek için geçmiş yazılarınızı okuyabilirsiniz.

*Bonus

Eğitim almak isterseniz şunları deneyebilirsiniz;

İsmek Kursları/İstanbul (Ücretsiz)

Global Enstitü Yazarlık kursu (Ücret hakkında bilgi alın)

Kitap Önerisi;

Herkes Yazabilir / Ann handley

Herkes Yazabilir, herkese, ama özellikle pazarlama alanında çalışanlara yönelik. Kısmen bir yazı rehberi, kısmen etik yayıncılıkla ilgili bir elkitabı, kısmen de yazı kaslarınızı güçlendirmenize yarayacak bir eğitmen. İçerik kralsa, pazarlama iletişiminin kraliçesi de Ann Handley ve bu konuda şaşmaz bir formülü var: Kaliteli içerik: fayda x ilham x empati. Herkes Yazabilir’in izinden giderseniz hem sağlam bir içerik hem de pazarlama evrenini boğan gürültünün arasından seçilebilen unutulmaz bir ses yaratacaksınız. Eğlenmeye ve daha iyi yazmaya hazır mısınız? (Tanıtım Bülteninden)

www.dr.com.tr’den satın al

İşte Bu Fikir Tutar/ Chip Heath-Dan Heath

 • Sadelik: Fikrinizi anlamsız bir slogana çevirmeden, onun özünü nasıl ifade edebilirsiniz?
 • Şaşırtıcılık: İnsanların dikkatini nasıl ele geçirecek ve nasıl elinizde tutacaksınız?
 • Somutluk: İnsanların fikrinizi anlamasını ve uzun zaman sonra bile hatırlamasını nasıl kolaylaştırırsınız?
 • İnandırıcılık: İnsanların fikrinize inanmasını nasıl sağlarsınız?
 • Duygusallık: İnsanların fikrinizi benimsemesini nasıl sağlarsınız?
 • Öyküler: İnsanların fikrinizi hayata geçirmesini nasıl sağlarsınız?

(Tanıtım Bülteninden)

www.dr.com.tr’den satın al

Sonuç olarak…

Eğer yazı yazmadan yapamıyorsanız, bildiklerinizi aktarmadan yapamıyorsanız, ya da yazı yazma becerilerimi geliştirmem gerek diyorsanız— iyi bir yazar olacaksınız demektir.

Bunun için yazı yazma becerinizi de hiç durmadan sürekli geliştirmelisiniz.

Yazı yazma becerinizi geliştirmeniz için yukarıda elle taslak hazırlamaktan kendine editör bulmaya birçok ilginç yöntem anlattım. Az önce okuduğunuz süper teknikler, sizin yazı yazma becerinizi geliştirmeye ve iyi bir yazar olmanızı sağlamaya yardımcı olacaktır.

Yazı yazma becerinizi geliştirecek bu teknikleri hayatınıza adım adım veya topluca katın. Ardından gelişimi gözlemleyin. Her kattığınız teknik sizin yazı yazma becerinizin daha da gelişmesine yardımcı olacaktır.

Şimdi sıra sizde;

Sizin yazı yazma becerilerinizi geliştirirken kullandığınız yöntemler nelerdir?

Siz de yorumlar bölümüne kendinizden bir teknik ekleyin.

 

Tavsiye yazı: Blok içerik oluşturma makaleleri

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir