Yeni bir url’ye 301 yönlendirmesi nasıl yapılır? [Kapsamlı kılavuz]6 min read

301 yönlendirme nedir?302 yönlendirme

301 yönlendirme bir URL’den diğer URL ye yönlendirmeye yarar.

Yani bir sayfanın adresini değiştirdiyseniz onu yeni adrese yönlendirmek için 301 yönlendirme kullanırsınız.

 

Yani şu yönlendirmeyi yaptınız;

siteniz.com/ilk-sayfa à siteniz.com/sonraki-sayfa

 

Eğer 301 yönlendirme kullanmazsanız

 

Arama motoru önbelleklediğinden dolayı eski linki bilir.

Eski linki sık kullanılanlara eklemiş bir okuyucu varsa eski linke tıkladığında içeriğin olduğu sayfaya gitmeyi bekler. Eğer 301 yönlendirme kullanmadıysanız Google gittiği adreste sayfayı bulamaz ve “404 sayfa bulunamadı” uyarısı verir.

 

 • Eğer halihazırda yüksek bir trafiğiniz varsa 301 yönlendirme kullanarak trafiğinizi ve sitenizin arama sıralamasını koruyabilirsiniz.
 • Aynı zamanda eski postlarınızı yeni ve taze, güncel bilgi içeren yeni postlarınıza yönlendirmek için de kullanabilirsiniz.
 • Veya iki içeriği tek içeriği düşürmek istediğinizde de kullanabilirsiniz.

301 yönlendirme temelde trafik kaybetmemeniz kullanabileceğiniz süper bir araçtır.

Bu makalede 301 yönlendirme nedir, neden kullanılır ve hangi eklentileri kullanabileceğinizi okuyacaksınız. Sitenizin içeriğini SEO için taze tutmanıza yardımcı olmak için bazı metodları, örnekleri okuyacaksınız.

Yönlendirme çeşitleri nelerdir?

Yönlendirmenin 3 ana yolu vardır. 301, 302, 307

 • 301 yönlendirme kalıcı yönlendirmedir. Sıralama gücünün 99%’una kadarını yeni yönlendirilmiş sayfaya aktarır.
 • 302 yönlendirme geçici bir yönlendirmedir. Sıralama gücünün 0%’ını yeni sayfaya aktarır. Geçici bir süre yönlendirme yapacaksanız kullanışlı olabilir.
 • 307 yönlendirme 302 yönlendirmenin birebir yerine geçebilecek bir yönlendirmedir.

Sonuç olarak, arama sonuçlarındaki yerini kaybetmeden bir url’den diğer url’ye KALICI yönlendirme için en iyi seçenek 301 yönlendirmedir.

Neden 301 yönlendirme?

301 yönlendirme hem kullanıcılar hem arama motorları için kullanılır. 301 yönlendirme arama motoru robotlarına bir sayfanın yerinin değiştiğini anlatmak için kullanılır. Arama motorları bunu sadece sayfanın yeri değişti olarak yorumlamaz, içerik veya onun güncellenmiş halidir diye yorumlar.

Doğru kullandığınızda 301 yönlendirme karmaşık yapıyı temizler, zamanı geçmiş içerik problemini çözer ve kullanıcı deneyimini geliştirir. Bunu yaparken aynı zamanda link değerini ve sıralama gücünüzü korur.

301 yönlendirme için kullanabileceğiniz eklentiler

Redirection

Redirection sizin 301 yönlendirmenizi daha iyi yönetmenizi sağlayan ücretsiz bir eklentidir. Aynı zamanda 404 hatalarının takibini yapar. Eklenti tamamen wordpressin içinde çalıştığından .htaccess’inize apache erişimine gerek duymazsınız.

Eklentinin iyi özelliklerinden biri de yönlendirme istatistiklerini sunmasıdır. Kaç kez yönlendirmenin olduğunu, kimin denediğini ve URL yi nerede bulduklarını görmenizi sağlıyor.

 

SEO Redirection

SEO Redirection kolayca 301, 302 ve 307 kullanarak yönlendirme yapabilmenizi sağlayan eklentidir. Aynı zamanda 404 hatalarını takip etmenizi ve yönlendirmenizi sağlar.

Yeni bir yönlendirme eklemek eski adresinizi ve yeni adresinizi girmek kadar kolaydır.

 

Quick Page/Post Redirect

 

Quick Page/Post Redirect eklentisi bir url den diğer url ye trafik göndermenizi sağlayan eklentidir. Yönlendirilen site illaki sizin siteniz değil başka bir site de olabilir.

Google Search Console Redirect Error

Google search console’da bazı linkleriniz indexlenmeyebilir. Redirect error hatası alabilirsiniz. Bunun birkaç sebebi olabilir.

 1. Zincir yönlendirme yapılmış olabilir. Max 3 tane kullanın.
 2. Yönlendirme döngüleri olabilir.(A’dan B’ye gidip sonra yine A’ya döner)

3.Maximum URL uzunluğunu aşmış olabilir. Bu daha çok katmanlı navigasyon kullandığınızda olur.

 1. Yönlendirme zincirinde kötü veya boş URLler olabilir.

Yönendirmeleri kontrol etmek için Ayima chrome eklentisini ekleyebilirsiniz.

 

301 yönlendirme hataları

1: Yönlendirme hiç kullanmamak

İdealinde oluşturduğunuz içeriklerin hiçbiri silinmemeli veya urlsi değişmemelidir.

İçerik silmek iyi bir fikir değildir.

Halbuki gerçekte site değişir, yazı editlenir, yeniden yapılandırma yapılabilir.

301 yönlendirme okuyuculara ve arama motorlarına yeri değişen içeriğin yerini bulmada yardımcı olur. Ya da doğrudan alternatif bir kaynağa yönlendirir.

Eğer içeriğinizin yerini değiştirir ve yönlendirme yapmazsanız, 404 hatası verir. Bir zaman sonra okuyucular da irrite olurlar. 404 hata sayfaları kullanıcı için de yardımcı değildir. Sayfada gezinme yolunu tıkar.

Özel 404 kişiselleştirilmiş sayfalar daha iyidir. Alternatif sayfada gezinme yönlendirmesi yapar. Halen kullanıcı için iyi deneyim değildir. Arama motorları sayfayı 404 yönlendirme hatası alırlarsa indexlerinden çıkarırlar.

2: Yanlış yönlendirme kullanmak

Bir URL den diğerine yönlendirme yapmanın birçok yolu vardır. Genelde yönlendirme 301 yönlendirme veya 302 yönlendirme kullanılarak yapılır. Javascript veya meta refresh gibi yönlendirmelerden sakınmalısınız.

301 veya 302 yönlendirme kullanırken duruma göre doğru yönlendirme yapmak gerek.

301 yönlendirmeler bir sayfa tamamen başka bir sayfaya taşındığında kullanılır. Arama motoruna “bu linki artık unutabilirsin çünkü tamamen değişti” mesajını verir.

302 yönlendirme arama motorlarına “sayfa geçici olarak yeri değiştirildi, fakat tekrar geri gelebilir.“ mesajını verir.

Bu tip yönlendirme hataları SEO, trafik ve performans açısından ciddi sorunlar üretebilir. Mesela daimi değişen bir sayfa için geçici 302 yönlendirme kullanmamalısınız.

 

3: URLyi yeniden yazmak yerine yönlendirme kullanmak

Daha kullanıcı uyumlu URL’ler elde etmek için tekrar yazmak SEOnun önemli bir parçasıdır. Kullanıcılara karışık bir URL sunmak yerine olanı daha kolay yazılır ve hatırlanabilir olanıyla değiştirebilirsiniz. Örneğin;

Arama motorunda arama yaptığınızda karşılaştığınız URL ikincisiyse birazdan açacağınız sayfanın ne hakkında olduğunu daha sayfayı açmadan URL’den anlayabiliyorsunuz.

İnsanların yaptıkları yönlendirme hatası ise yönlendirmeyle yeniden yazmayı karıştırmaları.

Örneğin yukarıdaki ilk linki yeniden yazıp düzeltmek yerine birinciden ikinciye yönlendiriyor. Bu durumda yönlendirme kullanmak faydalı değildir. Arama motoru kullanıcı dostu URL yi indekslemez ve kullanıcıya göstermez.

4: Dahili linklerde yönlendirme kullanmak

Dahili linkler sizin sayfalarınız arasındaki linklerdir. Örneğin “hakkımda yazısı nasıl yazılır” başlıklı bir postunuzdan “hakkımda” sayfasına verdiğiniz bir link gibi.

Site güncellenip yönlendirmeler oluşturulduğunda birçok marka dahili linklerini yeni URL’ler ile güncellemeyi ihmal ediyorlar. Haliyle bu yönlendirme hatası da kullanıcıyı olmayan bir sayfaya götürüyor.

Birçok firma dahili linklerini güncellemeyi önemsemiyorlar ya da yönlendirmenin ihtiyacı karşılayacağını düşünüyorlar. Maalesef ki bu kullanıcı ve SEO açısından bazı olumsuz yanları bulunan bir yönlendirme hatasıdır.

Her ne kadar yönlendirmeler otomatik olsa da kullanıcılar tarafından fark edilebiliyorlar. Yani kullanıcılar bir urlden diğer urlye geçtiğini ekrandan görebiliyorlar.

Daha da kötüsü bu yönlendirme yani urlden urlye atlayış da zaman alıyor. Sayfalar 2-3 saniyede yükleniyor. Eğer sayfanın yüklenmesi 3 saniyeden fazla sürüyorsa hemen çıkma oranınız da yükselecektir. Bu da size fırsat maliyetidir.

Sahip ve kontrolünüzde olan her sayfa doğru içeriğe doğrudan gitmelidir.

5: Zincir şeklinde yönlendirme kullanmak

Eğer siteniz birkaç yıllık ise muhtemelen birkaç tasarım değiştirmişsinizdir. Sonuç olarak başka bir URLye yönlendirdiğiniz hatta bazılarının 3. URLye yönlendirdiğiniz orijinal sitenizden bazı sayfalarınız
vardır. Bunları hatırlamıyor olabilirsiniz.

Ama bu yönlendirme hatası sizin sitenizin yavaşlamasına sebep olacaktır.

Mesela aşağıdaki örnekteki gibi yönlendirme yapıldığını düşünün.

Google’ın dediğine göre linklerin otorite gibi bazı özellikleri yönlendirilen linke aktarılmıyor.

MOZ’dan alınan bilgiye göre yönlendirmeler yüzünden trafiğin yaklaşık 15%’i kaybediliyor. Zincir yönlendirmeler bu değeri kaybediyorlar. Bu yüzden zincir yönlendirme sizin trafiğinizi düşürdüğünden zincir yönlendirmeleri sitenizden kaldırın.

Peki, zincirleri nasıl tespit edebilirsiniz? Screaming Frog yönlendirmeleri bulan bir araç. Şöyle kullanıyorsunuz;

 • Screaming Frog ile tüm siteyi tarattırın
 • Go to > Reports > Redirect Chains

Bu kadar basit!

 

Tavsiye yazı: WordPress ipuçları makaleleri

Sonuç olarak

301 yönlendirme eğer eski postlarınızın sıralamasını başka güncel bazı postlara aktarmak istiyorsanız size çok faydalı olabilir. Ayrıca arama motorlarına içeriğin güncel ve taze olduğunun sinyalini gönderir.

301 yönlendirmeyi kurarken eklenti/plugin kullanmak işinizi çok kolaylaştırır ve hızlandırır.

Yukarıda 301 yönlendirme için kullanabileceğiniz eklentileri okudunuz.

Sizin 301 yönlendirme tecrübeniz nedir? 301 yönlendirme kullandınız mı? Tecrübenizi yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Eğitim önerisi;

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

 • Kaynak: Udemy
 • Tür: Video eğitim
 • Dil: Türkçe
 • Öğretici: Video Eğitim
 • Süre: 5,5 saat video
 • Bitirme sertifikası: Var
 • Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!
 • Udemy’den satın al

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir