Sitenizde kullanacağınız 9 A/B testi yöntemi [Ücretsiz Araçlar]10 min read

A/B testi aynı zamanda split test olarak bilinir,a/b testi

Yeni denediğiniz bir tekniği farklı alternatifiyle karşılaştırmak için A/B test yapabilirsiniz.

Örneğin bir bir kırmızı bir yeşil buton hazırladınız;

Hangisini kullanırsanız daha fazla etki yaratacağını ölçmek istiyorsunuz.

Bu noktada A/B testi kullanabilirsiniz.

İki butonu da dener ve hangisiyle devam edeceğinize karar verebilirsiniz.

Örneğin karşılama sayfaları, popup çeşitleri gibi tasarımına karar veremediğiniz yeni çalışmalarınızı denemek için A/B test yapabilirsiniz.

Aslında muhtemelen A/B testinin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Belki de sitenizde nasıl kuracağınızı bilmiyorsunuz ve hangi eklentiyle en hızlı çözerim sorusunun cevabını arıyorsunuz.

Bu makalede A/B testi nasıl yapılır, dikkat etmeniz gerekn kritik noktalar ve kullanabileceğiniz eklentileri inceleyeceğiz.

A/B testi yaparken dikkate etmeniz gerekenler

 1. A/B testini çok erken bitirmeyin

Yetersiz sonuç almaya sebep olan en çok yapılan A/B test hatasıdır. Hepimiz bunu yapmış olabiliriz.

3 gün A/B testini yürüttükten sonra bir opsiyonun diğerine göre çok avantajlı olduğunu anladığınızda A/B testini bitiriyoruz. Test etmenin önemsiz olduğunu düşünmeye başlıyoruz ve bitiriyoruz.

Bu aşamada hatırlamanız gereken bir şey var; testi durdurmayın, devam etsin!

Uzun vadede ilk başta olumsuz gözüken seçenek bir süre sonra öne çıkabilir ve fikrinizi değiştirebilir. Eğer süreci çok erken bitirirseniz abone dönüşüm kaybedersiniz ve birçok ziyaretçi tepki gösterebilir.

Peki gerekli süreyi nasıl belirleyeceğiz? VWO’s aracını kullanarak cevabı bulabilirsiniz. Araç A/B split test süre hesaplayıcı aracıdır. A/B testi için yaklaşık test süresini verir.

A/B testi şunlar için yapabilirsiniz;

 • Mevcut dönüşüm oranı
 • Ortalama günlük ziyaretçi
 • Yürütmek için varyasyon sayısı
 • Testteki ziyaretçilerin oranı

 

 1. A/B testini bir hipotezli yürütün

Kendinize şu soruyu sorun; neden A/B testi yürütmek istiyorsunuz? Diğer herkes yapıyor diye mi? Bir şeyler çalışmaya başlayana kadar test yaparım anlayışı temel bir A/B test hatasıdır. Bir hipoteziniz olmalı. Bir şeylerin çalışacağından emin olmalısınız. Son onay için son kez test ediyorsunuz.

Bir hipotez belirleyin: Ziyaretçiler versiyon A yı versiyon B den daha fazla beğenebilir. Bu hipotezin doğru olup olmadığını test edin. Amaç ziyaretçi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak olmalı.

A/B testinden edindiğiniz bilgi ile genel müşteri teorinizi geliştirirsiniz ve gelecekte daha iyi hipotezlerle gelirsiniz.

 1. A/B testlerinden başarısız olanları da dikkate alın

Bir firma sitesinde bir yenilik yapıyor. Sonra A/B test yapmaya karar veriyor. Eski halini versiyon 1 ve yeni halini versiyon 2 olarak belirliyor. Site 6 defa A/B testi yapıyor. Yeni versiyonun eski versiyondan yaklaşık 80% daha iyi olduğunu buluyor.

Eski halinin tasarım açısından daha iyi olmasına rağmen yeni tasarım ilk denemede 15% düşük çıkmış. Fakat site sahipleri sebebini bulmak için A/B testini devam ettirdiler. Potansiyel bir problem için bir hipotez geliştiriyorlar ve varyasyona daha fazla değişim ekliyorlar.

İkinci testte orijinal hali varyasyonlu halini 20% yeniyor. Test etmeye devam ettiler ve varyasyon 3 orijinal halini 80% yeniyor.

Öğreneceğimiz ders: Sadece bir testte alternatif versiyonunuz kabul görmediyse bu tamamen başarısız oldu demek değildir.

Hemen eskiye dönüp yeniliklerden vazgeçmek aceleci davranmak olur. A/B testi yapmaya devam edin ve ideal versiyonu bulun.

 1. Aynı trafiğe birkaç A/B testini uygulamayın

Birden çok A/B testi aynı anda yürüterek insanlar zamandan kazanabileceklerini düşünüyor. Ana sayfada, abone formunda, özel sayfada yapıyorlar. Her yerde yapıyorlar. Kısa zamanda çok büyük iş yükü üstleniyorlar.

A/B testiyle ilgili en büyük problem üst üste trafiğin düzgün dağıtılmasıdır. Trafik her zaman ayrık olmalıdır. Yani iki versiyonu deneyecekseniz aralarına belli bir zaman aralığı koymalısınız. Yoksa bu iş yükü sizi gerçekçi olmayan sonuçlara götürür.

Çözüm Aynı anda birden çok A/B testi yürütebilirsiniz. Fakat çok dikkatli olmalısınız. Üst üste trafik sizi yanıltmasın. En iyi yöntem bir zamanda bir test yapmaktır.

 1. Sürekli A/B testi uygulamayın

Test yapmanın sebeplerini hatırlayalım; bilinçli karar almak, dönüşüm oranını arttırmak, ziyaretçiler hakkında daha fazla bilgi edinmek, kullanıcı deneyimini arttırmak ve siteden daha fazla para kazanmak.

Sürekli test yapmamak büyük hatadır. Online dünya sürekli büyüyor. Eğer trendleri takip etmezsek eninde sonunda rekabette ziyaretçi kaybı yaşarsınız. Eğer bunun olmasını istemiyorsanız test edip optimize etmeye devam edin.

 1. Düzgün trafiğin olmadığı zamanlarda A/B testi yürütmeyin.

Eğer A/B testi için doğru parametrelere sahip değilseniz A/B testinden de doğru sonuç alamazsınız. Versiyon 2 versiyon 1 den daha iyi olsa bile A/B testi bunu size göstermez. Doğru istatistiğe ulaşmak için aylarca test yapmanız gerekebilir. Aylarca test yapmak, zaman ve kaynak israfıdır.

Alınan örnek istatistiklerde gözükmek için yeterince büyükse A/B testi yapmaya başlayabilirsiniz. O zaman para ve zaman kaynaklarını daha iyi kullanabilirsiniz.

 1. A/B testinin ortasında parametreleri değiştirmeyin

Bir A/B testi açmaya başlarken ona kendinizi vermelisiniz. Deney ayarları, orijinal hali, varyasyonlar ve A/B testi amacı sabit kalmalı. Hiçbir parametreyi değiştirmemelisiniz.

A/B testine başlamadan önce bir planınız olsun. Parametreleri değiştirmeyin çünkü A/B testin ortasında parametre değiştirmek sizin kafanızı karıştırıp gerçek olmayan sonuçlara yönlendirir.

 1. Çok fazla değişkenle A/B testi yürütmeyin.

Size ne kadar çok varyasyonu test ederseniz o kadar müşteri iç görüsü elde edersiniz gibi gelebilir. Halbuki çok fazla varyasyon işleri yavaşlatır.

Ayrıca bu size yalancı bir pozitif sonuç elde etmenize sebep olur. Yanlış varyasyonu doğru varyasyon gibi gösterebilir. Yani çok fazla değişken ile test yürütmeyin.

 1. A/B testinde geçerlilik tehditlerini dikkate alın.

Testi yaptınız ve gerekli veriyi elde ettiniz. Şimdi yapmanız gereken tek şey daha olumlu versiyonu seçmek ve kullanmak değil mi?

Yanlış!

Her ne kadar örnek sayınız yeterli, iyi bir süre ve versiyonlar A/B testinin bir parçası olsa da halen daha geçersiz sonuç alma ihtimaliniz var.

Tüm gerekli metriklerin ve amaçların hepsinin takip edildiğinden emin olun. Eğer bir metrikten veri alamadığınızı gördüyseniz, neyin yanlış gittiğini bulup düzeltin ve testi en baştan yeniden başlatın.

 

A/B testi araçları

 1. Google Optimize

Google Optimize ücretsiz bir A/B test aracıdır.
Google optimize kurarken Google analyticse link verip kod alıp kuruluyor. Ardından AB testini bir url içine yapıştırarak wordpress üzerindeki her sayfaya uygulayabilirsiniz.

Google Optimize size 3 çeşit test tipine izin veriyor.

 • A/B test – Her sayfanın birkaç versiyonunu birbirine karşı denemek için.
 • Multivariate test* – 2 veya daha fazla elemanı aynı sayfada denemek için. Daha komplikedir. Yüksek trafikli sitelerde kullanılır.
 • Redirect test – 2 veya daha fazla farklı URLye trafik gönderip denemek için. Bu da bir A/B testidir. Google optimize sadece ikiye bölmüş.

A/B  veya Multivariate testler için Google Optimize bir kod editörü veriyor. Bu editörde sayfanızdaki bir elemana tıklayabiliyor, çeşitli varyasyonlar yaratabiliyorsunuz.

Varyasyonları oluşturunca, birçok hedefleme belirleyebilirsiniz. Coğrafya hedefleme, davranış hedefleme gibi.

A/B testlerinizden topladığınız bilgileri hem Google Optimize hem Google Analyticsle erişebilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz.

Google Optimize isteklerinize uyuyor mu nasıl anlarız?

Google Optimize’ın iki faydası var:

1: Tüm WordPress içeriğinizle uyumlu çalışır.

2: Google Optimize 100% ücretsizdir.

Şimdiye kadar çok iyi…

Fakat kullanım kolaylığı dikkat edilmesi gerekiyor.

Google Optimize A/B testi yaparken diğer araçlara göre biraz daha teknik merak gerektiriyor.

JavaScript Variable” ve “First-party cookie” gibi terimlerle karşılaşabilirsiniz.

Tüm terimlere hakim olmanıza gerek yok ama çok temel kodlamaları dahi bilmiyorsanız yeni başlayanlar için daha uygun bir araç seçmek isteyebilirsiniz.

Google Optimize

 1. Thrive Optimize

Thrive Optimize daha yeni piyasaya çıkmış bir A/B test eklentisidir. En büyük faydalarından biri çok kolay A/B testi oluşturabilmeniz. Belki de bu listedeki en kolay A/B testidir.

Yeni bir A/B testi oluşturmak için yapmanız gerekenler;

 • Yeni bir sayfa açın
 • Test yapmak istediğiniz değişimleri yapın.
 • Amacınızı seçin (örneğin; başarı ölçüsü nedir?)
 • Verileri toplamaya başlayın

Hatta Thrive Optimize’ı belli kriterlere göre önceden ayarlayabilirsiniz. O da kazanan varyasyonu size bildirir.

Bütün veriyi de Thrive Optimize dashboardta görebilirsiniz.

Thrive Optimize limitsiz varyasyonla limitsiz test yapmanızı sağlar. Bu testlerle 3 değişik amacınızı optimize edebilirsiniz.

 • Gelir
 • Sayfa ziyareti
 • Aboneler

Not olarak eklemekte fayda var, Thrive Optimize sadece standard A/B testi yapabiliyor. Karışık multivariate testler yürütemeyebilirsiniz. Ve sadece sayfalarda A/B testi yapabiliyor.

Fiyat: 

Set fiyatı: $127 Thrive Architect ile beraber seti fiyatı.

Eklenti fiyatı: $67. Eğer Thrive Architectiniz varsa sadece eklentiyi tek seferlik ödeme ile alabiliyorsunuz.

Thrive Temaları üyelik: $19/aylık

Thrive Optimize

 1. Leadpages

Leadpages popüler bir karşılama sayfası oluşturma programıdır. Ara eklentisi sayesinde wordpresse tam uyumlu çalışır.

Karşılama sayfası oluşturmanın bir parçası olarak Leadpages kolay bir A/B testi aracı içerir.

Leadpages A/B testi fonksiyonelliği daha çok Thrive Optimize gibi iş görür. Temel olarak şunları yaparsınız.

 • Leadpage karşılama sayfası oluşturma aracı kullanarak bir sayfa oluşturun.
 • O sayfanın test varyantı olarak değişen elemanlarıyla beraber klonunu çıkarın veya sıfırdan yeni bir sayfa oluşturun.
 • Trafiğinizi varyantların arasında bölün
 • A/B test verilerini izleyin.

Kullanımı oldukça kolaydır. A/B testi yürütmek bir karşılama sayfası oluşturmaktan daha karmaşık değil. Bu da Leadpages’i teknik bilmeyen kullanıcılar için çekici kılıyor.

Leadpages hem A/B testi hem de multivariate testini yapabiliyor. Bu da karmaşık testler yapmak isteyenler için idealdir.

Birkaç not eklemem gerek; bu program ile sadece Leadpages ile oluşturduğunuz karşılama sayfaları için A/B testi yapabilirsiniz. Normal wordpress içeriğinizin A/B testi için kullanamazsınız. Eğer tüm karşılama sayfalarını Leadpages ile oluşturacaksanız bunların A/B testini yapmak için Leadpages kullanabilirsiniz.

Fiyat: $48/aylık

Leadpages

 1. Instapage

Aynı Leadpages gibi, Instapage karşılama sayfası oluşturma programı ve içinde kolay A/B testi fonksiyonu var. Ara eklentisi sayesinde wordpressle uyumlu çalışabiliyor.

Bir A/B testi yürütmek için, karşılama sayfası varyasyonları oluşturun. İster hazır bir karşılama sayfasını klonlayarak ister sıfırdan bir karşılama sayfası oluşturarak hazırlayabilirsiniz.

Veriler oluşmaya başladığı zaman, sayfa varyasyonları arasındaki trafik farkını Instapage dashboardunuzda görmeye başlarsınız.

Not: A/B testi yapması kolaydır. Fakat A/B testi sadece instapage ile hazırladığınız karşılama sayfalarıyla kullanılıyor. Instapage ve leadpage’in ikisinin de A/B test fonksiyonları oldukça benzer.

Fiyat: $99/aylık

Instapage

 1. VWO (Visual Website Optimizer)

VWO, uzun adı Visual Website Optimizer, karşılama sayfası oluşturma araçlarının aksine sadece tamamen A/B testi üzerine odaklanmıştır. WordPress ile bir eklenti sayesinde uyumlu çalışıyor.

VWO daha çok Google Optimize gibi çalışıyor.

Temel olarak test etmek istediğiniz sayfayı seçiyorsunuz. Sonra;

 • O sayfanın varyasyonlarını VWO’nun WYSIWYG editörüyle hazırlıyorsunuz. VWO arayüzüyle kendi websitenizi düzenleyebilirsiniz.
 • Test amacınızı seçin.
 • VWO’s dashboardunda verilerinizi takip edin.

VWO’nun desteklediği test tipleri Google Optimize ile aynı;

 • A/B test
 • Multivariate test
 • Split URL test

Bunun dışında Google optimize’ın vermediği ama VWO’nun verdiği bazı özellikler var.

 • Dahili ısı haritaları
 • Ziyaretçi kayıtları
 • Form analizi

Fiyat: $49/aylık (aylık 10.000 ziyaretçiye kadar)

Ücretsiz (30 günlük deneme-1.000 ziyarete kadar)

VWO

 1. Simple Page Tester

Simple Page Tester bir wordpress eklentisidir ve ücretsizdir. A/B testi kurması ve uygulaması çok kolaydır.

Ücretsiz versiyonda A/B testini şunlarla yapabilirsiniz;

 • Kontrol sayfasını çoğaltmak
 • Varolan bir sayfayı seçmek
 • Yeni bir sayfa oluşturmak

Sonra bu varyasyonlar arasında A/B testi yapmak için trafiği bölebilirsiniz.

Ücretsiz versiyon için not:

Dönüşümü takip etme fonksiyonu bulunmuyor.

Bunu da kendi kodunuzla düzeltebilirsiniz. Daha da kolay yolu Premium plan yani ücretli plana geçmek. Çünkü ücretli planda dönüşüm takip etme fonksiyonu var.

Ücretli planla şunları yapabilirsiniz.

 • Eklenti raporlarında dönüşüm verilerini takip edin.
 • Tüm sayfayı test etmek yerine spesifik elemanları da test edebilirsiniz.
 • Normal sayfalar dışında özel post tiplerini de A/B testi yapabilirsiniz.
 • Otomatik WooCommerce dönüşüm takibine ulaşın.

Fiyat: Ücretsiz (limitli versiyon)

$59 premium versiyon

Simple Page Tester

 1. Nelio A/B Testing

Nelio A/B Testing kendisini “en güçlü ve kullanışlı” dönüşüm optimizasyon hizmeti olarak tanıtıyor.

A/B testi olarak da en esnek WordPress-özelinde A/B testi platformu olarak düşünebiliriz.

Nelio A/B Testi tüm wordpress sitenizi test etmenizi sağlar. Bu demektir ki şunları test edebilirsiniz:

 • Tema çeşitlerini
 • Menuler
 • Widgetlar
 • Postlar
 • Sayfalar
 • Özel post tipleri
 • Post başlıkları
 • vb

Zaten WordPress eklentisi olduğundan, elde ettiğiniz veriyi WordPress dashboardtan görebilirsiniz. Eklenti birçok özellik sunuyor.

Fiyat: Ücretsiz (1.000 sayfa görüntülemesine kadar)

$29/aylık (5,000 test edilen sayfa görüntülemesine kadar)

Nelio A/B Testing

Özet olarak;

Hangi split test aracını sececeğiz?

Her durumda kullanabileceğiniz bir araç önermeyeceğim. Onun yerine araçları hangi durumlarda kullanabileceğinizi aşağıda bulacaksınız.

Eğer wordpress özelinde bir çözüm istiyorsanız aşağıdaki A/B test araçlarını deneyebilirsiniz;

 • Thrive Optimize Sadece wordpress sayfalarını A/B test yapmak istiyorsanız kullanabilirsiniz.
 • Simple Page Tester eğer bağımsız bir çözüm arıyorsanız veya özel tip postları test etme becerisi istiyorsanız kullanabilirsiniz.
 • Nelio A/B Testing Eğer tüm wordpress sitenizi test etmek istiyorsanız kullanabilirsiniz. Örneğin temalar, menüler ve widget/bileşenler vb.

Eğer sadece karşılama sayfalarını test etmek değil onları oluşturmak için de yardımcı bir tam paket araç istiyorsanız şunları kullanabilirsiniz;

 • Leadpages Tek başına bloggersanız.
 • Instapage Eğer bir takımın parçası iseniz ve ortaklarınızla ekip halinde çalışmanız gerekiyorsa kullanabilirsiniz.

Eğer hiçbir araç olmayan bir platform istiyorsanız;

 • Google Optimize çok amaçlı ve ücretsiz çözüm.
 • VWO Eğer daha kullanıcı dostu deneyim ve ısı haritası gibi ekstra özelliklere biraz fazla ödemek isterseniz kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Test edin, test edin, test edin. En doğruyu bulmak için sürekli test edin. Fakat bu testler etkili ve yeterli olmalı. Birçok insan çeşitli A/B Test hataları yapıyor. Bunlar veriminizi düşürür. Siz aynı A/B test hatalarını yapmayın.

Yukarıdaki yazıda sık yapılan A/B test hatalarını ve kullanabileceğiniz eklentileri okudunuz. Bu makale size A/B testi için bir kılavuz olacaktır.

Yukarıdaki sık karşılaşılan A/B test hatalarını iyice anlayın ve kendi süreçlerinizde yapıp yapmadığınızı keşfedin. Yapıyorsanız bırakın ve yeniden A/B testinizi başlatın. A/B testinizi sık yapılan yanlışlardan arındırdıktan sonra testiniz size çok faydalı sonuçlar verecektir.

Sizin karşılaştığınız bir A/B testi hatası var mı? Siz hangi eklentiyi kullanıyorsunuz?

Yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Tavsiye yazı: WordPress ipuçları makaleleri

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir