Sizi acemi gösterecek 20 basit (CTA) aksiyon butonu hatası [Resimli örnekler]7 min read

Bu makalede kaçınmanız gereken aksiyon butonu hatalarını okuyacaksınız.aksiyon butonu hata

Sitenizle gurur duyuyorsunuz.

Tıklatmak için bir sürü linkler ve butonlar koydunuz.

Ziyaretçilerin hemen tıklayacağını düşündünüz.

Ama linklere ve aksiyon butonlarına tıklamıyorlar. Sitenizin dönüşüm oranı düşük. Satışlarınız ve üye kazanımınız düşük.

Ne olduğunu bulamıyorsunuz. Peki sebebi nedir? Aksiyon butonu hatalarının bir sürü sebebi olur.

Aksiyon butonu hatalarınız temelde şunlar olabilir

 • Çok fazla seçenek sunuyorsunuzdur
 • Hiç aksiyon butonu kullanmıyorsunuzdur.
 • Aksiyon butonlarınız mobile uyumlu değildir
 • Doğru kelimeleri kullanmıyorsunuzdur
 • Formlarınız çok uzundur
 • Teklifiniz güçlü değildir
 • Renk seçiminiz kötüdür
 • Tek bir aksiyon butonuna bel bağlamışsınızdır.

Sitenizin dönüşüm oranını arttırmak ve satışını yükseltmek istiyorsunuz değil mi?

Yalnız değilsin

En karlı siteler okuyucuları üyeye çevirmek, bültenlere üye olmak, ebook indirmelerini sağlamak, bir webinara katılmalarını sağlamak veya bir ürünü satın almak için etkili bir aksiyon butonu kullanıyorlar.

Eğer iyi bir aksiyon butonu hazırlamazsanız o zamana kadar uğraştığınız trafiği satışa çevirme çabası boşa çıkar.

Tüm aksiyon butonu hatalarının farkında olmalısınız. Yaptığınız her aksiyon butonu hatası size çok zaman kaybettirir.

En yaygın aksiyon butonu hataları

 1. Aksiyon butonunun hiç olmaması

Websitenizin arama motoru optimizasyonu için, tasarımı ve reklam yerleşimi için, sosyal medyada tanıtmak için saatlerinizi harcadınız. Fakat ziyaretçilerinizi aksiyona çağırmazsanız yaptıklarınız boşa gidecek. Sitenize gelecekler, bilgiyi alacaklar, gidecekler ve geri dönmeyecekler. Ziyaretçilerinize üye olmaları için fırsat verin.

 1. Açılış sayfası ekran üstünü iyi kullanmamak

Dünyanın en iyi sitelerini gezin, aksiyon butonuna ulaşmak için sayfanın aşağısına inmek gerekmez.

Bir sitenin en önemli parçası açılış sayfasının üstten 1/3 lük kısmı.

Çoğunlukla pazarlamacılar bu önemli bölümü kocaman bir logo ile veya dikkat dağıtıcı etkisiz resimlerle etkisiz hale getirip ziyaretçinin aksiyon almasını engelliyorlar.

Gerçek şu ki ziyaretçilerinizi 80%’i tüm sayfanızdaki içeriğin hepsine bakmayacak. Eğer dönüşüm oranınızı arttırmak istiyorsanız aksiyon butonunu her okuyucunun göreceği yere koyun.

 1. Otoriter olmamak

Eğer otoriter ve özgüvenli konuşmazsanız okuyucularınız sitenizde aksiyon almaya yeterince teşvik olmayacaklar. Onlara onlardan tam olarak ne istediğinizi söyleyin. İstediğiniz nedir?

 1. Spesifik olmamak

Okuyucularınızın çoğunun meşgul bir hayatları var ve sizin ne demek istediğinizi çözmekle zaman harcamayacaklardır. Sizin işiniz onlar için bunu telafuz etmek.

Eğer email adreslerini girmelerini istiyorsanız aksiyon butonunda bunu onlara söyleyin. Eğer bir linke tıklamalarını istiyorsanız “buraya tıklayın” kelimelerini yazın. Ziyaretçileriniz için noktaları hep birleştirin ki onlar bunu söylemezseniz yapmazlar.

Örneğin;

 • Ücretsiz denememi başlat
 • Ücretsiz e-kitabımı indir
 • Şimdi kayıt ol.

 

 1. Hiç metin yazarlığı çalışmamış olmak

Burada açık olalım. Metin yazarlığı yapmadan çok etkileyici bir aksiyon çağrısında bulunmak mümkündür fakat pek sık görülmez. Eğer hiç metin yazarlığı çalışmadıysanız hemen başlamalısınız. Bu sizi çok ileri götürecektir. Mesela metin yazarlığı çalıştıktan sonra kısa cümlelerle birçok şeyi anlatabilir hale geleceksiniz. Aksiyon butonunun yazısı çok uzun olmamalı;

 1. Birden çok aksiyon butonu kullanmak

En yaygın aksiyon butonu hatalarından biridir. Okuyucuların blogunuzda yapmalarını istediğiniz şey nedir?

 • Üye listenize katılmaları mı?
 • Reklamlara tıklamaları mı?
 • Ürünlerinizi satın almaları mı?
 • Sosyal medya profiliniz ziyaret etmeleri mi?

Siteniz üzerinde çok fazla aksiyon butonu varsa, ziyaretçilerinizin çok fazla seçenekten kafaları karışıp sitenizi terk edebilirler. Sadece 1 ya da 2 tane aksiyon butonu veya aksiyon çağrısı kullanın.

 1. Cılız aksiyon çağrı butonu

Eğer bir aksiyon butonunuz var ve okuyucular onu bulamıyorsa hiç aksiyon butonunuz yokmuş gibi varsayın.

Yukarıdaki örnekte firma aksiyon butonunu metinden butona çevirdiğinde 127% tıklama artışı sağlamış.

Ziyaretçinin göreceği büyüklükte ve dikkat çekici tasarımda yapın. Ama çok büyük de yapmayın. Aşağıdaki örnekte firma aksiyon butonunu büyüterek 10% ek dönüşüm sağlamış.

Bu orta düzeydeki aksiyon butonu hatalarını düzeltin ve üye listenizin büyüdüğünü görün.

 1. Sosyal kanıt göstermemek

Ziyaretçiye istediğiniz aksiyonu aldırmanın en iyi yolu başkalarının da yaptığını kanıtlamak. Sitede kaç kişinin üye olduğunu sitenizde gösterin. Eğer 1.000 üyenin altında yeni bir blogsanız rakam göstermeyebilirsiniz. Fakat bir yandan da sosyal kanıt göstermenin yaratıcı yollarını arayın.

 1. Email kaydının faydasının olmaması

“Ücretsiz danışma” veya “bülten için üye ol” gibi aksiyon butonları okuyucuyu motive etmez. “Ücretsiz danışma” daha çok arkasından bir satışın geleceğini insana hissettirir ve email üye listesine okuyucular girmez. Eğer aksiyon butonuna tıklar veya email listesine kaydolursa tam olarak ne alacaklarını okuyuculara açıkça belirtin. Şu iyi bir örnek olabilir;

 1. Riskli gözükmesi

Eğer aksiyon butonunuz bir finansal işlem gerektiriyorsa, sonrasında ücretsiz deneme veya para iade garantisi veriyorsa bu üye dönüştürme oranlarını yükseltir. Eğer üye kaydı sonunda ücretsiz bir indirme varsa ondan hemen bahsedin.

 1. Acele hissiyatı yaratmamak

İnsanlar bir fırsatı kaçırma korkusuyla aksiyon almaya çok çabuk motive olurlar. Sınırlı sayıda katılımcı içeren webinarlar bu noktada çok işe yarar ve ziyaretçi çok hızlı aksiyon alır. Çünkü yazılım sınırlı sayıda katılıma izin verir. Bu aciliyet hissini yaratmanın bir çok başka yaratıcı yolu da vardır. Örneğin e-kitabınızı, bedava raporunuzu daha fazla kişinin indirmesini istiyorsanız sadece sınırlı deneme süresi verebilirsiniz.

 1. Kolay ayrışmayan renkler kullanmak

Pop quiz: Aksiyon isteğiniz ziyaretçi sitenize geldiğinde önüne rahatça çıkıyor mu? Eğer çıkmıyorsa renklerinizi yeniden düşünmelisiniz. Örneğin gri bir zemin üzerine koyu gri bir yazı kolay okunmayacağı için büyük bir hatadır. Ziyaretçilerinizin birçoğu aksiyon butonunuzu bulmakta zorlanacaktır. Mutlaka renk denemeleri yapın.

 1. Bilinirliğe yatırım yapmamak

Eğer yeni bir blog yazarıysanız, bir bilinirliğe sahip değilseniz ziyaretçilerin aksiyon alması biraz zordur. Bunu aşmanın iki yolu var.

1) aksiyon butonunuzun üzerine en büyük müşterilerinizin logolarını büyükçe şekilde koyun. Bu piyasada bilinirliğinizi kanıtlayan bir şeydir. Bu uzmanlık blogunuza uzanır.

2) Hızlıca popüler bloglarda misafir yazarlığa başlayın. Popüler bir blogta bir misafir postunuz varsa, blogun logosunu aksiyon butonunuzun üstüne koyabilirsiniz. (Küçük not: logolarını kullanmadan önce izin istemeniz gerekebilir.)

 1. Jargonla dolu olması

Birçok pazarlamacı ziyaretçilerinin kullandığı dil yerine çok fazla sektör jargonu kullanıyor. Sektörün hepsi her jargonu bilmeyebilir ve okumak sıkıcı gelirse okumayı bırakıverir. Bu da hemen çıkma oranınızı arttırır. Basit kelimeler insanları aksiyona çağırırken kullanılması gereken en çok işe yarayan kelimelerdir. Basit kelimeler kullanın. Çok fazla jargon kullanmayın.

Email üye listenizin büyümesini engelleyen ileri düzey aksiyon butonu hataları

 1. Talep görmeyen bir teklif sunmak.

Eğer teklifinizle ziyaretçiniz ilgilenmiyorsa, içeriğiniz ne kadar çekici de olsa, butonlarınız ne kadar güzel de olsa önemli değildir. Aksiyon almazlar. Ücretsiz e-kitap ve yazılımları ola ama hiç indirilmemiş siteler dolu. Burada etkileyici bir aksiyon butonu yaratmak için ana fikir ziyaretçilerin gerçekten isteyeceği bir teklifinizin olması.

 1. Mobil uyumlu olmaması

2014 yılında internete girişte mobil cihazlar bilgisayarları geçti. Artık bilgi alışverişi mobil cihazlardan daha fazla oluyor. Sizin de aksiyon butonlarınız mobil uyumlu olmalı.

Ziyaretçiler aksiyon butonuna basmakta zorlanmamalı.

Basmak için zoom yapmamalı

 1. Empati olmaması

Okuyucunuzu gece ayakta tutanın ne olduğunu biliyor musunuz? Neyi çok istediklerini biliyor musunuz? Muhtemelen sizin sunduğunuz teklif değil. Ziyaretçinizin ruhunu ve isteklerini tam anlamaya çalışın ve doğru yerde doğru teklifler verin. Bu doğru teklifleri reddetmeyecekler.

 1. Somut bir fayda olmaması

Eğer bir süredir bir hizmet veya ürün satıyorsanız muhtemelen şunu duymuşşunuzdur

“fayda satın, özellik değil”

Şimdi bir sonraki adımı atıp somut faydalar üretmeli ve onları sunmalısınız. Mesela

 • “daha fazla trafik kazanın” yerine
 • “30 günde trafiğinizi iki katına çıkarın” her zaman daha çekicidir.

Veya

 • “para kazanın” yerine
 • “bir ayda 1.000 TL” kazanın daha çekicidir.

Ziyaretçinin yazınızda ne bulacağını daha kolay hayal etmesini sağlayın. Sadece sunduğunuz teklifte dürüst olduğunuzdan emin olun.

 1. A/B Test yapılmaması

Ayda en az bir kez aksiyon çağrınızın A/B testini yapın. Üye dönüştürme oranınızın yeterince iyi olduğunuzdan emin olana kadar test yapmaya devam edin. Başlığınızı test edin, yazınızı, butonlarınızı, sayfa yerleşmesini test edin ve en iyisini bulana kadar test edin.

 1. Köşeli butonlar daha kötü sonuç veriyor

Buton şekilleri de oldukça önemli. Kare köşeli veya yuvarlak köşeli buton hazırlamak arasında kalmış olabilirsiniz. Bir araştırmada yuvarlak köşeli butonların daha etkili olduğu görülmüş.

Sonuç olarak;

Sitenizi seven ama terk eden bir okuyucunuz sizin için yapabilecekken yapamadığınız bir satış kaybıdır.

Biliyor musunuz, o kaçan şansı bir daha geri alamayacaksınız.

İyi bir aksiyon butonu sizin için karlı bir websitesi oluşturmak için en önemli araçtır.

Yukarıdaki aksiyon butonu hatalarını siz de yapmayın. Okuyucuların direnemeyecekleri aksiyon butonları hazırlayın. Neden bekleyesiniz ki? Zaman kaybetmek para kaybetmek demektir.

Sizin düştüğünüz aksiyon butonu hatalarınız var mı? Siz de yorumlar bölümünden tecrübelerinizi paylaşın.

Eğitim önerisi;

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

Kaynak: Udemy

Tür: Video eğitim

Dil: Türkçe

Öğretici: Video Eğitim

Süre: 5,5 saat video

Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!

Udemy’den satın al

 

Tavsiye yazı: WordPress ipuçları makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir