BENCHMARK-KIYASLAMA VE ÇEŞİTLERİ2 min read

Kıyaslama-Benchmark 1990’larda ilk Xerox kullanılan bir firmanın iş sürec ve sonucunu, sektördeki en iyi örneklerle diğer firmalar ile karşılaştırmasıdır. Genelde kalite, zaman ve maliyetler karşılaştırılır. Kıyaslama-benchmark demek standardı koyabilecek olan en iyinin bulunmasıdır.

 

Bir müşteri araştırmasına göre geliştirme araçlarından en çok kullanılanların içinde kıyaslama-benchmark bulunuyor

 1. 77% Misyon ve vizyon
 2. 72% SWOT analizi
 3. 68% Informal Kıyaslama-Benchmark
 4. 49% Performans kıyaslama-Benchmark
 5. 39% En iyi vaka kıyaslaması-Benchmark

 

Kıyaslama-Benchmark göstergeleri şunlar olabilir:

 1. Maaş Maliyetleri
 2. ARGE maliyetleri
 3. Pazarlama bütçe maliyetleri
 4. Çalışan başına satış
 5. Karlılık
 6. Müşteri memnuniyet seviyesi
 7. Personel eğitim verimliliği
 8. Stok yönetimi
 9. Kalite kontrol süreci
 10. Strateji

Vb..

 

Nelere Kıyaslama-benchmark uygulayabilirsiniz?

Kıyaslama-Benchmark iç ekipleri bir biriyle karşılaştırmak için bile kullanılabilecek sekilde firma dahilisinde kullanılabilecekken, sektördeki diğer firmaların performanslarıyla karşılaştırmak için de kullanılabilir.

 1. Süreç kıyaslama-benchmark – Firma kendi süreçlerinin yeterince verimli ve düşük maliyetli olup olmadığını aktivite analizi yapıp kıyas aldığı başka firmalarla karşılaştırabilir. Kıyaslama (Benchmark) yeniden tasarlamanın ve gelişmenin gerektirdiği neredeyse tüm süreçlerde kullanılabilir. Süreç haritaları çıkarılır ve kıyaslama (benchmark) ve analiz yapılır.
 2. Finansal kıyaslama-benchmark – Tüm rekabetçiliğinizi ve üreticiliğinizi değerlendirmek için finansal analiz hazırlayıp sonuçları karşılaştırmaktır.
 3. Performans kıyaslama-benchmark – Firmanın ürün ve servislerinin rekabetçi konumunu rakiplerle karşılaştırmak. Benchmark yani kıyaslama yapılacak firma yine aynı sektörden seçilir. Bu tip kıyaslama yani benchmark ya ticari kurumlarla ya da sır koruyan 3. Parti firmalarla düzenlenir.
 4. Ürün kıyaslama-benchmark – Yeni ürün tasarlanmaya çalışıldığında veya olan ürün geliştirilmeye çalışıldığında piyasadaki rakiplerle benchmark yani kıyaslama yapılır. Her firma rakip ürününü alır ve parçalarına ayırarak ürünün özelliklerini anlar. Kendi ürününü üretirken bu kıyaslamayı (benchmark) kullanır.
 5. Stratejik kıyaslama-benchmark – rakiplerin rekabet stratejisini karşılaştırır. Sadece kendi sektörü olmak zorunda değildir. Başka sektörden de bencmark yani kıyas yapılabilir. Tüm performansı geliştirmek için uzun vadeli stratejileri, temel firma becerileri kıyaslanır. Stratejik kıyaslamadan çıkan sonuçları uygulamak ve sonuç almak uzun sürer.
 6. Fonksiyonel kıyaslama-benchmark – firma sadece tek bir fonksiyonunu geliştirmek istediğinde fonksiyonel benchmark uygular. Firmanın IK, Finans, ve Muhasebe gibi komplex fonksiyonları maliyet ve verimlilik açısından doğrudan kıyas yapılabilir değildir. Fakat belli bir fonksiyonu kendi sektöründen firma ile benchmark yapacağı gibi farklı sektörlerdeki firmaların benzer fonksiyonlarından da benchmark alınabilir.
 7. Enerji kıyaslama-benchmark – firmanın enerji harcamasını kıyaslamak için bilgi toplaması, analizi kıyaslaması işlemidir. Bilgi topladığı yerler kendi süreçleri, binaları veya firmaları olabilir.
 8. İç kıyaslama-benchmark Firma içindeki çeşitli operasyonları -örneğin ülkelerarası – kıyaslamak yani benchmark yapmaktır. İç kıyaslamanın 3 faydası (1) hassas bilgilere ulaşmak kolaydır. (2) standardize veri hazırdır (3) genellikle daha az zaman ve kaynak gerektirir.
 9. Dış kıyaslama-benchmark: Firma dışında en iyi örnekler olarak bilinen vakalarla firmanın kendisininkini kıyaslamasıdır. Tecrübeye ihtiyaç olduğunda kullanılabilr. Önde olan firmaların başarılarından öğrenmek için fırsattır. Oldukça uzun zaman ve kaynak kullanımı gerektirir.
 10. Uluslar arası kıyaslama-benchmark. Firma kendi ülkesinde benchmark yapabileceği bir ölçüt firma bulmazsa başka ülkelerden benchmark yapabileceği firma bulabilir. Globalleşmenin getirdiği br fayda olarak düşünülebilinir. Fakat bu da uzun süre kaynak gerektirebilir.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir