Blogunuzun Para Kazanmamasının 26 Sebebi8 min read

Bu makalede blogunuzdan para kazanamama sebeplerini okuyacaksınız.

Bloğunuzu kurdunuz,blog para kazanamama

birkaç ay beklediniz,

hiçbir şey olmadı.

Ziyaretçiler gelip gidiyor.

Eminim yorum yapılsın, paylaşımlar ve beğenmeler olsun, yeni aboneler gelsin istiyorsunuz.

Aslında bunların hiçbirini istemiyorsunuz. Tek istediğiniz tüm bunların hepsinin günün sonunda paraya dönüşmesini istiyorsunuz.

Evet, trafik iyidir, ziyaretçi etkileşimi de. Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen blogunuzdan para kazanmaya çalışıyor fakat para kazanmama sorunuyla karşı karşıyasınız.

Üzülmeyin, blog yazarlarının 99%’ı para kazanamıyor Siz de çoğunluktan birisiniz. Sevinin ki muhtemel sebeplerini ve çözüm yollarını bu makalede inceleyeceğiz.

Çoğunlukla ziyaretçiyi aboneye dönüştürmeyi tek bir olay olarak görürüz. Aslında o bir olay zinciridir.

Eğer online bir işiniz var ise birden çok dönüşüm olmak zorunda;

 • Bir yabancısizin bir mesajınızı görerek size gelmesi ilk adımıdır. Buna trafik diyoruz.
 • Sizinle etkileşime geçmeli. Sayfanızı beğenmek veya email listenize kaydolmak gibi.
 • Bu etkileşim sonrasında sizden bir şey alan bir müşteriye dönüşmeli.
 • Müşteri ise daha sonra sizden daha fazla ve sürekli bir şey alan veya reklamlarınıza tıklayan devamlı müşteri haline dönmeli.

Bu tüm süreç dönüşümler zinciridir.

Uzun bir süreç gibi gelebilir, öyle de. Blogunuzdan para kazanmanın yolu bu zincire sahip olmaktır.

Birçok blog bu zincire sahip olmayabilir. Siz de bu zincire sahip değilseniz siz de çoğunlukta kalan bloglardan birisiniz.

Blogunuzdan para kazanmak için bu dönüşüm zincirine sahip olmalısınız. Sahip olmayı engelleyen ve sizin para kazanmamanıza sebep olan birçok sebep olabilir.

Bu makalede blogunuzdan para kazanmamanıza sebep olan faktörleri okuyacaksınız.

Blogunuzdan para kazanmamanızın sebepleri

Problem #1: Trafiğiniz yeterli değil

Birçok blog yazarı için en büyük problem bloga gelen okuyucuların aboneye dönüşmemeleri.  Diğer bir deyişle gerçekten trafik olmaması.

Eğer trafik yoksa ne kadar optimize ederseniz edin boşa çalışıyorsunuz demektir. Çünkü kimse içeriğinizden faydalanmıyor. Markanızın veya işletmenizin ilk amacı sitenize trafik elde etmeniz olmalı. Bunun olmamasının birkaç sebebi şunlar olabilir;

 1. İçeriği hazırlayıp ve insanları bekliyor olabilirsiniz.

Evet, içerik kraldır fakat iyi bir pazarlama olmadan kral tek başına yalnız kalabilir. Efsanevi bir içeriğinizin olması önemlidir. Sadece kayıtlı üyelerinizle viral hale gelmeyebilir. Trafik elde etmek için yaymaya çalışmalısınız.

 1. Sadece takipçilerinize tweet attınız.

Eğer Guy Kawasaki iseniz ve 400.000 takipçiniz varsa tüm pazarlamanızı bu takipçi listesi üzerinden yapabilirsiniz. Fakat o kadar takipçisi olmayanlar için tanıtım şart. Diğer blog yazarlarıyla iletişimde olun, misafir yazılar yazın. Beraber viral kampanyalar düzenleyin.

 1. Yanlış yerde pazarlama yapıyorsunuz.

Bize çok trafik getireceğini söyleyen süper tekliflere eğilimli olabiliriz. Başkasının başardığını örnek gösteriyor olabilir. Bunlar gerçek olabilir. Problem şu ki size yardım edecek kişilerin elindeki veri sizin hedef kitleyle çoğunlukla uyuşmaz.

Data genelde karmaşık ve oradan buradan alınmıştır. Eğer yanlış yerde pazarlıyorsanız, okuyucu sizi bulamaz. Tabii doğru yerde pazarlamanız için hedef kitlenizi bilmelisiniz.

 1. Belli bir hedef kitleniz yok olabilir.

Eğer hedef kitlenizi bilmiyorsanız pazarlayamazsınız da. Genel bir fikrinizin olması da pazarlama için yeterli değildir. Daha spesifik ve daha konuya odaklı olmalısınız.

 1. Yanlış aksiyon istiyor olabilirsiniz.

Eğer sizi daha önce duymadılarsa ziyaretçilere satın alma teklifinde bulunmayın. İkna edici olamazsınız. Gönderdiğiniz her mesajın amacı ziyaretçiye istediğiniz aksiyonu aldırmaktır.

Eğer ilk ziyaret ise ilk amacınız sayfanızı tekrar ziyaret etmesini sağlamak, sonra email adresini bırakmak, sonda satışa yönlendirmek olmalıdır. Fakat ziyaretçi yeni ise satış kokan bir hareket yapmayın.

 1. İlgi alanlarına kanca atamıyorsunuzdur.

Başlıklar çok önemlidir. Blog postlarınız için, teaser linkleriniz, reklamlarınızın hepsi ziyaretçiye kancayı atmalıdır.  İyi başlık yazmalısınız. Sloganlarınız iyi olmalı.

 1. Spam etkisi yaratmışsınızdır.

Abonelerinize çok fazla email veya bülten yollamışsanız yol aldığınız tanıtım emailleri spam klasörüne de düşüyor olabilir.

 1. Rakiplerinizle iyi geçinmiyorsunuzdur.

Blogunuzun son gününe kadar rakiplerinizle iyi geçinmelisiniz. Onlardan öğrenebilir, işi ve iş alanınızı beraber geliştirebilirsiniz. Onları kendi blogunuzun tanıtım kanalı olarak görün. Takipçilerinizi çalacak diye korkmayın, kendinizi sevdirirseniz aynı kişi iki tarafı da takip edecektir.

 

 1. Yalnız takılıyorsunuz.

Herhangi bir topluluğa veya gruba üye olmamışsanız, kimseyle networkünüzü geliştirmemişseniz çevre edinemezsiniz. İçeriğinizi yaymak için çevre edinmeniz gerekir, yalnızları oynamayın.

Problem #2: Eskimolara buz satmaya çalışıyorsunuzdur

İkinci para kazanmama problemi sebebi de ziyaretçilerin sayfaya gelip hemen çıkmaları, üye olmamaları, müşteri olmamaları tekrar gelmemeleridir. Sadece trafiğiniz vardır. Diğer bir deyişle kuru trafik sahibisiniz. Bunun da sebepleri var tabii ki. Bunun muhtemel sebepleri ve bunlarla ilgili yapabilecekleriniz;

 1. Herşey sizden bahsediyor olabilir.

Tüm içerikleriniz sizin haberleriniz, sizin ürünleriniz sizin firma bilgileriniz. Ve daha fazla insanın neden kayıt olmadığını biliyor musunuz? İçerik kısmını bir kenara bırakın şimdilik, müşterilerinizi düşünün. Onların problemleri neler? Onların neye ihtiyaçları var? İşte bunlar sizin yazı konularınız olmalı.

 1. Blogunuz berbat gözüküyor.

Eğer düzgün, kolay gezinilir, kullanıcı dostu bir tasarımınız yoksa etkileşiminiz de zayıflayacaktır. İyi bir tema bulun ve onu kullanın.

 1. “Benim de olsun” türü içerikleriniz vardır.

Eğer herkesin bildiği genel ve yavan yazılar yazıyorsanız, herkesin zaten yazdığı içeriklerse sizin sitenize bir daha ziyaretçi gelmeyebilir. Bu da tekrar trafiğin oluşmasını engelleyebilir. Çünkü onları etkileyememişsinizdir.

 1. Okuyucuları içeri çekmiyorsunuz.

İnsanları kendi yazılarınızı okutmaya başladınız, fakat dikkatleri dağılıyor ve bir zaman sonra tamamen bitiyor. İnsanları içeri çekmeniz gerek. Etkileşimi arttırmanız gerek. Bölüm bölüm ilerleyip istediğiniz aksiyona yani üye olmaya yönlendirilin.

 1. Açıkça anlatmıyor olabilirsiniz.

Evet, insanlara onların yapmasını istediklerinizi açıkça söyleyin. Eğer email listenize kaydolmalarını istiyorsanız kaydol deyin. Kayıt formunun yanına bu kelimeleri yazın, post sonlarına bu bilgileri ekleyin.

 1. Optimize etmemişsinizdir.

Ne kadar iyi olursanız olun, her şeyi iyi yapmış olun, her zaman gelişmek için fırsat vardır. A/B testlerini kullanın.

Problem #3: “Sadece bedava numune, teşekkürler”

Bazen trafiğiniz olur, üyeleriniz vardır ama para kazanmama sorununuz vardır. Üye olmasının da size faydası şu an için olmayabilir.

Bu çok da kötü değildir. Bir noktaya kadar gelmişsiniz. En azından trafiğiniz ve üyeleriniz var. Fakat para kazanmamayla karşılaştıysanız sonu olmayan bir projeye sürekli emek ve zaman harcıyor olabilirsiniz.

İyi haber şu; eğer üyeleriniz varsa bir şekilde para kazanmanın yolunu bulursunuz. Üyelerin neden almadığını ve bunu nasıl düzeltebileceğinizin sebepleri şunlar olabilir;

 1. İhtiyaç olan bir şey satmıyorsunuzdur.

Para kazanmamanızın sebebi alanında bir uzman olarak müşterilerinizin sorunlarının ne olduğunu bilmiyor olmanız olabilir. Hemen çözülmesi gereken sorun değil de onun temelinde yatan problemi anlıyorsunuzdur.

Sorun şu ki onlar bunu bilmiyor. O yüzden sizden çözüm bulabileceklerini bilmiyorlar. İstedikleri şeyin sizde olduğunu onlara söyleyin.

 1. Yanlış formattadır.

Belki teklif ettiğinizi seviyorlar ama formatını sevmemiş olabilirler. Para kazanmamanızın sebebi bu da olabilir.

Yani bir insan kaç tane e-kitap satın alabilir? Değişik bir format deneyin. Ses kaydı, video, sanal bir konferans, canlı workshop veya infografik.

 1. Doğru fiyat olmayabilir.

Belki ürününüz çok iyi ama fiyatı kalite fiyat orantısını bulmamış. Çok para isterseniz satamazsınız az isterseniz güven veremezsiniz. Alıcının bütçesine uymak zorunda değil, para kazanmamanızın sebebi ürün ve fiyatın denk düşmemesi olabilir.

 1. Ürün veya hizmetiniz pahalıdır.

Ürünün fiyatını hak ettiğini kanıtlayın. Eğer gerçekten pahalıysa, iskonto önerin, bir yarışma veya promosyon düzenleyin ve hatta bedava numune verin.

 1. Acele ettirmiyorsunuzdur.

Okuyucu “Niye bugün almalı, yarın alsak ne olur?” diye düşünüyor olabilir. Para kazanmama sebebiniz bu olabilir. Okuyucuya şimdi hemen aksiyon almak için bir sebep verin.

Bu sıkıştırma, acele hissiyatının gerçekçi olduğundan da emin olun. Örneğin belli tarihten sonra fiyat yükselecek diyebilirsiniz. Ya da ilk 50 kişiye özel fiyat diyebilirsiniz.

 1. Sosyal kanıt olmayabilir.

Kimse ilk satın alan olmak için can atmaz J Başka insanların da aldığını, görmek isterler. Okuyucular birbirinden tetiklenirler. O yüzden ürününüzü satın alan veya sadece üye olan kişilerin listesini yenilere gösterip cesaretlendirmek çok faydalıdır.

 1. Garanti yoktur.

Para iade garantisi satın alırken güven verir. Bu sizin de ürününüze ne kadar güvendiğinizi gösterir. Bu yüzden bir garanti önermelisiniz.

Problem #4: Tek bir kez yeterli gelmeyebilir.

Eğer şimdiye kadarki her şeyi yapmışsanız muhtemelen doğru yoldasınız. Trafik elde etmişsiniz, üyeleriniz var ve hatta satış da yapıyorsunuz.

Fakat müşterileriniz tekrar müşteriye dönüşmüyor. Yani devamlı para kazanmama sorununu yaşıyorsunuz.

Bu demektir ki her zaman yeni müşteri bulmaya çalışacaksınız. Sürekli yeni müşteri bulmaktansa müşteri sadakati daha ucuz ve daha az zahmetlidir. Müşteri sadakati yaratmalısınız.

Müşterilerin sizden tekrar almamasının sebebi ve çözüm yollarını bir inceleyelim:

 1. Ürün tesliminde sorun olmuştur.

Ürünü teslim etmemiş olmanız büyük bir problemdir. Eğer bir söz veriyorsanız yerine getirmelisiniz. Ürününüzü teslim etmek sözünüzü yerine getirmemek markanızı ve işletmenizin itibarını inanılmaz sarsar. Tüm teslimat aksamalarını da hemen varsa düzeltin.

 1. Satacak başka bir şeyiniz yoktur.

Bu da para kazanmamada daha yaygın bir problemdir. Uzun süreler uğraşarak ürünü hazırladınız, sundunuz, sattınız ve satacak bir şey kalmadı. Bu düzeltilmesi gereken bir şeydir. Müşterilerin sizden isteyebilecekleri başka neler olabilir?

Hâlihazırda sattığınız ürüne bir ek olabilir, yepyeni bir ürün olabilir. Hatırlayın ki sizden daha önce bir şey satın almış biri sizden tekrar başka bir şey alması ihtimali 8 kat daha fazladır.

 1. İletişim kurmuyorsunuzdur.

Bu kötü bir para kazanmama sebebidir ama düzeltilmesi kolay bir şeydir. Mutlu müşterileriniz var ve satacak başka ürünleriniz de varsa ama siz ilk satıştan sonra iletişim halinde değilseniz büyük fırsat kaçırıyorsunuzdur.

Bu istediklerimize aykırı bir durumdur. Ürün sattıktan sonra iletişimi kesmeyin, satıp kaçtı gibi gözükmeyin. Hem feedback aldıkça yeni geliştireceğiniz ürünü bu feedbacklere göre tasarlayabilirsiniz. Bunu anketler ve araştırmalarla yapabilirsiniz.

 1. Tekrar satış için teşvik etmiyorsunuzdur.

Evet, insanlara tekrar satış için de teşvik etmelisiniz. Periyodik olan mevcut müşterilerinize yeni ürünlerle ilgili iletişime geçin ve tekrar satınalmayı hatırlatın. Müşterilerinize özel fırsat da sunabilirsiniz.

Eğitim önerisi;

A’dan Z’ye WordPress ve İnternet Sitesinden Para Kazanmak

WordPress ile hayalinizdeki; blog, haber, kurumsal veya e-ticaret sitelerini gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Udemy.com’dan satın al

 

Sonuç olarak;

Saatlerinizi harcadığınız ve içerik oluşturduğunuz bloğunuzdan para kazanmak hakkınız. Sizin ürettiğiniz içerikten birileri fayda görüyor sonuçta. Sizin de bu emekten para kazanmak hakkınız.

Nihayetinde içerik üretmek yoğun araştırma ve bilgi ile oluyor. Bu bilgi seviyesinde olmayan birçok insan çok para kazanabiliyor. Sizin blog yazarı olarak daha fazla kazanmanız gerek.

Blog yazarak para kazanmama sorunu ile siz de karşılaşabilirsiniz. Yukarıda bahsettiklerim sizin de blogtan para kazanmama sebepleriniz olabilir.

Emek verdiğiniz bilgi dolu blogunuzdan para kazanmanız için yukarıda bahsettiğim hatalardan sıyrılıp önünüzü açabilirsiniz. Hepsini aynı anda denemek zorunda değilsiniz. Teker teker deneyip sonuçlarını gördükçe çalışmanızı optimize edin.

Benim bildiğim blogtan para kazanmama hataları bunlardı. Sizin de bildiğiniz veya fark ettiğiniz varsa mutlaka yorumlar bölümünden yazın.

 

Tavsiye yazı: Blog yazarak para kazanma makaleleri

Kaynak

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir