Udemy Kurs Videosu Çekmek İsteyenlere Altın Değerinde 72 Tavsiye14 min read

Bu makalede udemy kurs videosu çekmek için tavsiyeler okuyacaksınız

Kendi bilgeliğinizi milyonlarla paylaşmak artık uzak bir hayal değil.

İnternet ve video eğitim siteleri sayesinde bilginizi binlerce kişiye kısa sürede ulaştırabilirsiniz.

Peki etkili ve satış yapan eğitim videolarımızı nasıl hazırlayacağız?

Birazdan okuyacaklarınız tekniklerle online eğitim becerinizi geliştirecek ve eğitim kalitenizi arttıracaksınız.

İyi bir eğitim videosu için pahalı kamera aksamlarına gerek yok. Basit bir ekran kaydedici yaılımla eğitim hayatınıza başlayabilirsiniz.

Aşağıdaki teknikleri de hayatınıza katarak kalitenizle beraber gelirinizi de arttırabilirsiniz.

Udemy kurs videosu hazırlama tavsiyeleri

Kursunuzu tasarlarken

 1. Hedef kitleyi belirleyip doğru içerik seçin

Öğrenci kitlesinin kim olduğunu belirlerseniz birçok problemi çözebilirsiniz. Örneğin öğrencinize nasıl yaklaşacağınızı bilebilirsiniz. İlgilerini çeken diğer kursları da kolay tespit edebilirsiniz. Eğer geniş bir kitleye ulaşacaksanız alanınızda bilinecek her şeyi bilmeniz gerektiği su götürmez bir gerçek.

 1. Aşama aşama anlatacaklarınızı iyi tasarlayın

Bilgiyi nasıl aktaracağınızı çok iyi tasarlayın. İnsanlar dağınık anlatanlara çok tepki gösteriyor. Bilgi aktarım tasarımı çok kritik

 1. Mükemmel olmanıza gerek yok

İşin ustası olmanıza gerek yok. Öğrencilerin birçoğu çok başında ve sizin biraz fazla olan bilginiz bile işe yarayabilir. Mükemmel olmayı beklemeden eğitim kursu hazırlayabilirsiniz.

 1. Kursları yarım yüklemeyin

Birazını yükleyeyim gerisini sonra yüklerim demeyin. Evet bunu yapan var. Kursu satın alan öğrenci kursun tamamlanmış ve başlığı ile içeriği uyumlu bir kurs olarak düşünüyor. Bazı eğitmenler “yapabildiğim kadarını yapayım daha sonra adım adım eklerim “gibi bir mantıkla yarım yani bitmemiş kurslar açıyor. İnsanların düşük puan vermesine sebep oluyor. Yarım eğitim yüklemeyin.

 1. İçerik planı hazırlayın

Eğitiminizi tanıtırken birçok bilgi yazacaksınız ama herkes eğitimin alt başlıklarına ve içeriğine bakacak. Kaydetmeye başlamadan çok daha önce tüm anlatacaklarınızı, konseptinizi yazmalısınız. Konsepti formule ettiğinizde tüm konuyu kapsayacak kaç video çekmeniz gerektiğini belirleyebileceksiniz.

 1. Uzun eğitimler hazırlayın

Kısa eğitimlere verdikleri paranın değip değmediğini insanlar çok düşünüyor normal olarak. Bunu youtube’ta da bulabilirm diyor. Youtube’ta bulamayacağı uzun eğitimler hazırlayın.

 1. Aşırı temel bilgiler yeterli gelmiyor

İnsanlar çok fazla temel bilginin olduğu kurslara soğuk bakıyorlar. Tatmin edici olmadıklarından olumsuz yorum yapıyorlar ve puanınızı düşürüyorlar. Eğitimlerinizde sadece temel bilgilere yer vermeyin. Ya da başlığına temel düzey olduğunu mutlaka yazın ve fiyatını düşük tutun.

 

 

 1. İyi bildiğiniz şeyleri koyun

Ne kadar az yaygın da olsa bildiğinizi kursa çevirin. Yükleyin. Satılıyor. Yeterki anlatırken ki tutkunuzu öğrenciler görsün, sizi alanında usta ilan edip söylediklerinize inanacaklar.

 1. Konudaki detaylara hakim olun.

Bazı insanlar konuyu yarım bildiği haliyle geleceklerdir. Ama sizin farklı detaylar sunmanız insanların hoşuna gidecek ve bir öğrenmeden bu kursu bitirmemiş olacaklardır. “Biraz biliyordum, bu kursla bilgimin üzerine ekledim” dedirtmeniz gerek.

 1. Eğitimin hem yeni başlayan seviyesini hem ileri seviyesini ayrı ayrı hazırlayın

Yeni başlayanlar seviyesinde olan bir eğitimin mutlaka beğenmeyip yetersiz bulup daha iyisini isteyenler olacaktır. Onlara “bu eğitimin başlangıç düzeyinde olanlar için olduğunu” ve “isterseniz mega paketi satın alabilirsiniz” gibi bir cevap verebilirsiniz. Ya da mega paketi almak isteyip içeriğinin çok fazla dolu olduğundan şikayetçi olan da olacak. Onlara da temel paketi önerebilirsiniz.

 1. İçeriğiniz zengin olsun

Online eğitim işinde insanlar içeriği zengin kurslara daha fazla meyil ediyorlar. Mesela 50 derslik ve 10 saat uzunluğundaki bir kurs her türlü 2 saatlik gibi daha kısa bir eğitimden daha iyidir. Zengin içerik sizi o konuda usta da gösterir.

Udemy’de çok bilinmeseniz de bu zengin içerik sizi bir adım öne çıkarır. Online ortamda kısa videolar oldukça yaygın fakat Udemy biraz farklı. İnsanlar birşeyi hızlıca ve baştan sona öğrenmek istiyorlar.

İçeriği zengin, alt kırılımları açık ve yeterince uzun olursa çok daha fazla kişiye hitap edersiniz. Öğrenciniz çok olur.

 1. Sadece yazı değil görsellerle destekleyin

Eğitimin bir kısmı ppt sunumu olabilir. Fakat ppt sunumunda sadece yazılar kullanırsanız insanlara bu sıkıcı geliyor. Grafiklerle resimlerle bunu destekleyin.

 1. Kaynaklar kullanın

Sunumunuzun pdf halini, checklistler, audio, şablonları indirilebilir kaynak olarak eğitim setinize ekleyin.

 1. Quizler ekleyin

Öğrencilerin bilgilerini tazelemesi ve kendinin öğrenip öğrenmediğini test etmesi için quizler faydalı olabilir.

 1. Pratik örneklerle besleyin, sadece teorik kalmayın

Gerçek hayat örneklerini görmeden insanlar eğitimlerden tatmin olmuyor. Sadece teorik bilgi her yerde olduğundan eğitiminize uygulamalar da mutlaka ekleyin. Her etkili eğitim yaklaşımı başlangıçta bilgi verip ardından örnekle pekiştirme üzerine kurulur. Anlattığınız bilgiyi örneklendirmek bilginin doğruluğunu da teyit etmiş olur. Eğitim videonuzda hem teorik hem pratik bilgiler verin. Teorik kısım bir sorun ve çözümünü anlatmalı, pratik kısım ise uygulamayı göstermeli.

 1. Terimleri de tanıtın

Eğitiminiz teknik olabilir. Terimlere yeni başlayanların yanında bazı ustalar da tam hakim olmayabilir. Terim diye kabul edilebilecek kelimeleri mutlaka ne demek olduğunu videonun başında kısaca anlatın.

 1. Açılış ve kapanış ekleyin

Her video mutlaka açılış ve kapanış içermeli.

 • Açılış: videonun ne hakkında olduğu
 • Kapanış: videonun özeti ve eğitimden öğrencinin ne kazandığı

 

 1. Bir videoda sadece gerektiği kadar bilgi verin

Eğitimin bir kısmı öğrencinin dikkatini ayakta tutmaktır. Hatta bu sıkıcı konularda ön plana bile geçebilir. Bu yüzden her videoda yeteri kadar bilgi vermelisiniz. Video parçalarında az bilgi vererek öğrenciye zihnine yerleştirmede daha fazla zaman veriyor olursunuz.

 1. Kısa videolarla daha fazla etkileşim alın

Genel bir hata, videoları çok uzun yapmaktır. Genel kanı 1-2 dakika uzunluğunda videolar çekmektir. Fakat 1-2 dakikada anlatmak için bazı konular karmaşık olabilir. Konu karmaşıksa aynı konuyu birkaç küçük videoya bölmek daha iyi sonuç verebilir.

Video uzunluğu öğrenmek için oldukça önemlidir. Kısa videolar derin bilgi ihtiyacı olanlar için faydalı olmazken 50 dakikalık uzun videolar da takibi zor olacaktır.

E-öğrenmede mükemmel video süresi yok fakat genel geçer bilgiler şunlar;

 • 1–3 dakika: sosyal medya için
 • 2–5 dakika: sunum, fragman, özetler için
 • 6–10 dakika: kılavuz ve eğitim videoları için
 • 20 dakikaya kadar derin içerikler için

Bu sürelerin konuya ve kişiye göre farklılık göstermesi normal. Fakat öğrencinin sabrını ve odaklanmasını tanırsanız kendi uzunluğunu belirleyebilirsiniz. Kısa videolarda bir konuyu anlatmayı bitiremezken uzun videolarda da dinleyicinin ilgisini sabit tutamayabilirsiniz.

 1. Kendi başarılarınızdan az bahsedin

Kendini ve yaptığı işleri fazlaca tanıtma özellikle piyasadan gelmiş eğitmenlerin yaptıkları bir şey. Bu durum öğrencilerin çok fazla gözüne batıyor. Kendinizden bahsetmek iyi ama ayarında bırakın.

 

Anlatım tarzı

 1. Konuşma metninizi hazırlayın

Birçok insan herhangi bir ön hazırlık yapmadan doğrudan çekime başlıyor. Fakat bu hem kendi çekim süresini hem de öğrencilerin anlama zamanını arttırıyor. Öğrenci tam anlayamayabiliyor, ana noktalar kaçabiliyor ve mesaj karşı tarafa tam gitmeyebiliyor. Metninizi hazırlayın. Metni olduğu gibi okumanıza gerek yok. Ama içeriği kafanızda toplamaya yardımcı olacaktır.

 1. İlk başta az bulunur bir bilgiyle başlayın

Sadece eğitimin 10%unu izleyip eğitimin gidişatının iyi olup olmadığına karar veren çok insan olabiliyor. Öğrenciler kursa başlar başlamaz bir bilgi öğrenerek başlasın. Bu şekilde insanları canlı tutabilirsiniz. Birkaç video izleyip hala bir şey öğrenmemişse veya sadece teorik kalmışssanız insanlar çabuk sıkılabilir. Uzun teorik başlangıçlar insanları sıkıyor ve eğitimi bırakmasına sebep oluyor.

 1. Slaytlardan okuma yapmayın

İnsanlara sıkıcı geliyor. Canlı ve enerjik olarak bilgiyi aktarmanız gerekir. Ses tonunuz sakin ve yumuşak olsa da okuma yapmak farklıdır. Birçok kez konuşulmuştur fakat powerpoint dosyası üzerinden sakin bir sesle eğitim vermek oldukça sıkıcıdır. Öğrencileri canlı tutamazsınız. Hatta sadece tek bir kişinin sesi yerine bir arkadaşınıza arada size ikinci ses olarak yardım etmesini isteyebilirsiniz.

 1. Ses tonunuz arada inişli çıkışlı olsun

Tekdüze ses tonu insanların uykusunu getirecektir. Sıkıcı olmayın ve sesinizi canlı tutun. Arada sesinizi yükseltin bu şekilde dinleyeni de canlandırmaya yardımcı olursunuz.

 1. Sadece anlatmayın aynı zamanda görselleştirin.

Bu anlayış tüm eğitimlerde geçerlidir. Kullandığınız araçları akıllıca kullanıp görsellerle zenginleştirin. Yani anlattığınız bilgiyi görselleştirin. Öğrenci dersi dinlerken sadece yüzünüzü görmemeli, görsel zekasına da hitap etmelisiniz. Zihninde canlandırması daha kolay olur. Örneğin bir programın nasıl kullanılacağını anlatıyorsanız ekran kaydı alarak ekranı nasıl kullanacaklarını anlatmalısınız.

 1. Çok hızlı anlatmayın

Hız treninde hissettirmeyin öğrenciyi. İnsanlar anlamaya geliyor. Yavaş ve egzersizlerle anlatın. Bir bilgiyi hazmettirmeden diğerine hızlıca geçmeyin.

 1. Herkesin bildiği bilgileri hızlı geçin

Sosyal medyada hesap nasıl açılır, instagrama video nasıl yüklenir gibi bilgileri uzun uzadıya anlatmanıza gerek yok. Herkesin instagramda hesap açma ve fotograf yükleme bilgisi olduğunu tahmin edebilirsiniz.

 1. Aksanınız çok düzgün olmalı.

Büyük oranda Türkiye’den öğrencileriniz olacak ama Azerbaycan, Almanya, Kıbrıs, İngilteredeki Türkler de eğitiminizi alabilir. Aksanınız oldukça düzgün ve herkesin anlayabileceği İstanbul Türkçesi olması size her türlü avantaj sağlayacaktır. Kelimeleri yutmadan, dogru vurgularla ve temiz bir aksanla konuşun.

 1. Akıcı anlatın

Eğitim dinlerken eğitmenin tutuk olması; ya anlatma becerisinden ya da hazırlıksız olmasından geliyor. Hazırlıklı olun konuşma metni yazın ve iyice sindirin. Asla tutuk olmayın. Konuşmanız akıcı olsun.

 1. Konudan konuya atlamayın

Bir konuya başlayın ve devam edip o konuyu makul bir noktaya kadar anlatın. Ek konulara atıfta bulunabilirsiniz ama bunları çok kısa kesin ki ana konudan kopmayın. Konudan konuya atlamak çok dikkat dağıtıcıdır.

 1. Öğrencinin kafasında soru işareti bırakmadan ilerleyin

Konu konuyu açıyor ve herşeyi aynı anda anlatamayabilirsiniz. Birşeyden bahsettiyseniz ne işe yaradığını kısa da olsa bir açıklama yapmalısınız. Öğrenciler öğrenmeye gelip “kafamda deli sorular” modunda ayrılmamalı.

 1. Bunu sonra anlatacağım demeyin

İnsanlar bir konu açıldığında kısa da olsa bilgi sahibi olmak isterler. Bunu sonraki derste anlatacağım şunu daha sonra detaylı işleyeceğim deyip anlatmadığınızda kafalar daha da karışıyor. En çok karşılaşılan şikayetlerden biri de bu.

 1. Bir şey yiyip içmeyin

Evet bunu yapanlar var. Bir şey içecekseniz içtiğiniz bölümleri montajda çıkarabiliriniz. İnsanlar para verip sizin çay içmenizi beklemek istemiyor.

 1. Öğretmeye bakın. Para kazanmaya değil

Öğretmek tutkunuzu ve samimiyetinizi öğrenciler anlamalı. İşinizi kaliteli yaparsanız para arkasından gelecektir.

 

Kayda başlamadan önce

 1. Video kalitenizi yüksek tutun

Udemynin önerdiği kalite özellikleri şu şekilde;

 • Çözünürlük en az: 720p HD
 • Çözünürlük: 1920×1080 veya daha fazlası
 • Minimum çözünürlük: 1280×720
 • Aspect ratio: 16:9
 • Resim yerleşimi : Landscape (portre değil)
 • Audio codec: AAC veya PCM

Videolarınızı kaydederken yukarıdaki özelliklere uyun çünkü daha sonra montajda düzeltirken videonun kalitesinden ödün vermek durumunda kalabilirsiniz.

 1. Ses kalitesi en önemli faktördür, iyi mikrofon kullanın

Video eğitimler büyük oranda anlatıma dayalıdır. Bir çoğunda öğrenci ekrandaki gösterilenlere bakıp sesi dinleyerek eğitimini alır. Ekranda kendinizi göstermek istemeyebilirsiniz. Yüzünüzü de göstermeyebilirsiniz. Ama ses hep en önemli faktör olarak kalacak. Kaliteli bir mikrofon alın. En iyisi olmak zorunda değil. Ama laptopunuzun mikrofonunu kullanmayın.

Çok yönlü mikrofonlar odadaki sesi ve yankıyı bile alabilir. Yaka mikrofonları oldukça iş görüyor.

 1. Tüm videolarda ses aynı düzeyde olsun

Öğrenci bir ses düzeyini ayarlayıp her videoyu izlemeli. Bir videoda yükek bir videoda düşük olmamalı. Aynı ortamda aynı cihazlarla kaydınızı alın.

 

 1. Arka fondan seslerin gelmediğine emin olun.

Kaydınızı en sessiz zamanda alın. Camlarınızı dışarıdan ses gelmeyecek şekilde yalıtım yapın. Ev içinde eşyalardan veya diğer kişilerden ses gelmediğine emin olun.

 

 

 1. Videonuzu enerjinizi yüksekken kaydedin

Video ve ses kalitesi için yorgun olduğunuzda veya modunuz düşük olduğunda bu videodan hemen anlaşılır.

 1. Anlatımızının provasını yapın.

İçerik düzgün ve bilgi tasarımı harika bileolsa anlatım becerileriniz eksikse insanlar kursu kolayca terk edebilir. Kendinizi anlatma konusunda geliştirin

 1. Önce prova yapın.

Provasız eğitim veren eğitmenler hemen farkediliyor. Dökümanlarınız hazır olmalı İnsanların zamanlarını harcamamalısınız. Prova yapın ve herşeyiniz hazır olsun.

 1. Temiz bir video çekim için bilgisayarınızı temizleyin

Bilgisayar ekranınızda gözüken herşeyin kaydolacağını düşünün. Ekran kaydına başlamadan önce masaüstünüzü temizleyin. Özel datanızı ekrandan çıkarın. Video montajda daha sonrasında kişisel bilgilerinizi gizlemeye çalışacağınıza en başta hiç göstermeyin.

 1. Basit bir arka fon kullanın

Birçok “nasıl yapılır” videosu için karışık bir arka fon ihtiyacınız yok. Hatta elinizdeki detayla görsel olarak karışmaması için arka fonu sade ve tek renk tutun.

 

 1. Beyaz arka fondan uzak durun

Açık renkli arka fon fazla parlama yaptığından uzun süreli videolarda göz yoruyor. Bu yüzden beyaz arka fon yerine daha yumuşak renkler kullanabilirsiniz.

 

 1. Işıklandırmanızı profesyonelce kurun

Kameranız iyi olmasa da iyi bir ışıkla kameranızın çekim kalitesini muazzam arttırabilirsiniz. Işık sistemini kendi yüzünüzü de gösterecekseniz profesyonelce kurmalısınız. En yaygın kabul görmüş 3 nokta ışıklandırma sistemi. Ön cepheden 45 derece açıyla gelen ışığa destek olarak diğer yandan küçük bir gölge kırma ışığı kullanın. Arkaya düşen gölge için ise arka duvarı aydınlatacak bir ışık kullanın. Amaç ışığın düzgün dağılması.

 

 1. Telefonunuzu webcam olarak kullanıyorsanız bildirimleri kapatın veya uçak moduna alın

Bir bildirim sesinin montaja karışması tüm videoyu veya o bölümü yeniden çekmenize sebep olabilir.

47. Yüzünüzü gösterin

Eğitimde insan olmadığı zaman insani canlılık eksik kalabiliyor. Eğitimlerde kamera önünde utangaç bile olsanız mutlaka arada yüzünüzü gösterin. Eğitimin bir robottan değil de insan sesinden dinlenildiğini öğrenci hissetmeli. Göz kontağı kurmak ve gülümsemeniz eğitime artı puan katacaktır. Stanford Universitesinde yapılan bir araştırmada iki çeşit video eğitim gösterilmiş ve katılımcılar insan yüzü gözüken video eğitimi tercih etmişler.

 1. Introda gözükün

Videolarda gözükmek istemeyebilirsiniz. Utangaç olabilirsiniz. Ama en azından introda kendinizi gösterin. İnsanlar sizi tanımak isteyecekler.

 1. Kameraya bir kişi gibi göz kontağı kurun

Göz kontağı her zaman önemli. Karşınızda biri varmış gibi konuşun. Kameranın objektifine bakarsanız izleyici kendisine bakıyormuş gibi hisseder. Bu da kamera üzerinden göz kontağı kurmada etkindir.

 

Montaj yaparken

 1. Fonksiyonel bir video montaj programı seçin

Seçtiğiniz video montaj programı, ses ayarlama, video kısaltma, efekt ve geçiş ekleme gibi fonksiyonları barındırmalı. Bu özellikler sunumunuzda faydalı olacak. Aynı zamanda bedava programların bazı kısıtlamaları olabileceği için kaliteli ve profesyonel bir video oluşturmanıza olanak sağlamayabilir. Filmora birçok kişinin işini görebileceği gibi premiere pro da daha kaliteli içerikler için faydalıdır.

 1. Önemsiz kısımları hızlandırın

Eğitimlerde zaman önemli. Eğitim süresinde bir süreci anlatırken bilgisayar upload veya download hızından dolayı gecikebilecek bir işlem varsa bunu öğrenciye söyleyerek hızlandırın veya arayı kesin.

 1. Önemli noktalara zoom yapın

Eğitimlerde karışık ekranlar gösteriyor olabilirsiniz. Mouse takibi zor olabilir veya yazılar küçük olabilir. Özellikle mobil kullanıcılar için ekrandaki küçük detayları gösterebilmek için o bölgeye arada zoom yapabilirsiniz.

 1. Geçişler ekleyin

Bir ekrandan doğrudan diğer ekrana atlamak komforsuz gözükebilir. Ekranın değiştiğini algılamak zor olabilir. İki ekran arasında birden atlama olmaması için bir geçiş eklerseniz ekran daha zevkli ve profesyonel gözükür.

 1. Metin kutularıyla görseli zenginleştirin

Video eğitimin üzerine bazı noktalara vurgu yapmak için metin kutucukları veya ok gibi işaretleyiciler, baloncuklar kullanabilirsiniz. Hem eğitimi zenginleştirir, hem renk katmış hem de belli noktalara görsel dikkat eçkmiş olursunuz. Sıkıcılığı giderdikleri iççin çok tercih ediliyor.

 

Yayınladıktan sonra

 1. Güncellemeler yapın

Öğrenciler özenildiğini düşünür. Arada bilgilerin güncellenmesi konuyu takip eden hoca anlamına gelir.

 1. Sorulara cevap verin

Gelen sorulara cevap vermediğinizde öğrenci kızabiliyor ve puanınızı indirebiliyor. Cevapsız sorular sizin ratinginizi de etkiler. Sorulara mutlaka cevap verin.

 1. Yorumlara cevap verin.

Aynı şey yorumlar için de geçerli. Kötü yorum yapan öğrencinin mutlaka gönlünü alın iyi yorumlara da teşekkür edin.

 1. Verdiğiniz linklerin güncelliğini kontrol edin

İndirilebilir pdf veya word koyduysanız ve içinde linkler varsa onların güncelliğini kontrol edin. Kırık link içeren dosyaları indirip 404 sayfası ile karşılaşmak kimse istemez.

 

Online kursunuzu tanıtırken

 1. Kurs ismini SEO uyumlu bulun

En büyük trafik kaynağınız SEO olacaktır. Öğrenciler kursları arama barından araştıracaklar. Sizde başlığınızda öğrencilerin araştırdığı kelimeleri kullanın ki eğitiminizi kolay bulsunlar. Eğer bir süre kursunuz satılmazsa başlığındaki anahtar kelimeleri değiştirin. Sebebi anahtar kelime olabilir.

 1. Açıklama bölümünde anahtar kelime kullanın

Video açıklama bölümünde anahtar kelime bulundurmak daha iyi arama sonucunu garantiler. Eğitiminizle ilgili anahtar kelimeyi udemy içinden veya googledan araştırın ve açıklama bölümünde kullanın.

 1. Açıklamayı okunabilir hazırlayın

Her yazı gibi açıklama bölümü de uzun olabilir. Okunması kolay olmayan açıklama yazıları doğrudan atlanabilir. Açıklama yazınızı yazarken küçük paragraflara ayırın. Yazıların bazılarını bold ve italik yapın. Okunması kolay bir yazı haline çevirin.

 1. Açıklamalara sosyal proof ekleyin.

Yapılmış olumlu yorumları oraya taşıyın. Aldığınız her yorum önemlidir. Bu yorumlar sizin kursunuzun güvenilirliğini besleyen yazılardır. Güzel ve kısa yorumları açıklamalar bölümüne taşıyın. Açıklamalar bölümünü zenginleştirirsiniz.

 1. Satılma ve yorum sayısına odaklanın

Udemyde 1 kişinin 5 puan vermesi ile 1.000 kişinin ortalama 4 vermesi arasında çok fark var. Çok satılan kurslar arama sonuçlarında listenin yukarısında bulunuyor. Daha fazla satılmasına odaklanın. Bedava kuponlar verebilirsiniz. İnsanlardan yorum yapmasını isteyin.

 1. Bedava kurs vermeyin.

İnsanlar bedava kurslara karşı daha acımasız yorumlar yapabiliyor. Para verdikten sonra eğitmeni daha önemli görüp daha olumlu yorum yapıyorlar.

 1. İlk kursunuz çok önemli

Yorumlar sadece o kursa özel değil, tüm profilinizi etkiler. Doğru yerden başlamalısınız. İyi bildiğiniz ve anlatabildiğiniz kurstan başlayın. İlk kursunuz iyi değilse tekar toparlamanız zaman alabilir. İyiyle başlarsanız başarı yolunuzu açmış olabilirsiniz.

 1. İlgili bir blog post yazın

Videonuzu tanıtmanın bir yolu da blogunuza eğitimle ilgili bir post yazmaktır. Blog postunuzda okuyucularınıza link vererek eğitiminize yönlendirebilirsiniz.

 1. Bloğunuzda eğitim satın al sayfası açın

Birden fazla eğitim hazırladıysanız hepsiyle ilgili blog post hazırlayıp email abonelerinize yollayabilirsiniz. Fakat sitenize gelen ama email abonesi olmayan bir çok kişi olacak. Menünüze eğitim satın al sayfası hazırlayıp eklerseniz tüm eğitimleri tek bir yerde gösterebilirsiniz.

 1. Blogunuzda bannerda tanıtabilirsiniz.

Kendi veya arkadaşınızın blogunda üst banner veya yan bannerlarda tanıtabilirsiniz. Trafiği çok olan bilindik bir siteye reklam da verebilirsiniz.

 1. Facebook veya linkedin gruplarında tanıtın

İlgili facebook veya linkedin gruplarına üyeyseniz, diğer üyelere kursunuzu tanıtabilirsiniz.

 1. Kurs linkini çevrenize dağıtın

Udemy her kursa özel bir link veriyor. Bu linke tıklayarak gelen öğrenci olduğunda daha fazla kazancınız oluyor. O linki hem blog postunuzda, hem eğitim satın al sayfanızda hem de başka yere vereceğiniz banner reklamında kullanabilirsiniz.

 1. Kupon kodu üretip dağıtın

Kursunuza indirim tanımlayıp o indirimi kupon koduyla dağıtabilirsiniz. İndirim hem insanların dikkatini çeker hem de tanıtım yapmış olursunuz. Kupon yayınlama sitelerine de bu kuponları yükleyebilirsiniz.

 1. Kendi linkinizle satın

Udemy kendi platformunda arama sonucu veya kendi reklamlarıyla satarsa gelirin sadece 37%’sini size veriyor, fakat size verdiği linkle gelen müşterinin harcadığının 97%’sini veriyor. O yüzden eğitim linkinizi her tarafa yayın.

 

Sonuç olarak

Eğitim videosu hazırlarken teknik olarak mikrofon, bilgisayar, ışık sistemi, webcam, video montaj programı gibi donanım ve yazılımlara ihtiyaç duyarsınız. Bunlara herkes sahip olabilir.

Bunun yanında sunum becerisi ve içeriğiniz sizi zirveye taşır. Asıl etki yaratacak olan sizin içeriğiniz ve bunu sunum şeklinizdir.

Anlatırken hem sunumunuza hem teknolojiyi kullanma biçiminize katkıda bulunması için yukarıdaki tüyoları okuyup hayatınıza katın.

Eğitim videolarınıza katkısı olduğunu göreceksiniz.

Şimdi sıra sizde;

Sizin dikkat ettiğiniz bir yöntem varsa yorumlar bölümünde lütfen paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Blog yazarak para kazanma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir