Banner reklam körlüğünü yenmenin 13 kolay yolu [Bilimsel dayanaklı]6 min read

Bu makalede banner reklam körlüğünü yenmenin yollarını okuyacaksınız.reklam körlüğü

İnternet kullanıcılarının 73%’ü banner reklamlarını rahatsız edici bulduğunu biliyor muydunuz?

Bir araştırmaya göre toplam reklam tıklamalarının 85%’ini internet kullanıcılarının sadece 8%’i yapıyor.

Yani internet kullanıcıları banner reklamlarına körlük geliştirmiş durumda.

Peki siz dijital banner reklamınızdan bir türlü verim alamadığınızı düşünüyor musunuz?

 

Yani çok fazla insan banner reklamlarına tıklamıyor.

Banner çok yeni bir şey değil. 18 yıllık geçmişi var. Bu uzun geçmiş sonunda insanlar çok fazla banner reklam gördükleri için (ayda 2.000’e yakın) körlük geliştirmeye başlamışlar.

Bu körlük banner reklamlarını tıklamamaya sebep olmuş. Bunun 4 ana sebebi

 

 • araya girmeleri (73%),
 • rahatsız edici olmaları (55%),
 • sayfayı yavaşlatmaları (54%),
 • alakasız olmaları (46%).

Halbuki hayalimiz banner reklamını koyalım biz uyurken bile tıklansın ve para kazanalım, değil mi?

 

Ne yazık ki internet kullanıcıları banner reklamlarına bakmadan geçiyor.

Aşağıdaki Nielsen araştırmasındaki ekranda sıcaklık haritasını inceleyin, şaşıracaksınız.

 1. Hızlı okuyan bir kişinin sayfada yoğunlaştığı yerler,
 2. Parça parça okuyan biri,
 3. Tam okuyan biri.

Dikkat edin hiç biri banner reklamlara yoğunlaşmamış. Banner körlüğü tam da bu. Muhtemelen bu durum sizin de reklam verip verim almak için çok fazla zaman beklemenize sebep olmasının sebebi.

Her okuyucu daha az reklam görmek istiyor ama her website sahibi daha fazla reklam geliri ve müşteri kazanmak istiyor. Ama insanlar da banner reklamlarına tıklamıyor.

Smartinsights.com a göre genel bir banner reklam tıklanma oranı 0,01%

Peki bu banner körlüğünü nasıl çözeceğiz.

 1. Sayfadaki kör alanları belirleyin, reklamları kör alanlara koymayın.

Kör alan, sayfada daha az ilgi çeken alanlardır. Heatmap gibi wordpress eklentileriyle sayfanızdaki aktif ve pasif alanları belirleyebilirsiniz. Daha etkili alanlara reklamınızı koyun.

Sayfa taramasına bir örnek;

Birçok websitesi sahibi hep aynı yere reklam koyuyor. Devamlı okuyucuları zaten bu durumda kaybediyorlar.

Banner reklamların yerini değiştirip okuyucuyu şaşırtın.

 1. Tasarım çeşitlerinize A/B testi yapın

Banner reklamların yeri de önemli ama tasarımı da önemli. İki ayrı tasarım yapıp ikisini de ayrı zamanlarda yükleyin. Örneğin 1 hafta birini diğer hafta birini yükleyin.

İçeriği aynı tutun ama tasarımı değiştirin. Hangisinin daha çok tıklandığını inceleyin. Biri diğerinden daha fazla tıklanıyorsa tasarımın da etkisi olduğunu göreceksiniz.

İkisi de tıklanmıyorsa banner reklamın yerini değiştirmeniz gerek.

Belki üçüncü bir tasarımı da denemek isteyebilirsiniz.

 1. Banner reklamınızı makalenin içine yerleştirin

Eğer bir okuyucu makalenizi dikkatlice okumaya gelmişsse zaten muhtemelen banner reklamınızı görmeyecektir. Bu durumda banner reklamınızın içeriğini makalenizin okuma düzenini bozmayacak şekilde makalenizin ortalarına koyun.

Makalenin içindeki banner reklam okuyucunun daha fazla ilgisini çekecektir.

 1. Banner reklamınızı mobil cihazlar için optimize edin.

Her gün daha fazla mobil cihaz kullanıldığının farkındayızdır. Bazı araştırmalara göre insanların 77%’si mutlaka blog okuyor. (Kaynak: D. John Carlson) Bazı araştırmalara göre internetten bilgi alırken kullanılan cihazlar arasında akıllı cihazların oranı 70%’leri bulabiliyor.

İlginç bir veri de akıllı cihazlarda tıklanan banner reklamların 54%’ü yanlışlıkla. Yani kullanıcı basıyor ve hemen çıkıyor. Bu da hemen çıkma oranınızı olumsuz yönde etkiliyor.

Bu bilgilere göre düşününce banner reklamlarınızı yanlışlıkla basılmayacak kadar belirgin, mobil cihazlara uyumlu olarak hazırlamalısınız.

 1. İlgili içerik hazırlayın

Okuyucunuzu iyi tanımalısınız. İlgili makaleyi okumaya gelen okuyucu banner reklamınızı ilgisiz görürse yine tıklamayacak ve görmeden geçip gidecektir.

Banner reklama tıkladığında okuyucunun kazanacağı bilgiyi de çekici kılmalısınız. Yani makalelerde gelen okuyucunun aradığı şeyle ilgisiz reklamlar olmamalı.

Koyduğunuz görselin alt metinleri bile sayfanın anahtar kelimeleriyle uyumlu olmalı.

 1. Alışılmadık tasarımlar hazırlayın

Kullanıcılar her gün aynı tarz reklamları görüyor ve çok alışıldık hale geldi. Standart şekil, renk, mesajlar sebebiyle insanlar tepki vermez oldular.

Siz banner reklamınızın şeklini değiştirip üçgen, daire, beşgen deneyin. Kare ve dikdörtgenden daha fazla dikkat çekecektir. Banner reklamı sayfanın tasarımının bir parçası yapın. Ayrı bir parça olarak gözükmesin.

Farklı renkler kullanıp 3 boyutlu grafikler kullanabilirsiniz.

 1. Sürekli banner reklamın yerini test edin.

Kör alanları test etmiş olabilirsiniz. Banner reklamlarınızı kör alanlardan çekmiş işlek bölgelere koymuş olabilirsiniz. Fakat kullanıcı alışkanlığı zamanla değişebilir. Bugün işe yarayan yarın işe yaramayabilir.

Sürekli yeni alanları deneyin. Farketmediğiniz bir alan sizin için çok verimli olabilir. Her santimetreyi deneyebilirsiniz. Bazı sitelerde banner reklam en etkili üst tarafta iken bazı sitelerde yan banner reklamlar daha etkili.

 1. Banner reklam boyutlarını da deneyin

Yatay bannerlar genelde en üstte ve 728 x 90 olur. Kareler de 300×250 dir. Genelde iki ayrı yerde olurlar, üste ve sağda.

Yatay banner reklamı genelde en üstte tutulur ve en çok banner reklam körlüğüne maruz kalan yerdir.

Kare banner reklam da genelde sağda yer alır. Bu banner reklam aslında kare, uzun, kısa, dikdörtgen, kısa şerit şeklinde olabilir. Bunların hepsini deneyebilirsiniz.

Her durumda bu en çok kullanılan iki banner reklam ölçüsü ve yeri reklam körlüğüne maalesef maruz kalırlar. İnsanların dikkatlerini çekmezler.

Infolinkin bir araştırmasına göre en uzun süre bakılan sol banner olmuş. En üst bar ise en az kişinin baktığı bölüm olmuş. Yani bizim reklam için çok alıştığımız yerler.

Çeşitli alanları test edip denemekten çekinmemeliyiz.

Sol tarafa reklam koyan bir site örneği;

Başka bir araştırmada da aşağıdaki sonuçlar çıkmış.

En üst bar sadeliğinden dolayı bakılmış olabilir. Yine sol üst taraftaki makale ön yazısı en çok görülen yer olmuş.

Sağ banner reklamı bakma süresi ise ilk makalenin süresinin yarısı. En alttaki yazılar ve banner reklamlar en az görüntülenen ölü alanlar.

 1. Anasayfaya banner reklam ekleyin

Ana sayfa bir çok sitede çok tıklanan ve incelenen yerdir. İnsanlar birçok makale başlığının içinden seçmek isterken tüm anasayfayı tararlar. Makale ön yazılarının arasına da banner reklamlarınızı yerleştirebilirsiniz.

 1. Native reklam kullanın.

 

En yaygın reklam türü banner reklam da olsa insanlar banner reklamdan ziyade doğal görünen içerikleri yani native reklamları tercih ediyorlar. Siz de native reklam kullanmaya öncelik verin.

 

Native reklam; sizin sitenizin içerikleriyle aynı formatta olup içeriği ürün veya hizmet tanıtımı olan yine sizin içeriklerinize benzeyen tanıtım yazılarıdır. Sponsorlu içerik olarak da geçer.

 

Banner reklamları yan veya üst bara koyabilirsiniz. Fakat native reklamı içeriklerin biri gibi göstermelisiniz. Tanıtım yani reklam içeriğin kendisi olacak.

 

İnsanların 70%’i bir ürün veya hizmetle ilgili bilgiyi banner reklamdan almak yerine içerik okumayı tercih ediyorlar. Bu yüzden native reklam dediğimiz içerikte reklam veya sponsorlu içerik banner reklam yerine çok daha etkili.

 

İnfolinkin bir araştırmasına göre native reklamlar 47% daha hızlı görülüyor ve banner reklamlara göre 451% daha fazla kişi tıklıyor. Hatta içeriklerin olduğu bölümde harcanan zaman banner reklamların olduğu alanda harcanan zamanın 4.000%’i yani 40 katı. Bu müthiş bir sonuç.

Bunun yanında insanların 32%’si çevresiyle sponsorlu içeriği paylaşırım diyor. Fakat sadece 19%’u banner reklamı paylaşmaya hevesli.

 

Bu istatistikler sponsorlu içeriklerin fiyatlarının her geçen sene arttığına dair araştırmalar yapılıyor. Siz de bu trendin içinde olmalısınız.

 

 1. Tasarımınızda insan yüzü kullanın.

Araştırmalara göre insan yüzü resmi gören bir internet kullanıcısının resimdeki insanın baktığı yere bakma eğilimi artıyor.

 

Siz de oluşturduğunuz mesaja bakan bir insan yüzü resmi koyarsanız mesajı okutma oranınız artar..

 

 1. Dikkat çekici bir tasarım hazırlayın.

Müşterilerin tıklamasını istiyorsanız reklamın içine çekip kolay ve basitçe okunmasını sağlamalısınız. Bir yandan da sitenin tasarımına hem uyumlu hem aradan kendini farkettirecek bir banner reklam tasarımı hazırlamalısınız.

 

Aşağıdaki gilette reklamını görüyorsunuz. Temiz ve anlaşılır bir tasarımı var.

Bir de aşağıdaki banner reklamı inceleyin. Çok fazla opsiyon, karmaşık bir yerleşim, çok fazla görsel göreceksiniz. Tasarım gücünü bu fazlalıklardan dolayı yitirmiş.

 1. Yönlendirici oklar kullanın.

Okuyucuları yönlendirirseniz daha iyi sonuç alırsınız. Yine bazı araştırmalarda tıklatmak istediğiniz butona doğru ok koyarsanız daha fazla tıklandığı görülmüş. Siz de aksiyon butonunuza doğrultulmuş ok koyarak banner reklamınızın tıklama sayınızı arttırabilirsiniz.

Sonuç olarak

Banner reklamlar eskiden olduğu gibi bugün aynı etkiyi yaratmıyor. Kullanıcılar çok alıştı ve bilinçaltları otomatik olarak web sayfasında bazı alanlara bakmayı eliyor.

Banner reklam körlüğünü yenmemiz için alan, tasarım, içerik gibi bileşenleri sürekli test edip sürekli geliştirmemiz ve güncellememiz gerekir.

Her ne kadar zorlukları olsa da banner reklam hala etkili reklamlardan bazıları. Etkili tasarlarsanız ve doğru yeri bulursanız hala yüksek verimler alabilirsiniz.

Banner reklam körlüğünü yenmeniz için yukarıdaki maddeleri kendi websitenizde uygulayın. Zamanla daha fazla verim aldığınızı göreceksiniz. Sürekli geliştirmeye de devam edin.

 

Tavsiye yazı: Blog yazarak para kazanma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir