DUPONT ANALİZİ NEDİR?

Dupont analizi (aynı zamanda dupont kimliği, dupont eşitliği, dupont model veya dupont metodu olarak da bilinir) firmanın en kritik finansal performans ölçülerinden biri olan ROE’si (sermayeden getiriler) hesaplamasında en bilinen metotlardan biridir. Dupont analizi metodu ismi Dupont şirketinde 1920lerde satış ekibinden Donaldson Brown bir iç verimlilik raporunda keşfetmiştir.

Dupont formülü çeşitli yollarla ifade edilebilir:

ROE = (Kar marjı)*(Varlık döngüsü)* (Kaldıraç çarpanı)

ROE = (Net Kar/Satış)*(Satış/Varıklar)* (Varlıklar/Sermaye)

ROE = (Net kar/Sermaye)

ROE büyümesi satış büyümesiyle karşılaştırılır. Eğer ROE’den daha hızlı büyürseniz finansal yapınızı zayıflatıyorsunuz demektir. Eğer ROE’nizden daha yavaş büyüyorsanız finansal yapınızı güçlendiriyorsunuz demektir.

Dupont analizi ROE’yi 3 parçaya böler. Bu analiz, benzer sektördeki diğer firmalarla karşılaştırıldığında daha yüksek dönüşlerin kaynağını analistin anlamasına yardımcı olur.

Dupont analizi örneği

ÖRNEK FİRMA BİLANÇOSU
Toplam varlıklar 25.000 TL
Hissedar sermayesi 5.000 TL
ÖRNEK FİRMA GELİR TABLOSU
Gelir 10.000 TL
Net gelir 2.000 TL

Formulü kullanarak Örnek firmanın ROE’sini hesaplayalım:

ROE = ($2,000/$10,000) x ($10,000/$25,000) x ($25,000/$5,000)

= 0.20 x 0.40 x 5 = 0.40 veya 40%

Dupont analizini excelde hesaplamak için otomatik çalışan bir şablon isterseniz Dupont analizi dosyasını indirebilirsiniz.

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme’den sonra Yeditepe’de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Yorum Yazın