Email Performans Ölçümü İçin 10 Metrik [Ölçü]5 min read

Bir email kampanyası yaptınız,email performans ölçü

 

ve email performans ölçümü yaparken neyi baz alacağınızdan emin değilsiniz.

 

Halbuki her email pazarlama kampanyasında email performansı için herşey ölçümlemesi gerekir.

 

Her ölçü önemlidir.

 

Peki her email özgünken hepsi nasıl ölçülecek?

 

Her emailin alması gereken ortak bazı sonuçlar var. İşte onlar herkesin kullandığı email performans ölçüleri; Açılma oranı, hemen çıkma oranı, iletilme oranı gibi…

 

O email performans ölçülerini sürekli takip ederseniz ve A/B testi yaparak optimum tasarıma, metne ve kampanya kurgusuna ulaşırsınız. Peki nedir bu email performans ölçüleri?

 

Email performans ölçüleri

 1. Email performans ölçüsü: Açılma oranı (Open Rate)

Takip etmeniz gereken ilk ve ön basit email performans ölçüsü açılma oranıdır.

 

Her gönderdiğiniz kişi her gönderdiğiniz kampanyayı açmayacaktır. Fakat bunlar sizin açılma oranınızı etkileyecektir.

 

Eğer açılma oranınız düşük gözüküyorsa paniklemeyin. Birçok email pazarlama kampanyası ortalaması 30%’lardadır.

Açılma oranlarına gelince okuyucuyu etkileyen ana faktör başlığınız. Eğer iyi bir başlık yazarsanız email açılma oranınız artar.

 

Eğer iddialı bir başlık hazırladıysanız MailChimp kullanarak açılma oranı takip sistemi kurabilirsiniz.

 1. Email performans ölçüsü: Tıklama oranı (Click-Through Rate)

Tıklama oranı email kampanyanızdaki herhangi bir linke tıklayıp başka sayfaya gitme miktarını gösteren bir email performans ölçüsüdür. Bu orana ulaşmak için “tıklama / toplam gösterim” formülü kullanılır.

 

Her iyi hazırlanmış email kampanyasının spesifik bir amacı olması gerekir. Bunlar

 • satış yapmak
 • içerik göndermek
 • siteye davet etmek olabilir.

 

Her amaç en az bir tane aksiyon çağrısı içermelidir. Eğer kullanıcılar tıklamıyorlarsa metinde, tasarımda, aksiyon butonunuzda veya hepsinde bir problem var olabilir.

 

E-posta dönüşüm oranını arttırmanın yollarını ve etkili bir aksiyona çağrı nasıl yazılır gibi konuları dikkatlice incelemenizi öneririm.

Yine MailChimp tıklama oranını da takip ediyor.

 1. Email performans ölçüsü: Link başına tıklama (Clicks per Link)

Tıklama oranı sadece toplam tıklamayı veren bir email performans ölçüsüdür. Eğer e-postanızın içinde birden çok link varsa ve hangisine tıklandığını bilmek istiyorsanız işte o oran link başına tıklama oranını gösteren email performans ölçüsüdür.

 

Bu email performans ölçüsü size ilerideki kampanyaların içeriğini belirlerken bu kampanyada neyin faydalı olduğunu gösterir. Yine MailChimp ile takip edebilirsiniz.

 1. Email performans ölçüsü: Dönüşüm oranı (Conversion Rate)

Her kampanyanın bir amacı olmalı. Satış, abone olma, sayfa ziyareti gibi her şey olabilir. Dönüşüm oranı yaptığımız kampanyada amacımızı gerçekleştirdiğimiz müşteri dönüşüm oranıdır.

 

Dönüşüm oranı kendini kanıtlayan bir email performans ölçüsüdür. Yani satış yaptıysanız veya abone olduysalar dönüşüm oranınızın sonucunu doğrudan görebilirsiniz.

 

Veya google analytics ile takip edebilirsiniz. Maalesef MailChimp ücretsiz planında amaç takip fonksiyonu içermiyor.

 1. Email performans ölçüsü: Hemen çıkma oranı (Bounce Rate)

Hemen çıkma oranı, e-postanızı alıp herhangi bir etkileşimde bulunmayan abonelerinizin oranını gösteren email performans ölçüsüdür.

 

Ziyaretçi e-postayı açmış, aşağı kadar okumuş ama hiç bir şeye tıklamamış bile olabilir. Hemen çıkmış sayılır. Amacınıza o aboneyle ulaşamamışsınız demektir.

 

MailChimp hemen çıkan kullanıcıları takip edebiliyor. Hatta isterseniz ve abone uzun süre hep aynı tepkisizliği koruyorsa listenizden otomatik olarak onları çıkarabiliyor. Google analytics de hemen çıkma oranını takip ediyor.

 1. Email performans ölçüsü: Abonelik iptalleri (Unsubscribes)

Bazı zamanlarda sebepli ya da sebepsiz aboneler listeden çıkabilirler. Bir sürü sebebi olabilir ve neden listeden çıktıklarını anlamak neredeyse imkansızdır.

 

 • Belki ilgi alanları değişmiştir
 • Belki içerikleriniz hiç onlara hitap etmedi
 • Çok email gönderdiniz sıkılmışlardır

 

E-posta kampanyalarınızın kalitesini ve ilgili oluşunu yüksek tutarak abonelik iptallerini minimuma indirebilirsiniz. Bu email performans ölçüsünün takibini email pazarlama programlarını hepsi dashboard kısmında gösterir.

 1. Email performans ölçüsü: Spam şikayetleri (Spam Complaints)

Spam şikayetleri email kampanyası yönetimindeki en korkunç email performans ölçüsüdür.

 

Aslında, her şey bir abonenizin sizin e-postanızı spam olarak işaretlediğinde oluyor.

 

Email pazarlama platformunuz bu verileri istatistik olarak tutuyor, eğer çok artarsa, sizin hesabınız aleyhine bile aksiyon alabiliyorlar.

 

Açıkçası birçok insan e-postayı ancak çok kötü kaliteyse veya çok satış kokuyorsa spam olarak işaretler. Bu yüzden e-postaların ve kampanyaların kaliteli olması çok önemlidir.

 

Yine MailChimp spam şikayetleri ve raporlarını sunuyor.

 1. Email performans ölçüsü: Yönlendirme oranı (Forwarding Rate)

Eğer biri sizin email kampanyanızı başka biriyle paylaşıyorsa sizin yönlendirme oranınızın bir parçası haline geliyor. Yönlendirilen email / tüm e-postalar şeklinde hesaplanan bir email performans ölçüsüdür.

 

Yönlendirme oranı ilginç bir email performans ölçüsüdür çünkü sizin içeriğinize duyulan hevesle ilgilidir. Eğer biri paylaşıyorsa, içeriğiniz diğer paylaştığı kişiyle de çok ilgilidir. Sizin ulaşamadığınız kişileri de bu şekilde abone listenize katılmalarına yardımcı olmuş olurlar.

 

MailChimp bir arkadaşına yönlendir linki koyarak yönlendirme oranını takip ediyor.

 1. Email performans ölçüsü: Harcanan zaman (Time Spent)

Bu email performans ölçüsü yolladığınız email kampanyasını incelemek için emailin açık kalma süresidir. Email pazarlama platformunuz bu zamanları bir ortalama çıkartmak için hesaplar.

 

Doğal olarak emaillere okuyucular daha fazla zaman ayırırlarsa daha iyi olur. İçeriğinize ilgi duydukları anlaşılır. Google Analytics bu email performans ölçüsünü takip etmenizi sağlıyor.

 

Bu email performans ölçüsünü ölçmek için Google analytics dashboard kısmında Audience > Overview bölümüne gidin. Avg. Session Duration bölümüne bakın.

 1. Email performans ölçüsü: Liste sağlığı (List Health)

Sağlıklı bir abone listesi pasif alıcı, spam şikayeti, hemen çıkma oranı ve listeden çıkma oranı az olan listedir. Şimdiye kadar okuduğunuz email performans ölçülerini ne kadar olumlu tutabilirseniz listeniz o kadar sağlıklı durur.

 

Bu email performans ölçüsü birden çok email performans ölçüsünün bir araya geldiğinden doğrudan matematiksel bir ölçüsü bulunmuyor. Kendinize göre bir ölçü belirleyip onu sürekli bu email performans ölçüsünü takip edin.

Sonuç olarak;

E-posta pazarlama sürekli takip gerektirir, birçok email performans ölçüsünü aynı anda değerlendirmek ve takip araçlarının gösterdiği rakamları doğru yorumlamak gerekir.

 

Buna alışmak bir süre alabilir fakat bu makaledeki tüm email performans ölçülerini takibe alın ve A/B testleri yapın. En ideal e-postaya deneyerek ulaşın.

 

Takip için kullanacağınız araçlar da şunlar olabilir;

 1. Bloom:abone formlarıyla email abone listenizi büyütmek için harika bir araç.
 2. MailChimp:Her şeyiyle harika ve kapsamlı bir email pazarlama aracı
 3. Benchmark Email: MailChimp’e çok benziyor. Fakat yeni başlayanlar için daha kullanışlı olabilir.
 4. Google Analytics:Nihayi analiz platformu, MailChimp ve Benchmark Email ile beraber çalışabiliyor.

 

 Sizin de takip ettiğiniz bir araç ve email performans ölçüsü var mı? Yorumlar bölümünden yazın.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir