Etkili CV nasıl yazılır? (24 usta tekniği)10 min read

Bu makalede etkili CV hazırlama tekniklerini okuyacaksınız.

CV nedir?

CV hazırlamak sizi kariyerinizde bir adım öne taşımanız için gereklidir.

Açılımı curriculum vitae (“yaşam seyri” anlamına gelen Latince bir ifade) olan CV, iş başvurusu yaparken kullanılan bir belgedir. Eğitiminizi, becerilerinizi ve ilgili iş deneyiminizi özetlemenizi sağlayarak yeteneklerinizi potansiyel işverenlere başarılı bir şekilde satmanıza olanak tanır. Özgeçmişinizin yanı sıra işverenler sizden bir ön yazı da isteyebilir.

ABD ve Kanada gibi diğer ülkelerde özgeçmişler résumés olarak bilinir. Bu belgeler daha kısa olma eğilimindedir ve belirli bir biçimlendirme kuralına uymaz.

İçerik gizle
1 Etkili CV hazırlama yöntemleri
1.5 İngilizce metinler nasıl yazılmalı

Etkili CV hazırlama yöntemleri

Bir CV ne kadar uzun olmalıdır?

Birleşik Krallık’ta standart bir CV A4’ün iki yüzünden daha uzun olmamalıdır. İlham almak için kronolojik CV örneğimize bir göz atın.

Bununla birlikte, tek kural herkese uymaz. Örneğin, okuldan yeni mezun olmuş veya çok az deneyimi olan bir kişinin A4’ün yalnızca bir yüzünü kullanması gerekebilir. Çok sık kullanılmasa da, üst düzey görevlerde bulunanlar veya son beş ila on yıl içinde çok fazla deneyim kazanmış veya birden fazla işte çalışmış kişiler için üç sayfalık bir CV gerekebilir. Örneğin, bazı tıbbi veya akademik CV’ler deneyiminize bağlı olarak daha uzun olabilir. Özgeçmişinizi kısa tutmak önemli olmakla birlikte, deneyiminizi eksik satmaktan da kaçınmalısınız.

CV yazarken sadece eğitim ve deneyiminizin ana noktalarına yer vererek yerden tasarruf edin. İlgili bilgilere bağlı kalın ve ön yazınızda söylediklerinizi tekrarlamayın. CV’nizi düzenlemekte zorlanıyorsanız, kendinize belirli bilgilerin sizi satıp satmadığını sorun. Eğer satmıyorsa çıkarın. Başvurduğunuz işle ilgili değilse silin ve on yıl öncesine ait eski bir detaysa özetleyin.

CV me ne eklemeliyim

 1. İletişim bilgileri (Contact) Tam adınızı, ev adresinizi, cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi ekleyin. Doğum tarihiniz önemsizdir ve bir oyunculuk veya modellik işi için başvurmuyorsanız fotoğraf eklemenize gerek yoktur. Profesyonel bir ağ profiliniz, web siteniz veya çevrimiçi portföyünüz varsa, iletişim bilgileriniz içinde buna bağlantı verin.
 2. Profil özeti (Profile) Özgeçmiş profili, temel niteliklerinizi vurgulayan ve kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olan kısa bir ifadedir. Genellikle CV’nin başında yer alır ve kariyer hedeflerinizi ifade ederken birkaç ilgili başarı ve beceriyi öne çıkarır. İyi bir CV profili, ön yazınız işe özgü olacağından, başvurduğunuz sektöre odaklanır. CV’niz için kişisel bir ifadenin nasıl yazılacağını keşfedin.
 3. Eğitim (Education) Mesleki nitelikler de dahil olmak üzere önceki tüm eğitimleri listeleyin ve tarih atın. En yenisini ilk sıraya yerleştirin. Yeterlilik türünü/notlarını ve tarihlerini ekleyin. Yalnızca ilgili olduğu durumlarda belirli modüllerden bahsedin.
 4. İş deneyimi (Work experience) İş deneyiminizi ters tarih sırasına göre listeleyin ve bahsettiğiniz her şeyin başvurduğunuz işle ilgili olduğundan emin olun. İş unvanınızı, şirketin adını, kuruluşta ne kadar süre çalıştığınızı ve temel sorumluluklarınızı ekleyin. Çok sayıda ilgili iş deneyiminiz varsa, bu bölüm eğitimden önce gelmelidir.
 5. Beceri ve başarılar (Skills and achievements) Burada bildiğiniz yabancı dillerden ve yetkin bir şekilde kullanabildiğiniz programlardan bahsedin. Listelediğiniz beceriler işle ilgili olmalıdır. Mülakatta iddialarınızı desteklemeniz gerekeceğinden, yeteneklerinizi abartmayın. İşe özgü çok sayıda beceriniz varsa becerilere dayalı bir CV hazırlamalısınız.
 6. İlgi alanları (Interests) ‘Sosyalleşmek’, ‘sinemaya gitmek’ ve ‘kitap okumak’ işe alım uzmanının dikkatini çekmeyecektir. Ancak, ilgili ilgi alanları kim olduğunuza dair daha eksiksiz bir resim sunmanın yanı sıra mülakatta konuşacak bir şeyler de sağlayabilir. Gazeteci olmak istiyorsanız kendi blogunuzu veya topluluk bültenlerinizi yazmanız, satış işine girmek istiyorsanız bir drama grubunun parçası olmanız ve çevreci bir iş istiyorsanız iklim değişikliği aktivizmine dahil olmanız buna örnek olarak verilebilir. İlgili herhangi bir hobiniz veya ilgi alanınız yoksa bu bölümü boş bırakın.
 7. Referanslar (References) Bu aşamada referansların isimlerini vermenize gerek yoktur. ‘Referanslar talep üzerine temin edilebilir’ diyebilirsiniz, ancak çoğu işveren bunun böyle olduğunu varsayacaktır, bu nedenle yer sıkıntısı çekiyorsanız bunu atlayın.

CV formatı nasıl olmalı

Özgeçmişinizin düzeni de başarısı üzerinde etkilidir. CV’nizi hazırlarken aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

 1. Belgeye ‘özgeçmiş’ veya ‘CV’ gibi isimler vermekten kaçının. Yer israfına neden olur. Bunun yerine adınızın başlık olarak kullanılmasına izin verin.
 2. Bölüm başlıkları özgeçmişinizi bölmek için iyi bir yoldur. Büyük (yazı tipi boyutu 14 veya 16) ve kalın yaparak öne çıkmalarını sağlayın.
 3. Comic Sans gibi yazı tiplerinden kaçının. Arial, Calibri veya Times New Roman gibi profesyonel, net ve okunması kolay bir yazı tipi seçin. Potansiyel işverenlerin CV’nizi okuyabilmesini sağlamak için 10 ila 12 arasında bir yazı tipi boyutu kullanın. Tüm yazı tiplerinin ve yazı tipi boyutlarının baştan sona tutarlı olduğundan emin olun.
 4. Her şeyi ters kronolojik sırayla listeleyin. Böylece işe alım uzmanı önce iş geçmişinizi ve en son başarılarınızı görür.
 5. Madde işaretleri kullanarak kısa ve öz tutun. Bu tür bir CV düzeni, potansiyel işverenlerin CV’nizi gözden geçirmesini ve önemli bilgileri ilk önce hızlıca seçmesini sağlar.
 6. Kenar boşluklarınızı iki kez kontrol edin – CV’nizin etrafında beyaz boşluk olması okunmasını kolaylaştıracak ve daha az dağınık görünmesini sağlayacaktır. Tüm kenar boşluklarının 2,5 santimetre olmasını hedefleyin. Daha fazlasını sığdırmak için bunları küçültmeye kalkışmayın.
 7. Kaydederken belgeye isim verin – Sadece ‘Belge 1’ olarak kaydetmeyin. Belgenin başlığının profesyonel olduğundan ve sizi tanımladığından emin olun, örneğin ‘Joe-Smith-CV’.
 8. PDF dosya uzantısı ile kaydedin – Bu, herhangi bir makinede açılıp okunabilmesini sağlar. Tabii ki iş ilanında aksi belirtilmediği sürece (örneğin, özgeçmişinizi ve ön yazınızı Word belgesi olarak sunmanız istenebilir).

İyi bir CV nasıl yazılır

 1. İyi bir CV’de yazım veya dilbilgisi hatası bulunmaz. Yazım denetleyicisi kullanın ve ikinci bir çift gözün belgeyi kontrol etmesini sağlayın.
 2. ‘Takım oyuncusu’, ‘çalışkan’ ve ‘çok görevli’ gibi genel, fazla kullanılan ifadelerden kaçının. Bunun yerine, tüm bu becerileri gösteren gerçek hayattan örnekler verin.
 3. Özgeçmişinizi uyarlayın. Şirketin web sitesine ve sosyal medya hesaplarına bakın, yakın zamanda yerel basında bahsedilip bahsedilmediğine bakın ve CV’nizin role ve işverene yönelik olduğundan emin olmak için iş ilanını kullanın.
 4. Koşullarınız için doğru CV türünü oluşturun. Kronolojik, becerilere dayalı veya akademik CV’nin sizin için uygun olup olmadığına karar verin.
 5. E-posta adresinizin profesyonel göründüğünden emin olun. Kişisel adresiniz uygun değilse profesyonel kullanım için yeni bir hesap oluşturun.
 6. CV’nizde veya iş başvurunuzda yalan söylemeyin veya abartmayın. Sadece potansiyel bir işverene dürüst olmadığınızı göstermekle kalmazsınız, aynı zamanda ciddi sonuçları da olabilir. Örneğin, derece notunuzu değiştirmek derece sahtekarlığı olarak sınıflandırılır.
 7. Özgeçmişinizi çevrimiçi olarak yayınlıyorsanız, dolandırıcıların hedefi olabileceğiniz için ev adresinizi eklemeyin.
 8. İşveren aksini belirtmediği sürece her zaman bir ön yazı ekleyin. Bu, başvurunuzu kişiselleştirmenizi sağlayacaktır. Özgeçmişinizin belirli bir bölümüne dikkat çekebilir, bir engelinizi açıklayabilir veya iş geçmişinizdeki boşlukları netleştirebilirsiniz.
 9. Mümkün olduğunca aktif fiiller kullanın. Örneğin, kendinizi inisiyatif sahibi bir kişi olarak göstermek için ‘yarattım’, ‘analiz ettim’ ve ‘tasarladım’ gibi kelimeler kullanın.

 

İngilizce metinler nasıl yazılmalı

Aktif fiiller CV yazımında oldukça geniş bir yere sahip.

Şunu hayal edin:

Yoğun bir İK yöneticisisiniz ve her gün yüzlerce, hatta binlerce özgeçmiş okuyorsunuz.

Ve her biri birbirine benziyor.

 • “Responsible for”
 • “Critical Thinker”
 • “Team Player”

Bu kelimeleri hemen hemen her özgeçmişte görmek zorundasınız.

Oldukça sıkıcı değil mi?

İşte burada aksiyon sözcükleri devreye girer. Sorumluluklarınızı ve başarılarınızı gerçekten öne çıkarırlar!

Kötü örnek

 • Responsible for managing company X’s Instagram account.
 • Responsible for connecting with influencers in the niche.


İyi örnek

 • Managed company X’s Instagram account.
 • Connected with popular influencers in the niche.

 

Değişik durumlarda aksiyon fiilleri

Eğer bir takımın parçasıysanız

AidedFostered
EnabledInspired
EncouragedSupported
FacilitatedCollaborated

 

Örneğin

“Made a $6M merger through collaboration with an international team.”

 

Bir takıma supervisorluk yaptıysanız;

GuidedMotivated
EvaluatedRegulated
InstructedTaught
Mentored

 

Örneğin

“Mentored 5 startup founders in the last 2 years.”

 

Bir hedefe ulaştığınızda:

AchievedCoordinated
AttainedDeveloped
StrengthenedManaged
InitiatedOrchestrated

 

Örneğin

“Coordinated data integrity within the company’s applicant tracking system.”

“Strengthened the sales and service culture through coaching and guidance.”

 

Bir sorun çözümüne farklı bir açıdan yaklaştığınızda:

ImplementedImproved
RecommendedStreamlined
OverhauledPrioritized

Örneğin

“Improved and tuned networking equipment and overall computer network.”

 

Diğer insanlarla çalıştığınızda;

MotivatedDelegated
SupervisedChaired

 

Örneğin

“Supervised and motivated a team of 5+ sales associates.”

 

Şirketin yenilik yapmasına veya yeni bir şey başlatmasına yardımcı olduğunuzda:

ConceptualizedIntroduced
DesignedInitiated
DevisedLaunched
DeterminedOriginated
DraftedSpearheaded
Formulated

 

Örneğin;

“Designed a new feature on a mobile equation solving app.”

 

Yerleşik bir fikir üzerinde çalıştığınızda:

AdaptedIntegrated
AppliedModified
BuiltPatched
CondensedPiloted
CustomizedShaped
FashionedRevitalized

 

Örneğin;

“Built the company sales processes ground-up.”

 

Bitmiş bir projeyi tanıttığınızda:

DisplayedPerformed
ModeledPioneered
Launched

 

Örneğin;

“Launched an e-commerce website to take the company business online.”

 

Veri, istatistik veya sayılarla çalıştığınızda:

AuditedEstimated
BudgetedInventoried
CalculatedProgrammed
ConvertedProjected
CraftedRecorded
DocumentedVerified

 

Örneğin;

“Calculated monthly and quarterly investment forecasts.”

 

Hataları ve yanlışları düzelttiğinizde:

DebuggedLessened
DiagnosedReconciled
EstablishedRemodeled
FixedRebuilt
RectifiedUpgraded
Corrected

 

Örneğin;

“Debugged internal operating system issues, reducing company cost by 15%”

 

Şirket süreçlerinin sorunsuz bir şekilde akmasını sağladığınızda:

ConservedRefined
MaintainedSimplified
OperatedStandardized
Regulated

 

Örneğin;

“Maintained design production under an extremely tight budget.”

 

Bir etkinliği hazırladığınızda veya hazırlanmasına yardımcı olduğunuzda:

Assembled
Conducted
Organized

 

Örneğin;

“Organized meetings and handled all correspondence for the Scranton branch.”

 

Yeni bir fikri analiz ettiğinizde:

ExperimentedProbed
DetectedSearched
DiscoveredSurveyed
MeasuredStudied
Mapped

 

Örneğin;

“Surveyed and documented weekly performance reports on a new marketing strategy.”

 

Mevcut uygulamaları ve fikirleri analiz ettiğinizde:

AnalyzedInvestigated
AssessedQuantified
ClarifiedReviewed
CheckedTested
ExaminedTracked
ExploredConvert
valuated

 

Örneğin;

“Converted data into actionable insight, boosting revenue by 5%”

 

Bir sorunun çözümüne katkıda bulunduğunuzda:

 

CritiquedInvented
DiagnosedProved
IdentifiedSolved

 

Örneğin;

“Provided an extraordinary customer service experience, solved customer issues and upsold other products or services.”

 

Başkalarını sözlerinizle desteklediğinizde:

AdvisedFielded
AnsweredGuided
ClarifiedIntervened
MotivatedReferred
CollaboratedResolved

 

Örneğin;

“Motivated co-workers by rewarding positive behavior, encouraging optimism and stimulating teamwork.”

 

Eylemlerinizle başkalarını desteklediğinizde:

AidedProvided
AssistedVolunteered
Contributed

 

Örneğin;

“Volunteered in 3 non-profit social organizations.”

 

Başkalarına öğrettiğinizde:

 

CoachedEducated
CounseledInformed
Demonstrated

 

Örneğin;

“Consulted 5 startups that became successful scaleups in Europe and together received investments of over €28 million.”

 

Bir projeye liderlik ettiğinizde kullanabileceğiniz eylem fiilleri

Bir projenin veya girişimin başından sonuna kadar sorumluluğunu üstlendiyseniz, “led” ifadesini atlayın ve bunun yerine:

 

AdministeredOperated
ArrangedOrchestrated
ChairedOrganized
CoordinatedOversaw
DelegatedPlanned
DirectedProduced
ExecutedProgrammed
HeadedSpearheaded
Managed

 

Bir projeyi öngördüğünüz ve hayata geçirdiğiniz zaman için aksiyon fiilleri;

 

BuiltFormulated
ChartedFounded
CreatedImplemented
DesignedIncorporated
DevelopedInitiated
DevisedInstituted
EngineeredIntroduced
EstablishedLaunched
FormalizedPioneered
FormedProposed

 

Verimliliği, üretkenliği, kârı, satışları, geliri veya müşteri memnuniyetini artırdığınız veya

maliyetleri veya harcanan zamanı azalttığınız durumlar için aksiyon fiilleri

Çalışmanızın şirketin rakamlarını bir şekilde artırdığını gösterebilirseniz, etkilemeniz kaçınılmazdır. Bu durumlarda şunları göz önünde bulundurun:

AcceleratedFurtheredDelivered
AchievedGainedEnhanced
AdvancedGeneratedExpanded
AmplifiedImprovedExpedited
BoostedIncreasedReduced
CapitalizedLiftedSaved
ConservedMaximizedStimulated
ConsolidatedOutpacedSustained
DecreasedReconciledYielded

 

Bir şeyi değiştirdiğiniz veya geliştirdiğiniz zaman için eylem fiilleri

Departmanınızın faturalama sistemini Taş Devri’nden çıkarıp 21. yüzyıla getirdiniz mi? Ofisinizde yaptığınız inanılmaz değişikliklerden şu sözlerle bahsedin:

 

 

CentralizedRefinedModified
ClarifiedRefocusedOverhauled
ConvertedRehabilitatedRedesigned
CustomizedRemodeledTransformed
DigitizedReorganizedUpdated
IntegratedReplacedUpgraded
MergedRestructuredRevitalized
ModernizedRevampedSimplified
StandardizedStreamlinedStrengthened

 

Bir ekibi yönettiğinizde kullanabileceğiniz eylem fiilleri

 

“Yönetmek” özgeçmişinizde bir yere sahip olsa da (özellikle anahtar kelime ise), “Bir ekibi yönetti…” veya “Çalışanları yönetti…” gibi ifadeler sadece iş görevlerinizi tekrarlamaktır. Bunun yerine, aşağıdaki gibi terimlerle ne kadar ilham verici bir lider olduğunuzu gösterebilirsiniz:

 

AlignedMobilizedGuided
CultivatedMotivatedHired
DirectedRecruitedMentored
EnabledShapedTrained
FacilitatedSupervisedUnified
FosteredTaughtUnited

 

Ortaklar, finansman, kaynaklar veya müşteriler getirdiğinizde kullanacağınız eylem fiilleri

Harika bir yeni ortak, sponsor, finansman kaynağı veya müşteriden “sorumlu” oldunuz mu?:

 

AcquiredPartnered
ClosedPitched
ForgedSecured
NavigatedSigned
NegotiatedSourced
Upsold

 

Müşterileri desteklediğiniz zamanlar için eylem fiilleri

Çünkü telefonları takip etmek, soruları yanıtlamak veya müşteri hizmetleri sunmak gerçekten müşterilere danışmanlık yaptığınız ve onların ihtiyaçlarını karşıladığınız anlamına gelir:

 

AdvisedFielded
AdvocatedInformed
CoachedRecommended
ConsultedResolved
Educated

 

Araştırma veya analiz yaptığınız zamanlar için eylem fiilleri

İşiniz araştırma, analiz veya gerçekleri bulmayı içeriyor muydu? Laf kalabalığınızı bu kelimelerle karıştırın:

 

AnalyzedExploredProjected
AssembledForecastedQualified
AssessedIdentifiedQuantified
AuditedInterpretedReported
CalculatedInterviewedSurveyed
CompiledInvestigatedTested
DiscoveredMappedTracked
EvaluatedMeasuredVisualized
ExaminedModeled

 

İletişim kurduğunuz zamanlar için eylem fiilleri

Yazmak, konuşmak, lobicilik yapmak veya başka bir şekilde iletişim kurmak işinizin bir parçası mıydı? Ne kadar zorlayıcı olduğunuzu aşağıdaki gibi kelimelerle açıklayabilirsiniz:

 

AuthoredCounseledOutlined
BriefedCritiquedPersuaded
CampaignedDefinedPresented
CoauthoredDocumentedPromoted
ComposedDraftedPublicized
ConveyedEditedReviewed
ConvincedIllustratedWrote
CorrespondedLobbied

 

Hedeflerinize ulaştınız mı? Çok sevilen bir departman ödülü mü kazandınız? Bunu özgeçmişinize aşağıdaki gibi kelimelerle eklemeyi unutmayın:

 

DispatchedFinishedScreened
CompletedInspectedScrutinized
DemonstratedItemizedShowcased
EarnedMonitoredSucceeded
EnforcedOutperformedSurpassed
EnsuredOvercameTargeted
ExceededReachedVerified

 

Sonuç olarak

CV (özgeçmiş) yazmak kolay gibi gözükse de küçük dokunuşlarla daha profesyonel gözükebilirsiniz. Bazı alelacele yaptığınız şeyler ise sizi profesyonellikten uzaklaştırır ve cv nizin kenara atılmasına sebep olabilir. Yukarıdaki tavsiyelere göre cv nizi hemen bugün düzeltin ve farkedilmeye başladığınızı göreceksiniz.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir