ÖN YAZI YAZARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 17 TÜYO2 min read

Ön yazı, potansiyel işvereninize özgeçmiş ile beraber yollanır. Özgeçmişe ek olarak gönderildiğinden özgeçmişteki bilgileri içermez, kısa bir açıklayıcı, ön bilgi verici, işe neden başvurduğunuzu anlatan, hevesinizi anlatmanızı sağlayan bir yazıdır. Eğer iş arayışındaysanız ön yazınızı zekice, zarafetle yazmalısınız. Ön yazıyı yazarken kullandığınız imla, kelimeler, firma isminin doğru yazılması gibi birçok noktaya dikkat ederseniz olumlu sonuç alma ihtimaliniz artar. İşte işinize yarayacak bazı tüyolar;

 1. Renkli mürekkeple imza atmayın
 2. Duygularınızı, hislerinizi ve hassas konulardan bahsetmeyin. Firma sahibi sadece sizin ne ve nasıl yapabileceğinizi merak eder. Eğer hassas bir konu varsa iş görüşmesinin sonunu bekleyin.
 3. Maaş geçmişinizden gerekli olmadıkça bahsetmeyin. Maaş görüşmeden açık pozisyonun ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını düşünün. Maaş detaylarını erkenden konuşmak işverende önyargı oluşturabilir.
 4. Herhangi olumsuz bir bilgi yazmayın. Eski işinizi terk etme sebebiniz, yöneticinizi neden sevmediğiniz, karşılaştığınız zorluklar ön yazı için gerekli değildir. Sadece olumlu ve ilgili tecrübelere odaklanın.
 5. Özgeçmişinizdeki kelimeleri tekrar etmeyin. Ön yazınız işverenin ilgisini çekmek ve ek değer katmak için bir şanstır. İkinci bilgiyi kimse okumak istemez.
 6. Daksil kullanmayın. Ne kadar zarifçe kullansanız da kötü izlenim verir.
 7. Her başvuruya özel ön yazı yazın. Ortak bir şablon hazırlayabilirsiniz ve her iş başvurusu için bazı yerlerini değiştirebilirsiniz. Her başvuruya standart metin yolladığınız işveren tarafından anlaşılır.
 8. Kâğıda yazıyorsanız iyi bir kâğıt kullanın. Özgeçmiş, ön yazı ve zarf kullanacaksanız birbirine benzer kâğıtlar kullansanız daha etkili olabilir.
 9. Mantıklı ve profesyonel bir bir yapı kullanın Ön yazınız adres, iletişim, tarih, selamlama, giriş paragrafı, 3-5 paragraf metin, kapanış paragrafı içermeli. 1 sayfayı geçmemeli.
 10. İş görüşmesini yapacak kişinin mümkünse ismin öğrenin. İş görüşmesi yapacağınız kişinin ismini ve cinsiyetini belirten “Bay” veya “bayan” kelimelerini ön yazınıza ekleyin.
 11. Eğer sizi işe alırlarsa firmanın kazanacaklarını anlatmaya çalışın. Bir firma ancak kendine kar getirmeye yardımcı olacak kişileri işe almayı hedefler. Firma için neler yapabileceğinizi anlayın ve anlatın. Örneklere odaklanın; tasarrfu ettiğiniz bütçe, arttırılan satışlar, arttırılan verimlilik, pazarlık gücü, birilerine işi daha kolay yapması için ettiğiniz yardım, zaman tasarrufu sağladığınız bir durum. Her şey olabilir, örneğin basit bir zamanlama planlaması yaptıysanız ve planı revize etmeniz zamandan tasarruf sağlamışsa bu iyi bir örnek olabilir.
 12. İlgili becerileri vurgulayın. İş gereklilikleriyle ilgili becerileriniz varsa ki olmalı, bunları mutlaka vurgulayın ve bunlarla elde ettiğiniz başarılar var ise kısaca anlatın.
 13. Güçlü, aktif ve enerjik bir dil kullanın Cümleleri kısa tutun ve amaca yönelik olsun. Fazla kibar ve modası geçmiş bir dil kullanmayın.
 14. Firmayı anladığınızı gösterin. Sektörde kullanılan kelimeleri ve dili kullanın. Firmanın ürün ve sektör gelişmelerinden bahsedebilirsiniz.
 15. İyi bir bitiş paragrafı yazın İş görüşmesinden beklentilerinizi anlatın ve işe olan hevesinizden bahsedin. İş için doğru adam olduğunuza şüphe bırakmayın.
 16. Yazdığınız takıntılı bir şekilde kontrol edin. Sadece bir yazım hatası bile özgeçmişinizi çöpe yollanmasına sebep olabilir. Yazım hatası olmamalı.
 17. Kendi kelimelerinizle yazın Ön yazınız siz gibi durmalı. Kitaptan alınmış gibi bir yazı olmamalı. İşverenler bilgi, heves ve odaklanma ararlar.
Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir