HAYAT DEĞİŞTİREN 13 KIYMETLİ TÜYO İLE MÜLAKATTA NELERE DİKKAT ETMELİ…3 min read

Askerden gelip iş görüşmeleri yapmaya başladığımda ordan oraya savrulmaya başladığımı hissetmiştim. Sürekli görüşmeye çağrılıyordum ama hiçbirinde firmayı etkileyemiyordum.6 ayda 43 görüşme yapmıştım. Görüşmeler günlük rutinim olmuştu. Yöneticisine görüşme eğitimi veren bir firmaya para karşılığı denek aday bile olmuştum. Bir yandan da sürekli araştırıyordum. İyi ki ingilizcem var ki yabancı kaynakları araştırdım. Yabancı kaynaklarda hayat var! Bazı bilgilere rastladım ki onlar 38. Görüşmeye gitmeden önce öğrendim ve iyi ki öğrenmişim ve ben şimdi 38. Görüştüğüm firmada çalışıyorum. İşte size hayatınızı değiştirebilecek fikirler.

mülakat iş görüşmesi

1-Geçmişinizi kronolojik anlatmak yerine işle ilgili yönlerinizi vurgulayın. Herkes okul hayatıyla başlayıp tarihi sırayla geçmişini anlatır. Siz işle ilgili geliştirdiğiniz yönünüz ne zaman başladı onu anlatın. Örneğin satışa başvuruyorsanız babamın dükkanında küçük yaşta çalışmaya başladım, ilk müşteriyle temasım küçük yaşta oldu ve belli bir anlayış geliştirdim deyip bunu anlatın. videoyu izleyin

2-Sorulabilecek sorulara hazırlıklı olun, önceden prova yapın. Her yerde bulabileceğiniz iş görüşmesi sorularına çalışın ve aklınızda hikayelerinizle cevaplarını birleştirin. Biliyorum diye düşünmeyin. Prova edin.

3-Firmayı ve iş alanını araştırın. İnternetten firmanın geçmişini ve rakiplerini yaptığı işleri mutlaka araştırın. Firmayı bilmemek çok büyük eksidir.

4-İşi istediğinizi söyleyin. Heyecanınızı belli edin. İstediğinizi düşündürtmezseniz sizi diğer görüşmeye çağırmazlar.

5-Zamanında orada olun. Trafikte takılmak bir özür değildir. Trafiği internetten kontrol edebiliyoruz. Gerektiğinde erken çıkabiliriz.

6-Sorular sorun. Size sorular sorulduğunda daha fazla veriye her zaman ihtiyacınız her zaman olacaktır. Sizden bir şeye körü körüne atlamanızı değil analiz etmenizi ve bu yüzden sorular sormanızı beklerler.

7-Örnekler verin vaatler değil. Size “takım oyuncusu musunuz?” diye sorulduğunda “evet” demekle yetinmeyip örnekler verin.

8-Gülün ve göz kontağı kurun. Sözsüz iletişimin kralıdır gülmek ve göz kontağı kurmak. Sakın olaki es geçmeyin. Gülmenin etkisi çok büyüktür. Vücut dili de oldukça önemli olduğundan anlatmaktan ziyade gizli kameralarla özel çekim yapılmış, iş psikologlarının yorumladığı, güzel örneklerin olduğu ve BBC’de yayınlanmış özel bir programı sizle paylaşıyorum, izlemenizi tavsiye ederim. videoyu izleyin

9-Yanınızda mutlaka cvnizin bir kopyasını götürün. Cvniz mülakatçıda olabilir, ama siz tedbirli olduğunuzu gösterin.

10-Arada vurgulamak için duraklayın. Duraklamanın gücünü kullanın. Birkaç cümlelik bir konuda son cümleyi vurgulamak istiyorsanız son cümleden önce 2 sn lik bir es verin sonra söyleyin. Oldukça dikkat çekicidir.İzleyebilirsiniz. videoyu izleyin

11-Sizi neden almalıyız sorusundan korkmayın. Firma size bu soruyu biraz da tuzak olarak sorar. Sizin işe herkesten farklı katabileceğinizi düşündüğünüz şeyi merak ederler. Ama herşeyden önce sizin o işin içeriğiyle ilgili bilgi almanız gerek. Bunu beklerler. Eğer işle ilgili soru sormadınızsa ve doğrudan ben çok iyi bir takım oyuncusuyum diye kendinizi tanıtmaya başlayınca sizi listeden kaldırabilirler. Çok önemli bir noktadır.

 12-Eller kollar çok oynamamalı. Her burnunuza dokunduğunuzda, her saçınızı kaşıdığınızda, her el kol hareketleri sizin içten içe gergin olduğunuzu anlatır. Aynı zamanda bu karşı tarafın da dikkatini dağıtır. videoyu izleyin

 13-Sorulabilecek sorulara hazırlıklı olun. İşi alan en iyi aday değil en iyi hazırlanmış adaydır. Bu yüzden tüm sorulabilecek sorulara hazırlıklı olun. Örneğin Procter & gamble ‘ın sormayı tercih ettiği sorulara buradan stres mülakatı sorularına buradan, sizin firmaya sormanız gereken sorulara buradan ve tabii ki sorulan en zor 64 soru ve cevabına HRInterviewQuestions erişebilirsiniz.

İlgili diğer yazılarımı da inceleyin, size faydası olacağına inanıyorum.

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

1 Comment

  1. Merhabalar,

    İletişimde beden dili hareketlerimiz en önemli unsurdur. Yapılan araştırmalara göre iletişimde kelimeler %10, ses tonu %30 ve beden dili ise %60 oranında etkili olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, beden dili hareketlerimiz kelimelerimizden daha çok anlam ifade eder. Hal böyle olunca gerek toplumsal hayatta gerek iş hayatında başarılı ilişkiler kurmak ve yükselmek istiyorsak beden dili hareketlerimize dikkat etmemiz gerekir. Beden dili ile ilgili yazınızda paylaştığınız faydalı bilgiler için teşekkür ederim. İzninizle ben de en sık yapılan beden dili hataları üzerine yazdığım yeni yazımı okumanız için sizinle paylaşmayı isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/en-sik-yapilan-5-beden-dili-hatasi/

    Güzel okumalar dilerim, sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir