EY MARKA,  SANA İKİ ÇİFT LAFIM VAR!1 min read

İletişim olmadan bir marka yaratmak imkânsızdır. Marka algısını yönetmek, marka iletişimini yönetmekle aynı şeydir. Yani markanın tüm mecralarda, marka ile uyumlu, tutarlı ve sürdürülebilir bir iletişim stratejisi uygulaması şarttır.

Ey marka, tüketicinin karşısına reklam ile çıkacaksan mesajın tek ve net olmalı! Bir reklamda birden fazla mesaj vermeye kalkışırsan kuvvetle ihtimal başarısız olursun. Çünkü çok fazla mesaj tüketicinin kafasını karıştıracak ve hiçbirini hafızasında tutamayacaktır.

Ey marka, iletişimde tutarlı olacaksın! Şöyle ki; iletişim stratejini asi, kural tanımaz bir kimlik üzerine oturttuysan, akşam Dove gibi “masum”, sabah Magnum gibi “aşk” üzerine reklam kurgulayamazsın. Eğer böyle yaparsan iletişimde tutarsızlığa neden olacak ve zamanla sana güven azalacaktır. Tıpkı bir söylediği diğerini tutmayan, ya da yaptığı ile söyledi birbirinden uzak olan insanları “karaktersiz” etiketiyle zihnimize yapıştırıyor ve güvenmiyorsak aynı durumu kendin içinde düşünebilirsin.

Ey marka, biliyorum yeniliği seviyorsun, tüketicinin karşısına sürekli yeni reklamlarla çıkmak istiyorsun. Bir önceki reklamın eskidiğini düşünüyorsun ama yanılıyorsun. O kocaman kitlen senin reklamını bırak hafızasına oturtmayı, çoğu daha fark etmedi bile.

Ey marka, kafana koydun, ille de reklamını yenileyeceksen öncekine sadık kalacaksın; aynı ton ve aynı dille yapacaksın.

Ey marka, yıllarca etkili, tutarlı ve sürdürülebilir bir iletişimle kendini inşa etmeye çalıştın, türlü zorluklara rağmen kendini zihinlere nakış gibi işleyerek bugünlere geldiysen aklı evvel bir reklam ajansının farklı bir dil kullanarak zihinleri karıştırmasına engel olacaksın. Senin dilinle uyumlu ve yaratıcı çalışmalara imza atacaksa eğer, birlikte yürüyeceksin.

Ey marka, unutma marka inşa etmek uzun soluklu, çok etaplı bir maraton koşusu gibidir. Zaman ister, sabır ister. Yorulacaksın ama asla pes etmeyeceksin.

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
10Shares

Sen de Yorumunu Yaz;