Metin Yazarı Kimdir? Yeni Başlayanlara 33 Altın Tavsiye23 min read

İş ve finansal hayatınızı değiştirecek bir becerinizi keşfetmeye hazr mısınız?metin yazarı

Size para kazandıracak bir yetenek.

Birçok insanın önemini anlamadığı bir beceri.

Bir kez geliştirdiğinizde artık başarılı bir finansal hayatınızın olacağından emin olun.

O beceri;

metin yazarlığı.

Metin yazarlığı (copywriting) nedir?

Metin yazarlığı satış veya aksiyon aldırma amaçlı kelimeleri kullanmak ve içerik yazmaktır.

Reklam, jenerik, kampanya, slogan, konuşma metni gibi tüm yazılı metinleri metin yazarı oluşturur.

Dünyada az kişinin bildiği ama milyar dolarlık bir sektördür. Metin yazarlığı en çok kazanan mesleklerden biridir. Çevremizdeki her üründe, her aldığımız tanıtım mailinde kullanılan kelimeler metin yazarlarından çıkmıştır.

Metin yazarlığı eski bir meslek mi?

Metin yazarlığı yeni bir terim değil. Metin yazarlığı ilk 1828’de Noah Webster tarafından telafuz edildi.

Metin yazarlığı terimi (copywriter) literatüre 1870’lerde girdi. Metin yazarı gazetecilerin haber yazmasından farklı olarak reklam yazan profesyonellere denildi.

 1. yüzyılda metin yazarlığı işi farklılaşmadı ama birçok markaya tanınırlık ve milyon dolarlar kazandırdı.

Metin yazarı ne iş yapar?

Reklam metin yazarı, yazısını ürünü satmak için yazar. Bir çeşit sözlü satışın yazıya dökülmüş halidir.

Metin yazarının metinleri şu mecralarda bulunabilir;

 • Web sitesi
 • Karşılama sayfası
 • Ücretli reklam
 • Ürün sayfası
 • Afiş, broşür, poster, dergi, gazete vb. basılı medya
 • TV, radyo vb yayın medyası

Dergiyi açtığınızda okuduğunuz veya dış mekandaki bina giydirmesindeki metinler, mesajlar, sloganlar metin yazarının işidir.

Medya alanına göre metinler değişebilir. Radyoda yayınlanacak reklam metni ile sitede yayınlanacak banner reklamı metni aynı olmayabilir. Bu farklılıkları bilip hepsine gerekirse ayrı metin yazar.

Metin yazarı büyük resmi anlar. Marka kimliği ve müşteri yolculuğunu anlar ve çeşitli platformlar için yazdığı metinler bile kendi arasına müthiş bir uyum halinde çalışır.

İçerik yazarlığı ve metin yazarlığı arasındaki fark nedir?

Metin yazarı doğrudan satış yapmaya veya aksiyon aldırmaya yönelik metin yazar. İçerik yazarlığı ise satışa da odaklanabilir fakat daha çok eğitmek, bilgilendirmek, eğlendirmek ve marka bilinirliği oluşturmak gibi amaçları vardır.

Teknik olarak ikisi de yazardır.

İkisi de birbirine benzese de farklıdır.

İçerik yazarı; (içerik geliştirme uzmanı)Metin yazarı:
Asıl amacı müşteri kitlesiyle duygusal bağ kurmaktır, Bir ürünü beğendirme, satma çabası yoktur.Asıl amacı bir fikri satmaktır
Uzmanlık alanında yazabilir.Uzmanlık alanı belli değildir. Market, traktör, beyaz eşya sektörlerinde olabilir.
Etkileşim amaçlıdır uzun formlu metinler oluşturur.Kısa ama çarpıcı yazılar yazar.
Arama motorlarına uygun yazılır ki liste başı olsun.Kelimeleri özenle satış veya dönüşüm odaklı seçer.
Bu içerikler her konuda olabilir.Belli bir hedef kitleye odaklanır.
Araştırmaya dayalıdır.Ürünü ve kitlesini tanımaya dayalıdır.
Konu belirlemede tam bir zihin özgürlüğü vardır.Yaratıcılığa dayalıdır.
Süresi daha geniştir.Süre sınırı vardır.
Satın alması için gerekli sebepleri anlatabilir.Söyler, harekete geçmenizi ister ve satar.
Yayınlama mecraları: blog, makale, bülten, haber, video çözümleme, ürün tanıtımlarıYayınlama mecraları: TV reklamları, radyo spotları, bilboard’lar, gazete ve dergi reklamları, sosyal medya
Bilgi verir, tanıtır ve tavsiye eder;Mesajı daha nettir, yoruma açık değildir.
Eğitim, eğlence, marka bilinirliği gibi daha az doğrudan amaçları vardır.Doğrudan satışa yönelik çalışır.

Metin yazarı için gerekli yetenekler nelerdir?

Metin yazarının amacı daha çok satış ve dönüşüm yapmaktır. Metin yazarı aynı zamanda satış ekibinin bir parçasıdır.

Metin yazarı aynı zamanda iyi bir içerik yazarlarıdır. İçerik yazarları iyi blog postları ve makaleler yazar ama metin yazarı bunun ötesine geçer.

Metin yazarı aynı zamanda google ads, email bülteni ve instagram postlarıyla nasıl pazarlayacağını da bilir. Ustalaşmış metin yazarı ise ürün araştırması, müşteri psikolojisi analizi yapan ve karmaşık pazarlama problemlerine çözüm getiren kişilerdir. Bu da marka tarafı için aşırı şekilde önemlidir.

İletişim becerisi de oldukça kritiktir. İyi bir fikir üretmek önemlidir ve daha da önemlisi çalıştığını ekibibu fikre inandırmak da çok önemlidir.

Metin yazarları şunları yapmalıdır;

 • Son tüketiciyi derinlemesine anlamalı
 • Çalıştığınız ürün veya hizmetin tüketiciye nasıl faydası olduğunu iyice anlamalıdır. Tüketicinin bilinçaltındaki satınalma sebebini anlamalı.
 • Tüketiciyle yan yana yürümeli
 • Acı noktalarını anlamalı
 • Empati kurmalı
 • Sorunlarını nasıl çözebilecekleirni göstermelidir.
 • Bunu yaparken de etkileşimi yüksek olmalı.

Metin yazarı yaratıcılığın yanında genel kültür sahibi de olmalı, tüm sektörlerden biraz anlamalıdır. Tuhafiyeden nalbura, araç satışından şarküteriye birçok iş alanın kurumlar veya bireyler metin yazarına iş verebilir ve metin yazarından yaratıcı reklam fikirleri beklerler.

Yaratıcı ve başarılı yönetmen Richard Manoff reklam metin yazarlarına tavsiyesi şöyle;

“İnandırıcı olabilmek için reklamını yaptığınız şeyi deneyimlemelisiniz. Yemek reklamı yapacaksanız ürünü yemeli, araba reklamı yapacaksanız arabayı kullanmalısınız.”

Richard K. Manoff

 

Yani reklam metnini yazarken metin yazarı hem bilgisini hem yaratıcılığını kullanmalıdır. Metin yazarı kendini sürekli geliştirmelidir.

 

Tabii ki metn yazarının amacı sadece entel ve yaratıcı yazılar üretmek değil, ürünü sattırmaktır. Ogilvy’nin de görüşü şöyle;

“Bir reklamı yazdığımda bana onun yaratıcı olduğunu söylemeyin, ürünü satın aldıracak kadar ilginç bulduğunuzu söyleyin.”

David Ogilvy

 

Metin yazarlığı türleri

Her metin yazarı eşit değildir. Uzmanlaşmayı seçtiğiniz alan için ülke çapında bir reklam metninden bir instagram postuna kadar birçok içerikle ilgili çalışıyor olabilirsiniz.

·         Marka metin yazarlığı

Pazarlamada çalıştığınızı söylerseniz insanların düşüneceği; reklamlar, bilboard, jingle, broşür vb. Marka metin yazarları tipik özelliklerin ötesine geçip güçlü duygusal tepkiler oluşturmaya çalışırlar. Yaratıcı metin yazarlığı daha çok piyasadaki rekabette daha iyi olduğunu anlatmaktan ziyade hatırlanabilir deneyimler yaratmakla ilgilidir.

·         Sosyal medya metin yazarlığı

Marka olarak amacınız sosyal medyada tüketicilerinizle etkileşimde bulunmak olabilir. İçeriklerinizi çeşitli formatlara uydurmalısınız. Örneğin facebooktaki bir içerik instagrama uymayablir.

·         SEO metin yazarlığı

SEO arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapılıyor. Sıralamada üstlere çıkmanız için içeriğinizin değer üretmesinin yanında sağlıklı miktarlarda anahtar kelimeler de barındırmalıdır.

·         Email metin yazarlığı

Etkili bir email yazmak zordur, başlığı, ilk cümlesi, mesajın netliği çok kritiktir. Aksiyon butonu dünüştürmesi için güçlü olmalı.

Mecralara göre reklam metni türleri

TV, radyo, dijital dünya gibi ortamlarda yazdığınız metinlerin formatları farklı olacaktır. TV’de ve radyoda süre kısadır ve kalıcı değildir ama görüntü ve ses avantajı vardır. Basılı medyada sadece görsel vardır ses ve hareket yoktur. Bunları dikkate alarak yazdığınız reklam metinleri de farklı olacaktır.

·         Televizyon.

Süre kısa olduğu için kısa ve anlaşılır cümleler kurmak önemlidir. Basılı mecrada geri dönmek mümkün olsa da televizyonda geri dönmek mümkün olmadığı için metinlerin anlaşılması kolay olması daha önemlidir. Özellikle bant reklamlarında süre daha da kısa olabileceği için kısa net tek cümlelik metinler çok daha önemli hale geliyor.

·         Radyo.

Görüntünün olmayıp sadece sesin olduğu reklam tipidir. Metin yazarken tonlanacak kelimeler, vurgulama, anlatım sesi, verilen sesin canlılığı metin yazarının metni yazarken hayal etmesi gereken unsurlardır.

·         Basılı (gazete, dergi vb.)

Basılı medya kalıcı olduğu ve tekrar geri dönülebilir olduğu için uzun ve açıklayıcı metinlerin yeri olarak düşünebiliriz. Temelde basılı medyadaki metinler ters piramit tekniğiyle yazılır. İlk başa mesajın veya olayın sonucu veya özeti en başa yazılır. Ardından kısa özet ve tüm metin yazılır. Bu teknik gazetecilikte de kullanıldığı gibi dergi haberciliğinde de en çok kullanılan tekniktir. Basılı mecrada en önemli şeylerden biri de dilbilgisidir.

·         Açık hava reklamcılığı.

En eski reklamcılık yöntemidir. Hareket halindeki büyük bir kitlenin kısa süre içinde görebildiği reklam türüdür. Bu yüzden kısa ve vurucu metinler ve görsellerle hazırlanıyor. Radyo veya TV gibi kısa süreli değil genellikle haftalık kiralandığı için gazete dergi okumayan kişilerin bile belli lokasyonlardan geçerken gördükleri reklam türleridir. Açık hava reklamı şunlarla tasarlanır; kısa bir metin, çarpıcı renkler, kısa sözcükler, yalın arka plan, ürün tanımlanması, büyük resimler.

·         İnternet.

Diğer geleneksel medya kurallarının ön planda artık olmadığı yeni bir mecra. Ucuz bir platform olmasından dolayı rekabet çok fazla. Artık yaratıcılık ve sanat eskisinden daha da önemli hale geldi. Dijital ortam hem hızlı hem de çok çeşitli platformlara sahip olduğu için (forum, web siteleri, sosyal paylaşım siteleri, sanal oyunlar, bloglar) yeniliklere açık ve hızlı metin yazarlarına daha çok ihtiyaç duyuyor.

Kimin metin yazarına ihtiyacı olur?

Tüketicisiyle iletişime geçmek isteyen her işletme metin yazarına ihtiyaç duyar. Metin yazarı şu firmalarla çalışablir;

 • Bireysel girişimciler
 • Pazarlama ajansları
 • Küçük işletmeler
 • Büyük firmalar
 • Perakende dükkanlar
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlar
 • Online perakendeciler

 

Harika bir yazı yazmak aslında bir sanatken, metin yazarlığı becerisini geliştirmek için çabalayan insanlar aşağıdaki tekniklerden çok faydalanabilirler.

İyi bir metin yazarı olmak için dikkat etmeniz gereken 30+ teknik

BAŞLIK

0.Hitap ettiğiniz kitleyi tanıyın

Müşteri kitlesini tanımak herşeyin başında geliyor. Müşterinizi iyice tanımlayın. Müşterinin kimliğini ortaya çıkarın. Müşterinin nelere önem verdiği, konuya nereden girebileceğinizi netleştirmenize yarar.

Müşteri persona kimliği şunlardan oluşur.

 • Yaş aralığı
 • Çalışma durumu
 • Aile
 • Lokasyon
 • Kişilik
 • İletişim kanalları
 • Amaçları
 • Sevmedikleri
 • Motive olduğu şeyler
 • Tercih ettiği markalar
 • Müşteri yaşam değeri ve sadakat ölçüsü

1. Vurucu başlıklar yazın

Başlık bir metnin 80% önemli yeridir. Başlığınıza zaman ayırın ve defalarca deneme yapın. Başlık tüketiciyle ilk iletişime geçilen yerdir.

Başlığınız;

 • Anahtar kelimenizi içersin (Dijital ortamlar için)
 • Bir beklenti versin
 • Tıklamaya özendirsin

2. Başlıkta rakam ve araştırma kullanın

Rakamlı başlıklar üzerinde yapılan bir araştırma belirginlik derecesinin yüksek olmasından dolayı rakamlı başlıkların daha çok tercih edildiğini gösteriyor

3. Başlıkta ultra spesifik olun

Metin yazarlığının diğer elementi ise spesifik olmaktır. Metnin bir termin süresi içermesi, bir aksiyon için izleyicilerin atması gereken diğer adımları içermesi metnin etkisini arttırır.

Örneğin;

 • Mükemmel içerik yazmak için 7 tekniği şimdi öğrenin!
 • Metnin SEO optimizasyonunu yapmak için 13 tekniği keşfedin!

 

4. Başlıkta Aciliyet hissi verin

Acil bir durum olmadığı sürece insanlar kararlarını erteleme eğilimine gelirler. Kısıtlı zaman hissi veren içerikler yazdığınızda insanlar daha çabuk aktive olurlar.

Örneğin;

 • Bugün başarılı bir freelance çalışan olmak ister misiniz? Hemen tıklayın!
 • Bugüne kadar satışları arttırmanın sırrını anlatmadı! Makaleyi okuyun ve bugün öğrenin!

 

5. Başlıktan içeriğin okuyucuda değişim getireceğini anlamalı

Her makaleyi okuduğunda, reklamı gördüğünde, ürünü tanıdığında, markayı hayatlarına dahil ettiklerinde insanların beklentisi onunla hayatlarında bir değişim olmasıdır.

Yazdığınız metnin başlığında bu değişimi müjdeleyin.

Örneğin;

 • En iyi marka müdürü nasıl olunacağını keşfedin.
 • Sıfırdan blog kurup para kazanmaya başlamanın yollarını öğrenin!
 • Freelance hayatınızı şimdi değiştirmenin 9 yolunu şimdi öğrenin!

İÇERİK TASARIMI

6. AIDA formulünü kullanın

İçeriğin dizilimi aida formulüne göre olursa okuyucunun göz akışı daha kolay olur ve okuyucuya daha kolay aksiyon aldırırsınız. Aida’nın açılımı şu şekilde;

A: Attention (Dikkat çek)

I:Interest (İlgi çek)

D:Desire (Arzulat)

A: Action (Aksiyon aldır)

7. İlk cümleyi çok çalışın

Meşhur bir metin yazarı olan Joseph Sugarman’ın dediğine göre

Metniniz insanın ilgisini aşağı doğru kaydırmalı.

İlk cümlenin amacı diğer cümleyi okutmak

Süper bir metin yazsanız da eğer ikinci cümleyi okumuyorlarsa başlığınız işe yaramadı demektir.

 

8. Her bir cümle ardından geleni okutmalı

Yazdığınız metin okuyucuyu aşağı doğru sürüklemeli ve içine doğru çekmeli. Değer katmalı. Sayfadan çıkmalarını engellemeli.

(Source)

 

Okuyucular metni başından sonuna kadar kaydırak gibi gitmeleri yani okumaları için kendilerini mecbur  hissetmeliler.

Joseph Sugarman

Expert Copywriter

 

Ramit Sethi’nin Zero to Launch kursunun bir örneği:

(Source)

Açılımı;

Ramit güçlü bir başlıkla başlıyor. Okuyucunun dikkatini çekiyor. Alt başlıkla daha da ilgiyi aşağı doğru çekiyor. Birçok insanda olan acı noktasını tetikliyor veya hatırlatıyor.

Sosyal kanıtlarla da destekliyor.

Oldukça başarılı değil mi? 

 

Bir başka örnek de şu;

Kim aylık $1000 lık bir iş yapmak istemez ki?

Başlık açık, alt başlıklar geçmişte başarısızlığa uğramış girişimcinin acı noktasını tetikliyor. Ardından okuyucuyu kanıtlanmış bir formül sunarak ikna ediyor.

Metin yazarı olarak SEO’ya dikkat etmenizin asıl sebebi şu:

Eğer okuyucuyu 15 saniye içinde ilk cümleyi ve ikinci cümleyi okutamazsanız gidiyorlar. Eğer google sitenizde bu kısa duruşları farkederse sitenizi listelemenin sonlarına doğru atıyor.

Dean Evans açılış cümlesinin şu duyguları içermesini tavsiye ediyor;

 • Merak (“Bu sabah kahvemi bile içmeden önce başıma ne geldi tahmin edemezsiniz…”)
 • Soru (“Google cezası almanızı engelelyecek şu iki şeyden kaçınmanız gerektiğini biliyor muydunuz?”)
 • Empati (“Süper kahraman olmayı dilediğine bahse girerim.”)
 • Sürpriz (“Ne kadar uyumanız gerektiği ile ilgili bildikleriniz yanlıştı.”)
 • İstatistik (“Startupların 16%’sı ilk iki seneyi tamamlayamıyorlar.”)

Kullandığı diğer taktik ise ilk paragrafı silmek. İçeriğinizi nasıl editlediğinize göre ilk birkaç cümlenizi kullanıp asıl bilgiye sonra gelebilirsiniz.

Diğer bir örnek:

Hiten Shah’s bombshell opener

“Para toplamayla ilgili 2 tweet 81 email cevabı ve kurucularla 53 müşteri geliştirme görüşmesi almak için yeterliydi.”

​Eğer bu size “bunu nasıl oldu da başardı?” dedirtmiyorsa şaşırtıcı olur.

Bu harika açılışta rakamlar, sürpriz ve merak tek bir cümlede okuyucuya kanca atmak için kullanılmış. Bunlar da diğer cümlelere devam etmeyi sağlıyor. Okuyuculara tweetlerin neler olduğunu, bu insanların kim olduğunu, hikayenin geri kalanının ne olduğunu merak ettiriyor.

Başlık özellikle para toplamayla ilgili yeteneklerinde hassas olan insanların ilgisini çekiyor. Ve ardından açılış da Hiten Shah’ın ne yaptığını bilen bir otorite olduğunu gösteriyor.

9. Tarayarak okuyanlara uygun yazın

İnsanların 80%’i yazılarınızı okumayacak tarayacaklar. Tamamını okuyan çok az bir kitle olacak. Metin yazarı olarak içeriklerinizin taranabilir şekilde yazıldığına emin olun. Hızlı bir şekilde tarayan kişi metnin içeriğini de kolayca anlayabilecek.

Herşey için daha az zamanımız olduğundan işimizi kolaylaştıracak herşey için minnettar oluyoruz.

Steve Krug’un Don’t make me think adlı kitabında dediği gibi,

“Sayfaları okumuyoruz, tarıyoruz.”
-Steve Krug

Herkes biliyor ki alt başlıklar bir metni daha kolay okunabilir ve taranabilir hale getiriyor.

Steve Krug tasarımların billboard tarzı olmasını savunuyor. Bir araçla giderken yol kenarında billboard gördüğünüzü düşünün.

O hızda nasıl tasarımlar gözünüze çarpıyorsa dijital ortamda da aynı hızda etkili şekilde algılanabilecek içerikler üretmeliyiz.

 

10. Bilgi sandiviçi yapın

5 maddeli liste yapınca en önemli bilgileri ilk başa ve sona koyun. Ortadaki bilgi daha az farkedilir. Bu önemli noktalar kesinlikle anahtar kelime içermeli. Google da sıralamanızı yukarı çıkacaktır.

11. Yazı duvarları yerine ferahlatılmış yazılar yazın

Sımsıkı yazılar insanların görünce kaçtıkları yazılardır. İnsanlar bu tür yazıları okumak çin sabır göstermeyebilir. Daha taranabilir içerikler oluşturun.

Ferah yazıların özellikleri;

 • Tek cümlelik paragraflar
 • Daha aşağıdaki yazıyı okumaya yönelten metinler
 • Sorular
 • Listeli yazı

12. Kısa cümleler kullanın

Özellikle dijital ortamda uzun cümleler okunması çok zor ve insanlar çabuk terkediyor. Amerika press Institute’de yapılan bir araştırmaya göre kısa cümlelerin okunma ve anlaşılma kolaylığı 711% daha fazla. Kısa cümleler kullanın.

 

13. Bold ve Italic kullanın

Aynı cümle içinde de olsa bazı kelimeleri bold bazılarını italik yapabilirsiniz. Bazı kelimeleri vurgulamanız okunurluğa katkıda bulunuyor.

14. Bir resim 1.000 kelimeye bedeldir, resim kullanın

Görsellerini tekrar düşünün. Hikayeyi ve metninizi daha iyi anlatmak için görselleri kullanın.

 • Fotoğraf
 • Grafik
 • Slide
 • Video
 • Infografik

Kullandığınız görselleri webten toplamayın. Olabildiğince orijinal içerik kullanmaya çalışın.

 

15. Küsuratlı rakam kullanın

Düz rakamlar kabaca bir aralık belirtirler. Fakat küsüratlı ve yuvarlanmamış rakamlar daha çok inandırıcı ve ilgi çekiyor. Başlığınızda veya içeriğinizde küsüratlı rakamları kullanın.

Örneğin

+200 makale yazarak trafiğimi ikiye katladım

Yerine

217 makale yazarak trafiğimi ikiye katladım

Yazmanız daha dikkat çekicidir.

16. Küçük detaylara çalışın

Yapılan bir araştırmada uzun vadede bir kelime grubunu değiştirmenin dönüşüm oranına etkisi ne olacağını araştırmışlar.

Bir program hazırlamışlar ve müşterilere 2 farklı şekilde sunmuşlar…

 1. “5 TL ücret”
 2. “küçük bir 5 TL ücret”

… ve sonuç;

 1. alternatif üye dönüşümlerini 20%’den fazla arttırmış.

“Küçük” kelimesi insanlara daha yaklaşılır gelmiş ve üye dönüşümünü arttırmış. Özellikle zor harcayan müşteriler için özelikle daha çekici bir ifade olmuş.

Metin yazarı olarak yazdığınız yazıyı ölçmek, geliştirmek ve başarısını izlemek için zaman ayırın. Usta metin yazarları küçük şeyleri bile test ederler ve performansına bakarlar. Siz de küçük detaylara çalışın.

17. Kullanıcı deneyimi

 

Google son güncellemesinden sonra kullanıcı deneyimi çok daha önemli hale geldi. Eğer metniniz kullanıcı deneyimi sunmuyorsa sitenizi veya blogunuzu bırakıp başka yere giderler.

 

Kullanıcı deneyimini arttırmak için yazdığınız metnin formatına, font seçimine, görsel boyutlarına ve yerleşimine, sayfa düzenine dikkat etmelisiniz. Sitede veya karşılama sayfasında olan bilgileri mobil, laptop veya tablet gibi kullandıkları cihaz farketmeksizin bilgiye konforlu bir şekilde ulaşabilirler.

 

18. Site içi seo

Doğru anahtar kelimelerle içeriğiniz google sıralamasında üstlere çıkarmak için site üzeri SEO uygulamanız gerek.

(Source)

Karşılama sayfası hazırladığınızda anahtar kelime içermesi gereken unsurlar şunlar;

 • Başlık
 • URL
 • Gövde metni
 • Görsel alt text

19. Aksiyon butonu kullanın

Birçok insanın ihmal ettiği tekniktir.

Eğer insanlardan bir şey istemezseniz onlardan alamazsınız.

Eğer başlıkta, açıklamada, karşılama sayfasında veya blog postunda aksiyon çağrısı kullanmıyorsanız okuyucunuz bir sonraki aşamanın ne olduğunu bilmeyebilirler.

Okuyucu metninize geldi ve taradı veya okudu. Bunun sonunda bir yere tıklamak istiyor fakat siz bir aksiyon butonu veya linki koymadınız. Okuyucu da ne yapacağını bilemediği için kaçtı. Çünkü ne yapacağını aramayacak.

Aksiyon linki veya aksiyon butonu hazırladığınız metnin sonunda kullanılıyor. Okuyucuyu bir yere yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Bir form doldurmak, bir dosya indirmek, başka bir metni okumak veya bir bültene abone olmak olabilir.

Aksiyon butonu veya linki çok önemlidir ve sitenizde daha uzun süre durması için veya metniniz veya mesajınızla etkileşimi arttırmak için kullanmalısınız.

Aksiyon butonları tek seçenek her zaman istenen performansı vermeyebilir. İki ayrı aksiyon metni deneyerek hangisinin daha etkin olduğunu öğrenin.

ANLATIM

20. Konuştuğunuz gibi yazın

Dikkatlice düşünün, konuştuğunuz gibi yazdığınızda ilginç bir şey olacak; metin doğal olduğu için okuyucuya daha yakın olacaksınız. Bu da anlattığınız hikayeyi dinlemelerini ve daha kolay anlamalarını sağlayacak.

Diğer taraftan da satış kokan bir metin yazmamış olacaksınız. Bir arkadaşınıza bir bir şey öneriyormuşssunuz gibi olacak.

 

21. Doğru dil ve tonu yakalayın

Hedef kitlenizi tanımanın bir yolu da konuştukları dile yakın olmak. Onların kullandıkları kelimeleri ve vurguları kullanın. Bilinçaltlarını doğrudan yakalamış olacaksınız.

22. Acı noktalarını anlamak için forumları kullanın

İnsanlar bir probleme çözüm ararlar.

Problem onların acı noktalarıdır.

İnsanlar bir ürün ile ilgili neyi sevip neyi sevmediklerini, o ürün veya hizmette ne aradıklarını forumlarda, şikayet sayfalarında, benzer ürünlerin satış sayfalarındaki yorum bölümlerinde yazarlar.

Buradaki yazıları yorumları iyice okuduğunuzda size doğru noktaya parmak basmayla ilgili güzel bilgiler verecek.

23. Muhtemel itirazları önceden öngörün

Metin yazarının bir amacı da muhtemel itirazları önceden görmek ve en başta bunları kırmaktır. Bunlar ürünle ilgili şüphelerdir.

İnsanoğlu herşeye şüphe ile yaklaşır. Müşteriyi ürünü almaya ikna etmeye çalışmaktansa hiyaleştirin, muhtemel itirazlarını öngörün ve konuşur bir tonda yazın.

Bu sizin karşı tarafı anlayıp empati yaptığınızı hissettirir. Bu da sizin güvenilirliğinizi arttırır.

İyi bir satış elemanı gibi metin yazarı da bu itirazları iyi ele almalıdır. Genel itirazlar şunlar olabilir,

 • Markamı değiştirmek istemiyorum.
 • Fiyatı pahalı
 • Satınalmak istemiyorum
 • Şimdi değil, zamanlama kötü
 • Benim işime yarar mı?

Birçok metin yazarının yaptığı hata otantik bir metin yazarı olmak için çok çaba sarf etmemeleri.

Şeytanın avukatı ifadesini duymuşsunuzdur. Bazen biri bir tartışmada bir noktayı kanıtlamak için gerçekte inanmıyor olsa da, diğer tarafı tutar ve sürekli antitez üretir. Bazen bu düşündüğünün tersine işleyebilir. Ürettiği antitezler orijinal iddiayı da güçlendirir noktaya da gelebiliyor.

Bir araştırmada şeytanın avukatlığını yapmak orijinal iddianın tersi yerine kendisini desteklemeye faydası oluyor.

Birkaç araştırmacı bu durumu şöyle açıklıyor. Şeytanın avukatı tarzında müdahil olduğunuzda potansiyel düşünceler beliriyor ve onlar adres gösteriliyor, ya konuşmacı ya da dinleyici orijinal iddiaya bilinçaltı düzeyde daha fazla inanır hale geliyorlar.

İddialı bir argüman dinlediğinizde şunu düşündüğünüzde;

Ama bu şuna işaret etmez mi…?

…ve eğer konuşmacı şunun gibi bir şey söylerse çok daha kolay ikna oluverirsiniz:

Birçoğunuz muhtemelen şimdi şu endişeyi taşıyorsunuz….

… çünkü endişeleriniz su yüzüne çıktı ve konuşuluyor, konuşmacı sizi anlıyor.

Metin yazarları şuna dikkat etmeli.

Güvenilir bir teklifin resmini çizeceğinize, müşterilerinizin sahip olabileceği endişeleri gün yüzüne çıkarın ve onlara kanıt ve gerçekleri gösterip düşünecek bir şey olmadığını anlatın.

 

24. Fayda ve deneyim satın

Ürünün özelliklerinden konuşmak yerine deneyim ve size olan faydalarından bahsedin.

Bu kural aynı zamanda satışta da geçerlidir. Hiç kimse bir şey satın almaya ikna edilmeye çalışılmak istenmez. Ama ürünün hayatındaki faydasını dinlemeyi isteyebilir. Bu daha duygusal bir sebep.

 • Çözüm önerim ile
 • Müşterinin problemini
 • Çözmede
 • Fayda sağlıyorum

 

Ürünün özelliklerini sıralamak sadece mantıklı tarafa hizmet eder.

Özellik örneği;

Bu çanta ön göze sahiptir

Fayda örneği;

Valizin küçük ön cebi bilet gibi temel ihtiyaçlara hızlıca ulaşmanızı sağlar.

Başka bir örnek:

 

ÖzellikFayda
Deri kordonYumuşak dokunma hissi
4cm kadranBileğinizde küçük ve zarif durur
Titanium çerçeveHafifliği sizi yormayacak

 

 

 

 

25. Fiyat odaklı olmayın

Eğer kıymetli bir gayrimenkulün düşük fiyatıyla övünüyorsanız yanlış yapıyorsunuz.

Yeni ve eski araştırmalar gösteriyor ki müşteriye fiyat odaklı çalışmak kötü bir fikir. Metin yazarı olarak çok fiyat odaklı olmamalısınız. Para satmaktansa birçok işletme için deneyim satmak çok daha etkili.

Bir araştırmada miller marka biranın metin yazarının neden şu sloganı kullandığı üzerine odaklanıyorlar.

It’s Miller Time! – Miller zamanı!

Ucuz bir bira olmasına rağmen neden fiyatı değil de deneyimi vurgulama yoluna gidiyorlar?

Bir insanın ürünle deneyimi onun ürünle arasındaki ilişkisini tanımlayan duygulardır. Bu da daha fazla satın alıma yöneltir.

İyi bir reklam metni yazmakla bunun ilgisi nedir peki?

Basit… Sizin müşterilerinize gerçekten ne işe yarar, onu anlatmanıza faydası olur.

Biliyoruz ki müşteriler daha özellikli hizmetlere ödeme yapmaya daha fazla eğilimlidirler. Tabi aynı zamanda müşteriyle gerekli iletişimi metin yazarı olarak gerçekleştirdiğinizde sizin fiyatınızı da ödemeyi kabul edeceklerini bilmelisiniz.  Onların başarmak istediklerini değerli bulduğunuzu göstermek onlara iyi fiyata satmaya çalışmaktan çok daha değerlidir.

Ne demiş üstad,

Reklam metni tüketiciyle doğrudan iletişimdir.

– Shirley Polykoff

 

26. İkna edici özelliikler üzerine çalışın

İkna edici olmak metin yazarlığının kalbidir. İkna ediciliğinizi arttırmanız için elinizdeki araçları kullanmalısınız.

Robert Cialdini, “Etkileme: İknanın psikolojisi” (“Influence: The Psychology of Persuasion”) adlı kitabında insanın bazı temel kurallarla yönlendiğini belirtiyor. O kuralları aşağıda okumaya devam edin;

 • Karşılıklılık: doğası gereği insanlar kendisine yapılana eşdeğer bir davranışla karşılık verme eğiliminde. Eğer tüketicinin bir tepki vermesini istiyorsanız ona önce değerini anlatmalısınız.
 • Sosyal kanıt. İnsanlar diğerleri tarafından etkilendiğinden, örneklerden ve başarı hikayelerinden etkileniyor. İnsanlar başkalarının yaşadıklarından daha çok etkileniyor. Sitedeki ürün yorumlarından insanların 77%’si etkileniyor. Ürün yorumları, müşteri araştırma sonuçlarını metninizde kullanabilirsiniz.
 • Etkilenme: Bize olumlu yaklaşan ve seven insanlarla çok daha kolay iletişime geçebildiğimiz için bizle aynı deneyimi paylaşmış bir satış elemanına çok daha kolay inanırız.
 • Tutarlılık. İnsanlar halk içinde bir şeyin içine girdiğinde ondan beklenen sonuçları verme konusunda daha fazla baskı altında hissidyor.
 • Yokluk: Yokluk veya kısıtlı adette olması o ürüne olan ilgiiyi arttırıyor. Kaybetme psikolojisinden kurtulmak için onu satınalma eğilimine giriyoruz.
 • Otorite: İşinde usta veya otorite olan kşilerin önerilerinden daha kolay etkileniyoruz. Metninizde ustalardan alıntı kullanabilirsiniz. Veya sitenize gelen kişilerin sizle çalışan ekipteki ustaların profillerini koyabilirsniz. Diş macunu reklamlarındaki diş doktorlarının tavsiyelerinin olması metin yazarının otorite figürlerini kullanmış olması demek.

Başka bir alternatif olarak çalıştığınız müşterilerinizin logoları da sizi otoriter pozisyonuna sokacaktır.

 

27. 4 kritik duyguyu kullanın

Bir metin yazarı sadece 4 duyguyu kullanarak 2,3 milyar kez yazılarını okutmuş. Bu 4 duygu şunlarmış;

 • Nostalji: (Aaa.. evet hatırlıyorum)
 • Başkalarının başarısızlık hikayesi: garip bir tatmin duygusu ve çıkarılacak dersler verebilir.
 • Ben haklıyım düşüncesi.

Bu duygular insanı en çok güdüleyen duygular. Bu duyguları içeriklerinizde kullanabilirsiniz.

28. Sıfat yerine aksiyon fiili kullanın.

İlginç bir şekilde bir araştırmada fiillerin sıfatlardan daha fazla etki yarattığı görülmüş.

Fiiller daha spesifiklerdir ve göz ardı edilmesi daha zordurlar, özellikle herkesin kendini benzer sıfatlarda tanıttığı bir ortamda fiiller daha etkin şekilde kendini gösteriyor.

Örneğin;

“Osman’ı tanıyorum, zekidir, çalışkandır ve iç görü sahibidir.”

Peki, şu örneğe ne dersiniz.

“Osman klüpte 4 başarılı proje yönetti, 28 üye ile doğrudan ilgilendi, 70 kişilik etkinlik düzenledi.”

Çok daha etkili değil mi?

Fiilleri insanlar daha kolay yakalarlar. Etkili bir metin yazarı olmak için rakipleriniz halen sıfatları kullanmaya devam ederken siz fiilleri kullanarak fark atın. Kendinizi daha iyi anlatın.

Bu anlatım tarzı özgeçmiş ve üniversite veya kolejlere kabul için yazılan yazılarda da kullanılmalıdır.

Bu mektup veya özgeçmiş aslında bir nevi satış yazısıdır. Bir metin yazarı gibi kendi becerilerinizi ve yapabilitenizi satıyorsunuz.

Hatırlayın ki metin yazarının amacı sitenize gelenleri bir aksiyon almalarını sağlamak.

Ouyucunun ne yapması gerektiğini daha kolay algılaması için fiilleri etken kullanın. Özellikle de başlıkta, alt başlıkta ve aksiyon butonunda.

Örnek;

 • Başlık: Sosyal medya yönetiminin önemini anlayın
 • Alt başlık: Metrikleri değerlendirin
 • CTA: Şimdi sosyal medya yönetiminin nasıl olduğunu anladınız. Aşağıdan e-kitabımızı indirin ve daha fazla takipçi kazanın.

 

29. Mizah kullanarak akılda kalın

Bildiğimiz gibi hikaye anlatmak ikna edici ve duyguları tetikleyicidir. Özellikle olumlu duyguları tetiklediğinizde ve bununla ürün veya hizmet teklifinizi bağladığınızda metin yazarlığınız başarı sağlamıştır.

30. Güçlü kelimeleri kullanın

Zeki metin yazarlarının portföyünde bazı ikna edici kelimeler vardır. Bunların okuyucu üzerindeki etkisi diğerlerinden daha fazladır. Örneğin;

 • Sen (hatta ismi)
 • Ücretsiz
 • Çünkü
 • Aniden
 • Yeni

İşte onların biraz açıklamaları;

 “Sen” — Yapılmış bir araştırmaya göre kendi ismimizi basılı bir yerde veya ekranda görmek bizi muazzam canlandırıyor. İsimlerimiz öz algımıza çok bağlıdırlar. Bir mesajda ismimiz gözükürse daha fazla etkileşimde bulunur ve o mesaja daha fazla güveniriz.

Ücretsiz — Bir araştırmada çikolata ve öpücük karşılaştırılıyor. Öpücükler bedava olduğunda insanlar çikolataya göre 38% daha fazla öpücüğü tercih ediyorlar. Fakat öpücük 1 kuruş olduğunda insanlar çikolataya yöneliyor.

Çünkü — Yapılan bir araştırmada sıraya kaynak yaparken bile içinde “çünkü” geçen cümle kurduğunda insanlar o ricayı kırmama eğiliminde olmuşlar. Bir araştırmada bir kadın fotokopi sırası bekleyen insanlara bir kadın “öne geçebilir miyim çünkü acelem var” demiş. İnsanların %94’ü tamam demiş. Fakat sebebi değiştirmişler ve ikinci denemede kadın sırada bekleyen insanlara “öne geçebilir miyim çünkü fotokopi çekmem gerek” demiş. Oran değişmemiş. İnsanların %93’ü “tamam” demiş.

Aniden — Bir araştırmaya göre bazı kelimeler orta beynimizde canlanmaya sebep oluyor. Metin yazarı olarak insanlara onların problemlerini hızlıca çözebileceğinizi söyleyin ve ziyaretçiler göreceksiniz daha fazla satın alım yapacaklar.

Yeni — Yenilik beynimizin ödüllendirme merkezini aktive etmede inanılmaz iş görüyor. Bu da alışverişlerimizde bizi mutlu kılıyor. Araştırmalar gösteriyor ki bir ürün için yenilik çok önemli. Bu yeni ifadesi markalar için ters etki yaratabilir. Çünkü eski markalar insanlara daha fazla güvenilir gelir.

31. FOMO (Fırsat kaçırma korkusu) kullanın

İnsanlar fırsat kaçırmaktan hoşlanmazlar. Teklifinizin bir fırsat niteliğinde olduğunu ve kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu vurgulamak için başlığınızda veya metninizde besleyici kelimeler kullanın.

 • Limitli sayıda
 • Sınırlı süreli tekllif
 • Sadece 100 adet kaldı
 • Ay sonunda satış kapanıyor
 • Kaçırmayın

 

32. Metin yazarı olarak okuyucunun bir şey hissetmesini sağlamalısınız.

Metin yazarı olarak şimdi bir hayal edin…

Ezel dizisinde arkasından iş çevrilen ana karakterin hissettiği hıncı siz de hissetmediniz mi? Onunla beraber hepimiz aynı hissi yaşadık birçoğu zaman…

 

İşte bu ayna nöronların gücü ve insan vücudunu nasıl etkilediğinin göstergesi. Metin yazarları için çok önemli bir konu.

 

Ayna nöron insanı gördüğünden etkileyip aynı duyguları tetikleyen beyindeki birimlerden. Adı üstünde ayna nöron gördüğünü aynalıyor.

Bir araştırmaya göre ayna nöronlar bir şeylerin olduğunu gözlemlerseniz aktive oluyor. Ve sonrasında aynı veya ilgili bir hissi tetikliyor. Bu tetikleme, gelişim ve empati için gerekli olan özellikleri insana sağlıyor.

Ayna nöronlarıyla ilgili araştırmanın büyük bir çoğunluğu doğrudan gözleme dayalı olsa da, usta reklam metin yazarları bilir ki güçlü duyguları, kelimeler yoluyla da iletebilirsiniz.

Bir metin yazarı kendi ikna edici yazısını yazarken okuyacak kişiyi geceleri ayakta tutan şeyin ne olduğunu iyi bilmesi gerekir.

Metin yazarı olarak zaten var olan bir duyguya hitap etmelisiniz, okuyucuda olmayan bir duyguya değil.

Eğer soğuk içecek satıyorsanız, soğuk içeceği arkadaşlarıyla beraber içerkenki anıları canlandırmalısınız.

Ayna nöronlar hakkındaki bu bilgiyi kullanıp metin yazarı olarak istediğiniz bir duyguyu insanlarda yaratmak sizin elinizde. Ve okuyucuya bir şey hissettirmek metninizde oldukça etkili olacaktır.

 

Bir metin yazarı insanları anlamalı, içgörü geliştirmeli ve onlara bir sempati beslemeli.

George Gribbin

33. İkna için mini hikayeler kullanın

Niye iyi hikâyeler bizi tamamen tüketir?

Hiçbir yazı türü hikâye kadar sizi en uykulu saatlerde uyanık tutmaz. Metin yazarlarının en güçlü silahı hikayedir.

Bir araştırmaya göre hikâyelerin insanı canlı tutmasında ve ikna edici olmasında çok basit bir sebep var;

Hikayenin sürükleyicileri ikna etmeye götürür.

İnsanlar satış önerilerini akıllarından çıkarabilirler fakat herkes hikâye dinlemeyi sever.

Araştırmalara göre hikâyeler bizim radarımıza daha kolay girerler ve bizi başka bir yere götürmeye meyillidirler. Biz de bu yerde gerçek hayata göre daha rahat hissederiz.

Bu bilgi, hayran bırakacak kadar güzel hikâyeler yazan metin yazarları için oldukça iyi bir bilgi. Peki, bu usta metin yazarları dışındaki bizler nasıl ikna edici hikâyeler yazacağız?

Başka bir araştırmaya göre aşağıdaki taktikler iyi işe yarıyor;

 

 1. Detaylı tanımlama: Tanımlama hikâyenin resmini çizer. Bir korku romanındaki karakteri anlamanız için yazarın onu iyi tanımlaması gerekir. Yoksa anlamak oldukça zordur.
 2. Belirsizlik: Bir hikâyeyi insanlara nasıl bitirtirsiniz? Onları daha hikâyenin başındayken sonunu merak ettirerek. Dikkatimizi çeken şeyleri bitirmek bizlere kolay değildir. O yüzden yazdığınız metinlerde heyecanlandırıcı bir şeylerle önden yönlendirin. Daha sonra değil.
 3. Metaforlar ve ironiler: Bazı hikâyeler gizli metaforlar barındırdığı için çok akılda kalıcılar ve yıllarca okunuyor. Birçok iyi hikâye bu öğeleri içinde barındırıyor ve okuyucular bir noktada şaşırıyor.
 4. Modelleme: Birinin bir davranışını değiştirmek istiyorsanız veya bir harekete yönlendirmek istiyorsanız metin yazarı olarak bunu bir hikâye ile modelleyebilirsiniz. Dönüşüm hikâyelerini dinledikçe, hikâyedeki başkahraman yerine kendimizi koyarız ve bunu yapmak aksiyonu daha kolay anlamaya yardımcı olur.

 

Sonuç olarak;

Metin yazarlığı markanın pazarlama stratejisinde çok büyük etkisi olabilecek bir meslek.

Metin yazarlığı karmaşık bir meslek değil. Araştırmaya, müşteriyi ve ürünü aynı anda tanımaya, kelimeleri doğru kullanmaya ihtiyaç olan bir meslek.

Bu meziyetleri birleştirerek kullanırsanız harika bir metin çıkartırsınız. Bu özellikler yazınızın okunurluğunu arttırmak için çok önemlidir.

Bir reklamdaki metinlerle şahaneler yaratıp markaya milyonlar kazandırabilirsiniz.

Metin yazarlığı yaparken az önce okuduğunuz süper tüyoları hayatınıza adım adım katın.  Okuduğunuz tüyolar metin yazarlığınıza ciddi katkı sağlayacaktır.

Şimdi sıra sizde;

Sizin metin yazarlığı yaparken dikkat ettiğiniz noktalar nedir?

Siz de yorumlar bölümüne bir metin yazarlığı tüyosu ekleyin.

 

Tavsiye yazı:

Müşteriler reklamlarda nereye bakar

 

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir