MÜŞTERİLER REKLAMLARDA NEREYE BAKAR? 18 RESİMLİ ÖRNEK3 min read

Yapılan bir araştırma marketingcilere inanılmaz ışık tutuyor.  Reklamlarda erkek ve kadının nerelere odaklandığını gösteren bir araştırma sunumu da müthiş. Hemen paylaşıyorum. Kaynak: milliyet.com.tr

1-Kadınlar detaycı, erkekler ürüne bakmıyor
Kadınların daha detaycı bir gözlem yaptığını görebiliyoruz ve tanıtılan ayakkabıların az da olsa bir şekilde dikkatleri çektiği ortaya çıkıyor. Ancak erkekler ayakkabıları neredeyse görmüyorlar bile.

1

 

2-Marka ünlü yüzün gerisinde kalabiliyor
Burada büyük bir markanın, reklam yüzünün gerisinde kalışını görüyoruz.

2

 

3-Romantik sahnelerde takılar da dikkat çekiyor.
Bu tip romantik sahnelerde, çiftlerin yüzü her ne kadar dikkatimizi çekiyorsa, takıları ve değerli eşyaları da bir o kadar gözümüze ilgi çekici geliyor.

3

 

4-Erkekler yazılarla hiç ilgilenmiyor.
Bir marka için hazırlanmış bu görselde erkekler marka ve yazılarla neredeyse hiç ilgilenmiyorlar, yoğun olarak kadının yüzüne odaklandıkları son derece bariz.

4

 

5-Kadınlar erkeklerin göğüsüne bakıyor.
Kadınlar plajlarda erkeklere bakarken daha çok kaslı görmek istedikleri göğüs bölgesine yoğunlaşıyorlar. Aynı şekilde göbek bölgesi de dikkat çekiyor. Hemcinslerine bakarken ise daha çok giydikleri bikiniyle ilgileniyorlar…

5

 

6-Erkekler hemcinslerini baştan aşağı süzüyor
Erkekler ise plajda hemcinslerine bakarken adeta baştan aşağı süzüyorlar ve her noktayı kıyaslamak için inceliyorlar. Kadınları da aynı şekilde gözlem altına aldıBir ünlünün posterini ya da klibini izlerken ister istemez ilk önce onun yüzünü arıyoruz. Sonrasında ne giydiğini ve belki de olası bir vermiş olabileceği frikik dikkatimizi çekiyor.kları ortada.

6

 

7-Ünlülerin önce yüzüne bakıyoruz
Bir ünlünün posterini ya da klibini izlerken ister istemez ilk önce onun yüzünü arıyoruz. Sonrasında ne giydiğini ve belki de olası bir vermiş olabileceği frikik dikkatimizi çekiyor.

7

8-Reklam yüzünün neree baktığı ilgi çekici
Reklam yüzünün nereye baktığı son derece dikkat çekerken, doğrudan müşteriye bakan reklam yüzü, dikkatleri üründen ziyade yazılara kaydırıyor.

8

9-Futbol maçında sadece topu takip ediyoruz.
Bir futbol maçında taç atışı sırasında baktığımız yerler genelde top ve topun gideceği nokta ekseninde. Ancak bu şekilde sahanın geri kalanında gerçekleşen ve belki de pozisyonun devamına etki edebilecek markajı gözlerimiz kaçırıyor.

9

10-Gözler açık renkleri arıyor
Bir şampuan reyonunda ortaya çıkan bu grafik ise, gözlerimizin beyaz renk kullanılan ürünlerde yoğunlaştığını gösteriyor. Beyaz üstündeki yazıları okumak daha kolay olduğu için olması muhtemel. Bir de alt raflarla en üst rafların hiç şansı yok gibi. Dikkat çekici özelliğiyle bilinen kırmızı renge sahip ürünler en alt katta oldukları zaman, görülmüyorlar bile. Marketlerde reyonlara dizilmiş ürünlerle ilgili en çok baktığımız nokta ise kesinlikle fiyatlar. Gözlerimiz hep en ucuzunu arıyor.

10

 

11-Reyonlarda fiyatlara odaklanıyoruz.
Marketlerde reyonlara dizilmiş ürünlerle ilgili en çok baktığımız nokta ise kesinlikle fiyatlar. Gözlerimiz hep en ucuzunu arıyor.

11

 

12-Sanat eserinde yüzler ön planda.
Bir sanat eserine bakarken , fondaki detaylardan ziyade karakterlerin yüzleri daha çok dikkat çekiyor. Yüzlere uzun uzun bakıyoruz ve inceliyoruz.

12

 

13-Bilgiden ziyade ürünün kendisi.
Yönlendirici bilgilerden ziyade ilk önce ürünü arıyor gözlerimiz. Sonrasında fiyat ve ürün adına uzun uzun bakıyoruz.

13

14-Erkekler sadece yüze bakmıyor.
Bu görsele bakan erkekler, sporcunun yüzü olduğu kadar cinsel organının olduğu bölgeye de dikkat ediyorlar. Kadınlar ise sadece yüze odaklanıyor…

14

 

15-Göz özel ürünlerde bilgi de arıyor.
Bu ve benzeri reklamlara karşı da gözümüz hemen bilgiyi arıyor.

15

 

16-Sosyal medyada paylaşımlara göz kayıyor
Meşhur bir meşrubat markasının sosyal medya hesabındaki etkilere baktığımız zaman ise karşımıza çıkan şey, markanın hangi paylaşımlarda bulunduğuna yoğun olarak dikkat ettiğimiz oluyor.

16

 

17-Bir manzaraya bakarken ise ister istemez daha çok en uzak noktalara bakıyoruz.

17

 

18-Sosyal medya incelerken kadın erkek farklı
Solda bir erkeğin bir kadının sosyal medya hesabına bakışını görüyoruz. Erkek yoğun olarak kızın yüzüne bakarken paylaşımları da bir o kadar dikkat çekiyor. Ancak kadınlarda durum biraz farklı. Bir erkeğin sosyal medya profiline bakan kadın, fotoğraftan ziyade ne paylaştığına odaklanmış gözüküyor.

18

 

İlginç bilgiler değil mi?

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir