AYNI ÜRÜN FARKLI AMBALAJ1 min read

Adidas ve Puma’nın hikayesini herkes bilir. Rekabetin güçlendirdiği iki dünya firması. Rekabet aslında firmaları Coca cola’nın CEO sunun da dediği gibi “uyanık” tutuyor ve inovasyona zorluyor. Rekabetten dolayı inovasyona yoğunlaşan firmalar ise sürekli yeni ürün geliştirip piyasaya sürüyor, fark etmeden çok yol alıp, tüketicinin taleplerinin önüne geçiyor. O kadar çok ürün çeşidi üretiliyor ki raflarda aşırı ürün çeşitliliğine yol açıyor.

Tüketiciler de bu duruma şaşkın. Raflarda gördükleri birçok ürünü hayatlarında konumlandırmaya çalışıyorlar… Bazen bazı ürünlerin neden üretildiğini bile anlamıyorlar…Hatta anlamak için uğraşmıyorlar bile belki. O yüzden her ürüne amacını anlatan bir slogan, bir motto, ambalaja yazılmış bir cümle o kadar kritik hale geldi ki, amacını anlatmayan ürün satmazken aynı ürüne 4 ayrı slogan 4 ayrı ambalaj yapıp sattığımız da oluyor.Yani düşünün rafta 4 çeşit ambalaj var hepsi dışarıdan farklı ama içeride hepsi aynı içerik. Ve müşteri bunun üzerinde çok durmuyor.

Örneğin aşağıdaki resimde görebilirsiniz ki ürünün kendisi de aynı neredeyse ambalaj da aynı. Etiketler sadece değişik.

aynı ürün farklı ambalaj

Diğer örnek daha. Aynı ürün fakat ambalaj değişik.

aynı ürün farklı ambalaj 2

Ürünler aynı olsa bile iki ayrı fikirle çıkabilirler piyasaya. Bu da bize ürünün arkasındaki fikrin artık ürünün kendisinden daha önemli olduğunu  söylüyor. Yani aynı ürün bile olsa farklı fikirle aynı ürünü belki de aynı müşteriye tekrar tekrar satabilirsiniz. Ve tabi bunu iyi anlatmak daha da kritik. İnandırıcı reklamlarla bu ürünleri ayrı ayrı desteklemelisiniz. Ürünlerin fikirlerini iyi anlatmalısınız. Çünkü ürünün arkasındaki fikir tutmazsa ürün de tutmuyor. Fikir iyiyse ürün de tutuyor.

Unutmayalım ki piyasaya sürülen her 100 ürünün sadece 20%si rafta kalıyor. Umarım hep sizinki ilk 20% ye girer.

Eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yazın, bilginizi bizle paylaşın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

1 Comment

  1. Selam..yazılarınızı ilgi ile okuyorum..ancak daha önceden mailimi girdiğim halde her 5 dk’da bir “Pardon araya girebilirmiyim” yazısı önüme çıkıyor..ama daha önce göndermiş üye olmuştum:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir