FİYAT KORİDORU2 min read

Belli bir ürünün piyasadaki fiyatların en alt ve en üstünün oluşturduğu aralıktır. Rekabetin fiyat koridorunu çıkartmak demek tüm fiyatları bir haritaya yerleştirip en alt ve en üst limite iki paralel çizgi çekmekle olur. İki çizgi arası fiyat koridorudur, arasında kalan fiyatlar da koridordaki fiyatlardır.

Hedef kitlenin fiyat koridoru W. Chan Kim ve Renee Mauborgne tarafından geliştirilmiş yöneticilerin hedef kitle için doğru fiyatı koyabilmesi için geliştirilmiş bir araçtır.

Finansta ve pazarlamada sıklıkla kullanılır. Pazarlamada da indeksleme yaparken kullanılır. Bazen psikolojik sınırları da ifade edebilir.

Uluslar arası ölçekte de kullanılır. Fiyat koridoru ülkeler arası fiyat farklarını tespit etmek için kullanılır. Ülkelerin Pazar büyüklüklerini ve fiyat elastikliğini dikkate almak gerekir. Doğru uygulandığında fiyatlama uygulamarına 15% – 25% fayda sağlayabilir.

Önce hedef kitlenin fiyat koridorunu belirleyin Doğru stratejik fiyatı belirlemek için önce hedef kitlenin fiyat koridorunu belirleyin. Yani hedef kitleye çekici gelecek olan fiyat aralığını belirleyin. Bu fiyat aralığını belirlerken ürün veya hizmetin müşteriye faydasını düşünmeli, farklı sektörlerden aynı faydayı sağlayan alternatifleri de düşünülmelidir. Örneğin akşam sinemaya gidecek olan biri, aynı fiyata bara veya restoranta da gidebilir. Michael Porter tarafından ortaya atılmış 5 güç teorisinde de aynı nokta vurgulanır. Ürünün sektör içi rakipleri olduğu gibi sektör dışı rakipleri de olabilir. Yöneticiler bunu da düşünmelidir. Çünkü bu farklı sektörden ürünler de farklı fonksiyonlara sahip olsalar da aynı faydayı sağlarlar.

 

Fiyat imitasyonu caydırmalıdır. Rakiplerden imitasyonu çağırmamak için fiyatın ne kadar yüksek veya düşük olması gerektiğini belirlemek gerek. Firma iki faktörü hesaba katmalıdır. 1- İmitasyonu koruyan yasal koruma, 2- firmanın aynı zamanda imitasyonu engelleyebilecek kendi becerilerini geliştirmesi.

İmitasyona karşı koruma ne kadar iyi olursa, fiyat halen hedef kitleyi çekebilecek şekilde fiyat koridorunun içinde kalabilir.

Örneğin ürün veya hizmet güçlü patentlere sahipse ve kopyalanması kolay değilse stratejik fiyatı koyarken fiyat koridorunun en üstünü belirlenebilir. Aksi takdirde, patentler veya yasal korumalar yeterince güçlü değilse fiyatı koridorun alt veya orta kısmında tutması daha risksiz olabilir.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir