Göz Yorgunluğuna İyi Gelen 19 Basit Yöntem4 min read

Bu makalede göz yorgunluğuna iyi gelen yöntemleri okuyacaksınız.

Blog yazarları veya bilgisayarcılar uzun süre ekrana bakınca gözleri yorulur, kızarır, bitkin görünür, gözgöz yorgunluğu altı morluğu, gözlerde şişlik, koyu halkalar, göz kuruluğu ve gözlerde sulanma olabilir.

Bu göz yorgunluğun gözlerde ileride göz hasarlarına sebep olmaması için ve hatta günlük kullanımda da yanma, batma, acıma olmaması için gözleri dinlendirmek gerekir.

 

Göz yorgunluğu son zamanlarda bilgisayarların, tabletlerin ve cep telefonlarının artmasıyla da çok fazla kişinin günlük hayatını etkilemeye başladı. Herkesin göz yorgunluğunu gidermesi gerek.

Peki nasıl? İşte size göz yorgunluğunu giderecek evde uygulayabileceğiniz tüyolar;

 *Not: Tüm egzersizler herkese göre olmayabilir. Rahat hissetmediğiniz egzersizleri terk edin.

Göz yorgunluğuna iyi gelen teknikler

1. Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Yüzünüze doğrudan soğuk su vurmak sizi doğrudan uyandırmaz. Soğuk su öncelikle yüzünüzdeki damarları daraltır, kan akışını azaltır bu da sinir sistemini daha uyanık olmaya iter. Göze kan akışının azalması gözdeki iltihabın azalmasına da sebep olur. Suyu öncesinde kontrol edin, su soğuk olmalı ama dondurucu olmamalı. Tam sonuç almak için suyu yüzünüze 3 kez çarpın.

2. Soğuk su dolu kaba yüzünüzü batırın ve biraz bekletin.

Soğuk suyla uyanmayı daha etkili yapmak isterseniz bir kaba soğuk su doldurun ve derin bir nefes alıp yüzünüzü 30 saniye boyunca batırın. Eğer herhangi beklenmedik bir belirti oluşursa doktorunuza başvurun.

3. Soğuk su göz maskesi uygulayın.

Gözlerinizi sakinleştirmek için soğuk su maskesi uygulayın. Bu maske gözlerinizi birkaç dakika kapalı tutarak dinlenmesini de sağlar.

 • İki gözünüzü kapatacak kadar küçük bir havluyu katlayın.
 • Üzerine soğuk su dökün.
 • Havluyu iyice sıkın.
 • Yumuşak bir yere yatarak havluyu gözlerinize koyun.
 • 3-5 dakika sonra havluyu alın.
 • Gerektikçe tekrar edin.

4. Islak ve ılık bir baskı uygulayın.

Ilık bir baskı da göz çevresindeki kasları rahatlatır. Ilık baskı da göz yorgunluğunu rahatlatır. Basit bir kumaşı veya birkaç kâğıt peçeteyi ılık suyla ıslatın birkaç dakika gözlerinizin üstüne koyun.

5. Sahte gözyaşı kullanın.

Piyasada reçetesiz alabileceğiniz birçok gözyaşı var. Eğer gözlerinizin battığını hissediyorsanız sahte gözyaşı yardımcı olabilir. İlk aldığınızda ise göz doktoruna başvurmanız daha sıhhatli olabilir. Sahte gözyaşları sık sık uygulama gerektirebiliyor, ambalajındaki bilgileri okuyun.

6. Patates uygulayın

Patates içinde deriyi rahatlatıcı bir enzim içerir. Bir dilim patatesi soğuk suda bekletin ve gözünüze soğukken 5-10 dakika bekletin.

7. Çay poşeti uygulayın

Çayda tanin olduğundan ciltteki kabarıklığı almaya yardımcı olur. İki çay torbasını ılık suya batırın ve sonra soğutmak için buzdolabında bekletin. Soğuduktan sonra 5 dakika gözünüzde tutun. Gözlerinizi tazeleyecektir.

8. Avakado uygulayın

Yorgunluk göz çevrenizde siyah halkalar meydana getirir. Bunlarla avakado dilimleri basarak mücadele edebilirsiniz.

9. Kaşık uygulayın

Kaşıkları soğuk suda bekletin. Tümsek taraflarını gözlerinize 1 dakika koyun. Kaşığın soğukluğu gözlerinizi canlandıracaktır.

10. Salatalık koyun

En bilindik yöntemlerden biri salatalık diliminin göze uygulanmasıdır. Bir yere yatın ve gözlerinize salatalık dilimi koyun. Hem gözlerinizi tazeler hem de parlatır.

11. Gül suyu uygulayın

Yorgun gözlerinizin canlandırılması için diğer etkili bir metod da gül suyu baskısıdır. Gül suyu göz yorgunluğunu sakinleştirici özelliği vardır.

 • 2 pamuk topunu gül suyuna batırın.
 • Kapalı gözlerinize pamukları yerleştirin.
 • 10-15 dakika gözlerinizde tutun ve normal suyla yıkayın.

12. Daha fazla su için

Basit gelebilir ama cildinizin suya çok ihtiyacı var. Yeterli su içmek hem göz çevresi cildinizin hem de göz yorgunluğunuzun azaltılmasında faydalı olacaktır.

13. A,E,C vitaminlerini alın

Yeşil sebzeler, domates, ıspanak, havuç, süt ürünleri ve diğer A, E, C vitaminlerinin zengin olduğu besinleri alın.

14. Uzak objelere bakın

Çalışmanızın arasında sürekli aynı yere bakmak göz kaslarının gerilmesine sebep olur. Eğer iki saat aynı mesafeye bakarsanız kaslar o gün dinlenmemek üzere kasılıyormuş. Bu yüzden en fazla iki saatte bir uzak obzelere bakın.

15. Saat egzersizi yapın.

Gözünüzün önünde bir saat hayal edin. Merkez noktasına odaklanın. Ve sonra bir saat çizgisine kafanızı oynatmadan bakın. Sonra saatin merkezine bakın. Sonra diğer saat işaretine bakıp tekrar merkeze dönün. Bu şekilde tüm saati kafanızı hiç oynatmadan turlayın.

16. Avuç içi masajı uygulayın

Gün içinde birkaç kez masanızda dahi uygulayabileceğiniz göz yorgunluğunu azaltıcı bir tekniktir. Avuç içlerinizi ısındırmak için biraz birbirine sürtün. Hemen sıcakken yavaşça gözlerinize koyun. Ellerinizi iyice kapatın ki hiçbir ışık görmeyin. Bunu 5-6 dakika boyunca yapın, kendinizi iyi hissedeceksiniz. Bu benim de çok uyguladığım bir yöntemdir.

17. Gözlerinize masaj yapın

Göz yorgunluğunu azaltmak için göz çevrelerine masaj yapın. Masaj kan basıncını arttırır ve göz çevrenizi iyileştirir.

 • Parmak ucunuza birkaç damla zeytinyağı damlatın.
 • Gözçevrelerinize yavaşça masaj yapın.
 • Bu masajı en az günde bir kere uygulayın.

18. Tam yağlı süt sürün.

Tam yağlı sütün göz yorgunluğunu azaltıcı etkisi vardır. Ayrıca tam yağlı sütün göz şişkinliğini indirme özelliği de vardır.

 • Bir pamuk topunu soğuk süte batırın.
 • Yavaşça göz çevresine ve göz kapaklarınızın üzerine bir kaç dakika boyunca sürün.
 • 5-10 dakika dinlenin.
 • Gerektiğinde tekrarlayın.

19. Güneşe çıkın.

Göz yorgunluğunu dinlendirmek için etkili diğer bir yöntem de güneşe çıkmaktır. Güneş hem gerekli vitaminleri üretmek için faydalıdır hem de doğal ışığı görmek güneşin kendi kendine doğal dengesine gelmesine de yardımcı olur. Sabahın erken saatlerinde dışarı çıkıp güneşi görün.

Tavsiye yazı: Ofiste atıştırmalıklar

 

Sonuç olarak;

Gözler bilgisayar başında çalışanlar için en önemli organlardır. Sağlığını korumamız gerekir. Yoksa rahatsızlıklar ve bozukluklar oluşabilir. Göz sağlığını korumamız için sadece elle yapabileceğiniz masajlar yanında bazı faydalı meyve ve sebzelerle de gözlerinize destek olabilirsiniz. Az önce okuduğunuz teknikler gözlerinizdeki yorgunluğu azaltmak ve dinlenmesiniz sağlamak için değerli tekniklerdir. Size uygun olanı ve kendinizi rahat hissettiğiniz tekniği hayatınıza sokun ve gerektiğinde uygulayın.

 

Sizin de bildiğiniz teknikler varsa lütfen yorumlar bölümünden katkı yapın.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir