Karaciğer Ve Kolon Detoksu Yapmanın 10 Yolu9 min read

Detoks nedir?detoks

Detoks, organda biriken toksinleri temizlemek için uyguladığınız bir dönemlik diyettir.

Toksin nedir?

Toksin vücuda zarar veren her türlü şeydir. Toksinler vücudun dışından veya içinden kaynaklanabilir.

Vücudumuz toksinleri sürekli dışarı atmak ister.

 • İdrarla,
 • soluk alıp verirken,
 • bağırsak yoluyla,
 • terleme yoluyla,
 • birikenler de böbrek yoluyla atarız.

Yıllar geçtikçe atılmayan toksinler vücutta birikir, vücut eskisi gibi mücadele edemez, çeşitli rahatsızlıklar oluşmaya başlar. En belirginleri, yorgunluk, uyku hali, ağız kokusu, kabızlık, depresyon gibi.

Sigara içenler ve sürekli oturarak iş yapmak zorunda olanlar bir de fazlaca yemek yiyorlarsa kalp ve damar hastalıkları sürpriz yaparak kırklı yaşlarda mutlaka yoklayacaktır. Bu yüzden mutlaka gerekli olan yaşam standartlarındaki hatalı davranış ve alışkanlıklarımızdan kurtulmak zorundayız….

Biriken toksinleri özellikle karaciğerden ve bağırsaktan atmak bizim hayatımız için çok önemlidir.

Biz söze göre “ölüm kolonda başlar.”

Vücudumuza yardımcı olmalıyız. Vücutta biriken toksinleri atmak için detoks yapmamız gerek. Detoks hem amaca yönelik beslenerek yiyeceklerle, hem nefesle, hem terlemeyle olabilir. Amaç karaciğeri, bağırsakları, kanı temizlemek.

Hangi Hallerde Detoksa İhtiyaç Duyulur?

– Sabah uyanmakta zorlananlar,
– Kendini sürekli yorgun ve güçsüz hissedenler,
– Bitkinlik, yetersizlik, halsizlik şikayetleri olanlar,
– Aşırı stresli çalışanlar,
– Sık seyahat edenler,
– Hareketsiz bir yaşam sürdürenler,
– Ödem, gaz, şişkinlik şikayetleri olanlar,
– Yeterli su içmeyenler,
– Alkol ve kafeini fazla alanlar,
– Her gün 5 porsiyon sebze-meyve tüketmeyenler

Karaciğer adeta bir ‘toksin atma fabrikası’ gibi iş görür. Karaciğeri alkol, yağlı yiyecekler, katkı maddeleri ve ‘aflatoksin’ içeren gıdalarla yormamak gerekir.

Aflatoksin bir karaciğer zehiridir ve bir mantar türünün üremesi ile oluşur. Keskin ve yeşillenmiş peynirlerde, bayat ekmek ve çerezlerde, salça, şalgam suyu ve turşuların üzerinde biriken beyazlıklarda bulunur.

Karaciğeri temizlemek gerektiğinin 10 işareti

Karaciğerin iki rolü var, biri sindirime faydalı olmak diğeri de detoks yapmak. Bu çağda birçok kişi karaciğerine çok yükleniyor ve karaciğerleri onlardan yardım istiyor.

Karaciğerin size sinyal verdiğini şunlardan anlarsınız;

 1. Karında şişkinlik
 2. Karnın sağ üst tarafında acı veya rahatsızlık
 3. Fazla karın yağı
 4. Yağlı yiyecekleri sindirmede zorluk
 5. Mide ekşimesi
 6. Ciltte kara lekeler
 7. Vücudun fazla ısınması ve fazla terleme
 8. Akne veya kaşınmalı kızarmış kabarmış cilt
 9. Sebepsiz kilo alma ve geri verememe
 10. Bitkinlik, mod değişimleri, depresiflik, gözde fazla çapağa kadar gidebilir

Bunlar karaciğerinizi temizlemek, detoks yapmak gerekliliğinin işaretidir. Bunlar karaciğerin yağlanmasının ve bloke olmuşluğunun işaretidir. Karaciğer yağlı durumda birçok maddeyi süzemez ve kanı temizleyemez. Temizlenmemiş toksinli kan kalbe gider ve kalbi yorar, bağışıklık sistemini zedeler ve hızlı yaşlanmaya neden olur.

Karaciğer bu toksinleri süzmede çok zaman harcadığı için ve sindirime çok az enerjisi kaldığından sindirim için gerekli görevini yapamıyor. Karaciğerin görevini yapamaması da kilo vermeyi zorlaştırıyor.

Kolon detoksu yapmanın 10 faydası

Kolon yani bağırsak temizlemek vücudunuzun tamamının sağlığını geliştiren bir şeydir.

Aldığımız gıdalardaki katkı maddeleri, çevremizdeki kirlilikten dolayı bazıları toksik çağda yaşıyoruz diyorlar. Bunların birçoğu bağırsağımızda birikiyor ve bizi hasta etmeye yönelik çalışıyor.

Bağırsağınız toksinlerle dolu olursa vücudumuz günlük faaliyetlerini yerine getiremeyebilir. Artık maddenin olduğu bağırsakta parazit, maya, bakteri ve virüs yaşamak için harika bir yer bulur.

Eğer bağırsağınızda birikme yapan bir toksin varsa, olacak tek şey bağırsağın genişleyip diğer organların yerini rahatsız etmesidir. Kolon genişledikçe zarı incelir. Neyse ki vücudumuz kendini toksinlerden temizliyor. Fakat bazı toksinleri temizlemesi için bağırsağımıza temizlemede yardımcı olmalıyız.

Kolon temizlemenin faydalarını şöyle düşünebiliriz.

 • Sindirim Sisteminin daha etkili çalışmasını sağlar
 • Kabızlığı önler
 • Enerjiyi arttırır
 • Vücudun vitamin ve besin emilimini arttırır
 • Konstrantrasyonumuzu arttırır
 • Kilo vermeyi hızlandırır
 • Kolon kanseri riskini azaltır
 • Verimliliği arttırır
 • Kandaki PH’ı dengeler
 • Tüm vücut sağlığını iyileştirir.

 

DETOKS NASIL YAPILIR?

Detoks süresince, aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekir.

1- Sebzeler çok pişirilmeden, doğal şeklini kaybetmeden tüketilmelidir.
2- Meyve ve sebzeler kabukları soyulmadan yenilmelidir.
3- Düzgün bir dışkılama için posa (lif) gereklidir. Posa kaynağı olarak sebzeler, meyveler, tam tahıllar ve kuru baklagiller seçilmelidir.
4- Bitki ve meyve çayları tercih edilmelidir.

5-Öğlen ve akşam yemekleri arasında yine en az dört beş bardak ılık su içilmelidir. Gün içinde ılık ve hatta sıcağa yakın su içmeyi alışkanlık haline getirmek en güzelidir. Kesinlikle soğuk gıdalar ve soğuk sudan uzak durulmalıdır. Soğuk su bağırsakları anında durdurarak sindirim sistemimizin çalışmasını sabote eder.

6-Egzersiz yapılmalıdır. Vücudumuzun en büyük organı olan cildimiz, yalnızca bizi dış etkenlere karşı korumakla kalmaz aynı zamanda toksin atmamıza yardımcı olur. Günde bir saat kadar süren ‘ter attıran’ düzeyde bir egzersiz, aynı zamanda toksin de atmanızı sağlayacaktır. Yalnız egzersizden hemen sonra duş alınması çok önemlidir.

7-Toksin atmayı hızlandıran yiyecekler yenmelidir. Enginar, havuç, pancar, elma, ceviz, somon, limon, greyfurt, sarımsak, soğan, yeşil çay, lahanalar, karnabahar, şalgam, turp. Ayrıca karaciğer çalışmasını artıran, onu koruyan gıdalara sofralarda düzenli olarak yer vermek gerekir. Bunlar; enginar, kereviz, maydanoz, nar, üzüm, tere, turp, sarımsak, taze soğan, lavanta çayı ve semizotu

Genel detoks yöntemleri

 1. Oruç aracılığıyla organları dinlendirmek;
 2. Vücuttan toksinleri uzaklaştırmak için karaciğeri uyarmak;
 3. Bağırsaklar, böbrekler ve deri yoluyla ortadan kaldırılmasını teşvik etmek;
 4. Kan dolaşımını iyileştirmek  ve
 5. Vücudun tekrardan sağlıklı gıdalar ile donatmak iyi bir detoks sağlayacaktır.

Herkese yaramayacak sert teknikler şunlar:

 • Oruç tutmak
 • Bağırsak çalıştırıcılar
 • Extreme Gıda Sınırlaması

 

Tabii ki bunların yanında karaciğeri toksinlerden arındırmanın daha kolay, zararsız, etkili yolları da var.

 

1. Sabah Limonlu Detoks Suyu İçin– Ilık suya limon sıkın, salatalık, nane ve zencefil ekleyin, biraz da acı biber atabilirsiniz. Limondaki C vitamini karaciğerdeki iltihabı rahatlatır ve zarar görmesini engeller. Acı sevmezseniz sadece limonlu ılık su için. Ilık su sindirime faydalıdır. Nemlendiricidir. Hücre yenilenmesine faydalıdır. Ayrıca suyun kendisi detoks için en önemli içecektir. İnsan birçoğu zaman aç olduğunda aslında vücudu su istiyordur. Soda, çay, kahve, meyve suları sindirmek için daha fazla suya ihtiyaç olduğundan su yerine geçmez. Bu karışımı bir gece buzdolabında bekleterek kullanırsanız, daha da etkili olacaktır.

2. Devedikeni için– Karaciğer detoksu konusunda en çok kullanılan bitkidir. Devedikeni karaciğerin toksinleri temizlemesine yardımcı olur. Ayrıca devedikeni antioksidandır ve hücrelerin dış duvarlarını güçlendirerek zarar görmesini engeller.

3. Karaciğer dostu yiyecekler tüketin– Yemek listenizi karaciğere dost olan şu yiyecekleri ekleyebilirsiniz; taze sebze ve meyve, tam tahıllar, sade proteinler, Bunun yanında karaciğeri zorlayan yiyecekleri tüketiminizden kaldırın. Alkol, şeker, doymuş yağlı yiyecekler, fast food gibi. Ayrıca Amerikan Karaciğer Kurumu kızartılmış, füme ve tuzlu yiyecekleri de önermiyor.

4. Taze zencefil kökü Eczacılık kadar eski tarihi vardır. Özellikle bulantı için çok faydalıdır. Zencefil aynı zamanda iltihap azaltıcı özelliği vardır. Zencefil kökü sindirim sitemini rahatlatır, gaz giderir ve iltihap giderici özelliği vardır.

5. Sarımsak toksin atımını hızlandırıyor. Sarımsak karaciğer temizlemenin en önemlisidir. Toksin temizlemek için enzimleri harekete geçirir. Daha da fazlası sarımsak kolestrol seviyesini de düşürür.

6. Greyfurt yiyin C vitaminini ve antioksidan kaynağı olmasının yanında, karaciğerin doğa yollarla toksin atmasını da sağlar. Greyfurt aynı zamanda yağ kırımına da faydalıdır. Sabahları bir bardak greyfurt suyu içebilirsiniz. Not: Greyfurt bazı ilaçlarla etkileşim içine girebileceğinden ilaç alıyorsanız doktorunuza başvurun.

7. Pancar yiyin Karaciğeri temizlemek ve desteklemek için diğer önemli bitki pancardır. Beta karoten açısından zengindir. Karaciğer fonksiyonlarını geliştirir. Bunun yanında pancar kan temizleyicidir. Suyunu içebilir veya salataya doğrayıp atabilirsiniz.

8. Yeşil çay için Yeşil çay vücuttan toksinleri ve yağları atmak ve su seviyesini arttırmaya faydalıdır. Yapılan bir araştırmaya göre yeşil çay karaciğerdeki yağları temizlemek için faydalıdır. Aynı zamanda karaciğerde yağ birikimini de önler. Günde 2-3 bardak yeşil çay içebilirsiniz. Fakat daha fazla içmek karaciğer ve vücudunuzun diğer bölgelerinde ters etki yaratabilir.

9. Salatalara kişniş koyun– İster salataya ister smoothieye koyabilirsiniz Çok yönlü bir bitkidir. Karaciğerinizin muhtemelen şu an uğraştığı ağır metalleri vücudunuzdan atmaya yardımcı olur.

10. Zerdeçal tüketin – Bir diğer güçlü bitki olan zerdeçal karaciğer hücrelerin yenilenmesini destekler. Vücudu toksinlerden arındırmaya faydalıdır.

11. Elma tüketin Pektini yüksek olan elma, sindirim sisteminden toksinleri atacak olan gerekli kimyasal bileşenleri vücutta tutar. Bu da karaciğerin toksinleri atması için karaciğere yardımcı olur.

12. Ceviz yiyin Amino asit arginin açısından zengin olan ceviz, karaciğeri amonyaktan temizlemeye yardımcı olur. Ceviz omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğundan karaciğerin temizlenmesine faydalıdır. Cevizleri olabildiğince parçalayın ve öyle yutun.

13. Yeşil sebzeler tüketin. Karaciğer detoksunda en güçlü yardımcı ham, pişmiş veya sıkılmış yaş sebze tüketmektir. Klorofil açısından çok yoğun olduğundan yeşil sebzeler kan akışından toksinleri temizlerler ve ağır metalleri de arındırırlar.

Yeşil sebze suyu için Birçok sebzeyi yemek bazen mümkün olmayabilir fakat çeşit yapıp taze sebze suyunu çıkarırsanız karaciğer temizliğini daha etkili hale getirirsiniz. Pek tadından hoşlanmadığınız ama faydalı bitkileri de bu suyun içine atıp faydasını alabilirsiniz.

Sebzenin suyunu çıkarmak sindirimi ve emilimi de arttırır.

Lahana, karnabahar, brüksel lahanası karaciğer temizliği için idealdir. Bunların birleşimi pek lezzetli gözükmeyebilir, fakat tadını arttırmak için havuç, salatalık ve yeşillikler ekleyebilirsiniz. Bu bitkiler vücudunuzun asit seviyesini de düşürür. Beğendiğiniz tadı bulmak için içine nane, maydonoz gibi eklentiler de yapabilirsiniz.

 

Kolon detoks yöntemleri

Bağışıklık sisteminin 90% ının bağırsak sağlığından geldiğini biliyor muydunuz?

Dünyada kronik kabızlık en yaygın bağırsak sorunudur. Türkiye’de neredeyse 10 milyon kişiyi etkilediği tahmin ediliyor. Bu problem genelde kötü beslenen insanlar, hamile hanımlar, ileri yaş insanlar, ameliyat sonrası insanlar ve ilaç alan kişiler tarafından yaşanıyor.

Kolon temizleme aynı zamanda sinir sistemini de olumlu etkiler. Anksiyete ve bitkinlik belirtilerinin de azalmasına yardımcı olur.

Sağlıklı bağırsak florası bağışıklık sistemini de düzenliyor. Eğer yabancı madde veya dengesizlik varsa hemen haber veriyor. Bağırsaklar aynı zamanda gıdaların daha iyi emilmesi için gıda parçalanmasını da yapıyor. Bakteriler bağırsağınızda aynı zamanda B vitamini üretiyor ki bu da doğal olarak modunuzu ve enerjinizi yükseltmeye yarıyor. Fermente gıdalar veya probiyotikli yiyecekler sağlıklı hayatın bir parçası olarak düşünülebilir.

1 – Bolca su için

En önemli konulardan biri. Toplumun neredeyse 75%’i susuzluk sorunu yaşıyor. Susuzluk kolon blokajının ana sebebidir. Kolonunuzun akışı sağlaması için suya ihtiyacı vardır. Ve buna düşündüğünüzden fazla ihtiyacı vardır. Günde 2 hatta 3 litreden az içmemelisiniz. Toksinin atılmasında ıkınmaktan çok daha faydalıdır. Suyun içine tatlandırmak içn limon, nane ve salatalık ekleyebilirsiniz.

2 – Düzenli limon suyu için

Limon C vitamini sayesinde antioksidan özelliğe sahiptir. Araştırmaya göre, kolonunuzun genel sağlığı için inanılmaz etkilidir. Limon ayrıca metabolizmanızı hızlandırır ve bu da atığı temizlemede çok faydalıdır. Günün başında ılık limonlu su için, faydasını kısa sürede göreceksiniz.

3 – Probiyotik gıdalar tüketin

Probiyotikler sağlıklı bakterilerdir. Bağırsak ve kolonunuzda blokaja yönlendiren kötü, toksik bakterileri düzenleyebilir. Normalde vücudumuz yeterli probiyotik içerir. Fakat antibiyotik gibi ilaçlar bunları öldürüyor. Probiyotik seviyenizi belli seviyede tutmak için yiyebileceğiniz yiyecekler var. Mesela;

 • Yoğurt
 • Kefir
 • Lahana turşusu
 • Bitter çikolata
 • Turşu

4 – Herşeye keten tohumu atın

Evet, hemen hemen her şeye keten tohumu atabilirsiniz. Keten tohumu ile yulaf ezmesi, mısır gevreği ve yoğurt ile iyi gider.

Keten tohumu içindeki omega-3 yağ asitleri kolonunuzu rahatlatır. Keten tohumu diğer tüm tahıllardan daha fazla lif içerir. Bunlar da kolonunuzda kim bilir ne zamandır bekleyen atıklarının tahliyesine yardımcı olur.

100 gram keten tohumu 27 gram lif içerdiğinden fazla keten tohumu almak ishal yapabilir.

5 – Elma sirkesi temizliği yapın

Elma sirkesi probiyotik büyümeyi destekleyen enzimler içerir. Elma sirkesinin asidik yapısı yıllarca biriken ve sertleşmiş toksik kolon blokajlarını da temizlemekte yardımcı olur. 1 bardak ılık suya 1 kaşık elma sirkesi 2 kaşık limon suyu, 1 yemek kaşığı zencefil, 1 tutam deniz tuzu karıştırıp için. Bunu her sabah için ve bağırsaklarınızın normal hale geldiğini göreceksiniz.

6. Yeşil sebze yiyin.

Lif sağlamasının yanında yeşil sebzeler bağırsaklarınızı onaracak besinler de içerir. Her öğününüze mutlaka yeşil bitkiler ekleyin.

7. Düzenli egzersiz yapın. Fiziksel aktivite bağırsak hareketlerini arttırır. Sağlıklı bir hayat tarzı devam ettirmek bağırsağınızın da sağlıklı olmasını sağlar. Egzersizlerinizi düzenli yapın. Haftada en az 2-3 gün egzersiz yapın. Hiç yapmıyorsanız yarım saat yürüyüş yapın.

Eğer bu toksinlerden arınmak istiyorsanız sağlıklı beslenmeyle beraber bu içeceği tüketerek 3 haftada bağırsaklarınızı temizleyebilirsiniz.

Tavsiye yazı: Ofiste atıştırmalık

 

Sonuç olarak;

Tüm filtreler gibi, karaciğer de düzenli olarak temizlenmesi gereken bir filtredir. Karaciğer temizlemek için üretilen yöntem çok fazla, bunların arasında kafanız karışabilir. Sert bir program için doktora başvurabilirsiniz ama evde basit gıdalarla ve egzersizlerle detoks yapabilirsiniz. Yapmalısınız da. Yıllık bir karaciğer temizlemesi yapmak yerine karaciğer temizliğini günlük düzeye indirip karaciğer dostu yiyecekler yemelisiniz. Çünkü sağlığınız karaciğerin vücudunuzdaki toksinleri arındırmasına çok bağlıdır.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir