IDEA CROSS POLLINATION (FİKİR TOZLAŞMASI) ETKİSİ VE FAYDALARI1 min read

Eğer üretim yapıyorsanız kesinlikle ihracat yapmalısınız ve ülke müşterilerinizi bir araya getirmeli, fikir alışverişi yapmalarını sağlamalısınız.

Bu durum tek ülkede çoklu bölge dağıtımı yapan üreticiler için de geçerli.

“Ben başka ülkede nasıl pazarlanacağını bilemem” diyenlerden olabilirsiniz.

Her ülkeye göre pazarlama tekniği farklıdır derler, ben de öyle inanırdım. Fakat gittiğim daha ilk distribütörler toplantısında öyle olmadığını, tüm dünyada bu işlerin benzer yürütüldüğünü gördüm.LP_2.9.6.1.6.1.2_Ruchika_Meetu_html_1f9ced921

Yani marketingci dağıtım ağındaki etkisini sürdürmek için bayi toplantısını her ülkede yapıyor. Teşhir, dünyanın her ülkesinde çok önemli, son tüketici reklamları hep aynı metodlar. Tek fark dil ve nükteler. Geri kalan hep aynı.

Önce kendi stratejinizi müşterinize anlatın

Yeni dağıtıma başladığınız ülkelerde veya bölgelerde partnerinize kendi yaptığınız marketing aktivitelerini ve ana stratejiyi mutlaka anlatın. Bu size zaman kazandıracaktır. Yeni bir üründe yeni belirsizliklerle boğuşup kendi yolunu bulana kadar zaman harcayacaklarına siz ilk yolu gösterin onlar bölgelerinin karakterine göre kendi yollarını çizerler zaten.

Müşterilerinizi bir araya getirin

Eğer birden fazla ülkeye ihracat yaparsanız mutlaka o ülkeleri bir araya getirin. Partnerler toplantıları “idea cross pollination” denilen fikirlerin değiş tokuş yapıldığı müthiş verimli toplantılardır. Herkes birbirinden çok şey öğrenir.

Bu toplantılar genelde kıta kıta ülkelerin toplandığı, uygulayıp olumlu sonucunu gördükleri teknikleri birbirleriyle paylaştıkları süper verimli toplantılardır. Firmaların buna çok ihtiyaçları oluyor çünkü herkesin bildiği gibi pazarlamada doğru ya da yanlış yoktur. Çok fazla metod olabilir ama hangisinin tutacağını her zaman bilemeyebilirsin. Bu yüzden daha önceden denenmiş bir metodu tecrübeli ağızdan dinlemek daha güvenilirdir. “Bana damdan düşmüş birini getirin” sözü bununla örtüşür.

Aynı markayı dağıtan değişik ülkelerdeki partnerlerin birbirlerine tecrübelerini aktardıkları ülkeler toplantıları bu yüzden her bir partner için çok faydalı. Biz bunun bazı projelerde çok faydasını gördük. Tüm uluslaraarası firmalara öneririm.

*Bu konuda fikir isteyenler bana özelden ulaşabilirler.

Bol kazançlı günler

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir