YÖNETİMİN 5 HASTALIĞI4 min read

Uzun dönem başarı kazanmanız için bu 5 hastalığı organizasyonunuzdan silin.

Firmanızda yöneticileriniz hep ayrılacak gibi mi duruyor? Firma eskisi oturmadan sürekli yeni inisiyatifler mi lanse ediyor? Veya hep kısa dönem karlılığa mı odaklanıyorlar?

Eğer bu konuları ele almazsanız firma uzun dönem yatırımyapma vizyonunu koruyamaz. Bu yazıda Deming’in tespiti bu 5 hastalığını tanımlıyoruz.

  1. Sürekli amaç olmayışı

Bu hastalık sürekli strateji, yönetim yaklaşımı veya amaçlarını değiştiren organizasyonlarda olur.

Bu şu demektir, önceki stratejilerin ve inisiyatiflerin yenisi denenene kadar yeterince etki etmesi için zamanı yok.Yani  çok enerji harcanıyor ama sonuç az.

Bu aynı zamanda çalışanları da kötü etkiler.  Uzun dönem aynı durumda çalışmakta zorlanırlar. Öncelikler değiştikçe çalışanlar motivasyonunu yitirirler, düşük moral, düşük üretkenlik ve yüksek çalışan döngüsü yaşanır.

Aksiyon

Eğer firmanızda bu durumun olduğundan şüphe ediyorsanız misyon ve vizyon metninizle işe başlayın. Eğer çok yanlış değilse değiştirmeyin. Firmanız neye adanmış bir firma ve ne değerleri var? Herkesin bu misyonu izlediğnden emin olun.

Diğeri: tüm ekibin firmanın stratejisinin misyon ve vizyona nasıl adres ettiğini anladığından emin olun. .

Aynı zamanda sürekli gelişme ve inovasyon önemli olduğundan, eğer yeni yönetim tarzları denemek isterseniz çalışanlar sürekli değişen yönetime adapte olmazlar.

Son olarak, yönetimde öz disiplinin önemini vurgulayın. Ve yöneticilerin firma amaçlarını yerine getirmek için çalıştığından emin olun.

  1. Kısa dönem kara odaklanmak

Bazen firmalar kısa dönem karlılıklara uzun dönemden daha fazla odaklanırlar. Bu çoğu zaman hissedarlar daha büyük karpayı istediklerinde veya yönetim kısa dönem büyümeye odaklandığında olur.

Bu hastalık birçok soruna işaret edebilir.Örneğin: firma ürünün kalitesine dikkat etmeden ayın son günü alelacele yüklemesini yapar ve hedeflerini tutturabilir.

Kısa dönem kara odaklanan firmaların ekiplerinde korku oluşmaya başlar bu da inovasyonu engeller.

Aksiyon

Kısa dönem amaçlara odaklanmanın önemli olduğu dönemde de firmanın uzun dönem sağlık ve büyümesini de hesaba kattığınızdan emin olun.

Bu kolay bir görev değildir. Odaklanmada değişiklik tamamen farklı bir yaklaşım gerektirebilir. Değer bazlı yönetim ile uzun dönem strateji geliştirebilirsiniz. Kararları verirken aynı zamanda amaçları da sorgulayın.Bir şey yapmak istediğinizde dikkatlice düşünün. Kısa dönem kazanç getirirken uzun dönem projelere zarar vermiyor değil mi?

  1. Korkuyla yönetmek

Performans ölçümleri yönetim dürüstçe ve adaletlice uyguladığında pozitif bir değişim ve gelişim için güçlü bir araç olabilir.

Fakat, organizasyonlar performans incelemerini korkuyla yönetmek için kullanabilirler. Bu da insanların uzun dönem başarı yerine kısa dönem performanslara yönelmesine sebep olur.

Aksiyon

Firmanızın şimdiki inceleme sürecini gözden geçirin. Yöneticiler performans görüşmelerini destek olma, koçluk yapma, güçlendime ruhuyla mı yapıyorlar yoksa insanları korkutuyorlar mı? Eğer performans görüşmeleri pozitif bir deneyim olarak yaşanmıyorsa değişmeli.

Önce; resmi bir performans görüşmesinden önce her iş sonunda anlık görüşme yapabilirsiniz. Bu bir sonraki işte değişmeyi ve gelişmeyi sağlayabilir. Sürekli gelişime de ortam sağlanmış olur.

Veya, koç veya mentor programları uygulayarak düzenli gelişim de sağlanabilir. Bu ilişkiler tecrübeleri paylaşmak, güven inşa etmek ve insanların becerilerini geliştirmek için fırsat olabilir.

Sonra;performansı nasıl ölçtüğünüzü düşünün. Ölçümlerin de adil olmasına dikkat edin.

Son olarak, performans incelemeleri dürüstlük, empati ve sagı kullanılarak yapılmalı. Ekibin neyi iyi yaptığını ve neyi geliştirebileceğini tartıştıklarından emin olun.

  1. Kıdemli yönetici döngüsünün yüksek olması

Kıdemli yöneticilerin yüksek döngüsünün olduğu firmalar asla bu pozisyonlar birkaç sebepten dolayı tam potansiyel çalışamaz.

İlk olarak; yöneticilerin rollerni anlamaları için zaman gerekir. Aynı zamanda güçlü ilişkiler geliştirmesi, güven inşa etmesi ve uzmanlık geliştirmesi için zaman gerekir. Eğer bugün bura yarın gidecek gözüyle bakılıyorsa bunların hiçbirini yapamaz.

Diğeri; eğer yönetim kadronuzda yüksek döngü varsa, her zaman hıza alışmaya çalıştıkları için kilit yönetcilerin işe katkısı oldukça azalır. Bu demektir ki takımınız asla tam etkili olamayacak.

Yüksek döngü yönetim kadrosunda iş tatminsizliğinin de habercisidir. Bu daha derin bir problem.Örneğin, belki kurum kültürü zehirlidir, veya engelleyici kurallar insanların işlerini etkili yapmasını engelliyordur.

Yüksek yönetici döngüsü aynı zamanda organizasyonun geri kalanında da döngüyü arttırır. Eğer yönetciler sürekli değişirse, yetenekli çalışanlar da kısa dönem zihniyet geliştirirler ve daha stabil bir organizasyonda çalışmaya yönelirler.

Aksiyon

Eğer firmanızın kıdemli yönetici yüksek döngü problemi varsa ilk adım bu problemin sebebini bulmak olmalı. Takım arkadaşarınızla konuşun, ayrılan insanlarla konuşun..

Sebepleri bulup temizledikten sonra iş tatminini arttıracak şeyler inşa edin.Uzun dönem planlara en az kısa dönem planlar kadar yer verin planınızda.

Döngüyü azaltmanın diğer yolu ise kendini işe vermeyi güçlendirmek. Bu iyi ilişkiler kurmak için ortam oluşturmak ve rollerle ilgi ve güçlerin doğru eşleşmesi ile oluşabilir.

Ve eğer teşvikin işe yarayacağını düşünüyorsanız doğru ödeme yapısının kurulmasını sağlayabilirsniz.

  1. Sadece görünen ölçülere odaklanmak

Bazı firmalar neredeyse tamamen kendilerini finansal metrikslerle yönetirler. Diğer bir deyişle müşteri mutluluğu, yüksek ürün kalitesi veya pozitif iş ortamı gibi subjektif ölçülerden ziyade aylık satışlar, vergiler, ödemeler ve harcamalar gibi finansal verilere odaklanırlar.

Tabi ki rakamlar önemlidir Hiçbir firma pozitif bir nakit akış tablosu ve kontrollü harcamalar olmadan ileri gidemez. Fakat finansal verilere olan fazla odaklanma yöneticilerin “hiçbirşeyin değerini değil herşeyin maliyetini” görmelerine sebep olur.

Aksiyon

Bilanço, kar-zarar tablosu ve nakit akış öngörüleri bir organizasyon için önemlidir. Halbuki diğer önemli ölçüleri de inceleyip perspektifinizi genişletmelisiniz.

Bunun için kritik başarı faktörlerinizi belirleyin. Bunlar sizin amacınıza ulaşacağınız ve stratejinizi uygulayabileceğiniz alanlardır.Bunlara ve finansal datalara odaklanın. Ölçümler için de balansed scorecard kullanabilirsiniz.

İlgili diğer yazılarımı da inceleyin, size faydası olacağına inanıyorum.

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir