İyi Bir Logo Tasarımı İçin 10 Süper Tüyo12 min read

Logo tasarımı sanıldığının aksine oldukça kolay bir süreç değildir.

Logo tasarımı sadece biraz renk, font ve hoş çizgileri bir araya koymak değildir.

Logo tasarımı markanın kimliğidir hatta markanın kendisinden daha fazla hatırlanır.

Logo onca emek vererek oluşturduğunuz veya oluşturacağınız blogunuzun veya markanızın en hatırlanacak yeri olacak. O yüzden logo tasarımı markanızın hatırlanması için çok önemlidir.

 

Logo tasarımı süreci, düşünme, artistik bilgi ve sistematik planlama gerektirir. Diğer kelimelerle logo tasarımı sadace oturum tv izlerken logo tasarlayamazsınız.

 

Peki harika logo tasarımı nasıl olur? Bu sayfada logo tasarımıyla ilgili tüyolar bulacaksınız. Logo tasarımıyla ilgili işte o tüyolar;

 

Logo tasarım tüyoları ve sık yapılan hatalar

Logo tasarım tüyoları

1. Basit olduğundan emin olun.

Bunu söylemenin bir milyon yolu olabilir, ama hepsinin özü şu; basit tutun. Sizin logonuz sizin ilustrasyon ve tipografi becerilerinizi göstereceğiniz bir alan değil. Daha çok tasarım içgörünüzün, müşterinizi anladığınızın bir testi olarak düşünmelisiniz. Nike logosuna bakın örneğin;

nike logo

Bir çoğu zaman logo bir altyazı bir başlık veya marka ismi bile gerektirmeyebilir. Fakat yukarıdaki örneğe baktığımızda onun nike logosu olduğunu anlıyoruz. Tüm reklamlarda ve promosyonlarda kullanıyorlar. Hatta logo ile ismini beraber kullanmayı bile bıraktılar.

Hangi marka olduğu şüphesine hiç girmiyoruz. İşte bu basitlikte olmalı bir logo. Karmaşık bir logo sadece tanımlamakta zorlanılmakla kalmaz aynı zamanda müşterisiyle etkileşim içine girmeyi de engeller. Logo bir amblemdir, bir manifesto değil. Bu yüzden basit tutulmalıdır.

2. Çişitli kitlelere çekici gelebilecek bir logo tasarımı hazırlayın

Sanatsal olsun, metin olsun, sadece tasarım olsun esneklik ve adapte edilebilirlik size çok fayda sağlayacak. Diğer bir değişle, dinamik bir logo olmalı. Statik olmamalı. Logo tasarımında katı olmak gelişimi ve innovasyonu engeller, inovasyon öldüğünde tasarım da ölür.

sabayon logo

Logo dinamik olmalıdır. Bu demek değildir ki her hafta değişmeli. Fakat esek bir yaklaşımı olmalıdır. Firmalar logolarının çeşitli müşteri kitlelerine hitap etmesi gerektiğini düşünür. Bu çeşitlilik beklentisine göre müşterinin çeşitli tatları ve zevkleri olmalıdır. Katı bir logoyu müşteri ya sever ya da nefret eder. Esnek olmazsa o nefreti hiç zevke çeviremezsiniz. Katı olmak tasarımda işe yaramaz.

3. Logo tasarımının çok yönlü olduğundan emin olun.

Çok yönlü olması bir logo tasarımını popüler yapmak için çok gereklidir. Eğer logonuz posterlerde iyi gözüküyorsa ama kahve bardaklarında hiç iyi değilse asla popüler olamaz. Dahası, eğer logonuz renk şemasına mahkumsa, iyi bir logo olarak da düşünülemez.

Logo aynı zamanda siyah ve beyaz yapıldığında bile iyi gözükmelidir. Hatta orijinal renklerin dışındaki renklerin bile uygulandığında uygulanabilir olmalı. Örneğin apple logosu, çok yönlü logoya çok iyi bir örnek;

4. Kopyalamayın, ilham alın-Özgün bir logo tasarlayın

Özgün olmak en çok konuşulan ama en az takip edilen önerilerden biri. Bir logo bir markanın kimliğini temsil edebilmelidir. Peki nasıl? Basit! Özgün olarak. Apple logosuna bakın. Elma figürü özgün mü? Hayır. Ama ısırılmış bir elma evet.

Basit bir değişiklik ile bir figür özgün bir logo haline gelebiliyor. Bu şekilde logonuzu özgün yapabilirsiniz. Çok fazla çalışıp uğraşarak değil basit dokunuşlarla ilginç işler çıkarabilirsiniz. Aslına bakarsanız logo tasarımındaki en önemli sınavınızdır.

 

5. Logo tasarımının anlatacak bir hikayesi olduğundan emin olun

Tüm logoların anlatacak bir hikayesi vardır, olmalıdır. Eğer logoya sadece çizgisel bir tasarım veya metin olarak bakıyorsanız, logonun altındaki daha derin anlamları anlatabilecek konuma gelmezsiniz.

İdealinde her logo iki hikaye anlatmalı. 1- açık görünen. 2- gizli olan. Genellikle firmalar tasarımcılara gidip çok havalı gözüken insanın aklını başından alabilecek bir logo isterler.

Havalı ve aklı başından alan demek burada Süpermen demek değil. Temel olarak hazırladığınız logonun içinde görünen ve gizli iki hikaye barındırıyorsa ve sadece öylesine tasarlanmış bir logo değilse, derin bir düşünme ve bir ince ideoloji gerektirdiğini müşterinize anlatabilirseniz; müşteriniz logoyu çok basit bile olsa sevecek ve hatta hayran olacaktır.

Anlamlı olması hakkında toyotanın logosunu düşünün. Logo sadece “T” harfi oluşturan 3 basit daire değil. Toyotaya göre her 3 ovalin kendi anlamları var.

– Merkezdeki oval, müşteri ile firma arasındaki sadakati ve güveni temsil ediyor.

– Dış oval ise toyotanın global anlamda büyüme planlarını temsil ediyor.

– Negatif alan ise firmanın sonsuz büyümesini temsil ediyor.

Ve tüm logo, hep beraber arabaların sembolü olan bir direksiyonu temsil ediyor.

6. Logo tasarımındaki rengin etkisini ciddiye alın

Her tür görsel sunumun özü renklerdir. Birçoğu zaman tasarımcılar renklerin kullanımının önemini es geçer. Beyaz zeminin daha temiz tasarımlar oluşturmak için ideal olduğunu düşündükleri için olabilir. Renkler duyguları etkiler.

İdealinde seçtiğiniz renkler hedef kitlenizin demografik özelliklerine göre olmalıdır. Yaşını düşünmelisiniz, cinsiyetini ve kültürel alışkanlıklarını hesaba katmalısınız. Bu bilgileri sizin sanatsal becerilerinizle harmanlayıp ortaya harika bir logo tasarımı çıkarabilirsiniz.

Seçtiğiniz sektör de buna dahil olmalıdır. Örneğin gıda sektöründe kırmızı ve turuncu açıktırma etkisine sahip olduğu için bu renklerle hedef kitlenize hitap edebilirsiniz.

Her rengin bir mesajı ve verdiği his olur. Örneğin güven vermek istiyorsanız yeşil, sosyal imajı vermek için turuncu, ağır durmak istiyorsanız mor veya siyah gibi..

7. Çok fazla yenilikçi olmayın: Havalı logo tasarımı tuzağına düşmeyin.

Bu tüyo aslında az önce bahsettiğim “basit ol” tüyosuyla paralel gidiyor. Yenilikçilik harika bir şeydir. Üzerine çalışmalı, denemeler yapmalı ve logonuz için süper bir fikirle gelmelisiniz.

Sanatçılar böyle çalışır. Bunu yaparken yenlikçi olmalısınız. Ama ne kadar yenilikçi?

Herşeyin bir limiti olmalı. Çok fazla deneme yapıp harika bir logo tasarımına ulaşabilirsiniz, çok yenilikçi bir şey üretebilirsiniz fakat firmanın felsefesinden uzaklaşmış olabilirsiniz.

Hatırlayın; logo bir sanat eseri değildir. Onun yerine bir logo hem kolay tanınan bir şey olmalı hem de markayla kolay ilişki halinde olmalı. Günün sonunda logonuzu tanıyacak olan müşteridir, sanatçınız değil. Bunu başarabilirseniz logo tasarımı bir başarıdır.

Opera’nın logosuna bakın örneğin, Sadece kırmızı bir “O” harfi. Ama insanlar bunun operaya ait olduğunu biliyorlar. Yenilikçilik o harfini logo olarak kullanmakta yatıyor.

 

8. Logo tasarımında özel tipografinin etkisini ciddiye alın

Logo tasarımına gelince kullandığınız harf tipi özgün olmalı. Aslına bakarsak basit bir el yazısı font en iyi fonttan birçoğu zaman iyidir. İnceleyip kendinize bulabileceğiniz binlerce font var. Bunlardan birini seçebilirsiniz.

Eğer özel ve pek kullanılmayan bir font değilse veya ona o havayı veremiyorsanız, fontunuz birkez keşfedilirse logonuz dakikalar içinde kopyalanır. Bu yüzden özel fontlar tercih edilmelidir. Özel yazı bir logo içinde bir fonta göre daha kolay tanınabilir. Örneğin, Coca-Cola;

 

9. Tahmin edilemez olun: Zekice logo tasarlayın

 Temelde logonuzun izlemeye değer bir tasarımı olmasını ve hikayesi olmasını sağlayın. İlk bakışta logonuz markanızın kimliğini yansıtmalı. Logonuz bir öneride bulunuyor gibi gözükmeli. Mesela bir şemsiye üretici iseniz logonuzda yağmur olmamalı. Bir havayı temsil etmeli. Ama bu güneş veya yağmur olmamalı.

Mesela aşağıdaki logoya bakın. Aslan kuş. İlk bakışta ne görüyorsunuz? Renkli bir kuş ve marka ismi değil mi? Biraz yakından bakın. Kuşun ayaklarına baktığınızda aslanın yüzünü göreceksiniz. Zekice değil mi?

10. Logo tasarımınız zamansız olmalı

Coca Cola çok önemli bir örnek. Logo tamamen zamansız hazırlanmış. Zamansız logo demek logonun kalitesini değiştirmez. Tarz değişebilir, internette bir çok yerde “bu senenin tasarım stilleri” yazıları okuyabilirsiniz.

Trendlere uyum sağlamak isteyen bir firma her sene marka logosunu değiştirebilir. Fakat bu katı bir hatadır. Müşterinin zor öğrendiği logoyu her sene değiştirirseniz müşterilerin aklında hiç kalıcı olamazsınız. ABC logosu 192 de tasarlandı ve şimdiye kadar hiç değişmedi. Bu da zamansız logoya güzel bir örnek.

Siz de websitenize logo hazırlıyorsanız çeşitli örnekler görmeniz zihninizi açabilir.

Sosyal medya logoları

 

Pazarlama siteleri logoları (yabancı)

Pazarlama siteleri logoları (yerli)

Teknoloji firmaları logoları

Gıda zincirleri logoları

Spor kıyafet logoları

Logo Tasarımında Sık Yapılan 10 Hata

Logo tasarımı blogunuzun akılda kalması için önemli bir işaret. Logonuzun tasarımı da mutlaka iyi ve akılda kalıcı olmalı. Hatta sadece logo tasarımı yeterli değil, blogun tema tasarımı da iyi olmalı ve logo tasarımı tema tasarımıyla uyumlu oldu mu oh mis gibi.

Mesela genel tasarımı pastel renklerden oluşan bir tasarımlı siteye logunuzu cart bir yeşil veya neon pembe yaparsanız bu logo patlar ve göze çok dik gelir.

Online mecrada webin de gücüyle siteler ve bloglar tasarımda yarışıyor. Blog ve logo tasarımların güçlü, akılda kalıcı ve kolay okumayı sağlayan renklerin seçildiği bir tasarım olmalı. Yeterince etkili olmayan logo ve blog tasarımları ziyaretçilerin sitede uzun süre kalıp kalmayacaklarının kararını da etkiler. Logo tasarımı ise kurduğunuz markanın kolay hatırlanması için kritiktir. Logo tasarımına blog sahipleri için kritiktir.

Logo yapanların fark etmeden yaptıkları bazı hatalar var. Bunların farkında olmak altın değerindedir. Logo tasarımı yapılırken herkesin yaptığı hataları biz de tekrarlamayalım. Peki iyi bir logo tasarımı hazırlarken en çok yapılan hatalar neler? Nelere dikkat etmek gerek? İşte logo tasarımı yaparken önlem almak gereken sık yapılan hatalar listesi;

 

1. Bir amatör tarafından tasarlanması

İyi bir markanıza iyi bir logo tasarlamak istiyorsanız ucuz logo paketleri satan sitelerden faydalanamayabilirsiniz. Ne kadar öderseniz onu alırsınız.

Profesyonel bir marka profesyonel gözükmeli. Yeni işletme kuranlar zamanlarını ve paralarını ekipman ve mala mülke yatırırlar. Bu gereklidir de. Fakat logo tasarımı gibi soyut varlıklara ödeme yapmayı öncelik vermeyebilirler.

Logoların amatör gibi gözükmesinin en ortak sebepleri şunlar;

 • Marka sahipleri logolarını para tasarrufu yapmak için kendileri yaparlar.
 • Grafik ve tasarım bilen bir arkadaş veya akrabası yardımcı olurlar.
 • Yanlış kişilerden komisyon kurulmuştur. Baskı merkezleri gibi…
 • İşletmeler bazen tasarım yarışma websitesi üzerinden çoğunlukla acemi olan tasarımcıyla çalışırlar.
 • Ucuz logo yapan online sitelerde birine iş verilmiş olabilir.

Yukarıdakilerin hepsi berbat sonuçlara ulaşmanıza sebep olabilir. Eğer logonuz amatörce gözüküyorsa markanız da amatör gözükecek. Bir marka iyi bir logo istiyorsa nereye bakması gerektiğini bilmeli.

Profesyonel bir logo tasarlamak için profesyonel bir tasarımcı ile çalışmanın şöyle avantajları olabilir;

 • Logonuz özgün ve kolay hatırlanır olur
 • Gelecekte yeniden üretmek revize etmek istediğinizde problem yaşamazsınız.
 • Logonuzun hayat süresi daha uzun olur. Birkaç yıl sonra tekrar tasarlanmasına gerek olmaz.
 • Logonuz profesyonel gözükür.

 

2. Trendlere göre tasarlanması

Logo trendlerini takip etmeye odaklanmak logoya ve ürün satışına sezonsal bakmak gibidir.

Trendler gelirler ve giderler ve sonunda klişeye dönerler. İyi tasarlanmış bir logo zamansızdır ve bu son trendlerin peşinden gitmekle başarılacak bir şey değildir.

Başarılı bir logo için, tasarımcıların görevi müşteriniz için özgün bir tasarım ortaya çıkarmaktır. Bu yüzden logo tasarım trendlerini kullanmamak en iyisidir.

 

3. Tarama resimler kullanılması

Logo tasarlarken genel uygulama vektör grafik programları kullanmaktır. Adobe Illustrator veya Corel Draw gibi. Tabii ki alternatifler de var. Mesela Adobe Photoshop. İlk iki program vektör çalışırken photoshop pikselli çalışır.

Pikselle çalışılmış logoları kullanmanız önerilmez. Çünkü hem tasarım revizelerinde hem de boyut ayarlamalarında pikselli çalışmalar sorun yaratır. Eğer logoyu yakınlaştırırsanız pikselleşme yapar. Logoyu her yerde kullanmak için logonun her boyda aynı görünmesi gerekir.

Logo tasarımlarında vektör grafik kullanmanın avantajları;

 • Logo istediğiniz büyüklükte kullanılabilir. Örnek; gemi bile kaplanabilir
 • Logo revizesi daha kolaydır.
 • Diğer medyalara adapte edilmesi daha kolaydır.

 

4. Stock Art barındırması

Logo tasarımında stok vektör grafikler kullanmak müşterinizi riske sokar.

Bu hata genellikle kendi logosunu tasarlayan iş sahipleri tarafından yapılır. Amatör ruhla çalışmak iyidir ama telif haklarını gözetmemek çok amatörcedir. VectorStock gibi sitelerden bir dosya indirmek bir suç değildir. Fakat onları logonuzda kullanırsanız başınıza dert açabilir.

Logo özgün ve orijinal olmalıdır. Lisans anlaşması ise tamamen müşteriye özel olmalıdır. Stok art kullanılması bu kuralları bozar. Kullandığınız bir stok resim başka yerde başkası tarafından kullanılmış olabilir. Yani tasarımınız artık özgün olmayabilir.

 

5. Müşteriden ziyade kendin için tasarlamak

Müşterinin çalışmasına kendi kişiliğinizi asla yansıtmayın.

Bu tür logo tasarımlarını hemen fark edersiniz. Çoğunlukla bu tasarımcının muazzam egosu yüzünden logodan istediğinizi alamazsınız. Eğer süper hoşunuza giden bir font buldunuz ve bunu tasarımında kullanmaya sabırsızlanıyorsunuz… yapmayın.

Önce kendinize bu fontun tasarım yapacağınız markaya uygun mu değil mi diye sorun. Mesela modern harika tipografik bir fontu bir avukatlık bürosu tabelasında kullanmanız müşterinizin istediği bir şey olmayabilir.

Bazı tasarımcılar da logo üzerinde trademark işareti koyarlar. Yaptığınız işten gurur duyabilirsiniz, bir çocuğunuz gibi görebilirsiniz ama kendi kişiliğinizi yansıtmanız ve ondan kopamamanız işe yaramaz. Müşterinin isteklerine sadık kalın.

 

6. Fazla karmaşık olması

Fazla detaylı tasarımlar küçük kullanıldığında veya baskı alındığında pek gözükmez ve tasarım etkisini yitirir.

Parmak izlerinize ancak çok yakından bakarsanız izlerin şeklini görebilirsiniz. Uzaklaştırdığınızda bu izleri hemen görüş alanınızdan kaybedersiniz. Bu durum detaylı logolarda da aynıdır.

Küçük boylarda logo basıldığında karmaşık tasarımlar detay kaybederler. Hatta bazı durumlarda çamur gibi gözükür. Büyük bir hatadır. Bir logonun ne kadar detayı varsa, okuyucu veya müşteri daha fazla odaklanmak için çaba sarf eder. Logo akılda kalıcı ve hatırlanabilir olmalıdır. Hatırlanabilirliğin de en önemli unsuru basit olmasıdır. Nike, McDonald’s ve Apple bunlara güzel örnektir. Her boya uyarlar.

 

7. Etkisi için renklere bağlı olması

Renk olmadan harika diyebileceğiz tasarımınız kimliğinden kaybedebilir.

Bu oldukça bilindik bir hatadır. Bazı tasarımcılar tasarıma renk eklemeye sabırsızlanırlar, bazıları tamamen renge güvenir. Rengi seçmek sizin son aşamadaki işiniz olmalı. Siyah ve beyazdan başlamak en iyisidir.

Her firma logosunun her türlü siyah ve beyaz halini kullanmak isteyecektir. Bu yüzden tasarımcı logonun kimliğini bunun etkileyip etkilemediğini test etmelidir. Eğer logoda bazı öğeleri renkler ayırmak istiyorsanız renk olmadan siyah beyazken bu ayrım gözükmeyecektir.

 

8. Kötü font seçimi

Font seçimi logoyu vezir de eder rezil de eder.

Logoyu tasarlama aşamasında, bir tasarımcının vereceği en önemli karar font kullanımıdır. Bir çoğu zaman uyumsuz veya zayıf font seçiminden dolayı logo başarısız olur.

Tasarımınız için mükemmel fontu bulmak tamamen kullandığınız ikon tarzı ile fontun uyumlu halde bulunmasını sağlamaktır. Fakat bu ustalık isteyen bir şeydir. Eğer eşleşme çok yakın olursa font ve ikon dikkati çekme yarışına girerler.

Eğer tam tersi ise bakan müşteri nereye odaklanacağını bilemez. Burada kilit doğru dengeyi bulmaktır. Ortada bir yerlerde olmalı. Her tür el yazısının kişiliği vardır. Eğer seçtiğiniz font ikonun karakteristiğini yansıtmıyorsa tüm mesaj etkisini yitirebilir.

Tasarım kararı çok ciddiye alınmadığından genelde uyumsuz ve etkisiz fontlar seçilir. Bazı tasarımcılar fontu sonradan ilave ederler. MyFontsand, FontFont giib profesyonel font firmaları bir sürü iyi font sunuyor. Deneyebilirsiniz.

 

9. Çok fazla font kullanmak

Bir logo maximum iki fontla kullanılmalıdır.

Çok fazla font kullanmak birisine tüm fotoğraf albümünü tek seferde göstermeye benzer. Her font farklıdır. Ve okuyucu onu algılamak için zamana ihtiyaç duyar. Çok fazla fontu aynı anda kullanmak kafa karışıklığına sebep olur.

Logo için 2 font kullanmak oldukça yaygın bir uygulamadır. Font kullanımını bu rakama sınırlamak logo tasarımının gücünü ve marka tanınma olasılığını arttırır.

10. Başkaları kopyalamak

Olabilecek en kötü logo tasarım hatası, maalesef bir çok tasarımcının da yaptığı, tasarım çalmak veya başkasından kopyalamak. Maalesef daha ve daha yaygın hale geliyor. Logonun amacı işletmenizi veya markanızın kimliğini görsel olarak yansıtmaktır.

Eğer başkasına benziyorsa başkasının reklamını da yapmış olursunuz. Taklitler aslını yaşatır. Tüm markanızın da tabiri caizse çakma olduğunu düşündürür.  Başkalarını kopyalamanın ne tasarımcıya ne marka yönetimine faydası olur.

Tavsiye yazı: Kurumsal kimlik kitapçığı

Sonuç olarak;

Logo belki de blogunuzda en çok akılda kalacak şey olabilir. Bu yüzden logo tasarımı önemlidir. Kesinlikle logonuzun tasarımını dikkate almalısınız. Logo tasarımında akılda tutmanız gerekenlerse;

 • Her zaman mesajı önce verin
 • Düzgün bir renkli şema vezir de eder rezil de edebilir.
 • Anlaşılması kolay olmalı.
 • Çevresine göre değişmesi gerekmeyen her türlü değişik ortama adapte olabilmeli
 • Yaratıcı yönünüzün logo tasarımını karmaşık hale getirmesine izin vermeyin.

Şimdiye kadar temel logo tasarımı bilgilerini paylaştım ve bazı önemli noktalara dokundum.

Diğer logo tasarım yazıları;

https://www.gelisenbeyin.net/logo-nedir.html

https://www.bilgibaba.com/yazi/logo-nedir-nasil-yapilir

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir