ÜRÜNÜNÜZÜN VAADİNİ GEREKÇESİYLE VERİN!1 min read

Hedef kitleniz üzerinde istediğiniz marka algısını oluşturmak zaman isteyen uzun soluklu bir maraton gibidir. Bütçe ise işinizi hızlandıran ve kolaylaştıran bir araçtır.

İletişim çalışmalarınızda kullanacağınız bir cümle, bir kelime veya bir görsel bile bazen markanız açısından son derece önemli olabilir. Vereceğiniz mesajda hedef kitlenin ne anladığı önemli, bizim ne anladığımız değil.

Dolayısıyla vaadinizi net bir şekilde gerekçesiyle ortaya koymalısınız. Eğer vaadinizi gerekçesiyle açıklamazsanız, zihin negatif gerekçe üretir. Sonuç olarak kusursuz olan ürününüz zihinde kusurluymuş gibi algılanmaya başlar. Böylece kontrolsüz iletişim ile beraber marka algısı düşmeye başlar. Kısaca vaadini ortaya koy-ispatla! Örneğin bu ürün bunu yapar çünkü…

Ayrıca ürünün vaadini verirken faydaya odaklanmak gerekir. Mesela bir sivrisinek ilacı reklamı yapacaksınız; o ilacın sivrisinekleri nasıl öldürdüğünden ziyade, sivrisinekler öldüğünden dolayı keyifli bir uykunun geçirilmesine odaklanılırsa hedef kitle üzerinde daha etkili olacaktır.

Hedef kitle üzerinde markanızın istediğiniz şekilde algılanması için özenle çalışmalı, çabalamalı, kafa yormalı ve tüketiciyi harekete geçirecek söylemler geliştirmelisiniz.

  • Hedef kitlenizi tanımadan,
  • İstek ve beklentilerini bilmeden,
  • Plaza camlarının ardında veya dört duvar arasında,
  • Reklamın iyisi kötüsü olmaz zihniyetiyle,
  • İç görüden uzak,
  • Estetikten yoksun,
  • Masa başı ezber sloganlarla,

Ancak bir çuval inciri berbat edersiniz.

Sonuç olarak;

Tüketicinizi anlayabilmeli, onların bile farkında olmadığı karşılanmamış ihtiyaçlarını görebilmeli ve satın alma kararlarını etkileyebilecek çalışmalara imza attığınız zaman başarılı olursunuz; bunun içinde durmayın, sahaya inin!

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
8Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir