NİŞ (NICHE) PAZAR NEDİR?6 min read

NİŞ (NICHE) PAZAR NEDİR?

 Niş Pazar özel bir ürünün odaklandığı nispeten daha küçük özel bir alt pazardır. Pazar nişi pazardaki özel bir ihtiyacı karşılayan ürün özelliğidir. Niş ürün ise pazarda nispeten daha küçük bir kesimin ihtiyacını karşılayan özellikli bir üründür. Örneğin STAR Sports, ESPN, STAR Cricket, ve Fox Sports gibi spor kanalları spor heveslilerine odaklanıyor. Hatta büyük firmalar bile çeşitli nişler için çalışırlar. Örneği HP üçü bir arada yazıcıları ev-ofisler üretmiş. Niş pazarlar daha küçük olduğundan firmalar için ikincil öneme sahip olabilir fakat düşündüğünüzden çok daha karlı işler çıkarabilirsiniz. İşte niş pazarlara çalışmak için 16 sebep

NİŞ PAZARLAMA HAKKINDA 16 GERÇEK

 1. Çalışacağınız müşteriyi tanımlamak kolaydır. İlgilendiğiniz insanlar daha küçük bir nüfus olduğundan tanımlaması ve pazarlama çalışması yaparken odaklanması daha kolay olacaktır.
 2. Niş pazarınızda uzman olmak ve bilinmek daha kolaydır. Diğerleri için ne yaptığınızı ve kimin için yaptığınızı anlamak daha kolay olur, bu da sizi alanınızda uzman yapar. Bu grup küçük olduğundan daha kolay tanınırsınız. “Uzman firma” etiketi üzerinize yapışır ve sizle beraber devam eder.
 3. Daha fazla referans alırsınız. Ne iş yaptığınızı anlaması kolay olduğundan bireylerin birbirine anlatması da kolay olur. Referans yöntemi ile de iyi müşteriler kazanırsınız.
 4. Ne kadar özgün=O kadar az rekabet Özel müşterilere özel yöntemlerle özel ürünler götürdüğünüzden daha az rekabet oluşur. En büyük avantajlarından biri de kolay taklit edilememesidir.
 5. Pazarlama daha kolay hale gelir. Doğru insanları daha kolay çekebilmeniz için konumlandırma, pazarlama ve markalaşma konuları niş pazarlamada çok daha kolaydır. Niş pazarlama tamamen belli bir niş pazara satmaktır.
 6. Mesajını inceden işlemek daha kolaydır. Yüksek oranda özel müşteriye sahip olmak özel müşterinize özel mesajınızı özelleştirmenizi sağlar. Mesajınızı niş pazarınıza göre özelleştirirken kullandıkları medyaları iyi belirlemenizde fayda bulunuyor.
 7. Potansiyel müşterileri belirlemek kolay olur. Diğer sektörlerden bile lsa potansiyel diğer müşterilerinizi belirlemek, hatta onların iletişim bilgilerini almak, isimlerini bile belirlemek, iletişiminizi daha kişisel ve samimi oluşmasını sağlar.
 8. Ne kadar çok iş o kadar çok marka sadakati Siz artan kalitede hizmet ve ürün tedarik ettikçe daha çok repete iş alırsınız. İnsanlar size daha fazlası için gelirler ve aranızdaki iletişim arttıkça müşteriler daha fazla harcarlar.
 9. Güçlü ilişki kurarsınız. Niş pazarlamacılar zamanla özellikle büyük müşterilerle daha fazla samimi olurlar. Bir zaman sonra bu iletişim doğrudan pazarlamaya da dönüşebilir. Bu iletişim zaten kısıtlı olan pazarda nimet gibidir.
 10. Daha sabit bir iştir. Niş pazarlamacıların müşterilerle güçlü bağları vardır. Rekabet pek yoktur. Bu da aradaki işin daha sabit ilerlemesine ve pek dalgalanmamasına sebep olur.
 11. Becerileriniz gelişir. Firmalar kendi alanlarında zaten uzman olduklarından sürekli becerilerini ve kapasitelerine yenilerini eklerler. Bu da firmanın rekabetçi pozisyonunu güçlendirir.
 12. Focused business. Bu firmalar zamanlarını ve eforlarını yeni fırsatlar aramak veya pazarlama stratejilerini dramatik bir şekilde değiştirmek gibi faaliyetlerle zamanını boşa harcamaz. Onun yerine belli olan alanlarında, daha odaklı ve adanmış kalırlar.
 13. Yüksek kar marjı vardır. Niş Pazar çalışan firmaların kar marjları daha yüksek olabilmektedir. Çünkü müşteriler fiyatı bir belirleyici olarak algılamazlar. Firmanın onlara en iyi çözümü vermelerini beklerler.
 14. Yeni firmalar ve kobiler için idealdir. Daha önce bahsedildiği gibi kısa zamanda olabildiğince çok müşteriye ulaşmaya çalışan yeni firmalar için ideal bir yöntemdir. Firma sınırlı kaynaklarını hedef kitleye odaklayabilir.
 15. Düşük maliyetlidir Niş pazarlama doğası gereği çok düşük maliyetlidir. Pahalı pazarlama kanallarına çok bütçe ayırmak zorunda olmayabilirsiniz. Temel iletişim kanallarına odaklanabilirsiniz, mesela radyo reklamı, tele satış vb.
 16. Niş pazarlamacılar genelde kobilerdir. Örneğin ilk başlarda American Express özellikle niş pazarlama yaptı. Beyaz yakalı orta ve üst düzey yöneticilerden oluşan yüksek gelirli segmentine “yüksek statu kartı” önerdi. Hedef kitleye özelleştirilmiş tekliflerde bulunmak niş pazarlamanın özünde bulunuyor. Ve American Express dünya üzerindeki bir çok ülkede bu sayede başarısını ikiye katladı.

 

NİŞ PAZARA ULAŞMAK İÇİN 9 TAKTİK

Eğer dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız iş sayfanız haliyle twitter, facebookta vardır ve ilgili sitelere reklam veriyorsunuzdur. Ancak, niş bir işiniz varsa reklamlarınıza daha fazlasını dahil etmelisiniz. Sadece facebook beğen’leri veya twitter takipçileri dışında daha fazla etkileşim kurmalısınız. Niş pazarınıza ulaşıp potansiyel müşterilerinizi daha fazla etkileşime yürütmek için online ve offline içeriğinizi iyi ayarlamalı, ince ayarlarını da iyi yapmalısınız. İşte niş pazarla etkileşim için taktikler;

 1. Yazılarınızdaki kelimelere ince ayar yapın. Doğru kişileri sayfanıza çekebilmek için doğru anahtar kelimeleri kullandığınız bir arama motoru optimizasyonu yapın.
 2. Yaşam tarzı pazarlama tekniklerini değerlendirin. Müşterilerinizi takip edin ve sık sık gittikleri yerlerde reklam yapın.
 3. Partnerinizi iyi seçin Sizin uzmanlık alanınızda çalışan fakat sizde rekabet etmeyen ve etmeyecek firmalarla işbirliği yapın. Bu firmalar sizin isminizin yayılmasına yardımcı olacaktır. Örneğin iyi kombinasyonlar şöyle olabilir; makyaj sanatçısı ve fotoğrafçı, fitness hocası ve beslenme uzmanı gibi..
 4. Numune dağıtın. Küçük firma sahiplerine bu fikir zorlayıcı olabilir fakat bu zaten özellikli olan niş ürünü daha iyi anlatmanız için gereklidir. Mesela numunelerinizi bloggerlara dağıtırsanız onlar ürün numuneniz için post yazarlarsa firmanız iyi bir PR yapma fırsatı yakalar.
 5. Birebir tanışma yolları açın. Firmanın yüzü olarak topluluklara katılıp hedef kitlenizin arasına karışın, gerçek bireylerle tanışın. Yerel gruplara katılmak, toplantılara ve konferanslara katılmak müşterilerle birebir tanışma fırsatı verir. Kutlama etkinliklerinde stand açın. Böyle etkinliklerde birebir tanışmafırsatı elde edersiniz.
 6. Bir şey yap, en iyisini yap.Nadir bulunan kitaplar, fotoğraflar vs. sayesinde SWANN açık arttırma dünyasında nişle aynı ismi aldı. Bir konuya odaklanıp o konuda derinleştirmek işinizi kolaylaştırır.
 7. Üç aşama testi.Yeni bir fikrin pazara uyup uymadığını anlamak için en az 3 kez deneyin.Örneğin Swann markası vintage kalem pazarına girmeye çalıştı. İlk ihale patladı. İkinci vasattı ve üçüncü ortalama sonuç verince fikirden vazgeçtiler.
 8. Kalplerini kazanın.Niş pazarınızı geliştirirken kafadan ziyade kalp daha önemlidir. Niş müşterilerinize kendilerini iyi hissettirecek etknlikler planlayın.
 9. Parayı takip edin.Bir ajans araştırma yapıyor. Önce finansal becerilerini arttırdıkça rekabeti daha iyi analiz edip, niş bir pazar fırsatını görüyor. Şöyle ki; büyük entegre ajanslar her şeyi yapabilirler, ama hiç birinde konu uzmanlığı derinleşmiş olmuyor. Bu sırada küçük uzman ajanslar sermaye pazarının inceliklerini biliyor fakat sadece geleneksel medya ilişkilerini deneyimlemişler. Hemen aradaki beyaz boşluğu doldurmak için bir konumlandırma hazırlıyorlar. Firmalarını artık derin kategori uzmanlığı olan entegre iletişim ajansı olarak konumluyorlar, ve bir boşluk dolduruyorlar.

 

Eğer niş pazarları belirlemek kolay olsaydı hiç niş Pazar olmazdı. Niş pazarları daha yakından tanımanızı umduğum maddeler umarım rakiplerin arasından sıyrılmanıza yardımcı olur.

21 NİŞ WEBSİTE VE SOSYAL AĞ ÖRNEĞİ

Firmalar sahadan niş pazarlara açıldığı gibi bir çok online websitesi veya sosyal ağlar da niş pazarlama örneği olarak gösterilebilir. İşte 21 örnek..

 

 1. Dogster– Köpek sevenler için sosyal ağ. 120,000 üzeinde Facebook fana sahip
 2. Untappd– lokal barları ve biraları keşfetmenizi sağlayan websitesi
 3. CafeMom– bir milyonun üzerinde annenin takip ettiği, ağızdan ağza kampanya yapılabilecek etkili bir mecra
 4. Book In A Week–  Yazarları ve okuyucuları bir araya getiriyor.
 5. Dribbble – tasarımcıların çalışmalarının ekran görüntüsü ve süreçlerini paylaştıkları bir niş bir platform
 6. LineForHeaven– Dini niş bir topluluk
 7. Stachepassions– Bıyık sevenleri bir araya getiren niş bir topluluk sayfası, aynı zamanda flört sitesi.
 8. Fubar– 9 milyon kayıtlı üye ile birlikte, dünyanın en büyük online barı.
 9. Ravelry– Örgü nakışçıların toplandığı bir site, moda tasarımcıları takip ediyor.
 10. Classmates-  Eski nesillerin okul arkadaşlarını bulmasına yarayan niş bir site. Bir çeşit sanal yıllık kitabı
 11. BirdPost-  Kuş bakıcılarının buluştuğu niş bir site. Kuş takip etmeye yarayan sistemler de var.
 12. Meetup– Gerçek hayatta insanları buluşturan niş bir site. Tek bir amaç için çeşitli şehirlerden binlerce insan bir araya geliyor. Eşini bu toplaşmalardan bulanlar da var J
 13. ThirdAge– Eski nesillerin buluşmak için kullandığı niş bir sosyal ağ.
 14. Behance–  Kreatif ve görsel sanatçıların toplandığı niş bir sosyal ağ
 15. BikerOrNot– Bisiklet, mobilet ve motorsiklet severlerin buluştuğu niş bir sosyal ağ
 16. Curbly– “Kendin yap” aşıklarının toplandığı niş bir sosyal ağ
 17. BakeSpace–  Yemek yapmayı sevenlerin tarif paylaştığı niş bir sosyal ağ
 18. BlogHer– Bayanların genel hayat üzerine yazdıkları blog sayfası. Büyük ve niş bir ağ.
 19. LawLink– Avukatlar ve kanun çalışanlarının bulunduğu ve soruları cevapladıkları topluluk
 20. CraftersCommunity- El işi sevenlerin toplandığı niş bir topluluk.
 21. Dailyburn– Egzersiz heveslileri için oluşturulmuş niş bir site. Bireyler gelişimlerini gösteriyor bir birine tavsiye veriyorlar.

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir