PİYASADA İKİNCİ OLMANIN 8 FAYDASI3 min read

Piyasada ikinci olmanın avantajı olan bir ürünün başarısını veya başarısızlığını görerek bunu avantaja çevirmek ve fayda sağlamaktır.

Her sektörden her girişimci aynı şey söylüyor; piyasada ilk olmak iyidir ama ikinci olmak da iyidir. Harvard BR ye göre birçoğu işadamı piyasada ilk olmayı başarının sırrı olarak görüyor. Fakat piyasaya ilk girenlerin 47%si başarısızlıkla sonuçlanıyor. Birçoğu zaman Pazar liderini takip etmek firmaları daha başarılı yapıyor. Pazarda ikinci olmanın en büyük artısı ilk giren hatalarından öğrenmek.

Mesela;

 1. Apple MP3 oynatıcıyı keşfetmedi, ama mp3 oynatıcıyı iPod’a çevirirken iyi iş çıkardılar.
 2. IBM ev bilgisayarını icat etmedi ama uzun süre dünyanın en çok bilgisayar satan firması oldu.
 3. Google arama motorunu ilk bulan değildi, webcrawler buldu, ama çıkardıkları iş çok tuttu.
 4. İlk online kitap satış sitesi books.com 1991de kuruldu fakat 1995te kurulan amazon.com daha iyi iş çıkararak dünya çapında bir firma oldu.
 5. İlk macintosh 1984te çıkmasına rağmen daha fazla kişiye ulaşan microsoft windows 1990da çıkmasına rağmen çok büyük iş çıkardı.
 6. General Motors ilk ucuz arabayı çıkarmadı, Ford çıkardı ama General Motors şimdi ABD’de piyasanın 205 Pazar hakimi.
 7. Mikroçipleri ilk keşfeden Texas Instruments firmasıydı ama şimdi en büyük üretici Intel.

Bunun gibi yüzlerce örnek var. İlginç bir şekilde blablacar ile tanışıp evine götürdüğüm bir girişimci öğrenci amerikalı yatırımcılardan duyduğu çok güzel bir lafı söyledi. Hiçbir şey için geç değildir, erken olabilir ama geç değil.

 

Her ne kadar pazarda ilk olmak iyiyse de ikinci olmanın bir çok avantajı var. Mesela;

 

 1. Hatalarından öğrenirsiniz. En büyük avantajlarından biri piyasada ilk olan rakibin hatalarını görmek. Neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını görürsünüz. İşe yaramayan şeyler için zaman ve para harcamazsınız. Bu size bir nevi Pazar araştırmasıdır. Ürünü geliştirmeye daha fazla zaman ayırırsınız. Fiyatlandırma konusunda da fikir vereceği için hatalı fiyattan piyasaya çıkmazsınız.
 2. Yeniden yaratmaktansa olanı geliştirebilirsiniz. Derler ki “İyi sanatçılar ödünç alırlar iyi sanatçılar çalarlar”. Steve Jobs ve Bill Gates’in de servet yaparken bu sözün içni doldurarak çalıştığı söylenir. Hatta Betles’ın da bass ve gitar çalarken bazı parçaları başkalarından “ödünç aldığı” söylenir.
 3. Yeni Pazar yaratmaktansa olandan pay alırsınız. Piyasada ilk firma tüketicilerin bir sorununa çözüm bulduklarına inandırmak zorundadırlar. Bu oldukça masraflı ve işgücü gerektirir. Piyasaya ikinci giren için zaten Pazar oluşmuştur. Birçoğu zaman hazır pazardan pay almak sıfırdan Pazar oluşturmaktan daha ucuzdur.
 4. Yol haritasını daha bilinçli çizersiniz. Diğer bir piyasa ikincisi avantajı da şudur; pazara ilk girenin kullandığı teknolojiyi, dağıtım sistemini, Pazar geliştirme tekniklerini, hammadde tedariğini, hatta kanunların revizesindeki lobi çalışmalarını gözlemleyip yol haritası çizebiliriz.
 5. Müşterilerin ne istediğini anlarsınız. Mevcut bir firma veya rakipten müşterilerin aslında ne istediğini de anlarsınız. Rakip müşteriye tanıtım çalışmaları sırasında müşterilerin örneğin sosyal medyadaki tepkisinden ne talep ettiklerini anlayıp bir Pazar araştırması yapmış olursunuz. Ürünü ilk çıkardığınızda ise daha gerçekçi planlama yaparsınız.
 6. Pazar araştırması için zaman ve para tasarruf edersiniz. Bir rakip piyasaya çıkınca eğer akıllılarsa ürünü test eder ve piyasaya uydururlar. Rakibin ürününü inceleyerek neyin işe yaradığını neyin yaramadığını anlarsınız. Bu da zaman ve para tasarrufudur.
 7. Müşteri kazanma planını daha kolay yaparsınız. Bazı araştırmalarla firmalar nasıl müşteri kazanıyor öğrenirsiniz. Müşteriyi daha karlı kazanmanın yolunu bulmak için birden çok kanaldan test etmek gerekir. Bu da zaman ve para demektir. Piyasaya ilk girenin müşterileri nasıl kazandığını analiz etmek stratejinize yön verebilir.
 8. Piyasaya ilk giren rakip müşteriyi ürün hakkında eğitir. Eğer piyasa yeniyse, rakibin yaptığı pazarlama ve satış aktiviteleri müşteriyi eğitmeye ve pazarı genişletmeye de yardımcı olur.Özellikle müşterilerin birden fazla ürün aldıkları bir pazarsa bu değerlidir.

 

Sonuç olarak, popüler inanışa göre pazarda ikinci olmak veya hatta olan bir ürünün replikasını yapmak büyük iş çıkarmayı sağlayabilir. Her ne kadar piyasada ikinci olmak sınırlı potansiyel demek olsa daha düşük risk demektir. Ve örnekler gösteriyor ki piyasada ikinci olmak birincinin başarısından çok daha fazlasını getirebilir.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir