PAZARLAMA TAKVİMİ1 min read

500 pazarlamacının katıldığı bir araştırmada görülmüş ki pazarlamacıların 70%i halen işlerinin takibi için herhangi bir pazarlama takvimi yerine duvar takvimlerini veya bilgisayardaki dijital takvimleri kullanıyorlar. Birçoğu pazarlama takvimi kullanmıyor.

Pazarlama karışık bir iştir. Birçok bileşen, plan, stratejiyi, aktivitelerini yıl boyunca organize etmek ve ekip içinde iletişimi ve iş bölümünü sağlamak her zaman kolay olmayabilir. Bir de ekip daha büyükse işler daha da birbirine karışır. Ekip arasında iletişim sağlayan bir sistem bir pazarlama takvimi daha etkili olur. Pazarlama takvimi kullanmanın pazarlama müdürüne birçok faydası var. Mesela,

  1. Pazarlama aktivitelerinde kümelenmeyi gösterir.Birçok yapılacak işin bir araya toplanması size o işleri biraz dağıtmanız gerektiğini gösterir. Bazı işlerin sektörel yoğunluğu sebebiyle oluşabilir. Örneğin 3.çeyrekte yaz tatili ajanslarının yoğunlaşması gibi.
  2. Pazarlama aktivitelerinin arasındaki boşlukları gösterir. Aktivitelerin arasındaki boşlukları tespit edersiniz, bu boşlukların olması müşterileri soğutabilir. Pazarlama/marka müdürü olarak amacınız akıllarda ilk olmayı başarmak. Tutarlılık ve tekrar kritik iki kelime. Pazarlama takviminizde boşluklar bırakmayın.
  3. Pazarlamanızı daha kolay değerlendirmenizi sağlar.Yıl sonunda veya belli periyotlarda değerlendirip puanlayabilirsiniz. 1’den 10’a kadar ölçülendirebilirsiniz. Bu ölçümlemeyi bir sonraki dönemde de kullanabilirsiniz.
  4. Tüm pazarlama aktivitelerini tek bir sayfada görebilirsiniz. Tek kampanyadan tüm pazarlama aktivitelerine kadar her şeyi tek sayfada görmek takibi ve iş akışını inanılmaz kolaylaştırır. Firmanızın webinar, etkinlik takibi, eğitim içeriği oluşturma, reklamların yayını gibi bir çok etkinliği aynı sayfadan takip etmek büyük resmi daha iy görmenizi sağlar. Çeşitli firmaların takip takvimleri var mesela Marketo’yu inceleyebilirsiniz.
Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir