5 PERAKENDE MÜŞTERİ TİPİ1 min read

Perakendecilerin profillerini, satınalımda soracakları soruları, alımda yaklaşımları önceden bilmek marketingcinin üzerinde sıkıca çalışması gereken bir konu. Slogan üretirken, satıcılara cevap verirken, yol haritası çizerken hep kullanacağınız istatistiklerden biri de perakendeci profilleri ve aralarındaki dağılım. Bizim sektörde gittiğim fuarlarda yaptığım gözlemlerden çıkarttığım sonucu sizle paylaşıyorum. Umarım fikriniz gelir 🙂

PERAKENDE

 

PERAKENDECİ SEGMENTLERİ

%40 Ucuzcular: Küçük toptancıyla çalışır, ödemede zorlanır, sadece fiyata bakar. Pazarlıkçılar.

%35 Garanticiler: En banko ürünleri alırlar, kalite fiyat veya ambalaj önemli değildir, işin kolay olmasını ister, tanıtımda isteksizler. Büyük toptancıyla çalışırlar.

%10 Değişik bir şey varmıcılar: Müşteri odaklılar, banko ürünlerin yanında değişik ürünleri müşterilerine sunmayı severler, çeşit severler. Değişik ürünleri önce onlarla test etmek faydalı olabilir.

%10 Bizi Mahçup etmesinciler: Ucuz olsun ama çok ucuz olup da dükkandan müşteri kaçmasın isteyenler. Orta fiyatın biraz altındaki ürünlere ilgi duyuyorlar. Çok dolaşıp fiyat alıp cost/performance incelerler.

%5 Hangisi kampanyalıcılar: Büyük oranda kampanyalı ürünlere ilgi duyarlar, hangi toptancı kampanya sunarsa onu tercih ederler.

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir