WORDPRESS TEMANIZI DEĞİŞTİRMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEN 10 ŞEY2 min read

WordPress, temanızı değiştirmek çok kolay ve bu şekilde tüm blog görselinizi değiştirebilirsiniz. Bu çok güzel bir özellik. Bunun için bir tasarımcı veya yazılımcı olmak zorunda değilsiniz. Hatta ara ara değiştirmek tam istediğinizi bulmaya çalıştığınız dönemde gerekli olablir. Fakat her değiştirdiğinizde bazı kritik noktalarda dikkatli olmalısınız. Bu dikkat bloğun daha iyi çalışması için gerekli. Sadece yüklemek ve geçmek yeterli değil. İşte WordPress temanızı değiştirmeden önce dikkat etmeniz gereken noktalar;

 

  1. Tam yedek alın. Tüm emeğinizin yedeğini almak herhangi bir aksilikte hemen geri yüklemeyi sağlar ve rahat bir nefes aldırır. Tam yedek demek tüm eski temalarınız, pluginleriniz ve diğer gerekli tüm veritabanı veya elemanlar.
  2. Plugin ve küçük kod eklentilerinize not edin. Yeni temanızı yüklediğinizde function.php dosyasına, footer, header gibi alanlara kodlar eklemiş olabilirsiniz. Bunları not edin tekrar eklemek durumundasınız. Eski kullanmayacağınız eklentileri kaldırın yoksa siteniz yavaşlar.
  3. Bakım moduna alın. Gerekli ayarlamaları yapmak için zamana ihtiyacınız varsa uzun süre siteyi ziyaretçilerin bozuk görmesindense bakım moduna alın. Ya da diğer seçenek “yapım aşamasında” plugini kullanmanız. Bu mesajı da kişiselleştirebilirsiniz.
  4. Kullanıcılara değişimi bildirin. Kullanıcılara değişimi bildirmeniz önemlidir. Email tın ve bilgilendirin. Sosyal medya hesaplarında da değişimleri yapın.
  5. Reklam kodu ve tasarımını tekrar ayarlayın Sitenin tasarımını bozmaması adına reklam kodunda ve tasarımında ince ayar yapın. Özellikle Google Adsense, Chitika, Clicksor vb ile çalışırken bu önemlidir. Detaylara dikkat edin çünkü her reklamverenin farklı reklam kodu olur.
  6. Tüm browserlarda test edin. Siz ne kadar temayı beğenseniz de bir browser sitenizi istediğiniz gibi göstermiyor olabilir. Bu yüzden tüm browserlarda temanızın düzgün gözüktüğünden emin olun. Temanın her şeyini test edin. Bunun için çevrenizden yardım alabilirsiniz. Arkadaşlarınız aileniz sizin için siteyi farklı bir göz ile test etsinler. Beta versiyonda çalıştırmak resmen değiştirmeden önce daha iyi bir fikir olabilir.
  7. Güvenlik. Bu önemlidir. Ücretsiz temalara hackerlar istemediğiniz linkler yerleştirebilir. Exploit scanner plugini ile bu taramayı yapabilirsiniz.
  8. Linkler Tüm linklerin çalışıp çalışmadığını anlamak için tek tek tıklamanız en sağlıklısı ama uzun zaman alır. Bunun için yine wordpress sitesinden indirebileceğiniz broken link checker pluginini Logonuza da ana sayfa linkini vermeyi unutmayın bu arada.
  9. Sidebar üzerine yazılacak Birçok insan sidebarına yazı ekler, reklam, linkler, widgetler eklerler. Eğer widget destekli bir wordpress teması kullanıyorsanız sorun değil, çünkü widgetler yerinde durur. Eğer sidebara bir şey elle eklemişseniz onu bir yerlere kaydedin ve sonra tekrar elle ekleyin.
  10. Temanın yüklenme zamanını test edin. Temanızın yüklenme zamanı kullanıcı deneyimi için çok önemlidir. Yükleme zamanını google page speed insights ile kontrol edebilirsiniz. Fakat sadece ana sayfayı değil birçok sayfayı kontrol etmeniz daha sağlıklı.

 

 

Sonuç olarak WordPress sitenizde kullanacağınız temalar olabildiğince çok ve her gün yeni harika temalar üretiliyor. Basit bir tema temel işi yapabilir ama daha iyisini istiyorsanız daha iyi temaları denemelisiniz. Bu küçük bir nüans değil çünkü bilginin sunumu da oldukça önemli. Temaları değiştirirken de bazı önceden yaptığınız ayarlamaların silineceğini ve yedeğini almanız gerektiğini bilmelisiniz. Ayarlamaları not etmeli, pluginlerin listesini yapmalı, reklam metinlerine tekrar bakmalısınız.

 

Bu yazı bunun gibi almanız gereken tedbirlerle ilgiliydi. Sizin de eklemek istediğiniz olursa lütfen yorumlar bölümüne ekleyin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.