Yeni Blog Yazarlarına Altın Niteliğinde 57 Teknik [Ustalardan..]14 min read

Bilginiz veya hevesiniz var ve yeni blog açmak istiyorsunuz.yeni blog yazarı

Yeni blog yazarı olmak istiyorsunuz!

Süper karar!

Yeni blogunuzla uzun bir yolculuğa çıkacaksınız ve kendinize ait bir alanınız olacak. Hepsi harika!

Yeni blog yazarı olarak bir acemilik dönemi geçireceksiniz.

Acemilik döneminde ürettiğiniz içerikleri yayınladıktan sonra yaptığınız hataları daha sonradan fark etmeye başlayabilirsiniz. Mesela;

 • İçerikleri yanlış ürettiğinizi fark edebilirsiniz.
 • Sitenizde çalışmayan bir fonksiyonu sonradan fark edebilirsiniz.
 • Siteyi yavaşlatan bir hatadan dolayı az trafik alabilirsiniz.
 • İçeriklerin yazım tasarımı iyi olmadığından birçok ziyaretçinin sayfayı çabuk terk ediyor olabilir.
 • Aksiyon butonlarını yanlış yere koyduğunuzdan tıklatamıyor olabilirsiniz.

Bunların hepsi yeni blog yazarlarının yaptığı hatalar olabilir. Her öğrendiğiniz yeni bilgi ile tepetaklak olabilirsiniz. Tekrar geri dönüp her şeyi düzeltmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu blog yolculuğunda en baştan ustaca davranmanız size çok zaman kazandırır.

Blogunuzu açmak çok kolay fakat sürdürmek emek istiyor. Birçok yeni blog yazarının bu sabrı göstermediğini ve vazgeçtiğini biliyoruz. Blogunuzu güncel tutmak ve iletişim aracı olarak görmek durumundasınız. Tabi sadece tek taraflı iletişim ve hobi olarak blog yazanlar da var.

Ne demiş üstad

Blog ne bir günlüktür ne bir magazindir. İnsanlar ikisinin arasında bir şey olduğunu düşünür ama ikisi de değildir. İkisinden de öğeler içerir.

Lemn Sissay

Yeni blog yazarı olarak blog açarken ve açtıktan sonra daha her şey çok yeniyken hata yapabilirsiniz, kısa vadede sorun yok, çünkü kimse tanımıyor ve düzeltebilirsiniz. Fakat blogunuz büyüdükçe her şeye daha dikkat etmek ve en başından beri bazı konuları sıkı tutmanız en iyisidir. Ustalaştıkça yeni blog yzarlarının yaptıkları hatalardan sıyrılmanız gerek.

Bu makalede blogunuzu alt yapısından içeriğine, yazı tasarımından SEO’suna kadar kapsamlıca incelemeniz için kritik ve temel bilgiler bulacaksınız.

Bu teknikleri yeni blog yazarlarının blog hayatının temeli olmalı. Bu yolda inanılmaz işinize yarayacak.

Yeni blog yazarlarına altın tavsiyeler

Blog altyapısı ve sistemi;

 1. Blog açma motivasyonunuzu canlı tutun.

Yeni blog yazarlarının mutlaka bir hevesi ve ideali vardır. Yeni Blog neden açmanızın bir çok haklı sebebi olabilir.

 • Uzmanlık alanınızı göstermek
 • Bilgi birikiminizi paylaşmak
 • Hobi olarak yazmak
 • Günlük olarak kullanmak ya da
 • Para kazanmak için çalışıyor olabilirsiniz.

Hepsi geçerli sebepler. Fakat blog süreklilik gerektirir. Para kazanmak ve büyümek istiyorsanız devamlı çalışmalısınız. Motivasyonunuz canlı durmalı. Yeni blog yazarlarının bir çoğu motivasyonunu uzun süre canlı tutamıyor. Bu yüzden gerçekten istiyor olduğunuz motivasyonunuzu canlı tutabileceğiniz konuya odaklanın.

 

 1. Blog ile websitesi arasındaki farkı anlayın.

Yeni blog yazarı olarak ilk yapacağınız şeylerden biri blog ve websitesi arasındaki farkı anlamak. Eğer günlük veya haftalık yani belli bir sürede içerik üretecekseniz ve sürekli güncelleyecekseniz, blog sizin için daha iyi olabilir.

 1. Sayfa tasarımını ciddiye alın.

Bir sayfada veya ana sayfada olması gereken temel unsurları yeni blogunuza eklediğinizden emin olun. İnsanların sitenizi F şeklinde tarayarak okuduğunu bilin ve içeriklerinizi ve ana sayfa tasarımınızı buna göre tasarlayın.

 1. Logonuz olmalı.

Logo neredeyse olmazsa olmazlardandır. Hem akılda kalmak hem de görünce hatırlaması kolay olsun diye yeni blogunuzda logonuz olmalı. Logo tasarımında dikkat edilecekleri göz önünde bulundurun.

 1. Doğru hosting seçin.

Host bilgilerinizin saklandığı yerdir. Bilginin güvenliği, trafiği kaldırma gücü, hızı açısından doğru host çok önemlidir. Yeni blogunuz için Türk bir hosting bulun. Yerli hostinglerden daha fazla hız alırsınız. Bu yüzden ben turhost kullanıyorum.

 1. Altyapıyı iyi kurun ki popüler olunca çökmesin.

Yeni blog yazarlarının bloglarının ne sonuç alacağı belli olmayabiliyor. Birden parlayabilir ve meşhur da olabilirsiniz veya tam tersi. Siz aklınızı olumluya çalıştırın tabi.

Altyapınız, hosting firmanız ve paketiniz öyle iyi olmalı ki bu trafik artışını kaldırabilsin. Yeni blogunuz için hostu seçtikten sonra hostun sunduğu hosting paketlerini de kendinize uygun olanını seçmelisiniz. İyi bir hosting paketi seçin.

 1. WordPress kurulumundan sonra hazırlığınızı yapın.

WordPress tema kurulduktan sonra kendi temanıza dönüştürmek ve kişiselleştirmeniz için bazı yapılacak ince ayarlar vardır. Bunları mutlaka yeni blogunuz için hazırlayın.

WordPress.com ile wordpress.org arasındaki farkları iyice anlayın ve hangisi sizin ihtiyacınızı görecek karar verin. Yeni blog yazarlarının bazıları ücretsiz olsun diye wordpress.com’u tercih ediyor fakat wordpress.org önünüzü açık tutmak için çok daha fazla seçenek sunuyor.

Diyelim ki wordpress.com’u seçtiniz ve sonrasında wordpress.orga geçtiniz. Geçiş sürecini iyi yönetin ve ilk kişiselleştirmeyi yapın. Ardından her blogta olması gereken temel gerekli eklentileri mutlaka yükleyin.

 1. Site tasarımını dikkatli değiştirin.

Yeni blogunuz oturmaya başlayınca düzenli okuyucuları da varsa tasarım değiştirmek zorlaşır. Yeni blog yazarları istediği zaman temayı ve tasarımıdeğiştirebileceklerini düşünebiliyorlar. Fakat okuyucular sık değişiklikleri sevmezler. Tasarım değiştirdiğinizde de okuyucularınızın 95%ini elinizde tutmanın taktiklerini hayatınıza geçirin.

Ayrıca bilgilerinizin korunması ve güvenlik açısından da wordpress temanızı değiştirirken dikkat etmelisiniz.

 1. Ping servislerini iyi kullanın.

Ping yazınızın birçok yere yazıldığını hatta ilk olarak burada yazıldığını haber veren servistir. Yazınızın çalınması durumunda google sizi korur. Yeni blogunuzda ilk baştan itibaren ping servisini kullanın ve en güncel listeyi yükleyin.

 1. Sitenizi hızlandırın.

Yavaş açılan siteleri bu kadar hızlı alternatifleri varken kimse istemez. Yeni blogunuzun açılışını hızlı tutun. Yeni blogunuzun açılmasını hızlandıracak tüm taktikleri mutlaka uygulayın.

 1. SEO uyumlu akılda kalıcı bir domain seçin.

Google ilk başta blogunuzun ismine bakıyor. Konuyla ilgili domainler daha fazla ilgi görür ve sıralamada üstlerde çıkar. Bu garanti bir bilgi değildir. İsminizi de kullanabilirsiniz. Ama aılda kalıcı olmasına dikkat edin.

İnsanların birbirine anlatırken akıllarında kalacak bir isim olmalı. Danışmanlık yapacaksanız ve isminizi almak isterseniz de kullanışlı bir seçim yapmış olursunuz.

 1. Yeni blogunuzu acemi gösterecek hatalardan kaçının.

Aşırı reklam gösterimi, sosyal butonların olmaması, yorucu renkler, etkisiz kayıt formu gibi blogunuzu diğerlerine göre acemi göstermesi girenlerin kısa sürede çıkmasına sebep olur, yani hemen çıkma oranını yükseltir.

 1. Temel blog yazı yazma hatalarından kaçının.

Yeni blogunuza yazarken her gün yazmaya çalışmak, sadece içeriğin yeterli olduğunu düşünmek, tamamen SEO odaklı yazmak gibi temel strateji hatalarına yeni blog yazarları çabuk düşebiliyor. Siz kaçının. Böyle hareket etmek yeni blogunuzun büyümesini engelleyebilir.

 1. Blogunuzda 3 tane önemli alanı iyi kullanın.

Sayfada en etkili yerler olan sol köşe, sağ yan ve makale sonunu verimli kullanın.

 1. Isı haritasıyla tüketicilerin gözlerini takip edin.

Yeni blog yazarı olarak yeni blogunuzda okuyucuların sayfada nerelere odaklandıklarını, nerelerde fazla durduklarını, nereleri çabuk geçtiklerini görüp kendinizi ve blogunuzu geliştirebilirsiniz. Isı haritası Mouse hareketleri takip edip odaklanılan yerleri size gösterir. Isı haritası kullanın. Bu bilgiler size ışık tutacaktır.

 1. Aksiyon butonlarını ustaca hazırlayın.

Aksiyon butonları okuyucuya istediğiniz yönlendirmeyi yapan yerlerdir. Bütün amacınızı yazının içinde gerçekleştirebileceğiniz en kritik alandır. İyi hazırlamanız gerekir.

Para kazanma

 1. Blogtan para kazanmanın tüm yollarını deneyin.

Yeni blog yazarlarının bazıları blogundan para kazanmayı doğru bulmayabiliyor. Para kazanmakta utanılacak bir şey yok. İyi blog yazarları blog yazarak en çok ürün veya hizmet satışından para kazanıyor. Ama birçok yöntem daha var. Bu yöntemleri hayatınıza katın.

 1. Bir reklam ağına abone olun. Adsense en bilinenidir.

Yeni blog yazarısınız ve blogunuza trafiğiniz artmaya başladı. Heyecanınız da artmayabaşlayacak. Tıklanan reklamlardan gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Bunun için bir reklam ağına üye olmalısınız. Adsense reklam ağına abone olabilirsiniz. Hatta adsense reklam gelirlerini arttırmayı da ayrıca çalışabilirsiniz.

 1. Adsense dışında reklam ağlarını da hesaba katın.

Reklam ağları kazandırma açısından birbirine yakındır. Yeni blog yazarlarının bir çoğu hemen google adsense’e odaklanıyor. Fakat bazı alanlarda bazı ağlar daha fazla kazandırır. Kendinize göre ağı bulun, diğer ağları da inceleyin.

 1. Reklam yerleşimi için eklentiler deneyin.

Reklamın sayfada yerleşimi okuyucuların göz gezdirdikleri yerler ile örtüşmesi gerekir. O yüzden reklamları sayfada bilinçlice yerleştirmeniz gerek. Yeni blog yazarı oladuğunuz dönemde bunu içgüdülerinizle tespit edemeyebilirsiniz.

Sayfada göz takibi yapmak için ısı haritaları da kullanabilirsiniz ki çok ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz. Her sayfayı ayrıca incelemeniz gerekebilir. Hepsi farklı sonuç verebilir.

 1. Online satış yolunu açık tutun.

Blog yazarları reklam, gelir ortaklığı, ürün inceleme gibi birçok para kazanma yöntemini kullanırlar. Fakat en büyük hacim mümkünse kendi ürettiği mamulü satmaktan gelir. Yeni blog yazarı olarak buna biraz zamanınız olabilir. Uzun bir hazırlık dönemi geçirmeniz gerekebilir. Bu yüzden satış kanalını ve motivasyonunuzu hep açık tutmaya çalışın.

 1. Blogunuzdan para kazanmak için para harcayın.

Tulumbaya su koymadan su gelmez. Yeni blogunuzdan para kazanmak için bazı altyapıları işlemleri yapmanız gerek. Aksi takdirde çok az kazanırsınız. Yeni blog yazarlarının düştüğü bir yanılgı da blog açıp hemen para kazanabileceklerini düşünmeleridir. Küçük de olsa bir yatırım yapmanız gerekebilir. İyi bir hosting, domain, logo tasarımı ilk para harcayacağınız yerler.

 1. Blogunuzun para kazanmama sebeplerini bulun.

Blogunuz bazen ne yapsanız beklediğiniz kadar para kazanmayabilir. Yeni blog yazarları çabucak demotive olabiliyor. Siz modunuzu düşürmeyin. Bazı kritik işleri yapsanız da bazı detayları atlıyor olabilirsiniz. Kaçırdığınız bir şey var mı diye kontrol edip eksiklerinizi tamamlayın.

 1. Gelir ortaklığını deneyin.

En çok para kazanma potansiyeli olan alanlardan biridir. Bir firmanın ürününü veya hizmetini siz de link vererek tanıtabilir ve sizden giden okuyucular sayesinde komisyon kazanabilirsiniz.

 1. Blogunuzun içeriğini uzmanlık alanınızdan seçin.

Blog kişisel bir markalaşma olarak çok güzel kullanılabilir. Kendi yetenek ve bilgi birikiminizi değerlendirmek için blogu kullanabilirsiniz. Yeni blog yazarı olarak motivasyonunuzu bilgi ve yeteneklerinizin üstüne kurabilirsiniz. Ayrıca uzmanlığınızı gösterebilirseniz danışmanlık vermek istediğinizde de blogunuz bir özgeçmiş niteliğinde size hizmet eder.

 1. Mobil alana yatırım yapın.

 

Dünya mobille dönüyor. Online ortamda yaptığınız işlerin hepsi mobil alanda da uyumlu olmalı. Yeni blog yazarlarının bir çoğunun atladığı bir alan. Reklamlarınızı mobil alanda arttırmak isterseniz, gerekli teknikleri mobil pazarlama tekniklerini uygulamalısınız. Pazarlamanızın tamamı mobil dostu olmalı.

 

Trafik arttırma

 

 1. Yeni blog trafiğini arttırmanın yollarının hepsini deneyin.

Tüm yolları denedikten sonra kendinize en uyanı kullanmaya devam edin.

 

 1. Başlıklarınız ilgi çekici olmalı.

Yeni blogunuzda trafiği etkileyen ilk unsur başlık olacak. İnsanlar başlığa bakarlar ve okuyup okumayacaklarına karar verirler. Yeni blog yazarlarının bir çoğu başlığın öneminin farkında olmayabiliyor.

İlgi çekici başlık tiplerinden kendinize ve yazınıza uygun olanlarından seçin. Başlığınızı ilgi çekici tutun.

 

 1. Google’da ilk sayfada çıkma tekniklerini uygulayın.

 

İnsanlar Google’da ilk sayfada çıkan siteleri daha fazla tercih ederler ve birkaç sayfa sonra çıkanlara pek bakmazlar. Trafik almanın ana kaidelerinden biri google’da ilk sayfada çıkmaktır.

 

 1. Sosyal ağları iyi kullanın.

 

Tüm sosyal ağlarda blogunuzla mutlaka olun. Sosyal medyada etkili kampanyalar yaparak daha çok kişiye ulaşın. Sosyal medyada daha fazla beğeni de almanız da ayrı daha fazla takipçi getirmesi açısından önemlidir.

 

 1. Facebook’tan blogunuza trafiğinizi arttırmanın yollarını hayatınıza katın.

 

 1. Instagram da ayrı güçlü bir alan. Instagramda daha fazla beğeni almanız takipçi sayısının artışı açısından önemlidir. Çıktığınız postların da tüm detaylarıyla düşünülmüş olması da beğeni almanız için çok önemli. Tecrübelere göre fan sayfalarına reklamla geliyorlar post ile bırakıyorlar. Postları iyi tasarlamak çok kritiktir. Instagramdaki post stratejisini geliştirmek için çalışmanız size iyi abone getirir. Bu konudaki yapılmış araştırmalardan çıkarılan istatistikleri de okuyun.

 

 1. Pinterest ülkemizde bazı konularda oldukça yaygın, kendi alanınıza uyarsa pinterest kullanıcısı çok fazladır, mutlaka pinterestten trafik almanın yollarını hayatınıza katın.

 

 1. Linkedin ülkemizde oldukça yaygın şekilde kullanılıyor ve yeni blogunuza trafik almanın belli alanlarda çok etkili.

 

 1. Twitter olmazsa olmazlardan. Kısa ve öz yazabiliyorsanız twitter sizin için harika bir alan olabilir. Twitterdan yeni blogunuza trafik çekebilirsiniz.

 

 1. Youtube video çekimleriniz varsa milyonlarca insanın binlerce defa girdiği bir siteden blogunuza trafik çekmek oldukça kolay olacaktır.

 

 1. Karşılama sayfalarını iyi hazırlayın.

Bir yerden linke tıkladığında okuyucunun sizin blogunuza geldiğindeki karşılama yapan sayfa okuyucunun gözünde çok önemli olabilir. İyi bir karşılama sayfası hazırlamanın tüyolarını hayatınıza geçirin.

 

 1. Email yeni blogun can damarıdır.

Yeni blog yazarlarının erken uyanamadığı bir konu da email abone listesinin önemi. İyi bir email pazarlama stratejiniz olmalı. Büyük bir email listesi oluşturun ki bu size her daim gerekecek bir varlıktır.

 

Etkili emailler yazın ve tasarlayın. Emaillerde mesaj tipleri dikkate almalısınız, bunlar sizin emaillerinizin okunmasını sağlar. Emaillerin okumamasına karşın da dönüşüm oranını arttırmanın birçok yolunu deneyebilirsiniz.

 

Bulduğunuz yolları A/B testi yaparak deneyin. Emaillerinizi daha verimli kullanmak için de wordpressin ücretsiz email pazarlama eklentilerini yeni blogunuzda kullanın.

 

 1. Daha fazla abone kazanın.

Abone kazanmak hem trafik demek hem sizin reklamınızı yapan elçileriniz var demektir. Yeni blogunuza daha fazla abone kazanmak için gerekli yolları iyice özümseyin ve okuyucularla iletişim halinde olun hatta bir topluluk oluşturun. Oluşturduğunuz topluluk ile bağlarınız sıkı olsun.

 

 1. Alexa sıralamasını takip edin.

Alexa sitelerin trafiğine göre dünyadaki sitelerin arasında hit alma trafiği listesi hazırlıyor. Alexada yükselme taktiklerini inceleyin ve yeni blogunuzda kullanın. Alexa sıralamasını gösteren eklentiyi sitenize koyabilirsiniz.

 

 1. Misafir yazarlık yapın.

Yeni blogunuza en iyi backlink alabileceğiniz yöntemlerden biridir. Yeni blog yazarlarının çok geç uyandığı bir konudur.

“Kendi bloğuma yazacağıma niye başkasının bloğuna yazayım” diyebilirsiniz. Başka sitelere yazın ve kendinize link verin. Backlink google nazarında listesinde üst sıralara çıkarmak için ana kriterlerden biridir.

 

Misafir post yazarken dikkat edilmesi gereken teknikleri hayatınıza katın ve uygulayın. Misafir yazarlıkta çok sık yapılan hataları siz de yeni blogunuzda kullanmadığınızdan emin olun.

 

 1. Backlink almak için çaba sarfedin.

Google nazarında yeni blogunuza verilen linkler sitenizin trafik kalitesi ve güvenilirliği açısından çok önemlidir. Backlink almanın birçok yöntemi var ve bunları yeni blogunuzda kullanın.

 

 1. Hemen çıkma oranını düşürün.

Hemen çıkma sitenizin yavaş açılması, dümdüz duvar gibi metin olması, resimsiz olması, yazının akışkan olmaması gibi birçok sebepten dolayı olabilir. Yeni blog yazarlarının en sık karşılaştığı engeldir. Hemen çıkma oranınızı düşürmenin tüm taktiklerini uygulayın, yeni blogunuz için bu çok kritiktir. Google sayfada okuyucuyu uzun tutan blogları seviyor.

 

 1. Blog ustalarını takip edin.

Ustalar birçok hata yapıp deneyerek veya öğrenerek hızlıca ilerlerler. Çok yol alırlar. Onlardan öğreneceğimiz çok şey olur. Yeni blog yazarları için ustalar bilgi madenleridir. Etkili blog yazarlarının yaptığı şeyleri inceleyin. Ve tabi hatalardan da öğreniriz, acemi blog yazarlarının yaptıkları hatalardan da kaçının. Bazı hatalar da ziyaretçi kaybettirir..

 1. Webinar hazırlayın.

Webinar takipçilere uzman olduğunuz konu hakkında bilgi verdiğiniz video seminer demek. Video kaydı oluştururken dikkat etmeniz gereken birçok nokta olacak. Hepsi çok önemli. Tabi webinarı ürettikten sonra webinara trafik çekmek daha da önemli bir konu. Ona iyi çalışın.

 

 1. Okuyucu sadakati yaratın.

Okuyucu sanal ortamda çok sık yazar değiştirebilir. Sanal ortamda sadakat her daim daha düşüktür. Bu yüzden yeni blogunuzda bile sadakati nasıl yaratacağınızı düşünmelisiniz. Ziyaretçinin güven ve sadakatini kazanmak uzun sürebilir ama vazgeçmeden çalışmalısınız.

 

 1. Blogtaki yorumları ve başka bloglara yazdıklarınızı arttırın. Başka bloglara sizin yazdığınız yorumlar size backlink kazandırır. Ki bu google nazarında önemlidir. Yeni blog yazarlarının en önemli araçlarındandır. Başka bloglara yorum yazmanın da birçok taktiği var. O taktikleri uygulayın. Sizin blogunuza yapılan yorumlar da çok kıymetlidir. Bu yüzden blogunuzdaki yorumları arttırmanın yollarını ve tekniklerini hayatınıza katın.

 

Yazdığınız yazıyı iyileştirme

 

 1. Yeni blog yazısı yazarken kilit tekniklere dikkat edin.

Örneğin yazı uzunluğu, yazı tipi, başlık, açılış paragrafı gibi noktalara oldukça dikkatli hazırlayın. Bu tip detaylar iyi blog yazısı nasıl yazılır sorusunun cevabıdır.

 1. Yazılarınız ultra spesifik olmalı.

Çok genel yazılmış yazılara insanlar pek ilgi göstermeyebiliyor. Konunun uzmanı olduğunuzu anlatan spesifik yazılar yazmak yeni blog yazarlarına hem okuyucunun güvenini kazanmak hem de bir konuyu derinlemesine işleme fırsatı verir.

 

 1. Başlık yazarken psikolojiyi kullanın.

Başlık tüm yazıyı okuyucunun okuyup okumayacağına karar verdiği yerdir. Başlık yeni blog yazısı için kritiktir. Bu yüzden başlık yazarken psikoloji biliminden faydalanın.

 

 1. Yazılarınızı hikâyeleştirin.

İnsanlar hikayeyle daha iyi anladıkları için anlatmak istediklerinizi hikayeleştirerek anlatın. Ayrıca her pazarlama hikayesinin ihtiyacı olan unsurları da hikayenizin içine dahil edin.

 

 1. Yazılarınız ikna edici olmalı.

Gevşek bir dille yazılmış yazılar okuyucuda güçlü bir intiba bırakmayabilir. Yeni blog yazarlarının belki de en çok zorlanacağı ve en çok üzerinde çalışması gereken onulardandır. Blog yazılarınız iyi çalışılmış ve ikna edici olmalı.

 

 1. Yazım hatalarını düzeltin.

Yazım hatası okuyucuyu yazıdan uzaklaştırır ve okuyucunun tadını kaçırır. Acemi ve yeni blog yazarı olduğunuzu hemen belli edersiniz. Yazanı acemi gösteren yazım hatalarını iyice öğrenip dikkatli yazın.

 

 1. Yazınızı daha kolay okunacak hale getirin.

Yazının düz duvar gibi boşluksuz ara başlıksız olması yazının okunmasını zorlaştırır. Yazının daha kolay okunması için listeli içerik oluşturabilirsiniz. Yazının daha fazla okunmasını ve sayfada daha fazla durulmasını sağlarsınız.

 

 1. Zamanınızı iyi yönetin.

Yazılarınızın bazılarını yazmak uzun sürebilir, bazıları da kısa sürede yazabilirsiniz. Uzun sürmesine gerek yok, o süreyi kısaltabilirsiniz. Yeni blog yazılarınızı yazma süresini kısaltın. Ayrıca yazma ve araştırma sürecinde zamanınızı daha iyi yönetin.

 

 1. Daha iyi yazar olmak için kendinizi geliştirin.

Daha iyi bir blog yazarı olmak için bazı aşamaları geçmeniz gerekebilir. Yazarken de yazma becerinizi geliştirin. Zamanı iyi kullanın. Gazetecilerden editorlük tüyolarını yeni blogunuzda kullanın.

 

Metin yazarlığı becerilerinizi de güçlendirin. Her yeni blog yazarının bilmesi gereken editörlük taktiklerini de bilmelisiniz. Editörlüğeihtiyacınız olacak. Bu beceriyi geliştirmelisiniz. Advertorial yazma becerinizi de geliştirmelisiniz.

 

 1. Popüler olabilecek yazılar yazın.

Yazdığınız yazının popüler olması için bazı yazı tipleri vardır. Bu yazı tiplerine uyarsanız yazılarınız popüler olabilir. Ayrıca liste yazılar çok okunuyor. Mutlaka listeli içerik üretmelisiniz.

 

 

Eğitim önerileri;

 

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

Kaynak: Udemy

Tür: Video eğitim

Dil: Türkçe

Öğretici: Video Eğitim

Süre: 5,5 saat video

Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!

Udemy’den satın al

Blog hayatıınızda size yardımcı diğer tüm blog eğitimlerini incelemek için eğitim kaynakları sayfasına gidin.

 

Tavsiye yazı: WordPress ipuçları makaleleri

 

Sonuç olarak;

Blog yazarlığı uzun bir süreç, ve çok detaylı çalışmayı gerektiriyor. Siz de yeni blog yazarlığına soyunmuşsanız bu süreçte birçok detayı en baştan itibaren hesaba katmanız gerekecek.

 

Yukarıdaki liste size blog sürecinde dikkat etmeniz gereken olabildiğince en kapsamlı listedir. Bu listedeki çalışma alanlarını hayatınıza adım adım katın ve size uyanların hepsini uygulayın, göreceksiniz blogunuzun trafiğinde ve kazancınızda farklılık yaratacaksınız.

Sizin de bu listeye eklemek istediğiniz varsa yorumlar bölümünden ekleyin.

 

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir