Youtube Kanalı Büyütmenin 15 Yolu11 min read

Bu makalede youtube kanalı büyütmenin yollarını okuyacaksınız.

Youtube algoritması uyumlu video mu üretmek istiyorsunuz?

İnsanları nasıl çekeceğinizi ve onları sonuna kadar nasıl izleteceğinizi mi merak ediyorsunuz?

Bu makalede youtube video içeriğinizin üretim sürecinin her aşamasında en iyi şekilde optimize etmenin yollarını ve tekniklerini öğreneceksiniz.

Youtube kanalı büyütme yolları

#1: Haftada birkaç kez video yükleyin

Yeni araştırmalar gösteriyor ki haftada birden fazla video yükleyen youtube kanalları daha iyi performans gösteriyor ve önerilen videolar bölümüne daha fazla düşüyor. Eğer mümkünse haftada 3 ve daha fazla video yükleyin. Eğer yeni başlıyorsanız ve izleyici kitlesi oluşturmak için çalışıyorsanız sık yüklemeye daha çok ihtiyacınız var. Haftalık yükleme düzeni uygularsanız kanalınız youtube algoritmasında daha kolay yükselir.

Belli bir konu üzerine odaklanıp aynı konu üzerinde çeşitli videolar üretirseniz de kanalınız youtube algoritmasında yükselir. Kullanıcılar konuyla ilgili birkaç video izlerse uzmanlık alanınızı anlar ve daha fazlası için abone olur. Bu aynı zamanda izlenme sürenizi de arttırır.

#2: Video üretim sürecini pratik hale getirin

Oscarlık video üretebiliyor olabilirsiniz. Fakat ürettiğiniz veya üreteceğiniz videolar 6 ayda çıkıyorsa, videolar youtube kanalınızı büyütmeye yardımcı olmaz. İnsanları düzenli ve belli zamanlarda yüklenen videolar abone yaptırır.

Nasıl video yaparsanız yapın, düzenli şekilde üretebileceğiniz içerikler seçin. Video üretiminizi pratikleştirin. Studyo kurmak, bir montaj şablonu oluşturmak, bir asistan almak size yardımcı olabilir.

Tüyo: Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri hazır bir stüdyo kurmak. Video çekmeye hazır olduğunuzda hemen başlayabilirsiniz.

youtube kanalı büyütme

#3: Her videoya ilginç bir kanca bilgi ile başlayın

İnsanların ilgisini ilk açılışta nasıl çektiğiniz size ve içeriğinize göre değişebilir. Eğer video bir proje sunuyorsa en sonda alacağınız sonucu en başta gösterin. Video sizin o sonuca nasıl ulaştığınızı anlatsın. Harika bir sonuç aldığıızı gösterirseniz insanlar daha fazla videoyu tıklar. Bu yaklaşım kendin yap veya dönüştür tarzı videolar için çok işe yarar. Örneğin Cute Girls Hairstyles her zaman ulaşacağı saç modelini en başında gösterir.

Hikayeler insanların ilgisini çekmek için diğer bir yoldur. İnsanlar hikayeye bayılırlar. Eğer videoya bir hikaye ile başlarsanız insanlar neler olacağını görmek için videoya takılı kalırlar. Kişisel hikayeler insanlara kendinizi daha çok sevdirmenin en iyi yollarındandır. Ve tecrübenizi anlatmak en karışık konuları bile izleyicinin kolayca anlamasını sağlar.

Yalnız, hikayeye başladıktan sonra başlıkta söz verdiğiniz içeriğe kısa sürede ulaşın. İnsanlar bir süre sonra açılışı uzattığınızı düşünerek videoyu kapatabilirler. İzlenme süreniz oldukça düşebilir.  Konuya hemen uzatmadan bağlanın.

Bazı youtuberlar başlangıçta hikaye anlatırlar ve konudan uzaklaşabilirler. Daha sonra konuya dönüp içeriğini verirler. Fakat bu size güvenen ve videoyu hemen kapatmayacak geniş bir kitleniz varsa işe yarayabilir. Fakat yeniyseniz açılışı uzun tutmamanız daha iyidir.

#4: Başlıkları ve açılışı kısa tutun

Dikkat araları kısa. Video başlangıcındaki uzun bir başlık veya jenerik insanların videoya ilgilerinin kaybolmalarına sebep olur. Aynı şey en başta verilen katkılarından dolayı teşekkür ettiğiniz kişilerin isimlerinin sırayla geçmesi biraz uzarsa da izleyici ilgisi kaybolur. Bunun yerine açılış ve başlıklarınız kısa ve vurucu olsun. Asıl mesaja geçişi 5 saniyeden fazla tutmayın.

 

#5: Videonuzu, kanalınızı ve websitenizi tanıtmak için son sahne ekleyin

Son ekranlar diğer videolara, playlistlere, kanala veya websitesine link verebileceğiniz, izleyicileri kanalınıza abone yapabileceğiniz interaktif grafiklerdir. İsminden de anlaşılacağı gibi videonun sonuna en fazla son 20 saniyesine eklenirler. O yüzden son ekranların nerede gözükeceğini belirlemeniz gerekir.

Çekim yaparken de bunu hesaplarsanız konuşurken ekranda yer bırakabilirsiniz. Hatta son ekranlar üzerine konuşmanız da izleyicilerin etkileşimini arttırır.

 

Veya son ekranları videonuz bittikten sonra boş ekrana da yerleştirebilirsiniz. Videoda gözüken görüntüye son ekranların müdahale etmesini istemiyorsanız boş ekrana koymak daha mantıklı olabilir.

Fakat son ekranları boş zemine koysanız da videoda konuşan kişi yine konuşmaya devam etmeli bilgi vermeye devam etmelidir. Eğer birden sesi keser ve grafik tasarım bir ekrana geçerseniz izleyiciler sayfadan çıkıyorlar.

Oturum süresini bir video, playlist veya video sonu ekranıyla uzatın

Çünkü YouTube insanları platformda tutmaya çalışıyorlar, uzun oturumlar algoritmanız için çok olumludur. Eğer başka bir videoya veya playliste son ekranda link vererek oturum süresini uzatabiliyorsanız algoritmada yukarı çıkarsınız. Sizin videodan sonra izleyiciler nereye gitmesi iyi olursa, sizin videonuz olmasa bile link verin.

Bir son ekran eklemek için creator studioyu açın. Video managerdan videoyu seçin. Editten end screen & annotations bölümüne tıklayın.

Diğer bir yol da creator studioda bir video seçin ve sayfanın üstündeki End Screen & Annotations bölümüne tıklayın.

End Screen & Annotations sayfasında zamanlayıcı otomatik olarak son 20 saniyeyi gösterecek. Daha fazla zamana ihtiyacınız olursa, şu sırayla basın;

Add element -> Create -> Video or Playlist

Kaşınıza aşağıdaki ekran çıkacak.

Araştırmalar göstermiş ki ortadaki seçenek en iyi sonuç vermiş. Bu şaşırtıcı değil çünkü izleyicilerin ilgi alanlarına göre google en iyi seçeneği daha iyi buluyor. Eğer bu video bir serinin parçasıysa diğer bölümlere link vermeniz her durumda daha iyi olacaktır. Eğer kanalınız yeniyse abone olma linki vermeniz de çok yararlı olacaktır.

Abone ol butonuna bir şekilde videoda anlatırken izleyicilerinizi yönlendirin. Yani kanalıma şuradan abone olabilirsiniz diyerek konuşurken ekranda elinizle gösterebilirsiniz.

Eğer başka bir youtuber ile işbirliği halindeyseniz onun kanalının da linkini ve sizinkinin linkini son ekrana aynı anda koyabilirsiniz. Aşağıda bir örneğini görebilirsiniz.

Genel bir pazarlama kuralıdır. Eğer çok seçenek koyarsanız insanlar tıklamadan siteyi terk edecektir. O yüzden ekrana aşağıdaki gibi sadece 3 tane tıklanabilir görsel koyun. Daha fazla link insanların tıklamadan çıkmasına sebep oluyor.

Bir video son ekran şablonu indirin

Son ekran hazırlamasını kısaltmak ve zaman kazanmak için bir önceki videodan şablon alabilirsiniz. Yapmanız gerekenImport From Video“ ya tıklayın ve son ekran şablonu almak istediğiniz videoyu seçin. Bu fonksiyon son ekrana başvurmayı hızlı ve kolay hale getiriyor.

Son ekranın performansını ölçmek için sırayla şunlara tıklayın. Creator studio ->i analytics -> end screen. Buradan hangisinin en çok işe yaradığını görebilir ve şablon çıkaracağınızı seçebilirsiniz.

#6: Dikkat dağıtıcıları videodan çıkarın

Uzun duraksamalar, anlaşılmayan konuşmalar, bir konudan bir konuya atlamak veya sadece sıkıcı olmak insanları daha ilgi çekici olabilecek önerilen videolara bakmaya yönlendirir. İlgi dağıtıcı olabilecek her şeyi videoda tutmayın. Eğer konudan uzaklaştıysanız bile bir hikaye veya esprilerle bağlayın. İzleyicilere tıklayıp gitmeleri için sebep vermeyin.

#7: Youtube kullanıcılarının tıklamak isteyeceği video simgeleri tasarlayın

Video simgesi, youtubetaki başarınızı çok yukarılara da taşır büyümenizi de engelleyebilir. Neden? Önerilen videolar.

Önerilen videolar Youtubeta organik trafiğin ana kaynağıdır. Bir video izlenirken sağ taraftaki önerilen videolar bölümünde video simgesi diğerlerinin arasından öne çıkması gerekir.

Tutarlı bir his ve görüntü oluşturun

Tüm video simgeleriniz tutarlı bir görüntü oluşturduğunda izleyiciler sizi daha koaly tanır. Bu tutarlılık font büyüklüğü, bir logo, benzer renkler, bir tasarım veya bir kişinin üyüz olabilir. Ne seçerseniz seçin, sürekli aynı şeyi sabit tutun. Tarzınızı değiştirmeyin.

#8: Video simgesinin çeşitlerini adwords ile test edin.

Sonuçta bir video simgesinin işe yarayıp yaramadığını test etmeden anlayamazsınız. Adwords ile birkaç tane video simgesi oluşturun.

Sonra günde 10 tl ayırarak tüm video simesini 1 hafta desırayla deneyin. Hangisinin en yüksek aldığını anlarsınız. Bu taktik özellikle önemli bir kampanya yürütürken avantajlı olabilir.

Test etmek istediğiniz videoları gruplamak için Creator studio -> Analytics -> Overview. Sağ üst köşede Groups -> Create video group yolunu izleyerek bir video grubu oluşturun.

Buradan benzer videoları gruplayabilirsiniz.

Sonra; Analytics -> Traffice sources-> Suggested videos yolu izleyin. Buradan en iyi hangi grup tıklama almış görebilirsiniz.

#9: En iyi videolarınızda kullandığınız konu ve taktikleri diğerlerine de uygulayın

En iyi videolarınızı belirleyin, onların konusuna, sunum şekline, editleme tarzına bakın. Aynı tarzı yeni videolarda da kullanın.

Creator studio’da en çok abone toplayan videoyu bulmak için Analytics -> Subscribers -> YouTube Watch Page.

Bu listede en çok hangi videonun abone topladığını bulabilirsiniz.

Eğer daha detay isterseniz, izlenme sayısı / abone sayısı oranıyla her videonun abone yapma oranını bulabilirsiniz. Abone yapma sayısı düşük olup izlenme sayısı yüksek ise izleyenlerin çoğunluğu aboneleriniz olabilir.

#10: İzlenme süresini arttırmak için uzun videolar hazırlayın

Dikkat oranının kısa olduğu online platformda uzun video hazırlamak anlamsız gibi gelebilir ama değil. Önceden kısa videoların daha iyi olduğu düşünülürdü. Artık videolar daha çok izlenme süresiyle ölçülüyor. Uzun izlenme süresi sizin algoritmada yerinizi yükseltmeye yardımcı olur.

Videonun doğru uzunluk süresi, izleyiciyi sıkmadan konuyla ilgili verebileceğiniz tüm bilgileri verebileceğiniz süredir. Sadece uzun yapmış olmak için uzun video yapmayın. İzleyici kaybedersiniz. Genelde 7-15 dakika arası videolar en iyi sonucu veriyor.

 

#11: YouTube canlı yayını açın

Canlı yayın üzerine çok fazla zaman harcamadan içerik oluşturmak için harika bir yoldur. Her ne kadar canlı yayın tecrübeyle gelişiyor ve güzelleşiyor olsa da, formata adapte olduğunuzda canlı yayın video içerik üretebileceğiniz en kolay yoldur.

Canlı yayın tüm sosyal medyada çok destekleniyor. Youtube üzerindeki ismi de YouTube Live. Bu video formatı çok iyi etkileşim imkânı sunuyor. Canlı yayındayken çok kişiyle iletişim halinde olduğunuzdan etkileşimi yüksek bir video içerik çeşididir. Aynı zamanda uzun izlenme süresine sahiptir.

#12: İçerik karmanızda 3 çeşit video kullanın

Videolarınızı takvime göre 3 çeşit hazırlayın.

Ayda 1: Topluluğa özel videolar.

3 ayda 1: Paylaşılabilir videolar.

Haftada 1: Yardım videoları. Aramada çok çıkan videolar

Topluluğa özel videolar: Kanalınızdaki topluluğa hizmet eden videolar. Topluluğunuzla bağlantı kurmaya yarayan videolardır. Yorumları hemen cevaplayın, soruları cevaplayın, canlı video ile etkileşime geçin, izleyicinin de katılacağı projeler üretin ya da takipçilerinizle kişisel hikayeler paylaşın.

Paylaşılabilir videolar büyük ilgi göreceği düşünülen ve başarı odaklı hazırlanmış videolardır. Bu videolar daha çok tatiller ve eventler gibi güncel konulara odaklanır. İnsanların kendi sosyal medyasında ve bloglarında paylaşabilecekleri kadar beğenilecek video hazırlamak için özel çaba sarfedin.

Yardım videoları en çok aranan içeriklerdir. Örneğin kendin yap, nasıl yapılır, tavsiye veya nasıl çözülür videoları gibi.

Konuları seçmek için Google Trends size trend konuları keşfetmeniz için çok bilinen bir kaynaktır.

#13: Seri şeklinde video geliştirin

İzlenme süresini ardı ardına seri şekilde video izlemekten başka hiçbirşey arttırmaz.

Sonuçta izleyiciye birinden diğerine geçen videolar serisinde “arkana yazlan” deneyimini yaşatıyor olacaksınız. Serinin ismini belirleyin ve bir playlist oluşturun. İzleyici videoları arka arkaya izlesin. Bu en iyi yollardandır.

Seri videoyu üretmek istediğinizde en iyi izlenen videolara bakın ve yüksek izlenme sayısına sahip videolarla paralel konu seçin. Aslında birçok başarılı youtube kanalı birden çok video serisi bulunduruyor.

Bir playlisti seri playliste çevirmek için creator studio -> video manager -> playlists e tıklayın.

Değiştirmek istediğiniz playlisti belirleyin ve edite tıklayın.

Edit ekranında Playlist settings’e tıklayın. Playlistte de dialog box’ta Set as Official Series for This Playlist checkbox tıklayın.

#14: Diğer youtuberlarla işbirliği yapın

İşbirlikleri birkaç kişi tarafından paylaşıldığından youtubeta izleyici kitlesi arttırmak için idealdir. Diğer işbirliği yaptığınız insanların da paylaşması sizi hiç duymamış kişilere ulaşmanızı sağlar.

Sosyal kanıt yani sizin ürettiğiniz içerikle deneyimi olan birinin deneyimini anlatması diğer insanlar üzerinde ciddi etkisi vardır. Bir kanal sahibi diğeriyle işbirliği içine girdiğinde bir kanal sahibi diğerinin izleyici kitlesine göre sosyal kanıt oluşturmuş olur. Bu da diğer partnerinizin izleyicilerinin sizin kanalınıza gelip videolarınızı dolaşması için yeterlidir. Sizin için yeni bir abone şansıdır.

Bir çok içerik üreticisi başkalarıyla işbirliği yaparak büyüdü. Rakiplerinizin büyümesini kıskançlıkla karşılamayın. Fırsat olarak görün. Onlarla işbirliği yapıp büyümelerinden siz de faydalanın.

Fakat herkesle işbirliği yapmamalısınız. Kanalınızı büyütmek için yapacağınız işbirliğinde bazı ince noktalara dikkat etmelisiniz.

Farklı içerik fakat aynı hedef izleyicisi olan kanalları bulun

İzleyici kitlesinin aynı veya benzer olduğuna dikkat edin. Bunun cevabını izleyicilerinizden de alabilirsiniz. Yorumlar bölümünden veya community bölümünden izleyicilerinize kimleri görmek istediklerini sorun.

Social Blade gibi programlar size izleyici kitlesinin demografisini, kanal büyüklüğünü analiz edip size yardımcı olabilir. Bakmak isteyebileceğiniz özellikler yaş, cinsiyet, ilgi alanı, lokasyon ve etkileşim olabilir.

 

Doğru boyuttaki kanalları arayın

Büyük kanallar sürekli işbirliği talepleri alırlar. Fakat hep bildikleri insanlarla çalışırlar. O yüzden çok büyük kanalları belki sonraya bırakabilirsiniz. Ya da fırsatınız varsa arkadaşlık geliştirin.

Hızlı büyüyen ama küçük bir kanal ile çalışmak daha hızlı sonuç verebilir. Çünkü bugünün küçük youtuber’ı yarının starı olabilir.

Birden çok youtuber ile işbirliği yapın

İşbirlikleri illa iki kanal sahibi ile olmak zorunda değil. Birden çok kanal sahibi bir araya gelip daha fazla kitleye ulaşan bir içerik oluşturabilirsiniz. Bu da aynı anda birden çok kanala izleyici kitlesi kazandırmak için çok faydalıdır. Mesela Tyler Oakley çoğu zaman birden çok youtuber ile işbirliği yaparak hızlıca büyümüş. Aynı zamanda diğer youtuberlar ile ilişkilerini de geliştirmiştir.

Diğer paltformlardaki kişilerle de işbirliği yapabilirsiniz.

İlla ki işbirliği iki youtuber arasında olmak zorunda değil. Diğer bir platformdan mesela bir instagram fenomeniyle de ortak proje yapabilirsiniz. Geniş bir instagram kitlesi olan biriyle yaptığınız işbirliği size instagramdan birçok kişinin abone olarak gelmesini sağlayabilir.

 

#15: İşbirliklerini videonun başlığında, etiketlerde ve tanımda kullanın

İşbirliği yaptığınız kişilerin de izleyicilerinin sizin kanalınızı kolay bulmasını istersiniz. Video simgesinde işbirliği yaptığınız kişinin yüz resmini ve ismini mutlaka kullanın. İsimlerii başlığa, etiketlere ve açıklamaya ekleyin. Aynı zamanda işbirliği yaptığınız kişiler de kendi kanallarında aynılarını yapsınlar.

İşbirliğinin gücü tanıtımındadır o yüzden partnerinizin adını vurgulayın.

Aynı zamanda videonun info ve settings bölümünün altında creditlerde diğer yaratıcıların kanallarını ekleyebilirsin. Bu sizin kanalınızı onların algoritmasına bağlar ve onların kanalındaki video sayesinde önerilen videolar sayınızı arttırabilir.

Credits alanını bulmak için info and settings sayfasının en altına gidin.

Want more like this? Explore YouTube for Business!

 

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

.
Sonuç olarak;

Youtube kanalınızı büyütmek için, youtube içeriğinizi geliştirmeli ve izleyicileri daha fazla tutmalısınız. Video simgeleriyle izleyiciyi yakalamayı başarmalısınız. Ve tabii ki başlık ve video simgesinde ne verdiyseniz içerikte de söz verdiğiniz bilgiyi verin. Videonuza çekici bir kanca ile başlatın. Ve videonuzun geri kalanı da ilgi çekiciliği devam ettirmeli. Sonuçta izleyicilere bir izleme deneyimi sunuyorsunuz.

Tabii ki tıklamaları arttırmak ve izleyicileri ilgili tutabilmek videolarınızın görünürlüğünü de arttırır. Youtube kanalınız da bu popülerlike daha fazla üye kazanır. Playlistler, işbirlikleri, seriler ve video bitiş sahneleri de aynı zamanda kanalınızın ve videolarınızın görünürlüğünü arttırır.

Sizin de bu taktiklerden farklı uyguladıklarınız varsa yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir