Linkedinde Güven Oluşturmak İçin 7 Yol6 min read

Bu makalede linkedinde güven oluşturma yollarını okuyacaksınız.

Linkedin profiliniz sizin online özgeçmişiniz. Sizin iş hayatınızla ilgili bilgilere ulaşmak isteyen için herkese açık, pratik ve hızlı bir seçenek.

Güçlü ve becerileri iyi anlatan bir Linkedin profili değişik profesyonellerle iletişim haline geçmeyi ve yeni bağlantılar kurmayı sağlar.

Sosyal medyada uzun süreli başarı için marka ve isim tutarlılığı oldukça kritiktir. Kullandığınız ismin çeşitli sosyal medyalarda da kullanılabilir olduğundan emin olun.

Namechk gibi pratik araçlar kullanarak bir dakika içinde bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Linkedin’de güven oluşturmak ve profilinizi belli bir kalitede tutmak ve çevrenizi genişletmek için yapabileceğiniz birçok teknik var. Bu teknikleri herkes uygulayabilir. Linkedin profilinizi güçlendirecek, sizi etkili bir isim haline getirecek işte o teknikler;

Linkedinde güven oluşturma teknikleri

Doğru profil resmi seçin

Birçok insan buluşacakları veya buluştukları insanın online araştırmasını yapar. LinkedIn profiliniz bir google araştırmasında sizin hakkınızda çıkacak en önemli araştırma sonucudur. Kendi becerilerinizi yansıtacak bir profil resmi seçin. Yüzünüz de fotoğrafın 40% ile 60% arasında olsun.

linkedinde güven oluşturmak

Başlığınızda, iş tanımınızda ve özet kapak yazınızda ticari anahtar kelime kullanın

LinkedIn dünyadaki becerili kişilerle iletişime geçmek için en büyük platform. Fakat insanlar size yine de google araştırmasından ulaşırlar. LinkedIn’deki profilinizin gözükmesi yine de profilinzdeki anahtar kelimelere bağlıdır.

Ana başlık alanında kullandığınız anahtar kelimeler Linkedindeki diğer profesyoneller arasından google araştırmasında öne çıkmanızı sağlayacak en önemli etkiyi yaratır.

Örneğin çok klasik bir görev tanımınız varsa “Genel Müdür Yardımcısı”, bunu daha spesifik hale getirebilirsiniz. Mesela “Genel Müdür Yard. – Sosyal Medya ve İletişim”

Yine Linkedin profilinizin çok önemli alanlardan biri de önyazı. Anahtar kelime bakımından zengin ve kısa cümleler yazın. Başarılarınızı anlatın.

Bazı çok sık kullanılan kelimeleri sınırlayın veya hiç kullanmayın. Örneğin; yaratıcı, başarılı, girişken, ılımlı, veri, hırslı, liderlik, stratejik, kararlı gibi.Bu kelimeler sizin yazınıza fayda sağlamadığı gibi bazen zarar da verebilir.

İyi yayınlarınızı, displaylerinizi ve makalelerinizi ekleyin.

Özgün içerik sizin etkili olabilmeniz için en önemli varlıktır. Linkedin profilinize zaten herkesin yaptığı gibi klasik içeriğinizi oluşturdunuz. Bunun yanına yaptığınız displayleri, yayınlanan röportajları ve makalelerinizi ekleyin.

Birinden önermesini ve yorum yapmasını isteyin

İnsanlar tavsiyelere inanırlar. Spesifik bir konu üzerinde detaylı bir tavsiye yazısı diğer alternatiflerin içinde en etkilisidir. LinkedIn recommendations yani tavsiyeler bölümü profilinize sosyal kanıt eklemek gibidir.

Profilinizdeki tavsiyeyi yazan üst yöneticilerden ise veya doğrudan çalıştığınız kişilerden ise profilinize ekstra ağırlık katar.

Bir tavsiye istediğinizde sayfanın sağ üst köşesine gidin ve Privacy and settings bölümüne tıklayın. Sonra Manage Your Recommendations bölümüne tıklayın.

Her bir pozisyon ve proje için üst düzey birini belirleyin. O konuyla ilgili tavsiye yazısı talebi gönderin. Konuyla ilgili ve spesifik olmasını da isteyin. Gerekirse talep gönderdiğiniz kişiye projenin detaylarını hatırlamasına yardımcı olun.

LinkedIn endorsement özelliği tavsiye yazısı kadar etkili olmasa da sayfanızda bulunduğunda sayfanıza katkı sağlar.

Profil sayfanızı başkasının gözünden görün

Her zaman insanlar profilinizi nasıl görüyorsa siz de o ekrandan bakın. Edit Profile ‘a tıklayın ve profilinizi pdf olarak kaydedin. Bu pdf dosyasından özeti, başlık ve açıklamalar gibi bölümlerin doğruluğunu ve tamlığını kontrol edebilirsiniz.

Bildirimleri düzenleyin-editleyin

Profilinizde her düzenleme yaptığınızda bağlantılarınız sizden bildirim alırlar. Bu yüzden değişiklik yapmadan önce bildirimleri kapatın. Privacy and Settings bölümünün altındaki manage bölümüne tıklayın. Sharing Profile Edits bölümünde No’yu işaretleyin.

Profilinizi revize ettikten sonra tekrar bildirimleri açın. Değişimleri ve güncellemeleri ağınızdakilerin görmesi etkili bir isim olma yoldunda önemlidir.

Mevcut bağlantılarınızı davet edin

İnsanlar birçoğu zaman kişinin etkili isim olup olmadığını Lİnkedin profilindeki networkun büyüklüğüyle ölçerler. Birçok tanıdığınız işi zaten Linkedindedir. Networkünüze eklemek için onları davet edin. Elle kendiniz arayabilir veya email adreslerinden topluca arama yapabilirsiniz.

Bunun için My Network bölümüne gidin, Add Contacts seçin, kontaklarınızı içe aktarmak için e-posta adresinizi girin.

Kontaklarınızı içe aktardığınızda topluca gözükecekler.

 

Potansiyel kontakları davet edin

Günlük işlem yaptıklarınız sizi her ay networkünüzü büyütmede çok ileriye götürür.

My Network bölümüne tıklayın ve Connections bölümüne gelin. Linkedin size doğrudan tanıdığınız veya tanımadığınız potansiyel kişileri önerecektir.

Aynı zamanda “People You May Know” sayfasına da My Networks bölümünden erişebilirsiniz.

Kartını aldığınız kişileri linkedinden ekleyin

LinkedIn dışarıda networking eventlerinde tanıştığınız kişilerle iletişiminizi devam ettirmek için kullanılabilir. Linkedin profilinize birini eklemek kartlaşmak olarak da düşünülebilir. Kartını aldığınız kişiyi Linkedinden de ekleyin.

Hatta Linkedin cep telefonu uygulaması varsa hemen orada sıcağı sıcağına davet de gönderebilirsiniz.

 

Tanıştırmalarını isteyin

Linkedinin güçlü yanlarından biri de “How you are connected” özelliği. İkinci derece tanıdıklara ulaşabilmek için birinci derece bağlantılarınızdan sizi tanıştırmaları için rica edebilirsiniz.

Birincil bağlantılarınızdan tanıştırmalarını istediğinizde bir mesaj gönderin ve amacınızı ve hedefinizi açık açık belirtin.

 

Günlük güncelleme paylaşın

Günlük güncelleme paylaşmak Linkedin içerik statejisi başlatmak için en kolay yöntemdir.

Kendi alanınızda bir güncel bilgi paylaşmak için başkasının bir makalesinin linkini paylaşın ve üzerine kendi yorumunuzu da yazabilirsiniz. Günde bir güncelleme paylaşmaya çalışın. Fakat frekansa göre süreklilik ve kalite daha önemlidir. Eğer günlük güncelleme paylaşmak sizin için uygun değilse size göre bir frekans belirleyin ve hep onu devam ettirin.

Günlük güncellemeleri devamlı olmasını sağlamak için ise Hootsuite veya Buffer gibi bir program kullanabilirsiniz. Bu programlar sizin postlarınızı dakik paylaşmanızı sağlar.

LinkedIn sizin paylaşımlarınızı bağlantılarınızın haber kaynağına yani anasayfasında gösterir. Bağlantılarınız sizin postunuza yanıt verme veya yorum yapma fırsatı bulur.

Ayda bir makale paylaşın

Linkedin Publisherda bir yazı paylaşmak ciddi fark yaratır. Tüm bağlantılarınıza sizin bir yazı paylaştığınızın bildirimi gider. Bu da daha fazla kişinin sizin makalenizi görmesi ihtimalini oluşturur.

Kendi alanınızdaki etkili isimlerin kullandıkları etiketleri ve dersleri araştırmak için zaman harcayın. Onları kendi içeriğinize eklemeyi deneyin.

LinkedIn içerikleri Pulse özelliği ile tanıtabilirsiniz. Eğer makaleniz çok görüntüleme ve paylaşım alırsa Lİnkedin onu önerilen içerikler bölümünde gösterir ve hiç tanımadığınız kişiler sizin networkunuze ulaşır.
Ayda en az bir makale paylaşın. 2 veya 4 makale aslında daha iyidir.Aynı güncellemelerdeki gibi kendinize uygun bir frekans seçip onu tutarlı şekilde uygulayın.

 

Linkedine uygun içerik bulun

Linkedine göre üyeler en çok ticari araştırma sonuçlarını okumaktan hoşlanıyorlar. Bu yüzden, etkili bir isim olmak istiyorsanız popüler ticari konularda kendi iç görülerinizi veya araştırma bilgilerinizi yazmak amacınız olmalı.

İçeriğinizin iyi araştırılmış olduğu belli olmalı, liste postlar daha çok popüler o yüzden formatınızı maddeli liste şeklinde hazırlayın. Ortalama bir linkedin postu 800-900 kelime alışkanlığı var. Not: Aşırı kısa makaleler ve fazla reklam içeren yazılar kalitenize zarar verebilir.

 

Gruplara katılın

LinkedIn size 50 farklı gruba katılmanıza izin veriyor. Grupları seçerken sizin tutkularınıza, iş hayatınıza ve ilgi alanlarınıza uygunluğunu inceleyin.

Grupları araştırırken spesifik anahtar kelimeler seçin ve arattırın.

Grupları seçerken grup üyelerinin sayısına, aktivite sayılarına ve tabii ki tartışma kalitelerine bakın. Seçtiğiniz konu ile ilgili 2 veya 3 takım seçin. Kendinizi tanıtın. Tartışmaara katılın. Varlığınızı gruba hissettirin.

Kendinizi tanıtmaya çalışmayın. Sadece kendi postunuzu paylaşmak gruptan tepkiye ve soğumaya sebep olabilir.

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

Sonuç olarak

LinkedIn etkili bir isim olmak ve fikir lideri haline gelmek için inanılmaz uygun bir ortam. Fakat etkili bir isim haline gelmek kısa sürmeyebilir. Kendi networkunuzu genişletmek zaman ve enerji isteyebilir.

Sonuçlarınıza ulaşabilmek için kendinize ulaşılabilir hedefler ve aşamalar belirleyin.

Yukarıda okuduğunuz teknikleri hayatınıza adım adım ekleyin. Sonuçlarını almaya kısa sürede başlayacaksınız. Etkiniz genişleyecek, profiliniz ve networkunuz büyüyecek ve güven vereceksiniz.

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir