ARABA MÜŞTERİ TİPLERİ1 min read

 

Araba satın almak isteyen müşteri tiplerini inceleyeceğiz. Müşteri tipleri aynı ihtiyaçlara sahip insanların gruplaması şeklindedir. Bu liste size doğru segmentasyonunuzu yapmanıza yardımcı bilgilerdir. Aşağıda müşteri tiplerini bulacaksınız.

 

 1. Ayağımı yerden kessin
 2. Ailecek kullananlar
 3. Kariyer düşkünü
 4. Çevreciler
 5. İkinci aile aracı
 6. Kalite arayanlar
 7. Off-roadçular

 

 1. AYAĞIMI YERDEN KESSİN Sadece fonksiyonel faydasına odaklanırlar. Arabayı statü sembolü olarak görmezler. Ek özellik satınalmada fayda görmezler, örneğin daha büyük motor, dijital iç aksam vb. Kafalarında araba sadece nakliye aracıdır. Düşük fiyatlı araçlara bakarlar. Nispeten küçük araçlar severler. Ek özellik aramazlar. Fiyat odaklıdırlar ve özel fiyatları ararlar.
 2. AİLECEK KULLANANLAR Çocuklu ailelerdir. Geniş ve komforlu araçları severler. Ailesel ihtiyaçlarını karşılayacak araç ek özelliklerine meyillidirler. Daha geniş koltuk, bardak tutucular, video oynatıcılar vb. Güvenlik diğer bir konudur.
 3. KARİYER DÜŞKÜNÜ Sosyal statü için araç kullanırlar. Belli markaları severler Kariyer veya iş başarısını daha pahalı bir araç alarak gösterir. Yüksek statü göstergesi araçları tercih ederler..
 4. ÇEVRECİLER Araç alırken çevresel faktörler de düşünür. Hibrid veya elektrikliaraçları severler. Az yakan küçük araçlar da tercih sebebi olabilir. Çevreci çalışmalarıyla nam salmış markaları tercih etmeye meyillidirler.
 5. İKİNCİ AİLE ARACI Ailecek kullananlar ile benzer özellik taşırlar. Çalışan ebeveynler veya genç ehliyetli çocukları içindir. İkinci araç daha çok kısa kullanımlar içindir. Konfora daha az önem verirler. Düşük fiyatlılara bakarlar. Eklenti aramazlar.
 6. KALİTE ARAYANLAR Bu müşteri tipi biraz daha fazla motora para harcar. Teknik olarak ileri araçları severler. Son özellikleri ararlar. Kaliteli malzeme kullanımı isterler. Kariyer düşkünlerinden farkı statü sembolü markalara değil de özellklere meyillidirler.
 7. OFF ROADÇULAR Aracı yol dışında toprak arazide kullanmak gibi belli bir amaç için ararlar. Off road sürücüleri sosyalleşmek için bu araçları isterler. Açıkça fonksiyonel faydaya odaklanırlar. Güvenlik ve güvenilirlik önemsedikleri iki konudur.

 

Kaynak: segmentationstudyguide.com

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir