CEP TELEFONU KULANICILARI SEGMENTASYONU (MÜŞTERİ TİPLERİ)2 min read

Mobil cihazlar inanılmaz yaygınlaştı. Kullanıcılar cihazı telefondan öte kullanmaya başladılar. Artık sadece reklamcılar text mesajının yetmediğini biliyorlar. Herkes telefonu farklı amaç için kullanıyor. Fakat yine de halen telefon kullanımı nüfüsun tamamına yayılmış değil. Yine bir araştırmaya göre telefon kullanıcı alışkanlıklarını şöyle tespit etmişler.

Kablolu telefon kullananlar        

10%

Cep telefonu taşımazlar

SADECE KONUŞANLAR

17%

Telefonu sadece konuşmak için kullanırlar. Telefonun yeni model olması önemli değildir. Eski bir telefon da kulalnabilirler. Yaşları ortalama 60dır. Evli ve torunları vardr. Bayan dergisi okurlar. Dizi izlerler. Basit araçlarla yani metin mesajı ile ulaşılabilirler.

FAYDA ODAKLI

14%

Arasıra SMS kullanırlar. İnternete bağlanmazlar. Cihaz seçimi : kaydırmalı telefon

Ortalama profil: 55 yaşında, evli, iki çocuk evebeyni, mavi yaka çalışan. Kullandığı cihaz kesinlikle pratiktir. Çoğunlukla ses hizmetleri için kullanırlar. Diğer fonksiyonları kullanmaya çalışmaz. Pazarlama iletişim çok kısa ve doğrudan sonuca yönelik olmalı.

CAN SİMİDİ

20%

Düzenli SMS ve email kullanırlar, fakat internete erişimleri oldukça azdır. Daha çok hat planıyla beraber gelen telefonları tercih ederler. Ortalama profil: 39 yaşında, evli ve şehirli. Ailesiyle zaman harcamak önceliklidir ve maliyet odaklı harcama yapar. Teknolojiyi hayatına basitlik getirmesinden dolayı sever ve çoğunlukla evde online yaşar. Onun için mobil cihazın önemlidir, her zaman yanında taşır. Çocukların her zaman onunla iletişime geçmesi için hazır olmak ister.

Pazarlama kampanyaları için onunla iletişime geçilebilir, kampanyanın hayat tarzına katkıda bulunmasını bekler.

GÖREV İNSANLARI

4%

Telefonunu ofisteki bilgisayarına alternatif olarak kullanır. Sık sık mesaj, email ve internet kullanırlar. Ortalama pofil: 40 yaşında, yüksek eğitimli ve aile odaklıdır. Kişisel kullanım için ek cihaz satınalma eğilimindedir. Mobil interneti uçak tarifelerine bakmak için, maç sonuçlarına bakmak için veya hisse senet fiyatı takip etmek içn kullanır. İş ve hayat dengesi onun için önemlidir. Net ve kısa şekilde anlatılan kampanyalarla iletişime sms, email ile iletişime geçilebilir.

 

MULTIMEDYACILAR

8%

Cihazını daha çok resim görmek, oyun oynamak, video izlemek gibi eğlence amaçlı kullanırlar. Ortalama profil: 22 yaşında, bekar, sürekli pop kültür içinde yaşıyor ve kendini trendler hakkında güncel tutuyor,  cihazın tüm stil ve majı destekleyecek özelliklerini kullanır. Pazarlamacılar izleyebilecekleri video ve resim içerikleri, email, mms, mobil bilet gibi araçlarla bu grubu etkileyebilrler.

 

ASİ TİPLER

7%

Muazzam internet kullanıcıları. Geneli iPhone kullanır. Ortalama profil: 33 yaşında, büyük bir şehirde kız arkadaşıyla yaşıyor veya yeni evli. Master derecesi var ya da üniversite mezunu. Spor yapar ve sosyaldir. Yeni teknolojiler için parası vardır. Telefonundan sık sık uygulama indirir ve bunları kullanır, video izler, internette gezinir ve mekan bilgsi vardır. Yüksek mobil cihaz kullanımına sahiptir. Telefonundan gelen kupon ve promosyonlarla ilgilenebilir.  Sosyal medya kullanımı yaygındır. Onlara dikkat etmek gerekir.

 

 

Yazıyı beğendiyseniz lütfen siz de paylaşın.

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir