OFİSE MUTLU GELMEK İÇİN EVİNİZDE UYGULAYABİLECEĞİNİZ 40 FENG SHUI TÜYOSU9 min read

Feng Shui evde veya ofisteki çevreyi doğa ile denge ve harmoni haline getirmek demektir. Çincede feng shui “rüzgar ve su” demektir. Feng Shui gerçek hayatta zaten sahip olduklarınızı daha iyi kullanmanızı ve hayatınıza daha iyi bir enerjik ortam getirmenizi sağlar.

Feng shui tekniklerine göre aşk hayatında mutluluğu yatak odasındaki değişikliklerle, bereketi ve bolluğu mutfakta, yaşamın akışında hareket ve canlılığı salonda, enerji dengesini pencere ve kapılardan gelen banyo ve tuvaletten giden enerji dengesindeki iyileştirmelerle geliştirebilirsiniz.

Feng shui öğretilerinde göreceksiniz ki bizim de kendi hayatımızda fark ettiğimiz, kendi kendimize düzelttiğimiz ama bir çoğunu es geçtiğimiz ev ve ofis içi düzenlemelerdir.

Feng shui ile evinizdeki birçok alanda iyileştirmeler yaparak bereket, ilişki, arkadaşlar, aile ve sağlık gibi birçok alanda kendinize can verebilirsiniz. Örneğin;

Para: Canlı çiçekler kullanın. Bu nakti tutmaya yardımcı olur.
İtibar: Ödüller, sertifikalar, iyi şans sembolleri kullanın.
İlişkiler: Herşeyi ikili kullanın. Koltuk, yastık, sandalye gibi.
Arkadaşlar ve gezi: Eğlenceli fotoğraf, resimler veya harita kullanın.
Kariyer: Kapı girişine işinizi veya tutkunuzu anlatan bir şey asın. Bir bilim adamı Einstein’dan bir yazı asabilir. Eğer müzisyenseniz bir enstruman asın.
Aile ve sağlık: Duvarınızda aile fotoğrafları harika olur.
Bunlar kısa bir özetti. Feng shui teknikleri aslında bunlardan çok daha fazlası. Günlük hayatta herkesin uygulayabileceği işte o teknikler;

Evin girişinde

 1. Kapı gıcırtılarını temizleyin Evinize girerken veya çıkarken gıcırtı sesi sanki kapı ağlıyor gibidir. Bu da sizin ruh halinizi olumsuz etkileyebilir. Yağlamanız eve girerken veya çıkarken daha pozitif enerji ile dolmanızı sağlar. Her kapı önemli ama giriş kapısı en önemlisidir.
 2. Giriş kapısının dışını çekici ve temiz hale getirin. Kapının dışını temizleyin, kapı paspasını silkeleyin ya da yenisini alın. Hiç olmadı süpürün ve temizleyin. Bu temizlik size evin girişinde harika temiz bir enerji yaratacak.
 3. Ana kapının girişini düzenli tutun. Kapı girişinde dağınıklık olmasın, olabildiğince temiz olsun. Kapı ne kadar geniş açılırsa biz de o kadar sınırsız kaynak ve fırsata açılırız. Ayakkabıları ve spor eşyalarını kapalı bir dolaba yerleştirebilirsiniz. Kapı girişindeki dağınıklık enerji, bolluk ve berekete olumsuz etki yapabilir.
 4. Mümkünse kapınızı renklendirin Kapı renginin iyi şans getirdiğine inanılır. Feng shuiye göre güneye bakan kapılar kırmızı veya turuncu boyanmalı, kuzeye bakanlar ise mavi veya siyah boyanmalı. Batıya bakan kapılar en iyi beyaz ve griye boyanması gerekirken doğuya bakanlar kahverengi ve yeşile boyandığında daha çok şans getirir.
 5. Küçük girişlerde ayna kullanın. Feng Shui’ye göre ev girişi çok önemlidir. Eğer küçük bir girişiniz var ise onu girişte ayna kullanarak daha fazla alan hissi yaratabilirsiniz.
 6. Girişi renklendirin Feng Shui öğretileri girişin iyi ışıklandırmak gerektğini söyler. Pozitif enerjiyi teşvik etmek için girişinize canlı çiçekler ve sevdiğiniz resimler koyun. Canlı çiçekler taze hava verir ve sesi emer. Feng shui’nin önemli öğelerindendir.

Salon

 1. Akan su yerleştirin.Su zenginliği temsil eder. Evin içinde özellikle girişe yakın merkeze doğru akacak şekilde akan bir su yerleştirin. Akan su sizin hayatınıza zenginliğin aktığını sembolize eder.
 2. Tüm camları temizleyin. Camlar dünyaya bakışınızı ve gözünüzü temsil eder. Camların temiz olması gerekir.
 3. Evde dağınıklığı temizleyin. Daha fazla zenginlik getirmek için evde dağınıklığa izin vermeyin sık sık toplayın. Bu sizin enerjinizi ve modunuzu olumlu etkileyecektir.
 4. Kitaplarınızı dik yerleştirin. Kitapları yatay yerleştirmek sizin kitapları okumadığınız anlamına gelir. Eğer okumuyorsanız alan açmak için kitapları azaltın.
 5. Mobilyaların yönüne dikkat edin. Eğer koltuğunuza oturduğunuzda sırtınızı kapıya veriyorsanız bilinçaltı korkmaya başlayacak. Eğer kapıya yüzünüz dönük oturursanız daha fazla dinlenirsiniz.
 6. Evde kısık sesli bir müzik olsun. Feng Şui’de salonda sürekli çalan kısık sesli bir müziğin enerji akışını düzene soktuğu düşünülüyor. (Kaynak: onedio.com)
 7. Salonda bitki, su ve saat olmalı Salonda, canlılığın, enerjiyi ve hareketi çağrıştırması için akvaryum, içinde mumlar yüzen bir fanus gibi su birikintisi ve yeşil bitkiler olmalı.
 8. Salonda kaktüs yerine başka bitki kullanın. Yeşil bitkilerden kaktüs gerginlik verdiğinden kuru çiçek de yeniliği engellediğinden bunlar dışında bir çiçek seçin. Mor ve beyaz çiçekler mesela.
 9. Masanızı duvarlardan uzaklaştırın ve kapıyla aynı hizada olmayın Kapıyla aynı hizada olduğunuzda hızlı akan bir enerji sürekli sizi bulacak bu da sizi bir zaman sonra bilinçaltınız sürekli gergin olduğundan sizi yıpratmaya başlar.
 10. Odalara koltukları iki iki koyun. Tek kişinin kullanacağı eşyalar yerine iki kişinin beraber kullanacağı ikili eşya yerleşti Bir köşeye tek koltuk koymakla yalnızlığı beslersiniz.
 11. Zenginlik için mor, kırmızı veya yeşil eşyalar kullanın. Renk ruhsal modta çok etkilidir. Eğer renklerin birine katlanamıyorsanız onu kullanmayın. Sevdiğiizi kullanın.
 12. Ortamın enerjisini arada temizleyin. Evin içinde bir süre biriken kötü enerjiyi temizlemek için bazı tütsüleri arada yakın. Bu yeni, taze ve pozitif enerjiyi getirmeyi sağlar. Ne kullanırsanız kullanın evin içinin pozitif enerji ile dolduğunu hayal edin.
 13. Koltuk bacaklarını kilimin üzerine koyun. Mobilyalar iletişimi tetiklemek için konulmalı. Duvara doğru mobilya koymayın. Bir halı ya da kilime mobilya ayaları dokunmalı. Herkes bu iletişimin içinde olduğunu hissedecektir.
 14. Olabildiğince az eşya kullanın Kullanılmayan, bozuk, kırık ve hiç herşey evde dağınıklık yaratır. İnsanın hayatındaki yenilenmeleri de geciktirir veya engeller. Aynı şey cüzdanımız için de geçerli, gerekmeyen faturalar, yazılar, kullanılmayan kartlar çıkarılmalı ki, yeni gelenlere yer açılabilsin.
 15. Çok da minimal olmayın. Eğer çok eşya yoksa orada hayat yoktur demektir. O da boş boş hissettirir. İlk başta temiz gibi gözükse de eşyaları çok azaltmak hayatı enerjisiniz de azaltır.
 16. Kristaller koyun.Kristaller dünyanın derinliklerinden bolluk getirir. Kristaller evin enerji evleridir. Kristallere yeniyseniz quartz kristalleri deneyin. Oturma odanızın sol arka köşesine yerleştirin. Burası refah köşesi olarak adlandırılır. Eğer kristali pencerenize yakın bir yere asarsanız, güneş ışınlarının kristalin içinden geçip gökkuşağı renkleri oluşturmalarını izleyebilirsiniz. Bu da zenginlik ve refah işaretidir.
 17. Mobilyaları U şeklinde dizin Feng Shui’ye göre mobilyaların “U” düzeni enerjinin akmasını sağlar.
 18. Yuvarlak bir yemek masası seçin Yuvarlak masa daha fazla canlılık ve sohbet getirir. Aynı havayı yuvarlak köşeli masa veya yuvarlak bir kilimle de yakalayabilirsiniz.
 19. Taş ve kristal kullanın.Bitkilerinizin topraklana taş ve kristal parçalar koyun. Feng shui’de bu zenginliğin sembolüdür.  Bu zenginlik sembolu insanın konsantrasyonunuzu zenginliğe yönlendirir. Taşların ve kristallerin en iyi yanı ise gizleyebilirsiniz. Hiç kimse göremeyeceği gibi kötü enerjilerini de taşlara aktarmazlar.

Yatak odası

 1. Yatağınızı hâkim bir noktaya koyun. Feng Shui’de yatak gibi önemli eşyaları hâkim pozisyonunda kullanmalıyız. Üzerinde günün neredeyse 1/3’ünü geçirdiğimiz için yatağın konumu hâkim pozisyonda olması demek kapıyla aynı hizada olmada ayakların kapıya dönük olması demektir.
 2. Yatak odanıza TV, bilgisayar gibi elektrikli alet sokmayın. Bazılarımızın yatak odasında TV var. Sakin ve sessiz enerjiyi tv nin veya teknolojik aletlerin yaydığı manyetik alan bozacaktır. Daha sakin durmak ve rahat uyumak için elektrikli aletleri yatak odanıza sokmayın.
 3. Nevresim takımı düz renk olmalı. Nevresim takımı geometrik şekilli olmamalı, mümkünse insan tenine yakın renkler olmalı. (Beyazdan, koyu kahverengiye kadar) Geometrik şekiller uyurken huzursuz eder.
 4. Yatak odasının ışığını yukarıdan değil yerden verin. Işık kaynağı direk görülmemeli. Yatağın iki tarafında küçük aydınlatmalar olmalı (mum da olabilir) ama tüm odanın merkez ışığı bu iki kaynak dışında bir kaynaktan sağlanmalı. (Yine ilişkinin merkezinin bir tarafa kaymasını engellemek ve dengeyi sağlamak için)
 5. Yatağın her iki tarafından da yatılabilir olmalı. Köşeye dayalı yatak yalnızlık çağırır veya ilişkide dengesizlik getirir, bir tarafın daha çok sevmesini sağlar.
 6. Yatak odası aynasız olmalı. Yattığınız yerden gördüğünüz bir aynanın da dikkatinizi dağıttığı ve hatta eski Feng Shui öğretilerine göre yatağa üçüncü kişileri (yani sadakatsizliği) davet ettiği düşünülüyor. Eğer ayna mobilyanın bir parçası ve çıkarılamıyorsa üzerini kaplayın. Aynalar su elementini yaratır ki su da yatak odasına hiç sokulmamalıdır. Su yüksek enerjilidir ve dinlenmeyi engeller ve yatak odasında hastalık yaratır.
 7. Yatak odasından saati kaldırın. Saat aceleciliği telkin ettiği ve huzuru tam yaşamanızı engelleyebileceği için saat yatak odasında tutmayın.
 8. Yatak başlığı kullanın. Yatak başlığı güvenlik hissi yaratır ve feng shuiye göre yatak başlığı sahibi olmak çok önemlidir. Evde kendiniz de yapsanız, duvardan sarkan bir kumaş bile olsa yatak başlığı sahibi olun.
 9. Yatağın altında bir şey saklanmamalı. Yatağın altında bir şeyler depolanmamalı, saklanmamalı. Baza olmamalı. Kötü anıları da biriktirir.
 10. Yatağın başını pencere altına koymayın. Pencere dış dünya ve yatak odanızla bağlantı noktasıdır. Dışarıdan gelen Feng Shui Qi enerjisi uykunuzun sık sık bölünmesine sebep olabilir. Qi enerjisi rüzgar, koku, ses, ışık, gölge ve böcü börtü seslerini içerebilir. Pencere tarafına konan yatak enerjinizi emecektir.
 11. Yatağın başı kapının karşısında olmalı. Yatağın kapıya karşı olması size daha fazla komfor, güvenlik ve kontrol verir. Bir ses duyduğunuzda kafanızı kaldırıp kim olduğuna bakmak daha kolay olduğundan daha az uyarılırsınız. Bu da tekrar uykuya dalmayı kolaylaştırır.
 12. Yatağın üzerinde asılı olan şeyleri kaldırın Örneğin avize sizi sürekli tedirgin edip uyku kalitenizi etkiler. Yukarıdan sallanan veya yapışık bir şey yatağın doğrudan üzerinde olmamalı.
 13. Perdeler tamamen opak renk olmalı. Ufacık bir ışık görmek vücudun biyolojik saatini etkileyeceğinden perdeler ışığı tam kesmelidir.
 14. Yatağa bakan aynaları kaldırın. İnsanoğlu hayatta kalma içgüdüsüne sahiptir. Gözlerimiz de uyurken hareketlere duyarlıdır. Eğer yatağa bakan bir aynanız varsa aynadaki kendi kımıldanmanız da sizin korunma içgüdülerinizi tetikleyebilir. Uykunuzu dağıtmamak için yatağa bakan aynanız varsa kaldırın.
 15. Yatak odasında canlı bitki bulundurmayın. Bitkilerin çalışması gece büyümeye odaklı ayarlanmıştır. Canlı büyüme enerjisi de uyurken gerekli olan sakin enerjinin tam tersini dışarı yayar. Tabi gece canlı bitkilerin daha fazla karbondioksit salgılamaları da diğer sebeptir.
 16. Sakinleştirici renkleri seçin Canlı renklerden kaçının. Turuncu, pembe, sarı gibi renkleri yatahk odasının ana teması olarak perdede, duvarda, nevresimlerde kullanmaktan kaçının. Canlı renkler duyguları ve enerjiyi arttırır. Ayrıca daha fazla ışık yayarlar ki bu da sizi canlı tutar. İlla ki canlı renk kullanacaksanız ana renk olarak kullanmayın.

Banyo

 1. Banyonun kapısını kapalı tutun. Banyonda su evden dışarı doğru akar. Su zenginlikle alakalı olduğundan zenginliğin akıp gitmesini istemeyiz. Banyo kapısı bu yüzden kapalı tutulmalıdır.
 2. Klozet kapağını kapalı tutun.Su akıp gittikten sonra geri de gelir. Güvende olmak için kapağını kapalı tutun.
 3. Banyoya yuvarlak nesneler koyun. Köşeli yerine dairesel şekilli nesneler seçilebilir. Rahatlatıcı kelimelerin yazılı olduğu nesneler, bambu bitkisi veya yuvarlak taşlar rahatlama ve gevşeme getirir.
 4. Banyoda ikinci ışık kaynağı oluşturun. İki farklı ışık kaynağı olmalı, yoksa mum yakılabilir.
 5. Yatağınızın dışındaki alanı büyütün yatağınızı küçültün. Aşırı büyük yataklar yatak odasında büyük alan kaybına yol açabilirler. Alan daha fazla olursa daha duygusal yaşama meydan yaratır. Kapı olmalı. Kapı yoksa perde koyun.
 6. Yatağın altında bir şey saklamayın, bilinçaltı bloklara sebep olur. Siz uyurken alttan havanın esmesi iyidir. Eğer bir şeyler saklamak isterseniz yumuşak bir şeyler saklamanız daha iyidir. Özellikle duygusal ağırlığı olan bir şeyi yatağın altına koymayın.
 7. Akan muslukları tamir edin. Sürekli akıp giden musluklar ve sifon feng shui öğretilerine göre finansal kaynaklarınızın akıp gitmesine sebep olur. Birkaç lira ile akıntıları kesebilirsiniz. Musluklarınız akıyorsa finansal kaynaklarınız da beklenmedik harcamalarla veya sürekli giderlerle akar gider.

Mutfak

 1. Mutfakta bitki besleyin. Mutfak tezgâhının üzerinin boş olması toz ve kötü enerjiyi çeker. Yeriniz varsa biraz ışık, yeşil bitki veya sevilen objeler koyun, bu size olumlu enerji verecek demektir.
 2. Mutfağınızı temiz tutun. Mutfak doğrudan para çekimle ilgilidir. Tezgâhı ve buzdolabını düzenli tutun.
 3. Yemek masanızı yuvarlak seçin.Daha fazla aşkı yaşatmak için oturma odası en önemli alandır. Oturan insanların birbirlerini görmesi sevgi enerjisini arttıracaktır.
 4. Yemek masasının üstünde ayna olmalı Yemek masasının üstüne asılan aynanın, eski feng shui öğretilerine göre masanın bereketini artırdığı düşünülüyor. Yemek masası da ailenin bolluk sembolüdür. Ayna yemek masasının görüntüsünü çoğaltır. Ayna bolluğu çoğaltır gözüyle bakılıyor. Aynanın kapıyı yansıtmadığından emin olun.
 5. Yemek masasının üzerinde meyve berekettir. Yemek masasının üstüne uzun süre açıkta dayanabilen nar ve ayva gibi meyveler seçilebilir.
 6. Ocağınızı temiz tutun, feng shui’de ocak zenginlik ve kariyeri temsil eder. Bu yüzden sürekli temiz tutmak çok önemlidir. Aynı zamanda yanan kısımları da temizleyin.

 

Koridor

 

 1. Aile fotoğraflarını koridora asın. Aile insanı olmak iyidir. Gülen fotoğraflarınızı mutfak veya koridor gibi yüksek trafikli yerlere koyun.
 2. Koridorlara halı serin veya bir bambu asın. Koridorlardaki hızlı enerji akışını engellemek için resim asmak, mum, bitki koymak veya halı sermek faydalıdır.

 

Sonuç olarak;

Feng shui teknikleri evde ve ofiste eşyaların doğru enerjisini kullanmak, harmoni içinde yaşamak için kullanacağınız çok basit ve pratik teknikler ve tedbirlerdir. Yukarıda gördüğünüz listeyi hayatınıza katsanız kendinizi evde çok mutlu ve sakin hissedebilirsiniz.

Feng shui üzerine kitaplar yazıldığından bir çok tekniği var aslında. Yukarıdaki en teknikler bunların en pratikleri.

Sizin de bunlara eklemek istedikleriniz varsa lütfen siz de yorumlar bölümüne ekleyin.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir