FITNESS SALONU MÜŞTERI TİPLERİ2 min read

Fitness salonlarına giden müşteri tiplerini inceleyeceğiz. Müşteri tipleri aynı ihtiyaçlara sahip insanların gruplaması şeklindedir. Bu liste size doğru segmentasyonunuzu yapmanıza yardımcı bilgilerdir. Aşağıda müşteri tipleirni bulacaksınız.

 1. Çevre yapmak isteyenler
 2. Kilo vermek isteyenler
 3. Şekle girmek isteyenler
 4. Performans insanları
 5. Sağlik ve iyileşme arayanlar
 6. Spor odaklılar

 

 1. ÇEVRE YAPMAK İSTEYENLER Fitness yapmaya hevesli değildirler. Ortak ilgi alanı ve yaşam tarzı olan yeni arkadaş edinme, çevre yapma hevesindedirler Bazı fitness aktivitelerine katılırlar Ama ana amaçları sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktır. Fitness salonunda eğlenceli ve enerjik olan insanlarla kaynaşabilecekleri egzersiz sınıflarına veya etkinliklerine katılırlar.
 2. KİLO VERMEK İSTEYENLER Amaçları kilo vermektir. Bazı fitness salonları kilo verme programlarında bu yüzden ustalaşmışlardır. En iyi pazarlama tekniği kilo verme programlarında özelleşme ve bu programları bu müşteri tipine sunmadır Bu müşteriler herkesin kaslı ve yapılı olduğu bu spor salonlarına gelmekten çekinirler Motivasyon, duygusal destek ve güvence başarı için ana etkendir. Kişisel hoca talepleri de fazladır.
 3. ŞEKLE GİRMEK İSTEYENLER Vücutlarının görünüşünü güzelleştirmek isterler. Vücut geliştirme ve ağırlık çalışarak vücutlarını heykeltraş gibi şekle sokmak isterler. Daha çok genç yaştadırlar. Bayan erkek karışık olabilir. Bu müşteri tipinin önerilen ağırlık kaldırma aletleri gibi tesislerin yanında amaca uygun egzersiz sınıfları da ilgilerini çeker.
 4. PERFORMANS İNSANLARI Sağlık ve fitness konusunda kendi motive olabilen, yüksek disiplinli insanlardır. Koşma süresi, dayanıklılık, ağırlık kaldırma, vücut geliştirme gibi konularda yapabildiklerinin en iyisini yapmaya çalışırlar. Spor aletlerini kendilerinnmiş gibi kullanmayı severler. Esnek saatleri severler, çeşitli alet ve geniş bir tesis ilgilerini çeker.Uzun sure bir salonda kalabilr, fakat birden değiştirebilir.
 5. SAĞLIK ve İYİLEŞME ARAYANLAR Sağlıklarında, güçlerinde ve dayanıklıklarında gelişme arayan müşteriler doctor tavsiyesiyle fitness salonuna gelirler. Programa girmeye bayılmazlar. Kişisel hoca arayabilirler. Personel ile iletişimlerinin iyi olması daha fazla salona gelmelerini sağlar. Eğlenmedikleri ve pek motive olamadıkları için maalesef devamlı müşteri değildirler.
 6. SPOR AMAÇLI GİDENLER Spora fazlaca gönül vermişlerdir. Belki musabakaya hazırlanıyor bile olabilir. Fitness salonunu kendi gücünü arttırmaya yardımcı olmaları için kullanıyor olabilir. Genelde oldukça motivedirler ve egzersiz sınıflarını severler.

 

Kaynak: segmentationstudyguide.com

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir