Hemen çıkma oranı (bounce rate) nedir, düşürmenin 12 yolu [Görselli anlatım]5 min read

Hemen Çıkma Oranı  (Bounce Rate) kullanıcının sitenize girdikten kısa sürede çıkma oranıdır.hemen çıkma oranı

 

Kısa sürede derken 1,2 saniye içinde çıkması demek.

 

Yani kişi sayfaya geldi, 1-2 saniye durdu, hiçbir yere tıklamadı, başka bi sayfaya gitmedi, sitede kalmadı ve gitti.

Hemen çıkma oranı, 1-2 saniye durup çıkan kişilerin tüm ziyaretçilere oranıdır.

Diyelim 100 kişi sayfanızı ziyaret etti. Fakat 75 kişi 1 saniye durdu ve sayfayı kapattı.

Hemen çıkma oranı 75%’tir.

Hemen çıkma oranını Google analytics ile ölçebilirsiniz.

Google Analytics’te bulunan Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) başlıklı istatistikte, ziyaretçilerin sitenizi gezip gezmediğini anlarsınız.

Hemen çıkma oranını yükseltenler şunlar olabilir

 • web sayfasını kapatması
 • başka bir web siteye yönlendirilen linki tıklaması
 • yeni bir URL yazarak farklı bir web sitesini ziyaret etmesidir.

 

Hemen Çıkma Oranı  (Bounce Rate), web sitesi sahipleri için çok önemlidir. Bu oranı sürekli olarak kontrol etmeli, kullanıcı davranışlarını gözlemlemelisiniz çünkü google hemen çıkma oranınız yüksekse sıralamada sizi geri atıyor.

 

Hemen Çıkma Oranını düşürdüğünüz takdirde sıralamalarda ve dönüşümlerde gözle görülür yükselişler göreceksiniz. Hemen çıkma oranını ne kadar düşürürsek o kadar çok sitemize ziyaretçi gelir diyebiliriz.

Dünya çapındaki websitelerin konularına ve sektörlerine göre belirli bir hemen çıkma oranı ortalaması vardır. Öncelikle dünya ortalamalarını sizlerle paylaşmak isterim ki sitenizin hemen çıkma oranı yüzdesini ortalama rakamlarla karşılaştırıp, yapıcı önlemler alıp almama konusunda bir karara varabilin.

 

 • Haber / İçerik Siteleri 40 – 60 %
 • Kurumsal Siteler 30 – 50 %
 • Blog 70 – 98 %
 • E- Ticaret Siteleri 20 – 40 %
 • Hizmet Sektörü Siteleri 40 – 60 %

 

Eğer sizin siteniz bu oranların alt seviyelerinde değilse hemen çıkma oranını azaltmalısınız.

Bu makalede hemen çıkma oranını nasıl düşüreceğinizi okuyacaksınız.

 

Hemen çıkma oranını düşürme teknikleri

 

 1. Taranabilir, okunabilir içerik üretin.

Blog okuyan birçok okuyucu (80%) tez okurcasına yazınızı incelemeyecek. Daha çok yazınızı tarayacaklar (20%). Bu yüzden yazınız hem taranır olmalı hem de okunduğunda içeriği dolu dolu olmalı. Kolay okunan bir yazı ile ziyaretçi sitenizde daha fazla duracak hemen çıkma oranı düşecektir.

 1. Mobil uyumlu temalar seçin 

Akıllı cihazlardan erişim inanılmaz şekilde artıyor. İnternete bağlanırken mobil cihaz kullanımı bilgisayar kullanımını 2014’te geçti.

Bir yandan da mobil cihazlarda hemen çıkma oranı diğer cihazlara göre yüksek.

Mobil uyumlu tema sahibi olmanız sizin daha çok ziyaretçi çekmenizi, akıllı cihazlardan daha kolay kullanılmasını sağlar bu şekilde de hemen çıkma oranını düşürürsünüz.

Temanızın mobil uyumlu olup olmadığını Google mobile friendly aracıyla test edebilirsiniz.

 1. Kırık linkleri düzeltin 

Google Webmaster Console kullanarak sitenizde hangi linklerin kırık olduğunu sürekli izlemelisiniz. Kırık linkleri düzeltmeniz ziyaretçinin irrite olup kaçmasını engeller.

 

 1. Site yükleme hızını arttırın. 

Sayfaların geç yüklenmesi ziyaretçinin sayfayı hemen terk etmesine neden olur ki bu da hemen çıkma oranını yükseltir. Sitenizin hızını arttıracak temalar bulun ve ara ara hızınızı kontrol edin.


Yavaş açılan, görselleri yüklenmeyen bir sitede kimse vakit geçirmek istemeyecektir. Sitenizin yüklenme hızını, performansını yükseltmek için ilk önce blogunuzun performansını ölçmekten başlayabilirsiniz. İşte size sitenizin performansını kolayca ölçümleyebileceğiniz bir site: http://www.webpagetest.org

 

 1. Hikâye anlatımınızı geliştirin. 

İyi bir hikâye anlatma becerisi hedef ziyaretçinizin aklını başından alır ve yazınızı sürükleyici şekilde okutursunuz hatta daha fazlasını ararlar.

Fakat bunu iyi kullanmalısınız. İnsanlar önce yazıyı tarıyor, göze çarpan bir şey arıyorlar. Bu alt başlık olabilir, resim olabilir, bir kelime olabilir vb.

Hikaye anlatımı bu göze çarpan elemanlar ile uyumlu olursa ziyaretçiyi içine çeker. Hikaye anlatımı içeriğinizin dinamik ve duygusal görünmesini sağlar. Sonuç olarak sitenize daha fazla güvenmelerini sağlamış olursunuz.

 

Konuşmanın Gücünü Keşfet: Büyüleyici, Akıcı ve Güvenle Konuş

Bol egzersizle Hikâye anlatma, Duygu verme, İkna etme, Konu bulma gibi Özelliklerinizi Geliştirerek İnsan Mıknatısı Olun.

Udemy’den satın al!

 

 1. İç sayfalara linkleme yapın ve ilgili yazıları gösterin 

Sitenizde ziyaretçi yazınızı okuduktan sonra biraz daha sitede tutmalısınız. Başka yazılar da okutmalısınız. Bunun için sitenizi başka yazılarınıza kolay ulaşabilir tasarlamalısınız.

Bu yüzden ilgili yazıları yazı sonunda gösterin. Başka sitelere link vermektense kendi sitenize link vermek hemen çıkma oranını düşürür.

 1. Dışarı verilen linkler yeni sayfada açılmalı 

Aslında bilinen bir taktiktir. Linke tıklayıp aynı sayfada başka sitenin açılması hemen çıkma oranını yükseltir.

 1. Harici Bağlantıları sayfa sonunda verin

Yazılarınızın içinde başka yazılara linkler verirsiniz. Bu referanslar ziyaretçi için bir zenginlik yaratabilir fakat site tarafından dışarıya verilen her bir link kullanıcın siteden çıkış noktasıdır.

Yazının ortasında link verirseniz erkenden sitenizden çıkıp diğer link verdiğiniz siteye gidebilir. Bu da hemen çıkma oranına katkı sağlar.

Dışarıya verdiğiniz bağlantılarda temkinli olmalı ve mümkünse bunları sayfa sonunda vermelisiniz.

 

 1. Kategorilerinizi kolay anlaşılır hazırlayın 

Okuyucularınız yazılarınızı ararken kategorilerden yararlanır. Bu yüzden kategorilerinizi kolay anlaşılır hazırlamalısınız. Yazının kategorisi tahmin edilebilir olmalı. Kategori isimlerine de anahtar kelime analizi yaparak karar vermelisiniz.

Ziyaretçilerinize çok büyük kolaylık sağlamış da olacaksınız. Bu da okuyucularınızın sitenizde gezinmelerini ve aradıklarını kısa sürede bulmalarına yarayacak, böylece hemen çıkma oranınız gitgide azalacaktır.

 

 1. Ziyaretçi profillerini inceleyin 

Hemen çıkma oranlarını coğrafya, tarayıcı, işletim sistemi ve trafik kaynağına göre de yorumlayabilirsiniz. Örneğin bir tarayıcıdan gelen kullanıcılarda yüksek bir hemen çıkma oranı varsa; sayfada özellikle o tarayıcıda yaşanan teknik bir sorun olabilir.

 

 1. Pop up kullanmaktan kaçının 

2013’te yapılan bir araştırmaya göre okuyucuların 70%’i ilgisiz popupları irrite edici bulduklarını söylemişler. Diğer taraftan popuplar işe yarıyor. İyi bir email listesi oluşmayı sağlıyor. Araştırmalara göre ziyaretçilerin 14%’ü popup reklamlara tepki veriyor ve 51%’i email isteme teklifine olumlu yaklaşıyor.

 

 1. Yazıda beyaz ferah alanlar olsun 

İnsanlar sıkışık yazıları sevmezler. Beyaz alanı bol ferah yazıları tercih ederler. Harflere boğulmuş ve sıkışık yazılarda daha kısa dururlar ve hemen çıkma oranı ortalamasını yükseltirler. Okuyucuya kolayca okuyabileceği şekilde istediğini verin. Bu sitenizde daha fazla zaman geçireceklerdir demek.

 

Eğitim önerisi;

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

Kaynak: Udemy / Tür: Video eğitim / Dil: Türkçe / Öğretici: Video Eğitim / Süre: 5,5 saat video / Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!

 

Sonuç olarak

Hemen çıkma oranı arama motoru kriterlerinden biri olduğundan sitenizin olabildiğince hemen çıkma oranını düşük tutmalısınız.

Yukarıda birçok teknik okudunuz. Bunları sitenize uygulayın ve kısa süre içinde hemen çıkma oranını düştüğünüzü göreceksiniz.

Bunun yanında siteniz arama motorunda daha ön sıralarda yer alacak, daha fazla trafik çekecektir. Konuyu oldukça önemseyin. Hemen bugün bu teknikleri uygulamaya başlayın.

 

Sizin teknikleriniz var mı? Hemen çıkma oranını nasıl düşürüyorsunuz?

Yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Blog içerik oluşturma makaleleri

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir