HEMEN ÇIKMA ORANI (BOUNCE RATE) NEDİR, NASIL DÜŞÜRÜLÜR?4 min read

Hemen Çıkma Oranı  ( Bounce Rate ) kullanıcının sitenize girdikten sonra etkileşimde bulunmadan ve bu sayfanın ötesine geçmeden ayrıldığı oturumlar yüzdesidir. Google Analytics’te bulunan Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) başlıklı istatistik, ziyaretçilerin sitenizi gezip gezmediğinin göstergesidir.

Hemen çıkma oranını yükseltenler şunlar olabilir

 • web sayfasını kapatması
 • başka bir web siteye yönlendirilen linki tıklaması
 • yeni birURL yazarak farklı bir web sitesini ziyaret etmesidir.

 

Hemen Çıkma Oranı  (Bounce Rate), web sitesi sahipleri için çok önemlidir. Bu oranı sürekli olarak kontrol etmeli, kullanıcı davranışlarını gözlemlemelisiniz çünkü google hemen çıkma oranını algoritmasında tutuyor.

 

Hemen Çıkma Oranını düşürdüğünüz takdirde sıralamalarda ve dönüşümlerde gözle görülür yükselişler göreceksiniz. Hemen çıkma oranını ne kadar düşürürsek o kadar çok sitemize ziyaretçi gelir diyebiliriz.

Dünya çapındaki websitelerin konularına ve sektörlerine göre belirli bir hemen çıkma oranı ortalaması vardır. Öncelikle dünya ortalamalarını sizlerle paylaşmak isterim ki sitenizin hemen çıkma oranı yüzdesini ortalama rakamlarla karşılaştırıp, yapıcı önlemler alıp almama konusunda bir karara varabilin.

 

 • Haber / İçerik Siteleri 40 – 60 %
 • Kurumsal Siteler 30 – 50 %
 • Blog 70 – 98 %
 • E- Ticaret Siteleri 20 – 40 %
 • Hizmet Sektörü Siteleri 40 – 60 %

hemen çıkma oranı

görsel dsa-global.com dan alınmıştır

Hemen çıkma oranını düşürmek için şu tavsiyelere göz atın;

 

 1. Uzun yazıları parçalara ayırın İnsanların genellikle zamanı azdır. Ve gereksiz bilgi içermeyen doğrudan bilgi veren siteleri severler. Okuyucuya kolayca okuyabileceği şekilde istediğini verin. Bu sitenizde daha fazla zaman geçireceklerdir demek.
 2. Mobil uyumlu temalar seçin Akıllı cihazlardan erişim inanılmaz şekilde artıyor. Mobil uyumlu tema sahibi olmanız sizin daha çok ziyaretçi çekmenizi sağlar. Temanızı seçerken mobil uyumlu olması, akıllı cihazlardan daha kolay kullanılmasını sağlar bu da hemen çıkma oranını düşürür.
 3. Kırık linkleri düzeltin Google Webmaster Console kullanarak sitenizde hangi linkler kırık olduğunu sürekli izlemek ve düzeltmeniz ziyaretçinin irrite olup kaçmasını engeller.
 1. Site yükleme hızını arttırın. Sayfaların geç yüklenmesi ziyaretçinin sayfayı hemen terk etmesine neden olur ki bu da hemen çıkma oranını yükseltir. Sitenizin hızını arttıracak temalar bulun ve ara ara hızınızı kontrol edin. Yavaş açılan, görselleri yüklenmeyen bir sitede kimse vakit geçirmek istemeyecektir. Sitenizin yüklenme hızını, performansını yükseltmek için ilk önce blogunuzun performansını ölçmekten başlayabilirsiniz. İşte size sitenizin performansını kolayca ölçümleyebileceğiniz bir site: http://www.webpagetest.org
 1. Taranabilir, okunabilir içerik üretin. Blog okuyan bir çok okuyucu tez okuyorcasına yazınızı incelemeyecek. Daha çok yazınızı tarayacaklar. Bu yüzden yazınız hem taranır olmalı hem de okunduğunda içeriği dolu dolu olmalı. Ziyaretçi sitenizde daha fazla duracak hemen çıkma oranı düşecektir.
 2. İç sayfalara linkleme yapın ve ilgili yazıları gösterin Sitenizde ziyaretçi yazınızı okuduktan sonra ne yapacaklar? Başka yazılarınıza ulaşabilir olmalılar. Bu yüzden ilgili yazıları yazı sonunda gösterin. Başka sitelere link vermektense kendi sitene link vermek hemen çıkma oranını düşürür. Fakat birçok insan iç veya dış yazılara link vermenin hemen çıkma oranını düşüreceğini savunur. Fakat linkleme ayarında yapılmazsa ucuz ve çirkin görüntü oluşur. Örneğin şunu yapmayın;
 3. Dışarı verilen linkler yeni sayfada açılmalı Aslında bilinen bir taktiktir. Linke tıklayıp aynı sayfada başka sitenin açılması hemen çıkma oranını yükseltir.
 4. Harici Bağlantıları sayfa sonunda verin Bloglarda yazıların içinde başka yazılar refere edilir ve bağlantı verilir. Bu referanslar ziyaretçi için bir zenginlik yaratabilir fakat site tarafından dışarıya verilen her bir link kullanıcın siteden çıkış noktasıdır. Dışarıya verdiğiniz bağlantılarda temkinli olmalı ve mümkünse bunları sayfa sonunda vermelisiniz.
 5. Kategorilerinizi kolay anlaşılır hazırlayın Okuyucularınız yazılarınızı ararken kategorilerden yararlanır. Bu yüzden kategorileriniz kolay anlaşılır olmalı. Yazının kategorisi tahmin edilebilir olmalı. Ziyaretçilerinize çok büyük kolaylık sağlamış olacaksınız. Bu da okuyucularınızın sitenizde gezinmelerini ve aradıklarını kısa sürede bulmalarına yarayacak, böylece hemen çıkma oranınız gitgide azalacaktır.
 6. Profilleri ve Ayrışmaları Gözlemleyin Hemen çıkma oranlarını coğrafya, tarayıcı, işletim sistemi ve trafik kaynağına göre de yorumlayabilirsiniz. Örneğin bir tarayıcıdan gelen kullanıcılarda yüksek bir hemen çıkma oranı varsa; sayfada özellikle o tarayıcıda yaşanan teknik bir sorun olabilir.
 7. Pop up kullanmaktan kaçının 2013’te yapılan bir araştırmaya göre okuyucuların 70%’i ilgisiz popupları irrite edici bulduklarını söylemişler. Diğer taraftan popuplar işe yarıyor. İyi bir email listesi oluşmayı sağlıyor. Araştırmalara göre ziyaretçilerin 14%’ü popup reklamlara tepki veriyor ve 51%’i email isteme teklifine olumlu yaklaşıyor.
 1. Hikaye anlatımınızı geliştirin. İyi bir hikaye anlatma becerisi hedef ziyaretçinizin aklını başından alır ve yazınızı sürükleyici şekilde okutursunuz hatta daha fazlasını ararlar. Fakat bunu iyi kullanmalısınız. İnsanlar önce yazıyı tarıyor, göze çarpan bir şey arıyorlar. Bu alt başlık olabilir, resim olabilir, bir kelime olabilir vb. Hikaye anlatımı bu göze çarpan elemanlar ile uyumlu olursa ziyaretçiyi içine çeker. Hikaye anlatımı içeriğinizin dinamik ve duygusal görünmesini sağlar. Sonuç olarak sitenize daha fazla güvenmelerini sağlamış olursunuz.

 

 Sonuç: Hemen çıkma oranı arama motoru kriterlerinden biri olduğundan siteminizin olabildiğince hemen çıkma oranını düşük tutmalıyız. Bunun için bir çok taktik var ve bunlara uyarsanız sitenizin hemen çıkma oranı düşecek, site arama motorunda daha ön sıralarda yer alacak, daha fazla trafik çekecektir. Konu oldukça önemli ve etkilidir.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.