Blogunuza sadık ziyaretçi kitlesi oluşturmanız için 13 temel teknik5 min read

Düzenli bir trafiğiniz var mı?blog sadık ziyaretçi kitlesi oluştur

 

Peki ya bloğunuzu tekrar tekrar ziyaret eden sadık ziyaretçileriniz var mı?

 

Eğer şimdiye kadar fark etmediyseniz sadık ziyaretçilerinizi belirleyip onlara yatırım yapın.

 

Çünkü sosyal medyadan, arama motorlarından veya herhangi bir başka kaynaktan gelen trafiği tekrar almanız önemlidir.

 

Bir kez gelen ziyaretçinin tekrar gelmesini sağlamanız bloğun trafiği için çok önemlidir.

 

Blogunuzun sadık ziyaretçisi olursa düzenli trafik kazanırsınız.

 

Kendi niş alanınızda sadık ziyaretçilerinizden bir kitle oluşturursanız bloğunuzun trafiğini kemikleştirirsiniz.

 

Okuyucuların tekrar blogunuzu ziyaret etmesini sağlamak ve sadık ziyaretçi kitlesi oluşturmanız için en önemli faktör, özgün, faydalı ve kaliteli içeriktir.

 

Bir okuyucu kaliteli içerik sayesinde blogunuzda kendine faydalı bilgi buluyorsa tekrar tekrar ziyaret edebilir ve sizin sadık ziyaretçiniz olurlar.

 

Bu makalede bloğunuza sadık ziyaretçi kitlesinin nasıl oluşturulacağı üzerine teknikler ve usta görüşleri okuyacaksınız.

 

Sadık ziyaretçi kitlesi oluşturmanız için yöntemler

 

 1. Düzenli ve istikrarlı içerik yayınlayın!

 

Blogunuzu düzenli güncellemeniz sadık ziyaretçi kitlesi oluşturmanız için neredeyse en önemli faktör. Çünkü birçok arama motoru düzenli aralıklarla güncellenmeyen siteleri listelerinde arka sıralara atarlar.

 

Blog postunuza tarih atabilirsiniz ki bu da okuyucuların sizin blogunuza düzenli içerik yüklendiğini anlamasını sağlar. Çok seyrek güncellenen bloglar eninde sonunda google sıralamasında arka sıralara düşüp kaybolmaya eğilimlidir. Bu da sadık ziyaretçi kitlesi oluşturmanızı engeller.

 

Çok çalışıyor veya meşgul olduğunuzdan dolayı düzenli güncelleme yapamıyor olabilirsiniz. Fakat sitenizi güncellemek her gün yazı yazmak veya içerik üretmek demek değildir.

 

Niş bir blogunuz varsa sadık ziyaretçi kitlesi oluşturmak için haftada 1-2 içerik üretmek sizin için oldukça yeterli olacaktır.

 

 1. Özgün ve orijinal kalın.

 

Blogunuzun içeriği orijinal, yeni ve özgün olmalı. Düzenli okuyucularınız sizin niş alanınızda yeni çıkan ürünler hakkındaki yorumlarınızı ve son gelişen haberlerdeki bilginizi almak isteyeceklerdir.

 

Blog postu yazarkenki inceliklere dikkat ederek okuyucularınızı bilgi ve görüşünüz konusunda tatmin edin. Bu sadık ziyaretçi kitlesi oluşturmak için gerekli bir adım.  Aynı zamanda arama motorları da orijinal içerikli sitenize aramaları yönlendirecektir.

 

Ne demiş üstad

Marka sadakatinizin gücü ürününüzün insanları nasıl hissettirdiğiyle başlar.

Jay Samit

 

 

 

 

 1. Sayfa ve postlarınızı optimize edin.

 

Sayfaları iyi organize edilmemiş kitapları okumak ister miyiz? Tabii ki hayır. Aynı şey blog ve websitesi için de geçerli.

 

Blog postlarınızın okuyucular için;

 • okuması ve içinde gezinmesi süper kolay olsun.
 • menüleri çok dallandırıp budaklandırmayın. İçinde gezinmesi kolay olsun.
 • Anahtar kelimeleri düzgün şekilde kullanın.
 • sayfa üzerinde hareket etmesi rahat olsun
 • kullanıcı dostu bir tasarımınız olsun

 

Sadık ziyaretçi kitlesi oluşturmanızın ilk adımlarından biri de blogunuzun kolay okunması ve gezinebilir olmasıdır. Okuyucularınızın olumlu bir deneyim yaşamasını sağlayın.

 

 1. Blogunuzun teması mobil uyumlu olsun.

Blogunuzun nasıl gözüktüğü yeterli değil, her cihazda da düzgün gözükmeli. Mobil cihazlardan internete girme oranı bilgisayardan internete girme oranını geçti. Temanız mobil uyumlu olursa ziyaretçiler daha fazla bloğunuzda kalır ve bloğunuzda daha olumlu bir deneyim
yaşarlar.

 

 1. Blog üzerinden e-posta toplayın ve bülten gönderin.

 

2014’teki bir araştırma e-posta pazarlamanın müşteri kazanımı açısından facebook ve twitterdan 40 kat daha etkili olduğunu gösterdi. Siz de bu avantajı kullanıp okuyucularınızdan e-posta toplatın ve onlara bülten gönderin.

 

Bültenler sizinle ziyaretçiniz arasında iletişimi güçlendirir. Büyük bir e-posta listesi oluşturursanız bir süre sonra sadık müşteri kitlesi oluşturursunuz.

Ne demiş üstad

Sizin teklifinizi isteyen küçük bir abone listesi, ilgilenmeyen büyük bir listeden daha iyidir.

Ramsay Leimenstoll

 

 

 

 

 1. Makalelerinizi interaktif hazırlayın.

 

Kaliteli makale yazmak önemlidir fakat okuyucularınıza da tartışılacak bir şeyler sormanız önemlidir. Okuyucularınıza konuyla ilgili sorular sorabilir, görüşlerini alabilir, eleştirmelerini isteyebilir ve geri bildirim isteyebilirsiniz.

 

Bunlar sizin okuyucunuzla etkileşim halinde olmanızı sağlar. Oluşturduğunuz bu samimiyet ve yakınlıkla da sadık ziyaretçi oluşturabilirsiniz. Okuyucularınızla etkileşim halinde olun.

 

Her zaman makalelerinizi okuyucularınızla iletişim halindeymiş gibi yazın. Okuyuculara sizin yazınızı okurken sıkıcı bir kitap okuyor gibi hissettirmeyin. Bu şekilde sadık ziyaretçi kitlesi oluşturabilirsiniz.

 

 1. Yorumlara cevap verin.

 

Tüm yapılan yorumlara cevap vermelisiniz ve cevapları zekice ve okuyucuya gerçekten yardımcı şekilde vermelisiniz. Asla okuyucularınıza kaba davranmayın. Olumsuz yorumlara ters tepki vermeyin, zekice cevap verin, zekânızı gösterin.

 

Eğer popüler bir blogsanız fanlarınızdan emailler ve biraz eleştiri alabilirsiniz. Bu emaillere kesinlikle cevap verin. Bu emaillere cevap vermekle ilginç şekilde okuyucuları sadık ziyaretçi haline dönüştüreceksiniz.

 

 1. Blogunuzu kolay gezinebilir hale getirin.

 

Ne zaman bir blogu ziyaret etsem, ilgili diğer makaleleri okur sayfalarda gezinirim. Ama bu sayfalar arası gezinme kolaysa yaptığım bir şeydir. Muhtemelen siz de aynısını yapıyorsunuz.

 

Sayfaları birbirine bağlamak yani blogtaki ilgili sayfaların birbirine link vermekle okuyucunun sayfada daha fazla kalmasını, blogunuzu daha fazla keşfetmesini, tekrar tekrar daha fazla sitenize gelmesini sağlarsınız. Yeni bir sadık ziyaretçi kazanırsınız.

 

Mesela sayfa sonlarına ilgili makaleler eklentisi eklerseniz de yazınızı okuyan birinin ilgili diğer makaleleri daha rahat ve görsel olarak daha çekici olarak görmelerini sağlarsınız.

 

 1. Okuyuculara faydalı şeyler sunun

 

İnsanların sadık ziyaretçiye dönüşmesinin bir sebebi de sizin sunduğunuz bedava e-kitap, yarışmalar, indirimler gibi faydalar olabilir. Eğer yarışma gibi bir etkinlik organize ediyorsanız bunu blogunuzda vurgulayın ki okuyucular fark etsin.

 

 1. Tekrar ziyaret etmeleri için sosyal sayfalarda seçenekler verin.

 

Okuyucularınız sizin blogunuzdan faydalı bilgi alabileceklerine inandıklarında blogunuzu tekrar tekrar ziyaret ederler. Fakat adresinizi unutmak sık karşılaşılan şeydir. Bazen blogunuzu isteseler de tekrar bulamayabilirler. Okuyucularınıza RSS feed, facebook, twitter gibi yeni post yayınladığınızda görebilecekleri farklı takip seçenekleri sunun.

 

 1. Sadakat programı oluşturun.

Sadık ziyaretçileri ödüllendirmek için sadakat programları oluşturun. Sadakat programları genellikle e-ticaret sitelerinde iskontolar, bedava kargolar veya özel hediyeler gerektirir. Bloglarda ise özel içerikler, ücretsiz e-kitaplar, düzenli bülten ve yeni içerikler vb. olabilir.

 1. Blogunuzda sadık ziyaretçilerinizden oluşan topluluk kurun

Bu yöntem okuyucularınızın etkileşim içinde olmasını sağlayan bir tekniktir. Kurduğunuz topluluk aynı niş kitleye mensup insanlardan oluşmalı. Toplulukta herkes kendini özel hissetmeli. Topluluk yeni içerikleri ilk alan kişiler olmalı.

13. Sadık ziyaretçilerinize onları takip ettiğinizi gösterin.

Eğer sadık ziyaretçilerinizden biri facebook tan yorum yazarsa veya sizi anlatan bir instagram postu yayınlarsa siz de onu takip ettiğinizi göstermek için postunu beğenin, storyde yayınlayın. Hatta haftanın takipçisi olarak birini yayınlayabilirsiniz.

 

Eğitim önerisi;

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

Kaynak: Udemy / Tür: Video eğitim / Dil: Türkçe / Öğretici: Video Eğitim / Süre: 5,5 saat video / Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!

Udemy’den satın al

 

Sonuç olarak;

Düzenli ve yükselen trafik oluşturmak için sadık ziyaretçi kitlesi oluşturmak bloğunuz için kritiktir. Kendi uzmanlık alanınızda niş bir kitle oluşturmak istediğinizde onlara yakın durun, tanıyın ve etkileşime girmelerini sağlayın. Bu şekilde sadık ziyaretçi kitlesi oluşturabilirsiniz. Yukarıdaki yöntemler sizin bloğunuza ziyaretçilerin tekrar gelmesini sağlamak için kullanabileceğiniz stratejilerdir. Bunları hayatınıza katın, sadık ziyaretçilerinizin arttığını gözlemleyeceksiniz.

Siz de ziyaretçinizin bir daha gelmesi için çabaladınız mı? Hangi yöntemleri kullandınız? Siz de izlediğiniz stratejileri yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir