İÇECEK MÜŞTERİ TİPLERİ2 min read

Tüm içecek satın alan müşteri tiplerini inceleyeceğiz. Yani soda, meyve suyu, enerji içeceği, süt bazlı içecekler, su, sporcu içeceği vs. Müşteri tipleri aynı ihtiyaçlara sahip insanların gruplaması şeklindedir. Bu liste size doğru segmentasyonunuzu yapmanıza yardımcı bilgilerdir. Aşağıda müşteri tiplerini bulacaksınız.

 

 1. Gerçekten susamışlar
 2. Meşguller
 3. Enerj severler
 4. Çeşitlilik severler
 5. Sağlık odaklılar
 6. Sportifler
 7. Şekersiz içenler
 8. Serinlemek isteyenler

 

 1. GERÇEKTEN SUSAMIŞLAR Sadece susuzluklarını gidermek için içecek alırlar. Genelde basitçe su veya meyve suyu satın alırlar. Süt bazlı veya kafein içeren içecekler pek sevmezler. Ambalajında “susuzluğunu gider” veya “serinletici” gib kelimeler dikkatlerini çeker.
 2. MEŞGULLER Seyahat halinde birşeyler yemek içmek isteyen meşgul insanlardır. Büyüyen bir müşteri kitlesidir. Bazen hatta sık sık içeceği yemek yemek için vakit olmadığından bir yemek yerine içebilirler. Bu müşteri tipi için öğün yerine geçecek yiyecekler içeceklere dolaylı yoldan rakiptir. Süt bazlı içecekleri, kalın yoğun meyve sularını tercih edebilirler.
 3. ENERJİ SEVERLER Gün içinde bitkin, yorgun hisseden veya sabah enerjiye ihtiyacı olan müşteri tipidir. Geleneksel olarak kahve öncelikli içeceğidir, fakat soğuk içecekler giderek daha fazla hayatlarında yer alıyor. Enerji içecekleri, spor içecekleri, vitamin suları ve bazı geleneksel alkolsüz içecekleri tercih ederler.
 4. ÇEŞİTLİLİK SEVERLER Düşük ürün sadakati taşırlar. Her çeşit içeceği denemey severler. Değişik lezzet ararlar. Bir çok gıda pazarında olan müşteri tipidir. Çeşitlilik seven müşteri tipnin satınalma hacmi yüksektir fakat markadan markaya geçerler. Bu müşteri tipine çok çeşitli lezzette ürün sunmak satışınıza katkı sağlayacaktır.
 5. SAĞLIK ODAKLILAR Satın aldıkları yiyecek ve içeceklerin hepsine sağlıklı mı diye bakan müşteri tipidir. Soğuk içecek pazarında su, vitamin suyu ve meyve suyu içeceklerini tercih ederler. Marka sadakati yüksektir. Sağlık vurgulu reklam yapan markaları tercih ederler. Ambalaj üzeri ve mağaza içi teşhirler kullanılabilir. Satış promosyonlarına ve özel kampanyalara pek tepki vermezler.
 6. SPORTİFLER Spor yaparken kullanmak üzere içecek ararlar. Sağlık odaklılardan farklıdırlar. Her içeceğe ve yemeğe sağlıklı mı diye bakmayabilirler. Daha çok içeceğin fonksiyonel faydasına bakarlar. Çoğunlukla su kullanırlar fakat enerji açığını kapatmak için özel içecekleri satın alırlar. Ambalajın şekli ve boyu önem arzeder. –Mesela koşarken rahat tutulması gibi-. Spor aktivitesinin dışında diğer müşteri tiplerine benzer davranış sergileyebilirler.
 7. ŞEKERSİZ İÇENLER Diyet ürünlerine meyillidirler. Kilo verme veya şekeri bir sebepten kesme için sebepleri vardır. Kalori hesabı yaparlar. Sağlık odaklılardan farklı olarak genel sağlık endişelerinin yanında kilo ve şeker azaltma odaklıdırlar. Sonuç olarak “şekersizdir” ibaresi bu müşteri tipi için çok şey ifade eder. Sıkı kullanıcıdırlar. Adetl satın alırlar. İskonto ve diğer satış promosyonlarına olumlu tepki verirler. Marka sadakati yüksektir.
 8. SERİNLEMEK İSTEYENLER Susamışlık veya sağlık gibi bir fonksiyonel faydasından ziyade eğlence ve serinlik için içecek satın alır. Alışkanlıklarına veya ortama göre marka seçimini yapar. Marka bağımlılıkları yüksek olup markaya duygusal bağlılığı olan ürünleri seçmeye meyillidir.

Kaynak: segmentationstudyguide.com

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir